Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Chrissie
    Εγγραφή
    Feb 2015
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή Σωλήνας Μπάνιου/ Αποχέτευσης

    Καλησπέρα σας,
    πριν μερικές ημέρες διαπίστωσα (δυστυχώς μετά από φωνές μίας γειτόνισσας που έχει νοικιάσει διαμέρισμα στο υπόγειο = και δεν ήταν και οι πιο ευγενικές φωνές !!!!) πως πρέπει να υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τον εξωτερικό σωλήνα του μπάνιου του διαμερίσματος που πάνε τα νερά από την τουαλέτα, του ντους και του νιπτήρα στην αποχέτευση.
    Βασικά ανοίγοντας το παράθυρο της τουαλέτας για να καταλάβω καλύτερα τι γίνεται, άκουσα, αφού πάτησα ΞΑΝΑ το καζανάκι και μετά τη βρύση του ντους και του νιπτήρα, να πέφτουν νερά στο φωταγωγό σα να τα πετούσα με έναν κουβά.
    Το διαμέρισμα ( 1ος όροφος ) επειδή δεν είναι νοικιασμένο φαίνεται πως ο <πλαστικός> εξωτερικός σωλήνας έγινε πορώδης και «έσκασε» (φαντάζομαι από τη μη-καθημερινή χρησιμοποίηση του μπάνιου ).

    Η ερώτηση μου είναι :
    Είναι κάτι που φτιάχνεται αυθημερόν ??
    δλδ. τηλεφωνώ, : λέω τι έχει γίνει και σε 1-2 ωρίτσες (εάν μιλάμε για μπάλωμα) όλα οκ ??
    ή θα πρέπει να πάρω άδεια από τη δουλειά μου γιατί θα πάρει περισσότερο χρόνο ??

    Η πολυκατοικία είναι του 60 και μάλλον ο φωταγωγός δεν έχει πρόσβαση από το υπόγειο, αν θυμάμαι καλά παρά μόνο από την ταράτσα, όμως το παράθυρο του μπάνιου είναι μεγαλούτσικο.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.563

    Προεπιλογή

    Δύσκολο να πει κανείς χωρίς να το έχει δει, εξαρτάται από το είδος και την έκταση της ζημιάς, και την προσβασιμότητα. Φέρε έναν υδραυλικό να το δει ένα απόγευμα, και θα σου δώσει υπέυθυνη απάντηση στο πόσο χρόνο χρειάζεται για να επισκευαστεί.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Chrissie
    Εγγραφή
    Feb 2015
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    εξαρτάται από το είδος και την έκταση της ζημιάς, και την προσβασιμότητα. Φέρε έναν υδραυλικό να το δει ένα απόγευμα, και θα σου δώσει υπέυθυνη απάντηση στο πόσο χρόνο χρειάζεται για να επισκευαστεί.
    Ελπίζω μόνο να μην είναι τπτ άσχημο, γιατί δυστυχώς πραγματικά δεν έχω το χρόνο που χρειάζεται για μεγάλες επισκευές...
    Σ ευχαριστώ για την απάντηση.

  4. #4
    Το avatar του χρήστη νεκταριοος
    Μέλος
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    347

    Προεπιλογή

    καλησπερα αν ειναι πλαστικος ειναι πιο ευκολα τα πραγματα, αν εχεις κανα φιλο υδραυλικο φωναξε των να κανει μια εκτιμηση λογικα η κολα κολαει το πλαστικο μεσα σε 20 λεπτα αυτοι λενε καμια οριτσα νανε μεσα ολα οκ τωρα μια επικινωνια με την διαχηριστρια για καλυτερη προσβαση δεν θα εβλαπε (λεω εγω),αυτα και καλη τυχη.

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    σε οικημα του 60 παιζει να ειναι χαλυβδινη η σωληνα. σε καθε περιπτωση ενημερωσε την διαχειρηση και τους αμεσα εμπλεκομενους.

  6. #6
    Το avatar του χρήστη kostas stathopoulos
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας Σταθόπουλο
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    96

    Προεπιλογή

    Έχω την εντύπωση πως τα έξοδα πηγαίνουν σε όλους τους ενοίκους (ή ιδιοκτήτες) ανάλογα με τα χιλιοστά του κάθε διαμερίσματος.

    Συγκεκριμένα στην πολυκατοικία που μένω είχε σπάσει ο σωλήνας της αποχέτευσης (από τους παλιούς πήλινους ο οποίος ήταν στον φωταγωγό) και τα έξοδα επισκευής μπήκαν στα κοινόχρηστα και ο καθένας πλήρωσε το ποσό που του αναλογεί ανάλογα με τα χιλιστά του σπιτιού.

    Πάντως σε κάθε περίπτωση όπως είπε και ο xsterg ενημέρωσε τον διαχειριστή.

  7. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Chrissie
    Εγγραφή
    Feb 2015
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σας.
    Μακάρι να ήξερα αν ο σωλήνας ήταν πήλινος ή χάλκινος ή πλαστικός. Θα ήθελα πολύ πάντως να είναι πλαστικός και με ένα μπάλωμα να διορθωθεί. Μια υπόθεση έκανα, επειδή μου φάνηκε περίεργο εξ’αρχής που χάλασε, χωρίς ουσιαστικά να χρησιμοποιείται. Προσωπικά, θεώρησα σαν πιό ρεαλιστικό σενάριο πως ο σωλήνας «χάλασε», επειδή είναι πλαστικός και έγινε πορώδης με το πέρασμα του χρόνου.

    Τώρα όσον αφορά τη διαχειρίστρια : της το ανέφερα, όμως μου είπε πως δεν έχει κανέναν να μου προτείνει γιατί ο προηγούμενος υδραυλικός της έκανε κάποια ζημιά στο ρολόι του νερού κτλ κτλτ κτλ. Και όπως καταλαβαίνετε θα πρέπει εγώ να βρω κάποιον να δω τι θα μου πει (που αυτο δεν με προβληματίζει και ιδιαίτερα θα έλεγα )
    Όμως όσον αφορά το : «να ειδοποιήσω τους άμεσα εμπλεκόμενους» με έβαλε σε σκέψη.
    Δλδ. τη διαχειρίστρια? ή τη γειτόνισσα στο υπόγειο που βρίζει και ωρύεται όταν πέφτουν τα νερά στο φωταγωγό??
    Βασικά ελπίζω να μην είναι η 2η γιατί μόνο και στην ιδέα να αρχίσει να βρίζει, ενώ θέλω να διορθώσω μία κατάσταση με πανικοβάλει.

    Πάντως, αν άκουσα-κατάλαβα καλά, τα νερά των μπάνιων των παραπάνω διαμερισμάτων δεν έπεφταν στο φωταγωγό, όπως γίνεται τώρα με τα νερά από το μπάνιο στο δικό μου διαμέρισμα.

    Και πάλι σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    φιλε μου τελικα τι σωληνας ειναι? υδρευσης? αποχετευσης? ομβριων υδατων? κατι αλλο? ακομη δεν εχεις δωσει καποιο στιγμα.

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Chrissie
    Εγγραφή
    Feb 2015
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε μου τελικα τι σωληνας ειναι? υδρευσης? αποχετευσης? ομβριων υδατων? κατι αλλο? ακομη δεν εχεις δωσει καποιο στιγμα.
    Μα το έγραψα στην αρχή:

    <...σωλήνα του μπάνιου του διαμερίσματος που πάνε τα νερά από την τουαλέτα, του ντους και του νιπτήρα στην αποχέτευση.>

    Είναι σωλήνας Αποχέτευσης....

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chrissie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα το έγραψα στην αρχή:

    <...σωλήνα του μπάνιου του διαμερίσματος που πάνε τα νερά από την τουαλέτα, του ντους και του νιπτήρα στην αποχέτευση.>

    Είναι σωλήνας Αποχέτευσης....
    καλα φιλε μου. μην βαρας... ακομη δεν μπηκες στο φορουμ, μιλα πιο ευγενικα...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ζητειται πανελ απο samsung UE32F5000
    από katmadas στο forum Εξαρτήματα προς Ζήτηση & Προσφορά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-23, 16:17
  2. ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΟΘΟΝΗ ΑΠΟ HP PAVILION DV6000
    από mpichlas στο forum Εξαρτήματα προς Ζήτηση & Προσφορά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-15, 22:05
  3. [Τηλεόραση Samsung] μπλε αποχροση.
    από black arrow στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-15, 17:21
  4. επισκευή μπαταρίας μπάνιου Everberg
    από haris_216 στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-14, 16:25

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας