Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    βατιστας
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Πάρος
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή Προβλημα με midea msg-12hr

    ¨Εχω ενα midea 12αρι το οποίο παω να το βαλω στην ψύξη και εσωτερικα η μοναδα δουλευει σαν ανεμιστηρας εξω κανει προσπαθεια να παρει για 1 με 2 δευτερολεπτα και στην συνεχεια κοβει αμεσως το μοτερ μαζι με εξωτερικο ανεμιστηρα νεκρωνει..εσωτερικα δουλευει σαν ανεμιστηρας κανονικα..Εχω μια υποψια οτι είναι ο σενσορας (πουρακι)μου περνει ενδειξη απτο στοιχειο εσωτερικα..Ωστοσο τους μετρησα και βγαζουν αντισταση 8κΩ ο καθενας..Καμια ιδέα;;
    (ο πυκνωτης εκκινησεως συμπιεστη δεν εχει προβλημα τον εχω τσεκαρει)..

  2. #2
    Το avatar του χρήστη DIATHERM
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΝΔΡΕΑΣ
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ
    Μηνύματα
    295

    Προεπιλογή

    ανοιξε το μαυρο κουτακι πανω απο τον συμπιεστη και μετα τα σημεια C R S τον περιεληξεων του συμπιεστη αλλαξες πυκνωτη και σου κανει τα ιδια...?

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    βατιστας
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Πάρος
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DIATHERM Εμφάνιση μηνυμάτων
    ανοιξε το μαυρο κουτακι πανω απο τον συμπιεστη και μετα τα σημεια C R S τον περιεληξεων του συμπιεστη αλλαξες πυκνωτη και σου κανει τα ιδια...?
    ναι πάλι το ίδιο κάνει,να μετρησω ωμικα τις αντιστάσεις του συμπιεστή εννοείς μήπως έχει καει;
    και μια αλλη λεπτομερεια οταν πηγα ναδω τι έχει αναβαν συνεχομενα το λαμπακι της λειτουργιας και το λαμπακι του defrost και κατεβασα την ασφαλεια του πινακα για μερικα δευτερολεπτα και επανήλθε..

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.316

    Προεπιλογή

    Την ερώτηση την κάνω στον Ανδρέα . (επειδή δεν είμαι και καλός γνώστης με air cond) και θέλω να μου πει στην παρακάτω περίπτωση

    εξω κανει προσπαθεια να παρει για 1 με 2 δευτερολεπτα και στην συνεχεια κοβει αμεσως το μοτερ μαζι με εξωτερικο ανεμιστηρα νεκρωνει.
    Αν υποθέσουμε ότι είναι από το θερμικό του κινητήρα (αυτή η διακοπή για 1 - 2 δευτερόλεπτα ) δεν θυμάμαι αν στην περίπτωση διακοπής του μοτέρ από θερμικό ... ταυτόχρονα νεκρώνει και ο εξωτερικός ανεμιστήρας? ή είναι ανεξάρτητα αυτά τα 2 ? ή μπορεί να ποικίλει ανάλογα τον κατασκευαστή στο αν θα σταματάει ανεξάρτητα και μόνο π.χ ο συμπιεστής ή ταυτόχρονα με αυτόν και ο εξωτερικός ανεμιστήρας?

    Εχω μια υποψια οτι είναι ο σενσορας (πουρακι)μου περνει ενδειξη απτο στοιχειο εσωτερικα
    Και αν υποθέσουμε ότι είναι από το (πουράκι) ... δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται απίθανο από ένα πουράκι να δημιουργεί τέτοια "άμεση αντίδραση " .. ώστε να κάνει διακοπή στιγμιαία για 1 - 2 δευτερόλεπτα .

    και μια αλλη λεπτομερεια οταν πηγα ναδω τι έχει αναβαν συνεχομενα το λαμπακι της λειτουργιας και το λαμπακι του defrost και κατεβασα την ασφαλεια του πινακα για μερικα δευτερολεπτα και επανήλθε..
    Ειδικός δεν είμαι .. αλλά δοκίμασε να απομακρύνεις αυτό το πουράκι (προσωρινά) , για να δεις αν η λειτουργία του θα αλλάξει σε σύγκριση με πριν προς το καλύτερο . από εκεί και πέρα αλλάζεις το πουράκι.

    Γενικά θα έλεγα ότι πρέπει να ελεγχθεί αυτή η διακοπή του 1 - 2 δευτερολέπτων (που κάνει προσπάθεια για να εκκινήσει ) αν είναι από το θερμικό (αφού αποκλείουμε τον πυκνωτή όπου λέει τον βρήκε οκ) .... (ελέγχοντας την παρούσα κατάσταση του θερμικού σε ζωντανό χρόνο αν κόβει εκείνο δηλαδή από δυσλειτουργία του ίδιου του θερμικού να το δει "οπτικά" δηλαδή) . ή να προέρχεται από 2ο λόγο από τον συμπιεστή π.χ. στο παρακάτω που λέει
    ναι πάλι το ίδιο κάνει,να μετρησω ωμικα τις αντιστάσεις του συμπιεστή εννοείς μήπως έχει καει;
    Μπορεί να είναι και από αυτό , αλλά μπορεί και καμιά στουμπωμένη τρίοδο βαλβίδα? ή όπως την λέτε εσείς. Έγινε δοκιμή σε ανάστροφη λειτουργία από ψύξη σε θέρμανση (αν έχει) ? για να δει αν έχει κάποια διαφορά?

    δώσε περισσότερες λεπτομέρειες για το παρακάτω ... (αφού κόψει ) ... μετά από πόσο χρόνο και πάλι ξανακάνει προσπάθεια για εκκίνηση? ή δεν κάνει και καθόλου?
    εξω κανει προσπαθεια να παρει για 1 με 2 δευτερολεπτα και στην συνεχεια κοβει αμεσως το μοτερ μαζι με εξωτερικο ανεμιστηρα νεκρωνει

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    δεν δοκιμαζεις και τροφοδοσια απο αλλου?μηπως ειναι λασκα κανα καλωδιο+ φις ή πριζα?

  6. #6
    Το avatar του χρήστη DIATHERM
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΝΔΡΕΑΣ
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ
    Μηνύματα
    295

    Προεπιλογή

    πετρο πανω σε αυτο που με ρωτησες... εχεις δικιο, τα περισοτερα κλιματιστικα που εχω συναντησει το θερμικο οταν κοψει τον συμπιεστη δεν κοβει τον ανεμιστηρα και ετσι ειναι το σωστο γιατι το θερμικο ειναι ουσιαστικα μια ασφαλεια που ειναι σε σειρα στην κυρια περιεληξη του συμπιεστη,
    οποτε αφου διακοπτεται το ρευμα στην εξωτερικη μοναδα σημαινει οτι η πλακετα σταματαει το ρευμα..
    υπαρχουν περιπτωσεις να εχουν λιωσει τα καλωδια τον περιεληξεων του συμπιεστη που ειναι στο μαυρο κουτακι, και να δουλευει ο συμπιεστης μονο με την βοηθητικη και οχι με την κυρια το εχω δει και αυτο.... αλλα και να μην δουλευει και καθολου, μπορει ισα να ακουμπανε και να ακους το μουγκρισμα αυτο...
    τωρα για να παρακαμψεις τα θερμιστορ πισω απο τηλεκοντρολ του κλιματιστικου εχει κατι κουμπακια που τα πατας με το μολυβι αυτα παρακαμπτουν τα θερμιστορ η θα τα δεις με την ονομασια test h cool το πατας και βλεπεις τι κανει αν και δεν μου κανει εμενα να ειναι απο θερμιστορ... ανοιξε το καπακι του συμπιεστηη και τσεκαρε θερμικο, επισεις τσεκαρε τα καλωδια τραβατα με το χερι σου για να δεις εαν δεν ειναι κομενα..

  7. #7
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.685

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vakis07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και μια αλλη λεπτομερεια οταν πηγα ναδω τι έχει αναβαν συνεχομενα το λαμπακι της λειτουργιας και το λαμπακι του defrost και κατεβασα την ασφαλεια του πινακα για μερικα δευτερολεπτα και επανήλθε..
    Σε παρομοιες περιπτωσεις που συναντησα(να κανει διαφορα κολπα με τα λαμπακια και με κλεισιμο -ανοιγμα τροφοδοσιας να στρωνει για λιγο) ειχε προβλημα το τροφοδοτικο της πλακετας,οι πυκνωτες για την ακριβεια.
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  8. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    βατιστας
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Πάρος
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    απο ενα ελεγχο που εκανα στο μοτερ ητανε δροσερο θα ελεγα και λιγο πολυ λιγο προς ζεστο..αν ητανε το θερμικο και ανοιγε την επαφη θα επρεπε να ζεματαει ετσι δεν ειναι;;

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    βατιστας
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Πάρος
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    θα παω αυριο με ενα μεγαλυτερης χωρητικοτητας πυκνωτη και θα ελενξω πλακετα και κλεμες με προσοχη μηπως βρω κατι και θα ενημερωσω..!

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.316

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vakis07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο ενα ελεγχο που εκανα στο μοτερ ητανε δροσερο θα ελεγα και λιγο πολυ λιγο προς ζεστο..αν ητανε το θερμικο και ανοιγε την επαφη θα επρεπε να ζεματαει ετσι δεν ειναι;;
    όχι το αντίθετο από ότι όταν δουλεύει παρατεταμένα γιατί τότε ζεσταίνεται περισσότερο .

    θα παω αυριο με ενα μεγαλυτερης χωρητικοτητας πυκνωτη και θα ελενξω πλακετα και κλεμες με προσοχη μηπως βρω κατι και θα ενημερωσω..!
    Όχι μεγαλύτερο πυκνωτή .
    Για πλακέτα και κλέμες ναι ψάξε , για τίποτα λάσκα συνδέσεις καμιά ψυχρή κόλληση κτλ
    Φυσικά και θα μας ενημερώσεις ! ... τι έτσι άιντε άιντε ? και θα μας αφήσεις με την περιέργεια ?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας