Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 49 από 49
  1. #41
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.465

    Προεπιλογή

    Κατι δεν ειναι σωστα γραμμενο στο enr.,δεν μου βγαζει καν οτι υπαρχει αυτο το μοντελο.Φωτο απο το καρτελακι της κουζινας με τα στοιχεια μπορεις να δωσεις?

  2. #42

    Μέλος
    Όνομα
    Ζάχος
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    130

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tipos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατι δεν ειναι σωστα γραμμενο στο enr.,δεν μου βγαζει καν οτι υπαρχει αυτο το μοντελο.Φωτο απο το καρτελακι της κουζινας με τα στοιχεια μπορεις να δωσεις?
    Εχεις δικιο. Το εγραψα λαθος.
    Το σωστο ειναι: E1452N0/01
    Τελικα ξαναπαράγγειλα το θερμικο και περιμενω να δω τι θα μου στειλουν.

  3. #43

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jul 2018
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπερίζω την όμορφη παρέα σας. Αναζητώντας λύση στο πρόβλημα μας, βρήκα το forum σας κι έτσι πήρα το θάρρος να γράψω.

    Κάποιο παρόμοιο πρόβλημα έχουμε κι εμείς με τον εντοιχιζόμενο φούρνο στο σπίτι μας. Είναι ο AEG COMPETENCE E4101-4.

    Μόλις πιάσει τη μέγιστη θερμοκρασία που του ορίζουμε σβήνει με τον θερμοστάτη αλλά μαζί του σβήνει και η λάμπα και δεν ξανανάβει ούτε ο φούρνος ούτε η λάμπα παρά μόνο όταν θα έχει πέσει η θερμοκρασία αρκετά. Αυτό που δεν είδα κανέναν άλλον να επισημαίνει ως πρόβλημα στη δική του περίπτωση, είναι πως η δική μας πρόσοψη του φούρνου -συγκεκριμένα εννοώ ο πίνακας με τους διακόπτες ρύθμισης- υπερθερμαίνεται σε τέτοιο βαθμό που δεν μπορείς να τον αγγίξεις με το χέρι.

    Έσβησα λοιπόν τον γενικό διακόπτη παροχής ρεύματος της κουζίνας και αφού ξεβίδωσα τις δυο βίδες, "έσυρα" τον φούρνο έξω. Αφαίρεσα το φις που συνέδεε τα μάτια της κουζίνας με τον φούρνο και μετά ξεβίδωσα άλλες δυο βίδες και μπόρεσα να αφαιρέσω το άνω μεταλλικό κάλυμμα και είχα πρόσβαση στους διακόπτες της κουζίνας. Έσπρωξα ένα-ένα τα φισάκια μήπως κάποιο δε "πατούσε" καλά αν και όλα φαινόντουσαν να είναι σωστά στη θέση τους. Παρατήρησα πως ενώ τα πάντα ήταν πεντακάθαρα και καθόλου ταλαιπωρημένα η θερμική ασφάλεια είχε γίνει σκούρα καφέ σαν να έχει καεί. Είναι αυτής της μορφής: http://www.kourlaba.gr/eshop/product...9abkijg15seg76

    Δεν ξέρω όμως αν μπορώ να βασιστώ μόνο στη "καμμένη" απόχρωση. Έχω εντοπίσει τη συγκεκριμένη θερμική ασφάλεια -όπως είδατε- με κόστος 20 ευρώŸ‚ και μάλλον θα την αντικαταστήσω έτσι και αλλιώς αλλά αναρωτιέμαι αν μπορεί το πρόβλημα να είναι και/ή κάτι άλλο.

    Πολύμετρο δεν έχω κι έτσι δε μπορώ να φανταστώ με ποιο περαιτέρω τρόπο θα μπορούσα να ελέγξω το πρόβλημα, οπότε απευθύνομαι σε εσάς και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε σκέψη διατυπώσετε.

  4. #44
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    Το συγκεκριμένο εξάρτημα (4 άκρα πρέπει να έχει) ενεργοποιεί τον ανεμιστήρα ψύξης του φούρνου , αν δε λειτουργήσει , λόγω πιο υψηλής θερμοκρασίας κόβει το θερμικό ασφαλείας και σου σβήνουν όλα

    Το ίδιο αποτέλεσμα έχεις αν φρακάρει ο ανεμιστήρας ψύξης , ή αν ο θερμοστάτης φούρνου χάσει τη ρύθμισή του και κόβει σε πιο μεγάλη θερμοκρασία
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη diony : 09-07-18 στις 01:21
    Στο δρόμο προς την κορυφή μην ποδοπατάς τους ανθρώπους που θα βρεθούν μπροστά σου. Πάρε τους μαζί σου!

  5. #45

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ηρακλεία Πέτρου
    Εγγραφή
    Jan 2019
    Περιοχή
    Καλάνδρα/Χαλκιδικής
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σας....έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα ακριβώς με τον Στέφανο πιο πάνω....αλλά εμένα τώρα δεν ανάβει καθόλου ο φούρνος....όταν γυρνάω το κουμπί με την θερμοκρασία το κόκκινο λαμπάκι ίσα που αχνοφαίνεται πως ανάβει αλλά τίποτα...θα βάλω τον άντρα μου να την ανοίξει για να δούμε τι γίνεται και απ'ότι κατάλαβα από τις απαντήσεις σας παραπάνω θα ψάξω για θερμικό ασφαλείας το οποίο βρίσκεται στην πίσω μεριά του φούρνου?Σας ευχαριστώ

  6. #46

    Μέλος
    Όνομα
    Ζάχος
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    130

    Προεπιλογή

    Εγω τελικά εβαλα το σωστό θερμικό και όλα εντάξει.

  7. #47

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jan 2019
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα.Είμαι καίνουργιος εδω και δεν ξέρω πώς να βάλω θέμα.Εχω καί εγώ ένα πρόβλιμα με τον φούρνο aeg.Εκεί που δούλευέ έκανε ένα μπάμ καί σταμάτισε.Εχω αλάξη αντίσταση και θερμοστάτι αλλα τιποτα.συνεχίζει να μην άναβει.Μόνο η ενδιξη του ρολογίο ανάβει.Το θερμικό ειναι εντάξη,το έχω γεφιρώση αλλα παλη δεν δουλεεί τιποτα ούτε η λ'αμπα δεν ανάβει.Ευχαριστώ εκ τον προτέρον.

  8. #48

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.318

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikos Lazidis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω αλάξη αντίσταση
    Δεδομένου ότι μια κουζίνα πιθανόν να έχει και 4 ξεχωριστές αντιστάσεις , με πιο σκεπτικό άλλαξες την μία ? (θέλω να πω την εξέτασες ? είδες κάτι πάνω σε αυτήν για να την αλλάξεις ? ή το πήγαμε α μπε μπα μπλομ )

  9. #49

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Αγ.παρασκευη
    Μηνύματα
    32

    Προεπιλογή

    ο φουρνος δουλευει αν βαλεις την ωρα στο ρολοι?....ψαξε την πλακετα στο ρολοι......μια pitsos μου εκανε κατι αντιστοιχο κατηργησα το ρολοι...και γεφυρωσα τις επαφες που εδιναν στον φουρνο και δουλεψε αψογα αλλα χωρις το ρολοι......καποια στιγμη εβγαλα την πλακετα εφτιαξα τους αγωγους της και ξαναεπανηλθε στην προτερη κατασταση..

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας