Σελίδα 3 από 11 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 110

Θέμα: SONY KV29-FQ75D

  1. #21
    Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    1.046

    Προεπιλογή

    Σου ζητώ συγνώμη αν το πήρες σαν προσβολή.


    Δεν ξαναλέω κουβέντα!

  2. #22

    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    825

    Προεπιλογή

    καλημερα

    φιλε δεν ηταν προσβολη και δεν υπαρχει λογος για συγνωμη απλα ηταν λιγο αποτομος ο τροπος και μου φανηκε καπως απο εμενα δεν υπαρχει κανενα θεμα και σε ευχαριστω για την οποια βοηθεια μου εχεις δωση μεχρι τωρα και οπως εχω πει με την tv ασχολουμε απλα ερασιτεχνικα και μονο με δικιες μου δεν παιρνω την δουλεια κανενος και την σεβομαι
    αυτα απο εμενα

  3. #23
    Το avatar του χρήστη alex504
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΙΟΣ
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    ΔΑΦΝΗ-ΜΑΡΟΥΣΙ
    Μηνύματα
    235

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p270 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα

    φιλε δεν ηταν προσβολη και δεν υπαρχει λογος για συγνωμη απλα ηταν λιγο αποτομος ο τροπος και μου φανηκε καπως απο εμενα δεν υπαρχει κανενα θεμα και σε ευχαριστω για την οποια βοηθεια μου εχεις δωση μεχρι τωρα και οπως εχω πει με την tv ασχολουμε απλα ερασιτεχνικα και μονο με δικιες μου δεν παιρνω την δουλεια κανενος και την σεβομαι
    αυτα απο εμενα
    Απλώς ο Σπύρος κουφάθηκε λίγο με τον τρόπο που ψάχνεις την βλάβη σίγουρα δεν είσαι επαγγελματίας ψάχνεις έτσι ερασιτεχνικά και βεβαία εμείς μπορούμε έτσι εμπειρικά μέσω ιντερνέτ να βοηθήσουμε διότι δεν έχουμε μπροστά μας την συσκευή το ψωμί δεν το παίρνεις από κανέναν διότι ο Ήλιος βγαίνει για όλο το κόσμο και σίγουρα η θεωρία διαφέρει κατά πολύ από την πράξη
    Ξανάδες την τηλεόραση και πες μας προσεκτικά τη έχεις κάνει μέχρι τώρα

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον alex504 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    spiroscfu (21-10-11)

  5. #24

    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    825

    Προεπιλογή

    κοιτα αλεξ καταρχην οπως ειπα δεν εχω τιποτα με το σπυρο νομιζω γινεται κατανοητο απο αυτα που εγραψα παραπανω

    τωρα για την tv το μονο που εχω αλλαξει μεχρι τωρα ειναι το ολοκληρωμενο του vertical και εχω κανει ελενχο στα δυο τρανζιστορ του οριζοντιου η τηλεοραση εχει error code 4 φλας και λεει οτι το προβλημα ειναι στον καθετο απο εκει και περα ηλεκτρονικος ειμαι απλα δεν εχω εμπειρια απο τv απο οργανα υπαρχουν τα παντα

  6. #25
    Το avatar του χρήστη alex504
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΙΟΣ
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    ΔΑΦΝΗ-ΜΑΡΟΥΣΙ
    Μηνύματα
    235

    Προεπιλογή

    Πες μου τα τρανζίστορ της υψηλής τα έβαλες να τα μετρήσεις έξω από το σασί είναι σωστα θα σου πω έναν εμπειρικό τρόπο για να τα μετρήσεις για να το καταλάβεις
    Εάν έχεις ηλεκτρονικό πολλυμετρο βάλτο στη θέση στα 200 Ω διπλά έχει ένα ηχητικό σημάδι το κοινό σε όλους buzzer σε αυτή την θέση όταν ένα τρανζίστορ είναι βραχυκυκλωμένο το buzzer κάνει ήχο
    Όπως βλέπεις το τρανζίστορ από την όψη που έχει τα γράμματα παίρνεις τους ακροδέκτες και μετράς τα πόδια το πρώτο από αριστερά με το μεσαίο το μεσαίο με το αριστερό πόδι δηλαδή μετράς βάση με συλλέκτη και συλλέκτη με εκπομπο
    Αν όλα αυτά τα τρία ποδαράκια βγάζουν ήχο με την μέτρηση είναι βραχυκυκλωμένα τότε αυτό που έχεις να κάνεις να βγάλεις τον μετά/στη υψηλής και να τον πας κάπου για μέτρηση να δεις εάν είναι καμένος
    Έχοντας καμένο μετασχηματιστή δεν βγαίνει η τάση για το βερτικαλ οπότε και να το άλλαξες δεν λέει τίποτα
    Κάνε αυτά που σου λέω και θα δω και το σχέδιο έχω καιρό να επισκευάσω αυτό το μοντέλο

  7. #26

    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    825

    Προεπιλογή

    λοιπον φιλε αλεξ καταρχην σε ευχαριστω για την βοηθεια να σου πω οτι δεν ειμαι τοσο ασχετος αφου εργαζομουν χρονια ηλεκτρονικος σε αντιπροσωπια στερεοφωνικων οποτε μπορεις σε θεματα τις βοηθειας που μου δινεις να μου πεις και ποιο δυσκολα πραγματα να μετρησω στην tv απλα δεν εχω εμπειρια στις τηλεορασης

    παμε τωρα στο θεμα μας αν εχω βρει σωστα τα τρανζιστορ υψηλης αυτα ειναι τα q6803& q6804 τα εχω βαλει σε κοκκινο περιγραμμα τοτε το ενα ειναι καμμενο αφου το πολυμετρο βγαζει βραχυλυκλωμα σε ολα τα ποδια αν δεις ποιο πανω στην συζητηση με τον σπυρο απο γκαντεμια ειχα βγαλει μονο το ενα το οπιο ηταν καλο , απο εδω και περα κοιταω και κατι αλλο η βγαζω τον μ/τ και τον παω για μετρηση ;

  8. #27
    Το avatar του χρήστη alex504
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΙΟΣ
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    ΔΑΦΝΗ-ΜΑΡΟΥΣΙ
    Μηνύματα
    235

    Προεπιλογή

    Στα είπα έτσι διότι δεν γνωρίζω ο καθένας σε τι επίπεδο είναι στις επισκευές
    Τώρα βγάλε αν δεν βαριέσαι τον μετά/στη και πήγαινε να τον μέτρησης
    Πες μου σε παρακαλώ η τηλεόραση το πλαστικό περίβλημα είναι μαύρο η ασημή στο λέω επειδή δεν έχω δει ακόμα το σχέδιο δεν θυμάμαι ακριβώς το σασί

  9. #28
    Το avatar του χρήστη alex504
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΙΟΣ
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    ΔΑΦΝΗ-ΜΑΡΟΥΣΙ
    Μηνύματα
    235

    Προεπιλογή

    SONY KV-29FQ75D (chassis AE5A)

  10. #29

    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    825

    Προεπιλογή

    απλα στο αναφερα για να μπορουμε να συζητησουμε ποιο ευκολα

    ναι ασημη ειναι και ειναι το σασι που γραφεις το σχεδιο το εχω θες να το ανεβασω;
    τον μ/τ θα τον παω αυριο κοιταω κατι αλλο γυρω απο τα τρανζιστορ και τον μ/τ οπως πυκνωτακια και περιφερικα τραναζιστορ η απλα αν ειναι καμμενος και ο μ/τ τον αλλαζω μαζι μετα τρανζιστορ ;

  11. #30
    Το avatar του χρήστη alex504
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΙΟΣ
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    ΔΑΦΝΗ-ΜΑΡΟΥΣΙ
    Μηνύματα
    235

    Προεπιλογή

    Εάν είναι καμένο το τρανζίστορ της υψηλής τότε θες αλλαγή Μετa/στη και ολοκληρωμένου smd το κόστος λίγο ακριβό αυτές βγάζαμε τέτοιο πρόβλημα η Sony τα αλλάζει όλα αυτά μαζί με κάτι αλλά που αλλάζονται προαιρετικά κόστος μαζί με την εργασία 180 ε

Σελίδα 3 από 11 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. sony tv
    από SIERA στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-10, 18:30
  2. SONY STR-DE 185
    από LIOSGEO στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-10, 22:37
  3. manual sony-kv29-K1D
    από dimitris_p στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-05, 01:29

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας