Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 15 από 15
  1. #11

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ω
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Και εγώ συμφωνώ με #9 και #10. Αυτό που θα έκανα είναι να περάσω όλες τις κολλήσεις στην πλακέτα με κολλητήρι και καλάι μήπως και έχει ξεκολλήσει κάτι από το κύκλωμα ελέγχου. Και μπορείς να μετρήσεις διόδους με πολύμετρο.
    Έχοντας στην κατοχή του την Ελεύθερη Ενέργεια
    ένα άτομο παύει να είναι αντικείμενο εκμετάλλευσης..
    Συνοπτικά: Ενέργεια = Ελευθερία!

  2. #12

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μακης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Σαλαμινα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Εδω ειμαι και παλι στην ωραια παρεουλα σας !
    Λοιπον , ξαναπατησα με το κολητηρι αρκετες κολησεις χωρις να βρω κατι κακο .
    Μετρησα τις διοδους στην περιοχη (Α) και ειναι οκ !
    Παμε τωρα στην γεφιρα Η .
    Μετρησα τα τρανζιστορ ( με το πολύμετρο στην λειτουργεια για μετρηση διόδων ) οπως ειναι πανω στην πλακετα και πηρα της ακολουθες μετρησεις :
    (+)ακροδέκτη του ωμομέτρου με τον εκπομπό και τον (-) ακροδέκτη του ωμομέτρου με τον συλλέκτη
    = χαμηλή αντίσταση
    (+)
    ακροδέκτη του ωμομέτρου στον εκπομπό και τον (-) στην βάση = χαμηλή αντίσταση
    (-) ακροδέκτη του ωμομέτρου με την βάση και τον (+) ακροδέκτη με τον συλλέκτη = χαμηλή αντίσταση

    Ολα μου φανηκαν φυσιολογικα και αντιστρεφοντας τις πολικότητες ειχα ενδειξη μεγάλης αντιστασης .
    Επειδη δεν μου εφτανε αυτο ειπα να βγάλω και ενα απο την πλακετα για να το μετρησω σκέτο .
    Οι μετρήσεις που πηρα οταν ηταν εκτος πλακετας ηταν πολυ διαφορετικες μπορώντας να πάρω μονο μια μέτρηση οταν ειχα το πολυμετρο στο μεσαίο ποδαρακι και στο ενα ακριανο με ένδειξη υψηλής αντίστασης , και αυτο μου φανηκε οκ γιατι μετρήσα ενα απο τα μικρα καινουρια που ειχα περίσευμα και ειχε τις ιδιες ενδειξεις !




    Uploaded with ImageShack.us



    Uploaded with ImageShack.us

    Επισης να πω πως σε κανενα σημειο δεν εχει σημεια οξυδωσης απο αλμήρα και μου κανει εντύπωση γιατι να χαλασε .
    Οσο για το είδος ψαρέματος οχι κατι συγκεκριμένο ( για κανενα μπαλά κανενα σαργό αντε και κανενα παραγαδάκι ) οτι θελει η παρέα ..

  3. #13
    Το avatar του χρήστη Thanos10
    Μέλος
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    111

    Προεπιλογή

    Μακη μια που δεν ξερεις και πολλα οπως λες αγορασε ενα καινουργιο η δωστο για επισκευη.

  4. #14

    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    36

    Προεπιλογή

    Καλημερα...Μακη ειναι δυσκολο με ενα πολυμετρο να δεις τα fet παρα μονο σε βραχυκυκλωμα..μετρησε στους δυο ηλεκτρολυτικους αν εχεις DC 350++ αν δεν σου τα βγαζει πιθανον καποια απο τις πολλες προστασιες που εχει να στο κλεινει..και να συμφωνησω με τον Θανο...να το δωσεις σε καποιο που να το ξαναφερει σε λειτουργεια παλι..μου εχει τυχει ενα αντιστοιχο να βγει εκτος ο επιτηρητης τασης εξοδου και οτι ηταν στο φορτιο να καταστραφει...
    Οσο για την παρεα ..ναι στην θαλασσα παντα δυο..πρωτα για ασφαλεια και μετα για το σηκωμα του παραγαδιου..εκει ειμαι και εγω..μα δεν υπαρχει πολυ χρονος.

  5. #15

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μακης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Σαλαμινα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Καλησπερα ... Φιλε Θανο ηθελα πριν το δωσω σε κανεναν μαστορα μηπως μπορεσει καποιος να με βοηθησει απο εδω μεσα μπηπως και γλυτώσουμε το '' κουρεμα '' .
    Φίλε Δημητρη οι πυκνωτες φορτίζουν με dc περίπου 300volt .

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας