Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Δράμα
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή Πρόβλημα με το ψυγείο μας!

    Καλημέρα σε όλους...

    ..επειδή όλοι γνωρίζουμε πόσο δύσκολους οικονομικά καιρούς διανύουμε, ευτυχώς που υπάρχουν τα φόρουμ!

    Μπαίνω στο ψητό... Το ψυγείο μου ψύχει σαν.. καταψύκτης. Όπου κι αν βάζω το θερμοστάτη, το ψυγείο φαίνεται να ψύχει στο απόγειο της δύναμής του! Ότι κι αν βάλω μέσα βγαίνει πάγος..

    Υποψιάζομαι (φυσικά) το θερμοστάτη, αλλά το θέμα είναι ότι το ψυγείο ενδιάμεσα σταματά να δουλεύει.. .δηλαδή δε δουλεύει 24 ώρες το 24ωρο. Δεν ξέρω αν παίζει βέβαια κάποιο ρόλο...

    Κανένας ειδήμων λοιπόν, έχει καμιά ιδέα να με βοηθήσει; Τι να ψάξω και πώς; Είναι κάτι που θα μπορούσα να το διορθώσω μόνος μου;

    Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gRooV : 21-06-11 στις 18:19

  2. #2
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.854

    Προεπιλογή

    Ξεκίνα κάνοντας μια απόψυξη. Αν αφού το ξαναβάλεις σε λειτουργία κάνει τα ίδια, θέλει αλλαγή ο θερμοστάτης.

  3. #3

    Προεπιλογή

    ανταλαζουμε?το δικο μου εχει παρει την κατω βολτα εδω κ 2-3 μερες κ εχει μια μονιμη δροσουλα μεσα χωρις να κανει παγο κα8ολου.ουτε στην καταψυξη.δε παγωνει τπτ.ολα ειναι νερουλα κ δροσερα.

    χωρις πλακα τωρα,δες μηπως δεν κλεινει καλα η πορτα κ μπαζει υγρασια,κ γιαυτο γινεται αλασκα.

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Δράμα
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή !

    Πωπώ!! Αυτό κι αν ήταν γρήγορο!

    Δηλαδή υπάρχει περίπτωση μια απόψυξη να λύσει το πρόβλημα; Αν δεν ξέρεις όλα περίεργα σου φαίνονται...!

    Ο θερμοστάτης είναι κάτι που αλλάζει εύκολα; Υπάρχουν universal ανταλλακτικά ή πρέπει να βρω συγκεκριμένο για το δικό μου ψυγείο; Ξηλώνεις τίποτα, που βρίσκεται;; Οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη!

  5. #5
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.854

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από scooterlord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πωπώ!! Αυτό κι αν ήταν γρήγορο!

    Δηλαδή υπάρχει περίπτωση μια απόψυξη να λύσει το πρόβλημα; Ναι, γιατί αν το σωληνάκι του θερμοστάτη είναι μέσα στον πάγο δεν αισθάνεται σωστά τη θερμοκρασία (ο πάγος είναι θερμομονωτικός) Αν δεν ξέρεις όλα περίεργα σου φαίνονται...!

    Ο θερμοστάτης είναι κάτι που αλλάζει εύκολα; (Σχετικά...) Υπάρχουν universal ανταλλακτικά ή πρέπει να βρω συγκεκριμένο για το δικό μου ψυγείο; (Θα τον πάρεις με βάση το μοντέλο του ψυγείου.) Ξηλώνεις τίποτα, που βρίσκεται;; (Ακριβώς πίσω από το κουμπί ρύθμισης της θερμοκρασίας) Οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη!

  6. #6
    Το avatar του χρήστη j kalai
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Κορωπι
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    Για να σου λυσουμε το προβλημα πρεπει να μας πεις παραπανω πραγματα, οπως τι μαρκα ειναι, διπορτο, no frost, ο χωρος τις καταψυξη ειναι πανω ή κατω.

    Βαλε και καμια φωτο.

  7. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Δράμα
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή ..

    Λοιπόν, το ψυγείο μου είναι Sharp Non-CFC No-Frost SJ-24G-S μοντέλο... με τον καταψύκτη στην πάνω μεριά.

    ..επειδή ακριβολογώντας πετυχαίνεις εν τέλει καλύτερα αποτελέσματα, να διευκρινίσω πως ο χώρος του ψυγείου δεν έχει πάγο, απλά μου παγώνει τα τρόφιμα. Δηλαδή βάζω ένα γιαούρτι σήμερα, και αύριο τρώω γιαούρτι-γρανίτα. Ο καταψύκτης δουλεύει κανονικά, όπως θάπρεπε...

    Επισυνάπτω φωτογραφία του θερμοστάτη..
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  8. #8
    Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    233

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από j kalai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να σου λυσουμε το προβλημα πρεπει να μας πεις παραπανω πραγματα, οπως τι μαρκα ειναι, διπορτο, no frost, ο χωρος τις καταψυξη ειναι πανω ή κατω.

    Βαλε και καμια φωτο.
    ακριβως... δεν μας εχεις πει τπτ... ουτε καν αν εχεις ηλεκτρονικο θερμοστατη η οχι.. οσο για το Ναι, γιατί αν το σωληνάκι του θερμοστάτη είναι μέσα στον πάγο δεν αισθάνεται σωστά τη θερμοκρασία (ο πάγος είναι θερμομονωτικός)
    ναι ο παγος ειναι θερμομονωτικος αλλα δεν παυει να ειναι στους μηδεν βαθμους οποτε ο θερμοστατης θα βλεπει οτι εχει χαμηλη θερμοκρασια ασχετα με την θερμοκρασια του χορου οποτε και θα κοβει το μοτερ χωρις να εχει σωστη θερμοκρασια...
    το οτι κοβει το μοτερ δεν μας λεει και κατι... πρεπει να παρακολουθησεις οταν κοβει και οταν ξεκιναει αν ακουγετε ενα "τσακ" απο πισω στην βαση οπου ειναι το μοτερ... αν ναι τοτε απλα κοβει το θερμικο του μοτερ ασχετα απο το αν δινει ο θερμοστατης η οχι...
    αν δεν εκλεινε η πορτα σωστα τοτε παλι θα δουλευε συνεχεια το μοτερ αλλα δεν θα παγωνε τα πραγματα... θα επιανε "χιονι" στα σημεια που ειναι το στοιχειο... αυτα...
    εγω ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ειναι απλα χαλασμενος ο θερμοστατης... και η αλλαγη του μπορει να παρει απο 5λεπτα μεχρι και 1ωρα αν εχεις κανα μυστηριο μοντελο... περιμενουμε καμια φοτο...


    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  9. #9
    Το avatar του χρήστη j kalai
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Κορωπι
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    Πρεπει να βγαλεις το θερμοστατη ο οποιος ειναι μαζι με το κλαπετο και αυτος ειναι που κοβει τον αερα στην συντηρηση για να μην σου παγωνει τα πραγματα.
    Ανοιγοντας το θα κοιταξεις γρηγορα οπως θα ειναι παγωμενος ο χωρος αν το ταπερ εχει κλεισει τελειως την εξοδο του αερα. Αν ειναι κλειστο πιανοντας το πουρο του θα αρχισει να ανοιγει σιγα σιγα που σημαινει οτι λειτουργει λογικα.
    Για να σου δωσω ενα παραδειγμα σημερα πηγα σε ενα ιδιο το οποιο απο μεταφορα ειχε πεσει μια βιδα απο καποιον αλλον που το ειχε λυσει και ειχε μπλοκαρει το ταπερ με αποτελεσμα να μην κλεινει και ειχε τα ιδια συμπτωματα.
    Κοιτα αν εχει πιασει και παγο σε αυτο το σημειο γιατι και αυτος δημιουργει προβλημα.

  10. #10
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.854

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ακριβως... δεν μας εχεις πει τπτ... ουτε καν αν εχεις ηλεκτρονικο θερμοστατη η οχι.. οσο για το Ναι, γιατί αν το σωληνάκι του θερμοστάτη είναι μέσα στον πάγο δεν αισθάνεται σωστά τη θερμοκρασία (ο πάγος είναι θερμομονωτικός)
    ναι ο παγος ειναι θερμομονωτικος αλλα δεν παυει να ειναι στους μηδεν βαθμους οποτε ο θερμοστατης θα βλεπει οτι εχει χαμηλη θερμοκρασια ασχετα με την θερμοκρασια του χορου οποτε και θα κοβει το μοτερ χωρις να εχει σωστη θερμοκρασια...

    Σωστό αυτό Παναγιώτη, με την προϋπόθεση ότι ο πάγος ακουμπάει στο σωληνάκι. Αν το σωληνάκι είναι στον αέρα κάτω από τον πάγο, τότε αισθάνεται ζέστη...

    το οτι κοβει το μοτερ δεν μας λεει και κατι... πρεπει να παρακολουθησεις οταν κοβει και οταν ξεκιναει αν ακουγετε ενα "τσακ" απο πισω στην βαση οπου ειναι το μοτερ... αν ναι τοτε απλα κοβει το θερμικο του μοτερ ασχετα απο το αν δινει ο θερμοστατης η οχι...
    αν δεν εκλεινε η πορτα σωστα τοτε παλι θα δουλευε συνεχεια το μοτερ αλλα δεν θα παγωνε τα πραγματα... θα επιανε "χιονι" στα σημεια που ειναι το στοιχειο... αυτα...
    εγω ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ειναι απλα χαλασμενος ο θερμοστατης... και η αλλαγη του μπορει να παρει απο 5λεπτα μεχρι και 1ωρα αν εχεις κανα μυστηριο μοντελο... περιμενουμε καμια φοτο...



Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ψυγείο intesit 13 nf πρόβλημα απόψυξης
    από Antonis12 στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-09, 19:38

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας