Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. #1

    Προεπιλογή Επισκευη Τροφοδοτικου

    Επισκευή Τροφοδοτικου

    Εχω ενα τροφοδοτικο 3-24 volt με ποτενσιομετρο και εχει ενεδεικτικα όργανα βόλτομετρο και αμπερομετρο.
    η κατασκευή είναι πάνω απο 15-20 χρόνια αλλα με εξυπηρετούσε για δοκιμές.
    πλεον σταμάτησε να λειτουργεί και μου καιει προφανως απο βραχυκυκλωμα την ενσωματωμενη του ασφαλεια. Επειδη δεν εχω εξειδικευμένες γνώσεις για την επισκευή του και πιθανότατα να είναι κατι πολυ απλό που θα μπορούσα να το έστελνα για επισκευή χωρίς να χρειαστεί να δώσω καποια περιουσία?.

    http://i1002.photobucket.com/albums/...ed8c214913.jpg
    http://i1002.photobucket.com/albums/...68762a4e4b.jpg
    http://i1002.photobucket.com/albums/...19bda15b51.jpg






  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    95

    Προεπιλογή

    Δες τα τρανζιστορ ισχύος που είναι από πίσω πάνω στην ψύκτρα για αρχή και μετά δες το τρανζιστορ οδηγό για αυτα. η ασφάλεια σε πιο σημείο είναι; Δες αν έχεις σωστή dc τάση πάνω στου μεγάλους πυκνωτές (τους οποίους καλό είναι να τους αλλάξεις αφού μιλάμε για παλιό τροφοδοτικό)

  3. #3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xampos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες τα τρανζιστορ ισχύος που είναι από πίσω πάνω στην ψύκτρα για αρχή και μετά δες το τρανζιστορ οδηγό για αυτα. η ασφάλεια σε πιο σημείο είναι; Δες αν έχεις σωστή dc τάση πάνω στου μεγάλους πυκνωτές (τους οποίους καλό είναι να τους αλλάξεις αφού μιλάμε για παλιό τροφοδοτικό)
    Δυστυχώς δεν εχω μεγάλη εμπειρία, πόση πρεπει να είναι η τάση στους πυκνωτες? και τι ακριβώς θα έπρεπε να δώ στα τρανζιστορ?

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    95

    Προεπιλογή

    Δες αν στο δευτερέυων του μετασχηματιστή έχεις 28v και πάνω στοτς πυκνωτές αν έχεις περίπου 40v. Τώρα όσο για τον έλεγχο τον τρανζίστος αφού τα ξεκολήσεις τα ποδαράκια τους κάνε αυτό.

  5. #5
    Το avatar του χρήστη east electronics
    Συντονιστής Κατηγορίας
    Όνομα
    Sakis Petropoulos
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    1.520

    Προεπιλογή

    χωρις να ειμαι σιγουρος οταν ενα 723 οδηγει 2 τρ.2Ν3055 και αυτα ειναι βραχυκυκλωμενα η καμμενα αναμενουμε να εχουμε ολη την ταση στην εξοδο αλλα οχι καμμενη ασφαλεια αρα η δικη μου αποψη ειναι οτι εχει χτυπησει την γεφυρα ... πολυ πιο πιθανο να καιει ασφαλεια μετα απο αυτο ..

    Επισης οριζοντιοι πυκνωτες τοποθετημενοι μεσα απο το 86 ειναι απιθανο να δουλεουν σωστα αλλα αυτο δεν οδηγει σε καψιμο ασφαλειας παρα μονο σε χαμηλςη ποιοτητας ρευμα .
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr ε

Παρόμοια Θέματα

  1. Επισκευή τροφοδοτικου που βραχυκυκλωνει
    από tanasi στο forum UPS & Πηγές Τροφοδοσίας
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-11, 10:20
  2. Αναζητηση σχεδιου τροφοδοτικου Mastech
    από dj_mike στο forum Αναζήτηση Service Manual
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-11, 23:38

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας