Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14
  1. #1

    Προεπιλογή Flash-άρισμα κινητού SHARP 703...

    Καλησπέρα,

    φιλαράκι που είχε μανία με 3G αγόρασε το συγκεκριμένο κινητό, πριν από κανά 2 χρόνια, όταν είχαν πρωτοβγεί οι υπηρεσίες 3G. Έκτοτε το χρησιμοποιούσε με... φροντίδα και proderm!!!

    Κάποιοα στιγμή του παρουσίασε λευκή οθόνη με ένδειξη 'Περιμένετε', σβήσιμο οθόνης και τούμπαλιν. Το πήγε στη VODAFON στην οποία θεωρήθηκε μη επισκευάσιμο, για την ακρίβεια του ζητούσαν κόστος επισκευής μεγαλύτερο της αξίας του...!!!

    Διάβασα σε κάποια φόρουμ πως το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι θέμα λογισμικού και μάλιστα σε κάποια συνιστούν flash-άρισμα και επανεγκατάσταη του προγράμματος!!!

    Η ερώτησή μου έχει να κάνει με το αρχικό στάδιο του flash-αρίσματος όπου δεν μπορώ να είμαι σίγιουρος αν συνδέοντας το κινητό μέσω του ειδικού smartusb cable στον Η/Υ θα είναι σε θέση το πρόγραμμα να 'δει' και προσπελάσει το κινητό σε αυτή την κατάσταση της οθόνης του που πηγαινοέρχεται. Και το ρωτώ αυτό γιατί θα πρέπει να προμηθευτώ το καλώδιο (δεν περιλαβάνεται στη συσκευασία του κινητού) με κόστος 25Ε. Συν το ότι δεν ξέρω αν τα συγκεκριμένα flash-αρίσματα περιέχουν την υποστήριξη Ελληνικών στα menus του τηλεφώνου ή είναι συμβατά με το συγκεκριμένο μοντέλο (703) γιατί αναφέρονται στην έκδοσή του fsh ή κάπως έτσιμ που είναι (ίσως) η Γαλλική εκδοχή!

    Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις
    Γιώργος

  2. #2
    Το avatar του χρήστη JOHNY+
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Μέσα στο χάος.
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    καλωδιο μπορεις να παρεις και απο εδω με 7 ευρω

    http://global.ebay.com/CABLE_DATA_US...527696680/item

  3. #3
    Το avatar του χρήστη leosedf
    Συντονιστής
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Είναι συμβατό με flashing? Υπάρχουν δυό τύποι που ο ένας είναι για μεταφορά data απλά και άλλος που είναι συμβατός και με flashing.
    900MHz-64GHz

  4. #4

    Προεπιλογή

    Διάβασα στο φόρουμ πως μπορεί να χρησιποποιηθεί και για το flashing!

    Το ερώτημα βέβαια παραμένει: έτσι ξερό που είναι και αναβοσβήνει στην οθόνη του θα μπορέσει να συνδεθεί στη USB για το flash-άρισμα?

    Χαιρετώ

  5. #5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOHNY+ Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλωδιο μπορεις να παρεις και απο εδω με 7 ευρω

    http://global.ebay.com/CABLE_DATA_US...527696680/item
    Ευχαριστώ για το link!

    Ήδη προχώρησα με την παραγγελία!!

    Αυτό που δεν πρόσεξα είναι πως το συγκεκριμένο καλώδιο δεν περιγράφεται με κωδικό τον XN-1DC30, ο οποίος αναφέρεται στο manual του κινητού και στο σχετικό φόρουμ κινητών ως κατάλληλο και για flash-άρισμα. Μου περνάει από το μυαλό το συγκεριμένο να είναι μόνο για μεταφορές αρχείων!!! Ρώτησα και τον προμηθευτή σχετικά! Είδομεν!!

  6. #6
    Το avatar του χρήστη leosedf
    Συντονιστής
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Βγάλε τη μπαταρία, ξαναβάλτην, κράτα πατημένη τη Δίεση (#) και το power να ανάψει και πές μου τί σου λέει. Δεν θυμάμαι αν σου είπα σωστό κουμπί βέβαια αλλα θα σου πώ.
    900MHz-64GHz

  7. #7

    Προεπιλογή

    Το έχω ήδη δοκιμάσει (φόρουμ γαρ) αλλά ΤΠΤ. Όντως με πατημένο κάγγελο πατάς το ΟΝ, αλλά δεν κάνει ΤΠΤις. Έχεις το ίδιο κινητό?

  8. #8
    Το avatar του χρήστη leosedf
    Συντονιστής
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Οχι έχω flasher και service manuals. Εχω πεταμένα μερικά σε ενα κασόνι νομίζω.
    Η Sharp Γι αυτό έκλεισε στην τελική, σχεδόν όλα τα 703 903 κλπ ειχαν προβλήματα χοντρά. Στα καλά καθούμενα ψοφούσαν και σε πολλά δεν υπήρχε η δυνατότητα επαναφοράς.
    900MHz-64GHz

  9. #9

    Προεπιλογή

    Τελικά ο προμηθευτής δεν επιβεβαίωσε το συγκεκριμένο κωδικό του καλωδίου για το οποίο η μόνη αναφορά που είχε είναι καλώδιο generic για κάποια μοντέλα κινητών και τελικά ακύρωσε την παραγγελία μου! Τελικά το εντόπισα και με 15 € και εντάξει, μια ψυχή που είναι να βγει... ,Αντε να δούμε θα μπορέσει να connect-αριστεί στη USB στη τραλαρό κατάσταση που βρίσκεται...!!!

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή

    Η τραλαρό κατασταση δεν παιζει ρολο καθως αυτο ειναι σκαλωμα του os και οχι του bootcore. Απο την στιγμη που το κινητο δεχεται να αναψει με το ον/οφ και απλα μετα δεν καταλαβαινει τι να κανει (για να επανεκκινει μετα το περιμενετε ειναι πολυ πιθανο καπου να σκαλωσε η nand) δεν θα εχει προβλημα, αφου στην τελικη "format" θα φαει...

    Σε παλαια sharp δουλευε το data cable των NEC ως service και vice verca. Αλλα δεν θυμαμαι για ποια μοντελα παιζει αυτο

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. βλαβη τηλεορασης sharp 14
    από δημητρηςεδεσσα στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-10, 23:19
  2. τηλεοραση sharp
    από xampos στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-09, 16:18
  3. ΨΥΓΕΙΟ SHARP SJ-439L
    από PARKER στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-09, 13:53
  4. sharp 37dm-23
    από LIAZIKOY στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-05, 16:36

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας