Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 60
  1. #1
    Το avatar του χρήστη stafidas
    Μέλος
    Όνομα
    Μαρίνος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    158

    Question Πλυντήριο πιάτων - Ρίχνει το ρελέ

    Καλησπέρα
    Εδώ και κάποιο καιρό, έπεφτε μια ασφάλεια (πρίζες του πάγκου κουζίνας) σε συχνότητα μια φορά το μήνα. Στην αρχή νόμισα πως έφταιγε μια από τις πρίζες αυτές γιατί ήταν κοντά στην πιατοθήκη στον νιπτήρα. Πίστευα πως στο πλύσιμο των πιάτων όλο και κάποια σταγόνα νερού πεταγόταν στην πρίζα και έκανε την ζημιά. Έτσι άλλαξα τις πρίζες και έβαλα από αυτές που έχουν καπάκι.
    Το φαινόμενο σταμάτησε για 3-4 μήνες αλλά τωρα τον Δεκέμβρη το έκανε 2-3 φορές πάλι, ώσπου ανακάλυψα ότι στην ίδια ασφάλεια είναι και η πρίζα του πλυντηρίου πιάτων κάτω από τον νιπτήρα. Κι ένα βράδυ λοιπόν... κάνει ένα ΜΠΑΦ και μου ρίχνει το ρελέ. Πάω κι εγώ να το σηκώσω αλλά έπεφτε αμέσως πάλι. Έκλεισα ΟΛΕΣ τις ασφάλεις και τον γενικό, και προσπάθησα να σηκώσω το ρελέ αλλά πάλι έπεσε αμέσως. Τελικά, έβγαλα το φις του πλυντηρίου πιάτων από την πρίζα και έτσι σηκώθηκε το ρελέ.
    Εφόσον οι ασφάλειες ήταν κατεβασμένες και το ρελέ δεν σηκωνόταν, νομίζω πως μιλάμε για βραχυκύκλωμα στον ουδέτερο, σωστά?
    Πως μπορεί το πλυντήριο να το προκαλεί αυτό? Σημειωτέο πως το πλυντήριο ΔΕΝ δούλευε εκείνη τη στιγμή. Είχε όμως δουλέψει 2-3 πιο πριν.

  2. #2
    Το avatar του χρήστη Inferno
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Είχα το ίδιο πρόβλημα με ένα ψυγείο. Βεβαίως καμία σχέση με πλυντήριο αλλά μπορείς να ακολουθήσεις την ίδια μεθοδολογία πιστευω και με την βοήθεια των παιδιών από εδώ θα την βρεις την άκρη.
    Άνοιξέ το και άρχισε να αποσυνδέεις ένα ένα ότι εξάρτημα βρίσκεις να έχει σχέση με ρεύμα. Όταν δεν θα σου ρίχνει πλέον το ρελέ θα έχεις βρει κατά πάσα πιθανότητα και τι προκαλεί την βλάβη.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    95

    Προεπιλογή

    Το πιο πιθα;νό είναι η αντίσταση οπότε εσύ για; αρχή απομόνωσε την και δεν αν ρίχνε το ρελε.

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    580

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stafidas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως μπορεί το πλυντήριο να το προκαλεί αυτό? Σημειωτέο πως το πλυντήριο ΔΕΝ δούλευε εκείνη τη στιγμή. Είχε όμως δουλέψει 2-3 πιο πριν.

    Ναι μπορει να φταιει το πλυντηριο, η πιο συχνη βλαβει ειναι ο αντιπαρασιτικος πυκνωτης.
    Απλα βγαλτων.

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον konman για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    stafidas (07-04-13)

  6. #5
    Το avatar του χρήστη stafidas
    Μέλος
    Όνομα
    Μαρίνος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xampos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πιο πιθα;νό είναι η αντίσταση οπότε εσύ για; αρχή απομόνωσε την και δεν αν ρίχνε το ρελε.
    Θα συμφωνούσα μαζί σου χωρίς δεύτερη σκέψη αν μου το έκανε τη στιγμή που δούλευε το πλυντήριο. Τώρα το πλυντήριο απλώς καθόταν... Η αντίσταση δεν τραβούσε ρεύμα οπότε (λογικά) και να βραχυκυκλώνει, δεν θα έριχνε το ρελέ τη στιγμή το πλυντήριο δεν είναι σε λειτουργία.
    Θα προχωρήσω με τον έλεγχο του πυκνωτή σαν πρώτο βήμα κι αν τελικά δεν φταίει ο πυκνωτής θα κοιτάξω την αντίσταση μετά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι μπορει να φταιει το πλυντηριο, η πιο συχνη βλαβει ειναι ο αντιπαρασιτικος πυκνωτης.
    Απλα βγαλτων.
    Ένας πυκνωτής θα μπορούσε να ρίξει το ρελέ κι ας είναι το πλυντήριο εκτός λειτουργίας, σωστή η σκέψη. Ο πυκνωτής λογικά θα έχει διαρροή προς τον ουδέτερο και όχι προς την φάση (αυτό που συμβαίνει στη δική μου περίπτωση).

    Όταν λες να τον βγάλω εκτός, φαντάζομαι εννοείς για δοκιμή και μόνο σωστά? Όχι να λειτουργήσω το πλυντήριο... απλά μόνο να δω αν θα μου ρίξει το ρελέ. Κι αν δω ότι τελικά ευθύνεται αυτός, τότε πάω και αγοράζω έναν καινούριο και ξεμπερδεύω.
    Ερώτηση: Που είναι αυτός ο πυκνωτής στο πλυντήριο? Πως θα τον βρω? Μοιάζει με τον πυκνωτή ενός πλυντηρίου ρούχων?

  7. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    580

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stafidas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λες να τον βγάλω εκτός, φαντάζομαι εννοείς για δοκιμή και μόνο σωστά? Όχι να λειτουργήσω το πλυντήριο... απλά μόνο να δω αν θα μου ρίξει το ρελέ. Κι αν δω ότι τελικά ευθύνεται αυτός, τότε πάω και αγοράζω έναν καινούριο και ξεμπερδεύω.
    Των βγαζεις εκτος και δεν χρειαζεται να βαλεις καινουργιο.
    Τι μαρκα ειναι το πλυντηριο;;
    Συνηθως ειναι συνδεμενο στο καλωδιο της παροχης
    εσωτερικα στο πλυντηριο.

    112LG31.jpg c74cf7b607fabf577a401e82c098606aac4f11df.jpg

    Στην 2 εικονα ο πυκνωτης ξεκουμπωνει, ειναι μεσα στον κυκλο.

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον konman για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    stafidas (29-12-12)

  9. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stafidas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα συμφωνούσα μαζί σου χωρίς δεύτερη σκέψη αν μου το έκανε τη στιγμή που δούλευε το πλυντήριο. Τώρα το πλυντήριο απλώς καθόταν... Η αντίσταση δεν τραβούσε ρεύμα οπότε (λογικά) και να βραχυκυκλώνει, δεν θα έριχνε το ρελέ τη στιγμή το πλυντήριο δεν είναι σε λειτουργία.
    Θα προχωρήσω με τον έλεγχο του πυκνωτή σαν πρώτο βήμα κι αν τελικά δεν φταίει ο πυκνωτής θα κοιτάξω την αντίσταση μετά.

    Ένας πυκνωτής θα μπορούσε να ρίξει το ρελέ κι ας είναι το πλυντήριο εκτός λειτουργίας, σωστή η σκέψη. Ο πυκνωτής λογικά θα έχει διαρροή προς τον ουδέτερο και όχι προς την φάση (αυτό που συμβαίνει στη δική μου περίπτωση). ......
    Αυτό που γράφεις για την αντίσταση,νομίζω δεν είναι απόλυτο, για τον εξής απλό λόγο:
    Η αντίσταση έχει δύο ακροδέκτες.Ο ένας τροφοδοτείται με την φάση και ο άλλος με τον ουδέτερο. Σε κάποιες περιπτώσεις, το κύκλωμα μιας συσκευής (δεν ξέρω αν όντως ισχύει και στην δικιά σου περίπτωση) είναι έτσι σχεδιασμένο, ώστε να διακόπτει μόνο τον ένα ακροδέκτη (δηλαδή την φάση ή τον ουδέτερο ,όχι και τα δύο).Οπότε αν υπάρχει κάποια διαρροή ( π.χ. μέσω των στηριγμάτων της αντίστασης), από την αντίσταση στο σασί του πλυντηρίου θα πέφτει και ο ΔΔΕ (ρελέ).

  10. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Πιθανή Βλάβη :
    1)Αντιπαρασιτικός (Δεν χρειάζεται να τον αλλάξεις απλά αφαίρεσε τον ) .. Πολλές φορές μου έχει τύχει να βρω στους πυκνωτές στα πλυντήρια μικρά ζωύφια τα οποία προκάλεσαν το βραχυκύκλωμα..
    2)Καλωδίωση μέχρι τον κεντρικό διακόπτη λειτουργίας.
    ΥΣ
    Νομίζω πως όσο είναι κλειστός ο κεντρικός διακόπτης λειτουργίας στις περισσότερες συσκευές (αν όχι σε όλες) διακόπτεται η φάση και όχι ο ουδέτερος.. Άρα λοιπόν με κομμένη την φάση ΔΕΝ μπορεί να δημιουργηθεί βραχυκύκλωμα.
    Αν κάνω λάθος πείτε μου!!!!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Lopm!nd για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    stafidas (07-04-13)

  12. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    95

    Προεπιλογή

    Δεν έχει σημασία αν ήταν εκτός το πλυντήριο γιατί έχεις διαρροή από ουδέτερο στην γείωση. για δοκίμή βάλε το φις ανάποδα ( χωρίς να βάλεισ το πλυντήριο σε λειτουργία γιατί τότε θα έχεις διαρροή από την φάση με πολύ συμαντικό κίνδυνο ηλεκτροπληξίας). Αυτό θα το κάνεις μόνο για δοκιμή και όχι για να συνεχίσεις να το δουλέυεις και μόνο με την προυπόθεση ότι δεν θα ακουμπήσεις στα μεταλικά μέρη της συσκευής και επίσης ποως έχεις αρκετές γνώσεις ηλεκτρολογίας γιατι το ρεύμα δεν φαίνεται και δεν μυρίζει και το πιο σημαντικό δεν έχει φίλους.

  13. #10
    Το avatar του χρήστη diarh
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Ν Ηρακλειο
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι μπορει να φταιει το πλυντηριο, η πιο συχνη βλαβει ειναι ο αντιπαρασιτικος πυκνωτης.
    Απλα βγαλτων.
    Σωστος!!!!!!!!!!!!Αλλα μην τον βγαλεις αλλα αντικατεστησετον!!!!!!!!!!
    Αλλος για καμπινκ??

  14. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον diarh για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    stafidas (23-04-13)

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-17, 02:41
  2. UPS ανοιγόκλειμα ρελέ
    από selectronic στο forum UPS & Πηγές Τροφοδοσίας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-12, 20:44
  3. [Bosch] πλυντήριο πιάτων BOSCH SRI 5605
    από geostrom στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-12, 15:15
  4. [Whirlpool] ADG 175 Πλυντήριο πιάτων
    από stavai στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-12, 18:37
  5. [Άλλη] TEKA Πλυντήριο πιάτων
    από stavai στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-12, 12:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας