Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. #1
    Το avatar του χρήστη dal_kos
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή Αλλαγή ακροδέκτη αντίστασης

    Καλησπέρα,
    Έχω μια κουζίνα που έχει χαλάσει η αντίσταση του αερόθερμου. Πήρα την καινούρια, αλλά δεν έχει υποδοχή για να συνδεθεί ο ακροδέκτης γείωσης, ενώ η επίσημη οδηγία της εταιρίας είναι απλά να πιαστεί κάπου το καλώδιο της γείωσης ώστε να μην κάνει βραχυκύκλωμα με ό,τι βρίσκεται γύρω του.

    Επειδή θα προτιμούσα να την δέσω κάπου σίγουρα την γείωση σκέφτηκα να αλλάξω τον ακροδέκτη και από συρταρωτό, να βάλω ακροδέκτη για βίδα, ώστε να πιάσω τη γείωση στη μια από τις δύο βίδες στήριξης της αντίστασης. Έχω πένσα για ακροδέκτες γυμνούς και πήρα μερικούς που ταιριάζουν από ένα ηλεκτρονικάδικο, ορειχάλκινους.

    Θα ήθελα να ρωτήσω τους τεχνικούς του φόρουμ, αν αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι σωστό και επίσης αν οι ακροδέκτες αυτοί θα κάνουν ή πρέπει να πάρω ειδικούς από κάποιο ανταλλακτικάδικο.

    Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dal_kos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,
    Έχω μια κουζίνα που έχει χαλάσει η αντίσταση του αερόθερμου. Πήρα την καινούρια, αλλά δεν έχει υποδοχή για να συνδεθεί ο ακροδέκτης γείωσης, ενώ η επίσημη οδηγία της εταιρίας είναι απλά να πιαστεί κάπου το καλώδιο της γείωσης ώστε να μην κάνει βραχυκύκλωμα με ό,τι βρίσκεται γύρω του.

    Επειδή θα προτιμούσα να την δέσω κάπου σίγουρα την γείωση σκέφτηκα να αλλάξω τον ακροδέκτη και από συρταρωτό, να βάλω ακροδέκτη για βίδα, ώστε να πιάσω τη γείωση στη μια από τις δύο βίδες στήριξης της αντίστασης. Έχω πένσα για ακροδέκτες γυμνούς και πήρα μερικούς που ταιριάζουν από ένα ηλεκτρονικάδικο, ορειχάλκινους.

    Θα ήθελα να ρωτήσω τους τεχνικούς του φόρουμ, αν αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι σωστό και επίσης αν οι ακροδέκτες αυτοί θα κάνουν ή πρέπει να πάρω ειδικούς από κάποιο ανταλλακτικάδικο.

    Ευχαριστώ για το χρόνο σας!
    Aν βιδωνει η αντισταση σε μεταλικο σημειο δεν ειναι αναγκαια η γειωση.Αν παλι την θες για θεμα ψυχολογικο,δεν εχεις προβλημα.

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilimertzani για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    dal_kos (10-03-13)

  4. #3
    Το avatar του χρήστη dal_kos
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την απάντηση.
    Η αντίσταση βιδώνεται πάνω στο σασί οπότε σίγουρα δεν έχει θέμα. Απλά από το να έχω ένα καλώδιο στο πίσω μέρος της κουζίνας να "κόβει βόλτες" σκέφτομαι πως θα ναι καλύτερα να το στερεώσω έτσι, γι αυτό και ρωτάω αν είναι ενδεδειγμένος τρόπος ή όχι.

  5. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.324

    Προεπιλογή

    στις βίδες που θα βιδώσεις την αντίσταση για στερέωση βάλε κλιπσάκι με στρόγγυλη υποδοχή και πιάσε την γείωση εκεί πάνω σε μια από τις 2 βίδες στερέωσης.

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    dal_kos (10-03-13)

Παρόμοια Θέματα

  1. [Pitsos] VARIO 2600 INOX Αλλαγή λάστιχου πόρτας
    από ezizu στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-16, 19:54
  2. [Κινητό Τηλέφωνο] Sony Xperia mini ST15i (αλλαγή μικροφώνου)
    από xray2201 στο forum Τηλέφωνα & GPS
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-13, 22:37
  3. Αλλαγή πλαστικού οθόνης Nokia 5310
    από bpel86 στο forum Τηλέφωνα & GPS
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-08, 23:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας