Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή SAMSUNG LE 32s86BDx/xeh Αναβοσβήνει το Led 5 φορες κ δέν ανάβει η Tv.

    Καλησπέρα σε όλη την κοινότητα
    Εχω ενα πρόβλημα με την τηλεόραση μου.
    Αναβοσβήνει το κόκκινο led 5 φορές όταν πας να την ενεργοποιήσεις και μετά σβήνει.(το led)
    Η tv δεν ενεργοποιείται καθόλου.
    Διάβασα σε ξένα φόρουμ αλλα και εδώ για παρόμοια μοντέλα οτι συνήθως ειναι σκασμένοι πυκνωτές.. οπότε και προχώρησα στο ξεβίδωμα..

    Οντως είχε αρκετούς φουσκωμένους ηλεκτρολυτικούς.. κυρίως οι μεγάλοι και ένας μικρός.. (δεν σημείωσα ποιοι ήταν)
    Γίναμε λέω!

    Τροφοδοτικό BN44-00156A Rev1.1 (model number:PSLF201502B)

    Αγόρασα και άλλαξα όλους τους ηλεκτρολυτικούς λοιπόν μικρούς- μεγάλους (ολοι στους 105c όπως όλοι που εβγαλα)
    ενδεικτικά
    4χ22μf/50v
    1x2,2/50v
    1x10/50v
    1x47/50v
    2x2200/10v
    1x470/25v
    και 4x1000/35v
    Ολοι εκτος του πολύ μεγάλου.

    Ξανασυνδέω.... θα παίξει σκέφτομαι... αλλα ο Μέρφυ με άκουσε μάλλον..
    Το πρόβλημα συνεχίζει το ίδιο.

    Να επισημάνω οτι εντόπισα στην κάτω μεριά τις πλακέτας σε ένα απο τα πόδια του Μ/Σ που έχω σημειώσει στην φώτο παρακάτω, πολύ κακής ποιότητας κόλληση .. σαν να μην είχε πάρει αρκετό καλάι ένα πράγμα απο το εργοστάσιο.. το σημείο ήταν αρκετά πιο σκούρο λόγο θερμοκρασίας (όχι πολύ καμμένο-ψημένο) αλλα είχε αποχρωματιστεί το πράσινο βερνίκι το οποίο και έτριψα για να δώ αν έχει κάνει ζημιά στον διάδρομο του χαλκού.. ευτυχώς όχι..
    Το κόλλησα καλά και επι τις ευκαιρίας πέρασα μία και όλα τα υπόλοιπα πόδια του M/Σ.

    Τίποτα άλλο ύποπτο/καμένο/αρπαγμένο οπτικά στην πλακέτα.
    Εχω τελειώσει ηλεκτρονικός αλλα δεν ασχολήθηκα ποτέ επαγγελματικά... πάνε και κοντά 20 χρόνια οπότε ας πούμε οτι υπάρχουν απλά βασικές γνώσεις, κολλητήρι, τρόμπα, και ένα πολύμετρο deκώλ αλλα την δουλειά του την κάνει.
    Ακολουθούν οι φωτό.

    https://drive.google.com/file/d/0B2-...it?usp=sharing

    https://drive.google.com/file/d/0B2-...it?usp=sharing

    Θα μπορούσε κάποιος να βοηθήσει???

  2. #2
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.562

    Προεπιλογή

    Η φωτογραφία της κάτω πλευράς είναι πριν ή μετά που ξαναπέρασες τις κολλήσεις του Μ/Σ? Γιατί στη δεύτερη περίπτωση δεν έχει γίνει αρκετά καλή δουλειά, και πρέπει να ξαναγίνει (χωρίς παρεξήγηση, αλλά είπες ότι είσαι μάλλον άπειρος, αν κατάλαβα καλά).
    Επίσης και οι κολλήσεις στην απένατνι πλευρά που είναι τα ρελεδάκια, τουλάχιστον οι μεγαλύτερες, δεν φαίνονται και πολύ σόι...

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η φωτογραφία της κάτω πλευράς είναι πριν ή μετά που ξαναπέρασες τις κολλήσεις του Μ/Σ? Γιατί στη δεύτερη περίπτωση δεν έχει γίνει αρκετά καλή δουλειά, και πρέπει να ξαναγίνει (χωρίς παρεξήγηση, αλλά είπες ότι είσαι μάλλον άπειρος, αν κατάλαβα καλά).
    Επίσης και οι κολλήσεις στην απέναντι πλευρά που είναι τα ρελεδάκια, τουλάχιστον οι μεγαλύτερες, δεν φαίνονται και πολύ σόι...
    Η φωτό Nίκο είναι μετά απο την αλλαγή πυκνωτών και αφού πέρασα και τα πόδια του μ/ς
    Δεν παρεξηγώ.. ειμαι άπειρος απο πλευράς troubleshooting με σχέδιο.. αλλιώς με κολλητήρι ασχολούμαι συχνά. με μικροεπισκευές για φίλους και προσωπικές κατασκευές.
    Όπως και να χει τις ξαναπέρασα πάλι αφού πρώτα αφαίρεσα την παλιά κόλληση.
    Πέρασα και τίς απέναντι πλευράς που λες.. μόνο που ειναι πυκνωτές τα μπλέ και όχι ρελεδάκια.
    Πέρασα επίσης και κάμποσες ακόμα που μου φάνηκαν όχι και πολύ οκ..

    Μέτρησα και τις τάσεις που έχουν ώς εξής.
    https://drive.google.com/file/d/0B2-...it?usp=sharing

    https://drive.google.com/file/d/0B2-...it?usp=sharing
    Οι μετρήσεις έγιναν με το τροφοδοτικό συνδεμένο.

    Οπως θα παρατηρήσεις και εσύ η τάση των 24volt στο πιν 5 του κονέκτορα CNM804 είναι στα 5.39v σε κατάσταση λειτουργίας (led off μετα τα 5flash) και 2.49v σε κατάσταση αναμονής (red led On)

    και εδώ ότι πιό κοντά μπόρεσα να βρώ σε service manual..
    https://drive.google.com/file/d/0B2-...it?usp=sharing

    Βοηθάω καθόλου??
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akis666 : 03-08-14 στις 07:14

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    756

    Προεπιλογή

    Άκη 666
    σατανιστής είσαι;
    Λοιπόν επειδή έχεις κάνει καλή παράθεση στο θέμα σου απαντώ
    και ρωτώ τα ξένα φόρουμ που διαβάζετε δεν λένε τίποτα για το F9222L ICM801S;
    Το τροφοδοτικό αυτού του τύπου είναι για τα σκουπίδια γι αυτό όπως είπε και κάποιος φίλος μην πάρεις μόνο ένα από αυτό (το IC) αλλά μερικά!
    μπορεί να ξαναχρειαστεί να το αλλάξεις
    Παρήγγηλε και εσύ ολοκληρωμένο

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    359

    Προεπιλογή

    Δες και αυτό μήπως σε βοηθήσει.
    http://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?t=67147

  6. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από UV. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άκη 666
    σατανιστής είσαι;
    Λοιπόν επειδή έχεις κάνει καλή παράθεση στο θέμα σου απαντώ
    και ρωτώ τα ξένα φόρουμ που διαβάζετε δεν λένε τίποτα για το F9222L ICM801S;
    Το τροφοδοτικό αυτού του τύπου είναι για τα σκουπίδια γι αυτό όπως είπε και κάποιος φίλος μην πάρεις μόνο ένα από αυτό (το IC) αλλά μερικά!
    μπορεί να ξαναχρειαστεί να το αλλάξεις
    Παρήγγειλε και εσύ ολοκληρωμένο
    Φίλε Νίκο καλησπέρα.
    Οχι δεν ειμαι σατανιστής... μιάς και ρώτησες.. για την ακρίβεια δεν εχω καμία σχέση με θρησκείες και άλλα τέτοια παραμύθια...
    Το ολοκληρωμένο που αναφέρεις δεν υπάρχει στην πλακέτα μου.
    Προφανώς το σχεδιάγραμμα που υπάρχει στο ιντερνετ να αναφέρεται σε παραπλήσιο μοντέλο τροφοδοτικού.
    Σε ευχαριστώ πολύ πάντως που το έψαξες... όπως θα διαβάσεις παρακάτω έχουμε εξελίξεις...

    μελέτησα αρκετά troubleshooting στο φόρουμ αλλα και συγγεκριμένα απο ένα παλικάρι με παρόμοιο τροφοδοτικό... και προσπάθησα να βγάλω άκρη...
    αλλα μιάς και είδα οτι η βαλίτσα πάει μακρυά..

    Παράγγειλα ενα τροφοδοτικό τελικά... για να μήν ζαλίζω και την κοινότητα...

    Το έβαλα επάνω.. ακολούθησα τα βήματα που αναφέρει ο Βαγγέλης (vp74) στο thread που μου παρέθεσε.. και κατάφερα να φέρω ήχο!
    Η οθόνη όμως πάλι δεν ανάβει.
    Βάζοντας έναν φακό διαγώνια στο panel μπροστά κατα την διάρκεια που η tv ειναι ανοιχτή και έχει ήχο.. είδα οτι στην ουσία φέρνει εικόνα... αλλα δεν ανάβουν οι λάμπες...
    Οπότε κάτι μου λέει οτι πάμε προς inverter μεριά??

    Τι θα πρέπει να κοιτάξω απο εδώ και πέρα?? Οπτικά.. δεν βλέπω κάτι που να μου τραβάει την προσοχή...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akis666 : 14-08-14 στις 18:41

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    359

    Προεπιλογή

    Αν παίρνεις τα 24V στην έξοδο προς inverter με το νέο τροφοδοτικό, τότε ρίξε και μια ματιά εδώ:
    http://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?t=66867

    Δεν ξέρω αν είναι ίδιο το inverter σου αλλά πάνω κάτω το troubleshooting είναι το ίδιο.
    Επίσης αφού βγάλεις το μεταλικό περίβλημα του inverter board, δες αν οι λάμπες είναι όλες κουμπωμένες σωστά πριν αρχίσεις τις αποκολήσεις. Να ελέγξεις ωμικά τις ασφάλειες 1 προς 1 και τους μετασχηματιστές ( pin 1 και pin 8 )ΧΩΡΙΣ ΤΑΣΗ. Μετά πας σε mosfets και controller όπως θα δεις και στο link. Στην πρώτη ασφάλεια λογικά θα έχεις πρόβλημα μιας και είχες φουσκωμένους πυκνωτές στο πρώτο τροφοδοτικό σου.

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    756

    Προεπιλογή

    Άκη δηλ έχεις συνδιασμένη βλάβη;
    και τροφοδοτικό και inverter
    μπήκες και στα έξοδα και άλλαξες πυκνωτές και νόμισες θα την γλυτώσεις έτσι απλά;
    τώρα για να πούμε κάτι για το inverter πρέπει να έχουμε το διάγραμμα του
    Σαν αρχή πρέπει να δεις στον κονέκτορα του inverter στο πιν 12 (B/L ON/OFF) πόσο μετράς; (είναι το ON/OFF του inverter) πρέπει να είναι ή 3,5V ή 5V
    και αν είναι οκ τότε πάμε πιο μέσα στο inverter

  9. #9

    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    ΚΙΣΑΜΟΣ ΧΑΝΙΩΝ ΚΡΗΤΗΣ
    Μηνύματα
    316

    Προεπιλογή

    Κλασικη περιπτωση βλαβης για να θυμηθουμε και την ταινια και χρονια πολλα σε ολους παρεπιπτωντος...Αν οι τασεις φευγουν σωστα που θα φευγουν μιας και αλλαξες τροφοδοτικο τοτε ειναι το inverter και δες κατι τρανζιστορ smd ισχυος που πρεπει να εχει αν ειναι αυτο που εχω υπ οψιν μου καποιο θα τα εχει τιναξει εκτος και αν ειναι μονο με ολοκληρωμενα οποτε την εβαψες και πας για αλλαγη πλακετας διοτι τις περισσοτερες φορες τα τσιπακια ειναι λιγο δυσκολο να βρεθουν εκτος λιγων εξαιρεσεων αν εισαι τυχερος.Κοιταξε και καποιες μικρες smd ασφαλειες στην πλακετα αν ειναι ενταξει οι οποιες αν εχει καψει τιποτα λογικα θα ειναι of.
    RADIO6146

Παρόμοια Θέματα

  1. [Τηλεόραση LG] 19LH2000 Δεν ανάβει - αναβοσβήνει το LED.
    από ninos22 στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-15, 08:05
  2. [Φορητός Η/Υ] Sony vaio δεν ανάβει και αναβοσβήνει το power led??SOS
    από daharis5260 στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-14, 10:04
  3. [Τηλεόραση Samsung] Samsung LE26R86 ανάβει μετά από ώρες....
    από PARKER στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-14, 13:50
  4. [Τηλεόραση Samsung] SAMSUNG LE40M71B Δεν ανάβει backlight.
    από m.tournakis στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-14, 10:12
  5. [Τηλεόραση Samsung] Plasma Tv δεν ανάβει Samsung ps-42d4s Βοηθεια
    από furtune στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-12, 12:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας