Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή Βλάβη σε οθόνη Lcd

    Καλησπέρα σε όλους και από εδώ, μιας και είμαι μέλος και στο hlektronika.gr. Θα ήθελα τα φώτα σας. Έχω μια οθόνη (monitor υπολογιστή) lcd Viewsonic. Μοντέλο VA2216W 22'' WIDE. Να σημειώσω πως η χρήση της ήταν περίπου 3 ώρες την ημέρα κατά μέσο όρο. Η αγορά της έγινε στα τέλη του 2008 και μέχρι περίπου 3 μήνες λειτουργούσε. Γνωρίζω πως δεν είναι και η καλύτερη εταιρία της αγοράς, όμως είναι αξιόπιστη όπου έχω δει να τη λειτουργούν, την έχουν χρόνια Non-stop και γενικά η σχέση τιμής/ποιότητας είναι πολύ καλή, δεν ξέρω αν διαφωνείτε σε αυτό.
    Στο τεχνικό θέμα τώρα. Όσο θυμάμαι λίγο μετά τη λήξη της εγγύησης (εντελώς τυχαία...) παρουσίασε πρόβλημα το κουμπί on/off της του οποίου η ποιότητα ήταν άθλια. Αρχικά έπρεπε να προσπαθήσω κάποιες φορές για να την κλείσω, μετά από κάποιο διάστημα ούτε αυτό, με αποτέλεσμα να την αφαιρώ από το ρεύμα (πολύπριζο με διακόπτη) από την κατάσταση αναμονής. Ο χώρος που την είχα είχε το φετινό χειμώνα μέτρια υγρασία. Μια ημέρα άνοιξα το πολύπριζο και δεν λειτουργούσε. Τι βλάβη μπορεί να έπαθε; Τροφοδοτικό, ο διακόπτης; (έτσι κι αλλιώς είχε πρόβλημα). Μπορεί να επισκευαστεί; Αν ασχοληθώ θα μπορούσα να την "αναστήσω"; Η υγρασία έπαιξε τον ρόλο της;
    Να πω πως κολλητήρι κλπ μπορώ να χρησιμοποιήσω και κάποια άλλη μαστοριά (δεν είμαι και γκουρού) αρκεί να μου δοθούν αναλυτικές οδηγίες.
    Ευχαριστώ για την υπομονή του μεγάλου κειμένου μου...

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Μηνύματα
    139

    Προεπιλογή

    Το σίγουρο είναι ότι πρέπει να την ξεβιδώσεις! Έτσι θα μπορέσεις να ελέγξεις τον διακόπτη (button στην προκειμένη περίπτωση) με το buzzer του πολυμέτρου. Απο την υγρασία θα μπορούσε να χαλάσει διότι οξειδώνονται με τον καιρό οι επαφές του. Απο κει και πέρα όλο και κάποια βλάβη θα βρεις στο τροφοδοτικό. Οι πυκνωτές εξασθενούν, αναλόγως και με την μάρκα τους. Ξεκόλλησέ τους και μέτρα τις τιμές. Αν βάλεις κάποιον που δεν είναι χαμηλού ers τότε σε μισό χρόνο θα φουσκώσει θα πρέπει να τον αλλάξεις διότι τα παλμοτροφοδοτικά με την μεγάλη συχνότητα λειτουργίας, τους καταστρέφουν. Επίσης δες για ψυχρές κολλήσεις κυρίως στα εξαρτήματα που είναι πάνω σε ψήκτρες. Απο ζέστη σε κρύο και το αντίστροφο ραγίζουν.

  3. #3

    Προεπιλογή

    Οι viewsonic της εποχής που αναφέρεις υπέφεραν γενικά από κακής ποιότητας υλικά. Δυο οθόνες όμοιες με την δική σου μου παρουσίασαν πρόβλημα και σε διακόπτακια και σε πυκνωτές του τροφοδοτικού.

    Η αίσθησή μου είναι ότι αν αλλάξεις όλους τους πυκνωτές στο τροφοδοτικό και όλα τα διακοπτάκια θα επανέλθει. Υπόψιν ότι στην μια δικιά μου ένα άλλο διακοπτάκι από αυτό της τροφοδοσίας ήταν μόνιμα βραχυκυκλωμένο και δεν άνοιγε καθόλου !

Παρόμοια Θέματα

  1. [Φορητός Η/Υ] Μαύρη οθόνη-Αναβοσβήνει η εξωτερική οθόνη
    από manos_3 στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-13, 14:56
  2. Βλάβη σε TELEFUNKEN MF210C ξεχειλωμένη οθόνη..
    από vassgeo στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-12, 20:53
  3. Οθόνη Philips
    από Thalex στο forum Οθόνη Η/Υ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-09, 23:19
  4. SOS οθόνη TFT υπολογιστή!!!
    από makrisd1 στο forum Οθόνη Η/Υ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-08, 23:12
  5. SOS SOS SOS με οθόνη υπολογιστή
    από johny16 στο forum Οθόνη Η/Υ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-07, 16:59

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας