Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μίλτος
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή samsung LE52M86BDX πρόβλημα όταν ανοίγει

    Έχω την samsung LE52M86BDX (δεν έχω service manual δεν μπόρεσα να βρω ) πρίν 3-4 χρόνια μετά από πολλές εναλλαγές , έχω δεν έχω ρεύμα (από την ΔΕΗ) την πήγα στο service της samsung για επισκευή (ήταν στην εγγύηση) και με είπε ο τεχνικός (!) ότι είχε καεί το τροφοδοτικό και ότι έκανε 250,00€( δεν τα πλήρωσα λόγω εγγύησης) πριν κανά μήνα, όταν την άνοιγα, άρχισε ανοιγοκλείνει για κανένα 2-4 λεπτά και μετά ανοίγει κανονικά , οπότε άνοιξα και εγώ να δω μήπως τα έπαιξε κανένας πυκνωτής και βουαλά αυτό ήταν 3 πυκνωτές (25v 1000μf) είχανε φουσκώσει , αλλά πρόσεξα και κάτι άλλο οι υπόλοιποι πυκνωτές (με ένδειξη 35v 1000μf) είχαν αλλαχτεί και αυτοί (οπότε ο τεχνικός που το είχα πάει πριν χρόνια μόνο πυκνωτές άλλαξε και όχι όλο το τροφοδοτικό ... Ελλάς ...) το θέμα είναι ότι τους άλλαξα (στην αρχή πήρα από έναν φίλο ) με 3 , 35v 1000μf , αλλά μετά από 4-5 μέρες άρχισε να κάνει πάλι τα ίδια , σήμερα πήρα 25v 1000μf και τους ξανα άλλαξα, το θέμα είναι ότι πριν κλείσω την τηλεόραση την δοκίμασα και άνοιγε έκλεινε κανονικά , την δένω και πάω να την ανοίξω , ανοίγει κανονικά πατάω αλλαγή source να πάει στο hdmi και με το που πάει άρχισε να ανοιγοκλείνει για κανα 2-3 λεπτά πάλι ?? αν δουλέψει και μετά την κλείσω την ανοίξω ανοίγει αμέσως ? σε ένα forum βρήκα ότι φοράει 25v 1000μf και 10v 1000μf πυκνωτές (αλλά δεν ξέρω που και ποιοι είναι ) λέτε να παίζει κανένα ρόλο αυτό ?? πάνω στην τηλεόραση έχω τρεις συσκευές κουμπωμένες με hdmi , αλλά τελευταία με κάνει και ένα άλλο χαζό , άν είναι σε κάποιο από τα hdmi και την κλείσω μετά από μια (1) ώρα (κάθισα και το πρόσεξα μήπως ήταν τίποτα παρεμβολές από αλλού , αλλά κάθε φορά που την έκλεινα μετά από μια ώρα άνοιγε- μέχρι και παπά για εξορκισμό έφερα-) ανοίγει μόνη της , σε όποια συσκευή και να είναι (ένα media player με android , ένα media player της western digital και έναν dvb-t αποκωδικοποιητή )
    στην φώτο βλέπετε το τροφοδοτικό (πάνω αριστερά) τα 3 μαύρα είναι που άλλαξα τελευταία φορά και τα μπλε είναι που άλλαξε ο τεχνικός , σε οπτικό έλεγχο που έκανα σε όλους τους άλλους φαίνονται μια χαρά .
    καμία ιδέα παιδιά ?

    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  2. #2

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μίλτος
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    τελικά κατάφερα και την διόρθωσα απλά ήθελε αλλαγή και ένα ic eprom (24C256) , με το που το άλλαξα έκανα και ένα reset από το service menu και είναι μια χαρά , για όποιον έχει το ίδιο πρόβλημα εδώ το βρήκα και έχει και φώτο που βρίσκεται για να το αλλάξεις
    http://www.ebay.co.uk/itm/24C256-EPR...-/280832133378


Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-13, 12:46
  2. [Τηλεόραση Sony] Πρόβλημα σε sony KV-29LS60E ( ανοίγει-κλεινει μόνη της )
    από passer07 στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-12, 21:27
  3. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-12, 18:33
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-12, 11:58
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-11, 10:26

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας