Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16
  1. #1
    Το avatar του χρήστη Pokemon640
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Αθήνα/Ελληνικό
    Μηνύματα
    19

    Question Viewsonic P815-4 πρόβλημα

    καλησπέρα, έχω μια Viewsonic CRT, P815 (21')

    Model no. VCDTS21492 -4E
    Chassis no. HV12S (panasonic CRT εσωτερικά)

    Το πρόβλημα έχει ως εξής.
    Ανάβω την οθόνη, δείχνει μια χαρά εικόνα για 5 με 6 δευτερόλεπτα, μετά ακούω "τίγκ" - "τίγκ" (χάνει εντελώς το focus εκείνη τη στοιγμή), και μπορέι μετά να σβήσει μόνη της.

    Έχω υποψιαστεί ότι μπορεί να είναι ο μετασχηματιστής υπερυψηλής (επειδή παλιότερα που ψαχούλευα κάτι άλλες CRT, έπαιζα λίγο με το μετασχηματιστή υψηλής). Ψάχνοντας (στο google) βρήκα ότι το compatible βάση του σασί της είναι το ETF40L48AZ (εδώ έχει 50$)
    αυτό που με προβλιματίζει είναι ότι ο υπάρχον που έχει πάνω έχει 2 ρυθμιστές (focus & voltage), δείτε εδώ.
    Ο ETF40L48AZ που έχει 3 ρυθμιστές πάνω, ο τρίτος τι ρυθμίζει ακριβώς;

    Δεν έχω κάνει ακόμη την αγορά γιατί θέλω να ακούσω επιπλέον γνώμες. Είναι η 1η φορά που ψάχνω να επισκευάσω CRT. Δεν θέλω να τη πετάξω γιατί οι TFT σήμερα ούτε για αστείο δεν μπορούν να απεικονίσουν σωστά τα χρωματικά φάσματα που δουλεύω στη φωτογράφιση.

    Ευχαριστώ

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Καλώς ήρθες στο forum.Για αρχή κοίταξε μήπως έχεις ψυχρές κολήσεις στον μετασχηματιστή υψηλής τάσης ή κάπου αλλού.Το πρόβλημα μπορεί να είναι από μ/τ υψηλής τάσης ,μπορεί όμως να είναι και από την ίδια την οθόνη(καθοδικό σωλήνα).Αυτό,το τιγκ - τιγκ που αναφέρεις, μου θυμίζει σπινθιρισμό στα πυροβόλα της οθόνης (βρίσκονται εσωτερικά στο λαιμό της οθόνης).Μην αγοράσεις μ/τ αν δεν σιγουρευτείς πρώτα.Βάλε να λειτουργήσει κανονικά το μόνιτορ με ανοιχτό το καπάκι(αν μπορείς και έχει κάποιες γνώσεις να το κάνεις αυτό,αλλιώς πήγαινε σε τεχνικό) και παρατήρησε στο λαιμό την οθόνη, αν σπινθιρίζει την ώρα που ακούς το τιγκ - τιγκ.Αν δεις σπινθιρισμούς πας για οθόνη.Μεγάλη ΠΡΟΣΟΧΗ (και εννοήτε τήρηση των κανόνων ασφαλείας), όταν θα λειτουργεί το μόνιτορ με ανοιχτό καπάκι, γιατί υπάρχουν υψηλές και θανατηφόρες τάσεις σε αρκετά σημεία του.

  3. #3
    Το avatar του χρήστη Pokemon640
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Αθήνα/Ελληνικό
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    θα φέρω τεχνικό να τη δει την Τρίτη, θα το κοιτάξω αυτό που είπες μαζί με τον τεχνικό, κρατόντας μια κάμερα να βλέπω αν όταν ανοίγει αν κάνει αυτό που είπες εκεί στο λαιμό.

    (υποθετικά πάντα), αν φανταστώ ότι φταίει η οθόνη, που θα βρώ τέτοιο πράμα; Ξέρω ότι είναι το ακριβότερο στοιχείο, αλλά ακόμη μαλώνω τον εαυτό μου που δεν επισκεύασα τις δύο Eizo T965 και ας είχαν 300€ (2007~)

    Ναι το ξέρω ότι έχει υψηλές τάσεις εσωτερικά, δεν πιάνω τίποτε μόλις πατήσω το ΟΝ η γενικά στο εσωτερικό της, χωρίς βοήθεια από κάποιον ειδικό.

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Φίλε Pokemon640 ο τεχνικός ,αν είναι έμπειρος σε τέτοιου είδους επισκευές, θα το καταλάβει σχετικά εύκολα, αν η οθόνη σπινθιρίζει.Δεν θα χρειαστεί κάμερα(για λόγους ασφαλείας φαντάζομαι το λες).Αν τώρα,όντως είναι η οθόνη το πρόβλημα,δεν ξέρω αν θα βρείς και που θα βρείς και φυσικά σε τι κόστος.Νομίζω μπορείς να ρωτήσεις στην αντιπροσωπεία ή με email στην κατασκευάστρια εταιρία στο εξωτερικό ή ακόμα και ψάχνοντας στο internet.Βρες ποιό είναι το πρόβλημα ακριβώς και ξαναμιλάμε.Ίσως και κάποιος άλλος φίλος να ξέρει κάτι πιο συγκεκριμένο,για ότι αφορά σε ανταλλακτικές οθόνες.

  5. #5
    Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    755

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pokemon640 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θέλω να τη πετάξω γιατί οι TFT σήμερα ούτε για αστείο δεν μπορούν να απεικονίσουν σωστά τα χρωματικά φάσματα που δουλεύω στη φωτογράφιση.
    Πες τα Χρυσόστομε! Κι εγώ έχω μια Sony και δε βρίσκω ανταλλακτικό για εμένα. Υπάρχει μια μεγάλη περίπτωση να είναι ο υψηλής-έτσι την έχασα τη sony μου, αλλά από δικιά μου λαμακία. Κι είχε και μια εικόνα τζάμι.
    CRT και ξερό ψωμί. Το μόνο άσχημο είναι η τσιμπημένη κατανάλωση
    Αυτό όμως που δε μας είπες είναι το πόσων ετών είναι η οθόνη αυτή.

  6. #6
    Το avatar του χρήστη Pokemon640
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Αθήνα/Ελληνικό
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Papas00zas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες τα Χρυσόστομε! Κι εγώ έχω μια Sony και δε βρίσκω ανταλλακτικό για εμένα. Υπάρχει μια μεγάλη περίπτωση να είναι ο υψηλής-έτσι την έχασα τη sony μου, αλλά από δικιά μου λαμακία. Κι είχε και μια εικόνα τζάμι.
    CRT και ξερό ψωμί. Το μόνο άσχημο είναι η τσιμπημένη κατανάλωση
    Αυτό όμως που δε μας είπες είναι το πόσων ετών είναι η οθόνη αυτή.
    Ιούλιος του 99 (κατασκευή), τα έχει φάει τα ψωμιά της βέβαια, και δικαιολογημένα να πάθει κάτι μετά από τόσα χρόνια χρήσης.
    Την είχα πάρει από ένα γραφείο (Ιαχωβάδες, εγω είμαι άθεος από το 2007 - καμία σχέση!)
    Βέβαια το brightness στη viewsonic είναι σε καλά επίπεδα, οι Eizo T965 είχαν 7.400 ώρες η μία, και 11.500 η άλλη (είχαν χάσει το focus σε ένα βαθμό), μετά ψόφησαν, πήρα σήμερα τηλέφωνο την eizo και μου είπαν ότι πιθανά να υπάρχουν ακόμη οι οθόνες μου στις αποθήκες τους, ΜΑΚΑΡΙ τη τρίτη να έχω θετική απάντηση και να επισκευάσω εκείνες (όσο μου πουν).
    Η viewsonic δεν έχει κοντέρ για να ξέρω και να έχω μέτρο σύγκρισης, στο πόσες ώρες έχει φάει. Βέβαια άλλος γνωστός μου, πρότεινε να τη παω στη viewsonic αλλά αμφιβάλω αν έχουμε τέτοια αντιπροσωπεία στην Ελλάδα και ειδικά για CRT οθόνες.

    Στην οθόνη σου τι είχες αλλάξει; είχες βάλει ένα παρεμφερή υψηλής και στην χάλασε;

  7. #7
    Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    755

    Προεπιλογή

    Όχι, τότε την είχα στο γραφείο μου και μια μέρα κάνω την εξής π@π@ριά: Άφησα πάνω της ένα σωληνάριο κόλλας-κλειστό εννοείται- (τότε την είχα στο γραφείο μου, ήταν και το γραφείο μικρό, ε, καταλαβαίνεις τώρα.). Δε ξέρω με τι τρόπο τρύπησε και μια μέρα εκεί που δουλεύω στο κομπιούτερ βλέπω την εικόνα να τρέμει και μετά από λίγο ακούω κάτι τζιζ. Το θεώρησα φυσιολογικό, αφού που και που είχα προβλήματα με το βύσμα τροφοδοσίας. Την έκλεισα αμέσως και μετά από λίγο την ξανάνοιξα. Τα ίδια. Την ξανακλείνω και κοιτάω το καλώδιο. Ε, λέω θα συνέλθει. Ε, τη γκαντεμιά μου μέσα, μόλις την άνοιξα άναψε το λαμπάκι μπροστά κόκκινο δείχνοντας ότι δεν παίρνει σήμα. Γραμμή σε φιλαράκι μου να τη δει. Η γνωμάτευση: Έπεσε η κόλλα στα πόδια του μ/τ υ/τ και....τγτμ.
    5 χρόνια σχεδόν την έχω στην αποθήκη και κάθεται και θέλω να τη φτιάξω πάση θυσία.
    Έχω ανοίξει σχετικό thread εδώ:
    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=61893
    Τέλος, να σου πω ότι αυτές οι οθόνες σιγά σιγά εξασθενούν, ή αλλιώς-στη γλώσσα των ηλεκτρονικών-<<πέφτουν>>.
    Εμένα η οθόνη αυτή είναι αγορασμένη το καλοκαίρι του '96.
    Το πιο ωράιο δε στό'πα: Ζήτησαν 150 ευρώ μόνο για την εισαγωγή από Ιαπωνία!

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη Σίνδος
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Τελικα δεν μας ειπες βρηκες μετασχηματιστη?

  9. #9
    Το avatar του χρήστη Pokemon640
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Αθήνα/Ελληνικό
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    @Papas00zas , έστειλα μήνυμα σε φίλο μήπως έχει ακόμη τη 15άρα οθόνη να πάρεις ότι ανταλλακτικό θες από αυτήν, 99.999% το ίδιο μοντέλο πρέπει να είναι. (ήταν sony 15άρα με τέτοια φάτσα μπροστά)

  10. #10
    Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    755

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeSindos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα δεν μας ειπες βρηκες μετασχηματιστη?
    Ναι, αλλά από μαγαζί εξωτερικού και δε τον παρήγγειλα, τα στοιχεία τα έχω όμως.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VIEWSONIC PJ406D
    από paylos_2009 στο forum Προβολέας
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-18, 08:44
  2. Πρόβλημα με LCD οθόνη Η/Υ ViewSonic VA1912W
    από antho στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-15, 19:04
  3. Viewsonic 24 ιντσων
    από JOUN στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-11, 19:26
  4. βοηθεια για Viewsonic VA703M
    από kokolokor5 στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-11, 19:00
  5. Οθόνη ViewSonic
    από giorgos417 στο forum Οθόνη Η/Υ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-06, 15:15

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας