Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 24
  1. #11

    Προεπιλογή

    Τό ραδιόφωνο αυτό είναι ελληνικής κατασκευής.Η ακρον ήταν ελληνική βιοτεχνία.Σχέδιο δέν πρόκειται να βρεις παρά μόνο παραπλήσιο .Είναι ανόρθωση ρεύματος όπως σωστά αναφέρθηκε ,γιαυτό πάντα δοκιμαστικό για ένδειξη τάσης στό σασί.Στό άσπρο καλώδιο πίσω που είναι η σύνδεση της κεραίας βάλε μιά προέκταση καλωδίου κάποιων μέτρων σαν κεραία καί δοκίμασε στά μεσσαία αν πιάνει κάτι.Επισκευάζεται αλλά θέλει γνώσεις και υπομονή.

  2. #12

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    επί της ευκαιρίας να ρωτήσω και εγώ κάτι μίας και ψάχνομαι για αγορά τέτοιου ραδιοφώνου δηλαδή αυτά τα ραδιόφωνα έχουν απευθιασ ανόρθωση από το δίκτυο και θέλουν μετασχηματιστή 1:1 για απομόνωση ? αλλιώς αν μπει η πρίζα ανάποδα μπαμ ?? ευχαριστώ και συγνώμη για το off topic

  3. #13
    Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    755

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billtsig Εμφάνιση μηνυμάτων
    επί της ευκαιρίας να ρωτήσω και εγώ κάτι μίας και ψάχνομαι για αγορά τέτοιου ραδιοφώνου δηλαδή αυτά τα ραδιόφωνα έχουν απευθιασ ανόρθωση από το δίκτυο και θέλουν μετασχηματιστή 1:1 για απομόνωση ? αλλιώς αν μπει η πρίζα ανάποδα μπαμ ?? ευχαριστώ και συγνώμη για το off topic
    Συνήθως έτσι γινόταν-αλλά με τους λαμπάτους πομπούς. Καλό είναι πάντως σε αυτά τα ραδιόφωνα να μπαίνει ένας τέτοιος μ/τ πριν την τροφοδοσία τους.
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    (2012)ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ (2018 )Εκτός αν έχεις μέσον κάπου ή οικογενειακή επειχείρηση και έχει φροντίσει άλλος για τα λεφτά
    VESTEL σασί;;;; Πάρε το σφυρί !!!!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Papas00zas για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    billtsig (16-06-12)

  5. #14

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    ευχαριστώ Δημήτρη

  6. #15
    Το avatar του χρήστη perithess
    Μέλος
    Όνομα
    Περικλής
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Καλημέρα. Λοιπόν επειδή υπάρχει ένα μπέρδεμα πάνω στο θέμα θα προσπαθήσω να ξεδιαλύνω λίγο τα πράματα. Τη δεκαετία του 50-60 στο ξεκίνημα του ελληνικού ραδιοφώνου είχε ιδρυθεί μια ελληνική εταιρια (μου διαφεύγει το όνομα) που συναρμολογουσε σασι απο ραδιοφωνα που ερχόταν από το εξωτερικό, τα μεταποιούσε ανάλογα στο τροφοδοτικό για το ελληνικό δίκτυο (αντίσταση) και τα πουλούσε στην Ελλάδα. Επειδή τότε αλλά και τώρα οι μετασχηματιστές τροφοδοσίας αλλά και 1:1 είναι ακριβοί σε σύγκριση με το κόστος μιας βατικής αντίστασης προτιμούσαν να κατασκευάζουν το ράδιο έτσι ώστε να τροφοδοτείται κατευθείαν από το αρχικό δίκτυο χωρίς μετασχηματιστές (συνήθως 110βολτ) και έπειτα τοποθετούνταν μια αντίσταση στην ελληνική μεταποίηση για να λειτουργεί κανονικά το ράδιο. Αυτό δημιουργεί κάποια προβλήματα όπως την εμφάνιση της φάσης στο μεταλλικό μέρος μέρος του σασί αν το φις έμπαινε ανάποδα γιατί όλες οι γειώσεις πηγαίναν στο σασί το οποίο ήταν ενωμένο η με τη φάση ή με τον ουδέτερο (αυτό επιδιωκόταν) ανάλογα πως θα έμπαινε το φις. Αυτό είναι επικίνδυνο όχι για το χρήστη αλλά για τον επισκευαστή που ερχόταν σε άμεση επαφή με το σασί και τα ηλεκτρικά μέρη του. Αν δεν έχεις τις απαραίτητες γνώσεις καλύτερα να το πας σε αυτόν που ξέρει και έχει πολύ εμπειρία, αλλιώς ό,τι χρειαστείς ρώτα να σε βοηθήσουμε μόνο ΜΗΝ κάνεις ΒΙΑΣΤΙΚΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ.
    ΠΡΟΣΟΧΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΥΨΗΛΕΣ ΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ.
    Καλή τύχη
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη perithess : 16-06-12 στις 12:35 Αιτία: LINK

  7. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον perithess για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    billtsig (16-06-12), Eximnos (29-11-18)

  8. #16
    Το avatar του χρήστη teo_GR
    Μέλος
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αιγαλεω
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή

    Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να λύσω κάτι γιατί δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσω να το ξαναδέσω σωστά ειδικά σε εκείνο το δύσκολο σημείο. Οπότε θα κάνω ένα επιφανειακό καθαρισμό . μια πολύ καλή εξωτερική ανακαίνιση και θα δοκιμάσω να συνδέσω ένα Πικ απ να δω τι κάνει..

  9. #17
    Το avatar του χρήστη teo_GR
    Μέλος
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αιγαλεω
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα
    Σύνδεσα το Πικ απ και παίζει κανονικά. Βέβαια το ποτενσιόμετρο είναι χάλια αλλά ελπίζω με λίγο σπρέι να στρώσει.
    Θέλω να ρωτήσω κάτι.
    Το ράδιο έχει για είσοδο ένα + και ένα – άρα μονοφωνικό ήχο ενώ το Πικ απ βγάζει δυο κανάλια (στέρεο) τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση?
    Και κάτι ακόμα είναι ότι όταν συνδέεις το Πικ απ παίρνει έτσι κι αλλιώς σε λειτουργία Πικ απ και αγνοεί το ραδιοφωνικό σήμα και αυτό δεν αλλάζει μέχρι να αποσυνδέσεις τι Πικ απ.
    Είναι λογικό η κάτι δεν πάει καλά?

  10. #18
    Το avatar του χρήστη teo_GR
    Μέλος
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αιγαλεω
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή

    Λοιπόν παιδιά μετά από καιρό μπορώ να πω ότι η ανακατασκευή πάει καλά.
    Πρέπει να αλλάξω ένα πυκνωτή που έχει διαλυθεί όπως θα δείτε και στη Φώτο.
    Που βρίσκω έναν ίδιο?
    radio 007.jpgradio 008.jpg

  11. #19
    Το avatar του χρήστη KOKAR
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    231

    Προεπιλογή

    Βασίλη όταν το δοκίμασες και άκουγες μόνο παράσιτα είχες βάλει εξωτερική κεραία
    και όταν λέμε κεραία δεν εννοώ ενα κομματάκι σύρμα !
    Πολλά απο αυτά για να έχουν καλύτερη λήψη εκτός απο την κεραία θελαν να έχουν και καλή γείωση !

  12. #20

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΜΑΚΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΕΣ
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.ΕΠΕΣΕ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΡΑΔΙΟ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ .ΑΚΡΟΝ U5LMS.ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΒΑΝΔΑΛΙΣΤΕΙ ΚΑΤΑ ΜΙΑ ΕΝΝΟΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙΣ ΛΥΧΝΙΕΣ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙ ΣΕΙΡΑ.ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΟΠΩΣ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ Η ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΗΤΑΝ ΔΥΝΑΤΟΝ ΕΝΑ ΣΧΕΔΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΤΩΝ ΛΥΧΝΙΩΝ.ΑΝ ΚΑΙ ΣΑΑ ΚΟΥΡΑΣΑ ΕΓΩ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!!!!!!!!!!!!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας