Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Θορυβος!!!

  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    Σόφια
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή Θορυβος!!!

    Γεια σας παιδιά. Έχω ενα παλιό ψυγείο smeg στο διαμέρισμα που είμαι σε ενοίκειο. Δεν ξέρω πόσο παλιό είναι αλλά νομίζω δεν είναι no-frost. Τους τελευταίους 8-9 μήνες κατάλαβα ότι δεν πάγωνε καλά στη συντήρηση και άρχισε να κάνει πάγο στο πίσω μέρος αρχίζοντας απο δεξιά όπως το ανοίγεις. Επίσης δούλευε ασταμάτητα χωρίς να κλείνει ο θερμοστάτης. Φώναξα πριν 3 μερες τεχνικό ο οποίος μου είπε οτι χρειάζεται φρεον και την επόμενη ήρθε και του έβαλε. Αμέσως το ψυγείο άρχισε να παγώνει όπως πρέπει και ξεκίνησε να κλείνει και ο θερμοστάτης. Μετά απο όλα αυτά, το βράδυ μετά που μπήκε το φρεον ξεκίνησε δειλά δειλά να ακούγεται ένας θόρυβος. Ο θόρυβος αυτός δεν είναι συνεχόμενος αλλα διακεκομένος και είναι σαν βουητό που ξεκινά να ακούγεται 10 λεπτά μετά που θα ξεκινήσει το ψυγείο να δουλεύει και σταματά λίγα λεπτά μετά που σταματάει να δουλεύει το ψυγείο. Πήρα τηλέφωνο το τεχνικό και μου είπε οτι επειδή το ψυγείο είναι εντιχυσμένο μπορεί να έχει κάπου επαφή και αν μπορώ να βγάλω έξω και να το ακούσω. Το έκανα αλλά συνεχίζει να υπάρχει ο θόρυβος αφού έτσι η αλλιώς δεν ακούγεται σαν τρέμουλο αλλά σαν βουητό. Επίσης παρατήρησα ότι αρχησε να κάνει πάγο στην καταψυξη ομως αυτό μπορεί να οφειλεται στα πολλά ανοίγματα?

    Τι μου προτείνετε να κάνω? Απόψυξη ίσως?
    Αν μπορω να γλιτώσω τα λεφτά για να ξανάρθει ο τεχνικός επειδή είναι κάτι απλό θα το προτιμούσα, αν όχι απλός θα του τηλ.

    Ευχαριστώ πολύ.

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.318

    Προεπιλογή

    Εντάξει ... έχουμε ένα μπαλόνι τρύπιο .. το φουσκώνεις απλός με φρέον (που έχει μπόλικο στα πνευμόνια του ο τεχνικός) και φεύγει ματσώνοντας τα λεφτουδάκια σου. Αλλά την διαρροή που έχει το ψυκτικό κύκλωμα του ψυγείου την βρήκε? την τακτοποίησε? ή? ..

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    Σόφια
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Όχι, δεν μου είπε για καμιά διαρροή! Μπορώ να κάνω κάτι εγώ?

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.318

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από пакос Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, δεν μου είπε για καμιά διαρροή! Μπορώ να κάνω κάτι εγώ?
    Εκτός από το να ζητήσεις πίσω τα λεφτά σου? (άμα τον βρεις) . Είναι το πιο ανορθόδοξο πράγμα κάποιος να βάζει απλός υγρά και να μην ενδιαφέρεται να ερευνήσει πρώτα για τυχόν διαρροές.

    Μπορώ να κάνω κάτι εγώ?
    όχι υπάρχουν ανιχνευτές διαρροών και πάει λέγοντας .
    https://www.google.gr/search?q=%CE%B...w=1280&bih=705

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    ζακυνθο
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Παιδια μην πυροβολειτε αμεσως τον πιανιστα,γαιτι δεν ξερουμε τη εκανε ο χ ψυκτικος , και ποσες φορες εχουμε παει ολοι μας σε ψυγειο δεν εχουμε βρει διορροη βαζουμε φρεον και φευγουμε?

  6. #6
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.563

    Προεπιλογή

    Φίλε Σάκη, εγώ δεν είμαι ψυκτικός, αλλά θα απαντήσω γιατί το θέμα που θίγεις ΔΕΝ είναι τεχνικό.
    Κατ'αρχήν, υποθέτω ότι δεν χρειάζεται να είναι κανείς ψυκτικός για να καταλάβει ότι, με δεδομένο ότι η ύλη δεν καταστρέφεται, ούτε βρίσκει πρακτική εφαρμογή η πασίγνωστη εξίσωση του Einstein, E = m * c², στα οικιακά ψυγεία: για να χρειάζεται συμπλήρωση το freon, κάπου υπάρχει διαρροή, όσο μικρή κι αν είναι.
    Αν λοιπόν ο ψυκτικός, μην βρίσκοντας τη διαρροή γιατί δεν έχει το κατάλληλο όργανο, ή για οποιοδήποτε άλλο λόγο, απλώς το συμπληρώσει και φύγει, νομοτελειακά σύντομα θα ξαναπαρουσιαστούν τα ίδια συμπτώματα. Ο τεχνκός που σέβεται τον εαυτό του και τους πελάτες του, λοιπόν, οφείλει (κατά την άποψή μου, πάντα) είτε να ενημερώσει τον πελάτη ότι δεν μπορεί να εντοπίσει τη διαρροή και επομένως αδυνατεί να επισκευάσει το ψυγείο (εξηγώντας ότι το ψυγείο δεν είναι απαραίτητα για πέταμα, απλά χρειάζεται ακριβό εξειδικευμένο όργανο που ο ίδιος δεν διαθέτει), είτε να συμπληρώσει αφού ενημερώσει τον πελάτη ότι πρόκειται για εντελώς προσωρινή λύση, αφού δεν έχει εντοπιστεί και αποκατασταθεί η διαρροή, και συμφωνήσει ο πελάτης.
    Το "δεν εχουμε βρει διορροη βαζουμε φρεον και φευγουμε" είναι τουλάχιστον αντιδεοντολογικό.

  7. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    ζακυνθο
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Φιλε Νικο εχεις απολυτο δικιο, δυστυχως ομως εκει που εχουν διαρροη τα ψυγεια αυτα του νεου τυπου με τις περιμετρικες δεν θελεις λυχνια να εχεις μαζι σου αλλα ''τροχο'' και ''λαμαρινοψαλιδο'' γαι να βρεις την σαπιλα

Παρόμοια Θέματα

  1. [Ηχεία PC] Θορυβος σε ηχεια
    από traganos στο forum Ηχεία & PC Ηχεία
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-14, 00:18
  2. θορυβος κινητηρα
    από thomaslar στο forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-14, 17:37
  3. [Τηλεόραση] παραξενος θορυβος
    από fm344 στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-13, 13:39
  4. (Θορυβος)UPS APC 500 RS
    από Jiml στο forum UPS & Πηγές Τροφοδοσίας
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-12, 18:36
  5. ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΤΟ ΣΤΙΨΙΜΟ
    από krompotis στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-12, 13:38

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας