Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή Πλυντήριο Neff δεν ζεσταίνει το νερό

    Το πλυντήριο πιάτων είναι περίπου 2 ετών. Ξαφνικά σταμάτησε να ζεσταίνει το νερό για το πλύσιμο.

    Τι μπορεί να φταίει??Μήπως κάηκε η αντίσταση και θέλει αλλαγή? Καίγονται τόσο εύκολα οι αντιστάσεις ή να ψάξω για καμία ασφάλεια ή κανένα ρελε??

    Υ.Γ Ρωτάω για να έχω μια εικόνα πριν το ανοίξω γιατί ακόμα δεν έχω ασχοληθεί μαζί του.

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.315

    Προεπιλογή

    1η δουλειά έλεγχος αντίστασης ... (προσοχή το ρεύμα δεν πίνεται)
    http://www.youtube.com/watch?v=lZCP55aScvI

    Δεν ήταν από αυτό? ... δώσε αναλυτικότερα στοιχεία συμπεριφοράς του πλυντηρίου (από την ώρα που το ξεκινάς και τι ακριβώς κάνει) μοντέλο κτλ

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    1η δουλειά έλεγχος αντίστασης ... (προσοχή το ρεύμα δεν πίνεται)
    http://www.youtube.com/watch?v=lZCP55aScvI

    Δεν ήταν από αυτό? ... δώσε αναλυτικότερα στοιχεία συμπεριφοράς του πλυντηρίου (από την ώρα που το ξεκινάς και τι ακριβώς κάνει) μοντέλο κτλ
    Προσπάθησα να βρω την αντίσταση άλλα δεν μπόρεσα γιατί δεν είναι σαν τα παλιά συμβατικά πλυντήρια που είχαν αντίσταση που φαινόταν με το μάτι. Κάπου είναι κρυμένη στο κάτω μέρος σε κάποιο μικρό πλαστικό κουτάκι.

    Το πλυντήριο είναι το NEFF sd6p1f E-Nr S41M69N1EU/01 και επειδή είναι σύγχρονο έχει παντού αισθητήρες και ενημερώνει για τυχόν προβλήματα. Αν είχε πρόβλημα η αντίσταση δεν θα έβγαζε error code ??? Αυτό δεν βγάζει error code απλώς η μάνα μου παρατήρησε ότι δεν ζεσταίνει καθόλου το νερό με αποτέλεσμα να μην πλένονται καλά τα πιάτα!!

    Υ.Γ Η αντίσταση πρέπει να είναι κάπως έτσι.. http://www.eaparts.gr/content.aspx?c...3&cpi=2&s=&l=1
    και πρέπει να αλλάζει κάπως έτσι.. http://www.youtube.com/watch?v=pnoXDPlXC6g

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.315

    Προεπιλογή

    Δώσε στοιχεία συμπεριφοράς (πως λειτουργεί δηλαδή) . Άσε που δεν δείχνει error code η εταιρία είναι αρπακόλες που τους ξέφυγε κάτι τέτοιο.
    Πες π.χ. έβαλα το πρόγραμμα να ξεκινήσει ... πήρε νερό ... άρχισε να "χτυπάει" το νερό .. κτλ .. κτλ

    Την αντίσταση για έλεγχο μπορεί να μην την βλέπεις εσύ από μέσα εσωτερικά ... αλλά είναι εύκολο να την βρεις και από έξω από τα καλώδια και τα χαρακτηριστικά ποδαράκια της αντίστασης ... για να την μετρήσεις.

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δώσε στοιχεία συμπεριφοράς (πως λειτουργεί δηλαδή) . Άσε που δεν δείχνει error code η εταιρία είναι αρπακόλες που τους ξέφυγε κάτι τέτοιο.
    Πες π.χ. έβαλα το πρόγραμμα να ξεκινήσει ... πήρε νερό ... άρχισε να "χτυπάει" το νερό .. κτλ .. κτλ

    Την αντίσταση για έλεγχο μπορεί να μην την βλέπεις εσύ από μέσα εσωτερικά ... αλλά είναι εύκολο να την βρεις και από έξω από τα καλώδια και τα χαρακτηριστικά ποδαράκια της αντίστασης ... για να την μετρήσεις.
    Το πλυντήριο πλένει τα πιάτα σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Δηλαδή οτι είναι να κάνει το κάνει, απλώς δεν ζεσταίνει το νερό. Τα προγράμματα δεν τα ξέρω διότι αυτά τα χρησιμοποιεί η μάνα μου.

    Βρήκα 4 χοντρά καλώδια τα οποία μάλλον πηγαίνουν στην αντλία και την αντίσταση. Είναι 3 κόκκινα καλώδια και ένα κιτρινοπράσσινο(γείωση). Μέτρησα την αντίσταση μεταξύ τους και μου δείχνει 11,2 , 21,4 και 11,2 ohm. Είναι κανονικές τιμές??

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    580

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από savatage Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πλυντήριο πλένει τα πιάτα σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Δηλαδή οτι είναι να κάνει το κάνει, απλώς δεν ζεσταίνει το νερό. Τα προγράμματα δεν τα ξέρω διότι αυτά τα χρησιμοποιεί η μάνα μου.

    Βρήκα 4 χοντρά καλώδια τα οποία μάλλον πηγαίνουν στην αντλία και την αντίσταση. Είναι 3 κόκκινα καλώδια και ένα κιτρινοπράσσινο(γείωση). Μέτρησα την αντίσταση μεταξύ τους και μου δείχνει 11,2 , 21,4 και 11,2 ohm. Είναι κανονικές τιμές??

    Συνηθως αυτα τα πλυντηρια δεν εχουν προβλημα
    με την αντισταση αλλα με τις πλακετες.


    Το πλυντήριο είναι το NEFF sd6p1f E-Nr S41M69N1EU/01
    Δες σωστα το e-nr γιατι δεν την βρισκω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη konman : 21-05-13 στις 23:55

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνηθως αυτα τα πλυντηρια δεν εχουν προβλημα
    με την αντισταση αλλα με τις πλακετες.




    Δες σωστα το e-nr γιατι δεν την βρισκω.
    Το E-Nr που έδωσα είναι σωστό.

    Στην σελίδα της neff βρήκα αυτό..

    http://www.neff.co.uk/neff-owners.html

    πάτα το εκεί που λέει neff owners μετά download product manuals και μετά βάλε το νούμερο να δεις τι θα σου βγάλει
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη savatage : 22-05-13 στις 00:13

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    580

    Προεπιλογή

    Μαλλον εχει προβλημα το site της BSH και δεν μπορω να δω τiς συσκευες.

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.315

    Προεπιλογή

    Το πλυντήριο πλένει τα πιάτα σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Δηλαδή οτι είναι να κάνει το κάνει, απλώς δεν ζεσταίνει το νερό. Τα προγράμματα δεν τα ξέρω διότι αυτά τα χρησιμοποιεί η μάνα μου.
    Αν κάνει όλο το πρόγραμμα πλύσης μέχρι και το τέλος .
    Λογικά αν είχε βλάβη με αντίσταση (Ή με θέρμανση γενικά) και είχαμε υποθέτω επιλέξει κάποιο πρόγραμμα για ζεστά δεν θα ολοκλήρωνε την πλύση. Αυτό πιστεύω . Άρα κάτι στις επιλογές (πρόσθετα κουμπιά) βρίσκω την πιθανότερη αιτία. π.χ κάποιο κουμπί ECO . τίποτα για κρύα πλύση κτλ
    Εννοείται ότι έχουμε διαβάσει και έχουμε γνώση του εγχειρίδιου χρήσης,

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    580

    Προεπιλογή

    Δες την πλακετα του πλυντηριου αν εχει προβλημα με ψυχρη κολληση
    στα ρελε.
    Αυτη ειναι η πλακετα.
    LAF45178S.jpg

    Λογικά αν είχε βλάβη με αντίσταση (Ή με θέρμανση γενικά) και είχαμε υποθέτω επιλέξει κάποιο πρόγραμμα για ζεστά δεν θα ολοκλήρωνε την πλύση
    Το ολοκληρωνει κανονικα το προγραμμα.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δεν ζεσταίνει το νερό
    από elena.m στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-15, 10:57
  2. [Κλιματιστικό LG] Ο συμπιεστής δουλεύει αλλά ούτε ζεσταίνει ούτε ψύχει
    από dal_kos στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-13, 01:03
  3. [AEG] Πλυντήριο ρούχων βάζει νερό μονάχο του
    από tex439 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-13, 22:22
  4. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-12, 14:08
  5. [Neff] NEFF ΑΠΟΣΥΝΑΡΜΟΛΟΓΙΣΗ
    από klik στο forum Φούρνος & Εστία
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-11, 23:13

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας