Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. #1
    Το avatar του χρήστη τομ
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    79

    Προεπιλογή Μοντέλο TX-29AD50F

    Καλησπερα σας... Εχω 2 προβλήματα με αυτη την τηλεόραση... Καταρχήν εξ αρχής έδειχνε κ δείχνει μια οριζόντια άσπρη γραμμή... Ειναι ενός φίλου μου κ επειδη αυτος δεν είχε ιδέα με το τι να κανει έβγαλε τη διόδο δίπλα απο το μ/τ υψηλής τη d557 κ έβαλε μια αλλη κ μου την έκαψε τωρα ψάχνωντας να βρω τη βλάβη.. Αλλα δεν ξερω ποια ειναι η σωστή για να τη βαλω... Όσο για το αλλο προβλημα ειναι δευτερεύον μιας και η διόδος που έβαλε έβγαλε καπνό. Οποτε πρέπει να βρούμε τη σωστή διόδο.. Μήπως κάποιος μπορει να βοηθήσει;; Ευχαριστω εκ των προτέρων...

  2. #2
    Το avatar του χρήστη johnkou
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αιτωλικό
    Μηνύματα
    744

    Προεπιλογή

    Το σχεδιο την αναφερει ως erc91-02j5 για αντιστοιχη δεν βρηκα κατι.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Η δίοδο αυτή είναι στην ουσία η ανορθώτρια, για την τάση 16V που τροφοδοτεί την βαθμίδα vertical.
    Νομίζω πως αν βάλεις μια δίοδο RGP30D ή G, J , K, M (το τελευταίο γράμμα έχει να κάνει με την τάση λειτουργίας της διόδου) δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
    Καλό είναι να αλλάξεις και τον πυκνωτή C560(3300μf/25V) ,αλλά προληπτικά και όλους τους άλλους ηλεκτρολυτικούς στο κύκλωμα vertical.
    Θα πρέπει όμως οπωσδήποτε, να ελέγξεις και την γραμμή τροφοδοσίας των 16V (και
    γενικά όλο το κύκλωμα vertical, το οποίο και τροφοδοτείται με την τάση αυτή) για τυχών βραχυκύκλωμα σε κάποιο εξάρτημα (π.χ. πυκνωτές, διόδους, ολοκληρωμένο vertical κ.ο.κ.) .

  4. #4
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Καλημέρα κι από μένα,
    όπως λέει κι ο Σήφης καλό είναι προληπτικά να αλλάξεις τους ηλεκτρολυτικούς στο κύκλωμα vertical αν και όταν η TV παρουσιάζει την οριζόντια λευκή γραμμή όπως περιγράφεις, στο 90% των περιπτώσεων τα έχει παίξει και το ολοκληρωμένο vertical.

  5. #5
    Το avatar του χρήστη τομ
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    79

    Προεπιλογή

    Το ολοκληρωμένο TDA8350Q το άλλαξα αλλα συνέχισε η οριζόντια γραμμή.. Τωρα ο φίλος μου είχε αλλαξει μια διόδιο στο κύκλωμα υψηλής γιατι δεν τη μετρούσε καλα με το πολυ μετρό.. Κ μετα την αλλη την έχασε που έβγαλε... Εγω χθες οταν άλλαξα το ολοκληρωμένο άναψα την τηλεόραση κ έβγαλε καπνό η διοδος.. Κ μετα πηρα τηλέφωνο το φίλο μου κ μου ειπε οτι έβαλε μια οτι να ναι διοδος εκει... Οποτε λεω πρώτα να βαλω τη σωστή διόδο κ μετα να ψάξω στο βερτικαλ τι φταίει...

  6. #6

    Banned
    Όνομα
    Κώστantinos
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Μηνύματα
    306

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από τομ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ολοκληρωμένο TDA8350Q το άλλαξα αλλα συνέχισε η οριζόντια γραμμή.. Τωρα ο φίλος μου είχε αλλαξει μια διόδιο στο κύκλωμα υψηλής γιατι δεν τη μετρούσε καλα με το πολυ μετρό.. Κ μετα την αλλη την έχασε που έβγαλε... Εγω χθες οταν άλλαξα το ολοκληρωμένο άναψα την τηλεόραση κ έβγαλε καπνό η διοδος.. Κ μετα πηρα τηλέφωνο το φίλο μου κ μου ειπε οτι έβαλε μια οτι να ναι διοδος εκει... Οποτε λεω πρώτα να βαλω τη σωστή διόδο κ μετα να ψάξω στο βερτικαλ τι φταίει...
    na exoume kai liges gnoseis re palhkaria ..akou evgale kapno !!! xoris ic pano ti tasi exeis sto vertical??
    se seira me to diodaki exei mia adistash ..ti exeis vali esu?
    meta to diodaki pou paralila exi ena puknoth exi ena hlektrolutiko einai kalos??
    eukoli vlavi afth

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Μπορείς να διευκρινίσεις αν θέλεις,για ποια αντίσταση σε σειρά με την δίοδο μιλάς και το <<να έχουμε λίγες γνώσεις >> ως προς τι ακριβώς εννοείς ;
    Ο συγκεκριμένος πυκνωτής που είναι παράλληλα στο διοδάκι πολύ σπάνια χαλάει (τουλάχιστον σε αυτό το σασί ,αλλά επειδή ένα εξάρτημα είναι και αυτός, δεν χάνει τίποτα να τον ελέγξει), όσο για τον ηλεκτρολυτικό πυκνωτή εξομάλυνσης της τάσης τροφοδοσίας της βαθμίδας vertical ,του έχει ήδη προταθεί να αλλαχτεί (μαζί με τους υπόλοιπους ηλεκτρολυτικούς στο κύκλωμα vertical).

    Για να είναι πιο εύκολη η ανάγνωση των γραφόμενών σου, θα σε παρακαλούσα να γράφεις Ελληνικά .
    Να σου υπενθυμίσω επίσης ότι είναι και αντίθετο στους κανόνες του forum.
    Φιλικά.

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    .Νέος κόσμος
    Μηνύματα
    1.175

    Προεπιλογή

    εδώ είναι το σχέδιο της τηλεόρασης http://elektrotanya.com/panasonic_tx.../download.html

Παρόμοια Θέματα

  1. [Whirlpool] μοντέλο AWA 8105 πρόβλημα δεν στίβει !!!!
    από bozan στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-13, 14:43
  2. Πρόβλημα με πολύμετρο ζημιά στα ωμ μοντέλο ΜΥ-68
    από draco1 στο forum Εργαλεία & Όργανα Μέτρησης
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-13, 00:05
  3. Απορροφητήρας Elica μοντέλο OM. Δεν ανάβουν τα σποτάκια!
    από Ioanna Sideri στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-13, 16:24
  4. PHILIPS μοντέλο 14GR1225/15B.
    από alejandros1967 στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-12, 23:17
  5. TV SABA 14'' (παλιό μοντέλο)
    από georgegr77 στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-09, 23:46

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας