Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 28
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    85

    Προεπιλογή flatron 2234s power board

    Καλησπέρα! Εχω μια flatron 2234s με πρόβλημα στο τροφοδοτικό και πιθανόν στο ινβερτερ. Κοιτουσα στο ebay απο περιέργεια για καποιο αλλο και ειδα οτι ειναι φθηνά απλα δεν μπορώ να βρω για το δικό μου μοντέλο. ξερει μήπως καποιος αν μπορω να πάρω απο καποιο άλλο μοντέλο, υπαρχει κάποιο που να εχει ίδιο τροφοδοτικο?

    Ευχαριστω!

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη Σίνδος
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Βαγγελη καλημερα. Ποιος ειναι ο κωδικος πλακετας?

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    jake
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Έδεσσα
    Μηνύματα
    403

    Προεπιλογή

    βαγγελη, επειδη εχω διορθωσει καμια 15αρια flatron 2234 το τελευταιο διμηνο, αν θες περιεγραψε το προβλημα σου+φωτογραφιες.

    ισως ειναι κατι σχετικα απλο

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    85

    Προεπιλογή

    Γεια σας!

    Ο κωδικος της πλακετας ειναι ilpi-091. Εχει και καποια αλλα νουμερα απο διπλα δεν ξερω αν χρειαζονται κ αυτα αλλα ειμαι εκτος προς το παρον, αν χρειαζονται θα γραψω και αυτα.

    Η οθονη αρχικα δεν αναβε καθολου, την ανοιξα ειχε κανα 3-4 πυκωτακια φουσκωμενα τα αντικατεστησα και δουλεψε κανονικα για 2μηνο. Απο κει κ περα ξανα το ιδιο, δεν αναβει καθολου. Την ανοιξα ξανα οι πυκωτες ηταν καλοι. Και αρχισα να τη σκαλιζω. αρχισα να ασχολουμαι και προσφατα και απο το κολλα ξεκολλα για να ελεγχω καποια εξαρτηματα χαλασα καποιες επαφες, τις ενωσα με καλωδιακια αλλα απο κει κ περα αρχισε να κανει ενα διακεκομμενο θορυβο ο μετασχηματιστης(τσακ τσακ). Πιστευω πως του χω κανει ζημια γιαυτο και ψαχνω να το αντικαταστησω.

    Επισης θα θελα να ρωτησω αν ξερετε καποιο τροπο για να τεσταρω οτι ειναι οκ οι λαμπες( ωστε να μην το παραγγειλω τζαμπα). Εχω 2-3 ινβερτερ απο λαπτοπ hp οου ξερω πως δουλευουν αλλα δν ξερω πως ακριβως και αν μπορω να το δοκιμασω.

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    jake
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Έδεσσα
    Μηνύματα
    403

    Προεπιλογή

    οκ, αλλαζει το τοπιο με το ''χαλασα καποιες επαφες, τις ενωσα με καλωδιακια αλλα απο κει κ περα αρχισε να κανει ενα διακεκομμενο θορυβο ο μετασχηματιστης(τσακ τσακ)''.

    για να δοκιμασεις τις λαμπες,αν ΔΕΝ ΑΝΑΒΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ το τροφοδοτικο σου τις λαμπες, τοτε δοκιμασε τες με ινβερτερ απο λαπτοπ οπως ειπες οτι εχεις.

    παιρνεις το ινβερτερ του λαπτοπ, ψαχνεις σχηματικο του, ή έστω το datasheet του ολοκληρωμενου που φοραει.βλεπεις με τι τασεις δουλευει, συνηθως θελει 18βολτ,0βολτ, και enable 5volt.

    αφου σιγουρευτεις για τις σωστες τασεις, ΠΡΩΤΑ ΣΥΝΔΕΕΙΣ ΜΙΑ ΛΑΜΠΑ και μετα δινεις τροφοδοσια.βλεπεις αν αναβει. κοβεις τροφοδοσια.βγαζεις λαμπα.βαζεις την επομενη κ.ο.κ.

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    85

    Προεπιλογή

    Ενταξει νομιζώ το καταλαβα! Επισης δν εχω εξοπλισμο για να δωσω τα 12 και 5v στο enable πχ. Με τι τροπο θα μπορουσα να το κανω? Να χρησιμοποιησω καποια μπαταρια η να τις συνδεσω σε σειρα ? Καποια συμβουλη?

  7. #7
    Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    755

    Προεπιλογή

    Για 12 και 5 βολτ μπορεις να χρησιμοποιήσεις ένα τροφοδοτικό υπολογιστή.
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    (2012)ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ (2018 )Εκτός αν έχεις μέσον κάπου ή οικογενειακή επειχείρηση και έχει φροντίσει άλλος για τα λεφτά
    VESTEL σασί;;;; Πάρε το σφυρί !!!!

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    85

    Προεπιλογή

    Α ναι μπορω? Το σκεφτηκα και εγω αλλα απο οτι εβλεπα πανω στο τροφοδοτικο μου στο ταμπελακι που λεει ποια χρωματα βγαζουν 12 και 5 βγαζει και μεγαλο ρευμα. Γιαυτο δν το ρωτησα και νωριτερα.. να το δοκιμασω δηλαδη με τροφοδοτικο.. ενταξει ευχαριστω!

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    85

    Προεπιλογή

    Γεια σας και παλι!

    Τελικα πηρα απο το ebay ενα αλλο τροφοδοτικο το οποιο ελεγε πως δουλευει 100%. Τα συνδεω ολα κανονικα και οθονη ειναι παλι νεκρη. Δεν αναβει καθολου.

    Επισης μου εδωσε ενας φιλος εναν ινβερτερ απ αυτους που πουλανε στο ebay για να τεσταρεις ccfl λαμπες και ολες αναβουν κανονικα.

    Τι αλλο να κοιταξω? Υπαρχει περιπτωση να μου εστειλε χαλασμενο τροφοδοτικο?

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη Σίνδος
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    κατα πασα πιθανοτητα εχεις προβλημα με τα push button εφοσον οι τασεις 5 και 12 volt βγαινουν απο το τροφοδοτικο.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Τηλεόραση] αναζητηση t-con Board T370HW02 V0
    από freecom στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-13, 11:44
  2. [Οθόνη LG] LG Flatron L226WTQ no power
    από Google στο forum Οθόνη Η/Υ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-13, 19:45
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-13, 19:28
  4. Dead Board
    από navar στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-10, 00:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας