Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 37 από 37
  1. #31

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    δεν ειναι καθολου αμελητεα η διαφορα. η διαφορα φαινεται απο την στιγμη που ανοιγεις την βρυση και μπαινει το κρυο νερο. στον καθετο το κρυο νερο που μπαινει μεσα δεν ανακατευεται με το ζεστο στον βαθμο που ανακατευεται στον οριζοντιο. γι αυτο αν μπορεις να επιλεξεις για την ιδια χωρητικοτητα αναμεσα σε καθετο και οριζοντιο προτιμησε τον καθετο και δεν θα το μετανιωσεις. ενα ακομη μεγαλο πλεονεκτημα του καθετου που δεν το ειπαμε ειναι οτι μπορεις με πολυ μεγαλυτερη ευκολια να ξεβιδωσεις το κατω μερος για επισκευη η συντηρηση. αν πχ καει η αντισταση η χρειαστει καθαρισμα το εσωτερικο του απο τα αλατα αυτο γινεται απειρως ευκολοτερα στον καθετο παρα στον οριζοντιο, ειδικα αν συνυπολογισουμε οτι οι οριζοντιοι τοποθετουνται συνηθως πανω σε αβολα παταρια. ο μονος λογος για να βαλει καποιος οριζοντιο θερμοσιφωνα ειναι να μην εχει χωρο η να εχει χαμηλο παταρι χωρις προβλεψη για καθετο θερμοσιφωνα.

  2. #32

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    150

    Προεπιλογή

    Όχι ρε παιδιά, ούτε ειδικές γνώσεις στο θέμα έχω ούτε θέλω να παιδευτώ περαιτέρω. Απλά θέλω να κάνω τη δουλειά μου, όπως την περιγράφω στο αρχικό μου post.
    Aπο οτι κατάλαβα θα την κάνω άνετα όπως είπες με τη ρύθμιση στους 50-60 C' στον εσωτερικό του θερμοστάτη, κατα την τοποθέτηση, μια και καλή.
    Αν μπορείτε δώστε μου και κανα link με ποικιλία και αξιοπιστία να πάρω απο διαδίκτυο. Απο μια έρευνα που έκανα τα καταστήματα στις τιμές κοπανάνε!

  3. #33

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilimertzani για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    goosey (19-11-12)

  5. #34

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    150

    Προεπιλογή

    Aυτός εδώ τι διαφορά έχει ρε παιδιά απ τον άλλο της ELCO? Mου φαίνεται κλασική περίπτωση αλλαγής ετικέτας.
    http://www.largeshop.gr/?c=288&p=2352
    και της ΕLCO
    http://www.largeshop.gr/?c=288&p=1612
    Στον ALTEC κάνουν πανελλαδική αποστολή δωρεάν, ενώ ο ΕLCO θα μου έρθει και με τα συνολικά κιλά κάπου 160 Ευρώ...

  6. #35

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goosey Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aυτός εδώ τι διαφορά έχει ρε παιδιά απ τον άλλο της ELCO? Mου φαίνεται κλασική περίπτωση αλλαγής ετικέτας.
    http://www.largeshop.gr/?c=288&p=2352
    και της ΕLCO
    http://www.largeshop.gr/?c=288&p=1612
    Στον ALTEC κάνουν πανελλαδική αποστολή δωρεάν, ενώ ο ΕLCO θα μου έρθει και με τα συνολικά κιλά κάπου 160 Ευρώ...
    κανε ενα τηλ.μην και εχουν χρησιμοποιησει απλα την φωτογραφια του.
    Αυτα τα εβαλα ενδεικτικα,τοσο μεγαλη διαφορα εβρισκες?

  7. #36

    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Napoli di Romania
    Μηνύματα
    87

    Προεπιλογή

    o altec αναφερει 3kw ,ενω ο elco εχει διπλα στα λιτρα ενα 4 ...μηπως δειχνει 4kw αντισταση?
    βεβαια ο elco θεωρειτε πιο ''επωνυμος'' κι εχει μικρη διαφορα τιμης (αλλα δινει και δυνατοτητα δοσεων)..
    και φυσικα το να σου στειλουν μια κουτα αυτου του μεγεθους και βαρους ανεβαζει το κοστος -οποτε λογικη η διαφορα..
    αν προσεξεις ομως λεει για τον altec >5 χρονια εγγυηση elco!!
    οποτε εγω θα πηγαινα για αυτον -αν τον συντηρεις μια φορα τον χρονο (ανοδιο/αντισταση) θα εισαι οκ

  8. #37

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    150

    Προεπιλογή

    Μιας που πιάσαμε το θέμα, όταν άλλος κατασκευαστής αναφέρει για τη μόνωση μέσα απο την πολυουρεθάνη για "διπλή υάλωση- enamel" (έτσι ακριβώς το γράφει ) λέτε να είναι το ίδιο με αυτό που λέει ο ELCO και καλά DURO GLASS?
    Nα είναι το ίδιο πράγμα 'αραγε?

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

  1. Θερμοσίφωνας - το νερό παγώνει σχεδόν αμέσως
    από jomor στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-12, 21:21

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας