Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    957

    Προεπιλογή Βλάβη σε τροφοδοτικό Fax

    Το τροφοδοτικό του fax έχει πάθει κάποια βλάβη. Αντί για 5, 12 και 24 Volt που έβγαζε στις εφόδους, τώρα δε βγάζει τίποτα.
    Έχω ελέγξει πυκνωτές (με καπασιτόμετρο, εκτός κυκλώματος , τους ξεκόλλησα), αντιστάσεις , διόδους και τρανζίστορ. Βρήκα μια ελατωματική αντίσταση. Το πρόβλημα είναι πώς να ελέγξω τα ολοκληρωμένα. Υπάρχει κανενας τρόπος? Έχω μόνο πολύμετρο και καπασιτόμετρο. Κανμιά συμβουλή για εντοπισμό επισκευών? Ξέω π.χ ότι μετρώντας την πτώση τάσης στις διάφορες αντιστάσεις μπορεί να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα οταν το κύκλωμα είναι απλο...οταν ομως έχει ολοκληρωμένα, θυρίστορ κλπ περίεργα τι γίνεται? Δεν έχω και σχεδιάγραμμα του τροφοδοτικού.

  2. #2
    Το avatar του χρήστη gsmaster
    ΥπερΣυντονιστής
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    132

    Προεπιλογή

    Είναι με κανονικό μετασχηματιστή ανόρθωση κτλ, ή είναι παλμοτροφοδοτικό? Αφού δεν παίρνεις καμια έξοδο κοίτα στην έξοδο του μετασχηματιστή στην γέφυρα αν παίρνεις τάσεις... αν είναι παλμοτροφοδοτικό δυσκολεύουν τα πράγματα...
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    957

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω καν τι ειναι το παλμοτροφοδοτικο. Έχει 2 μετασχηματιστές, ενα μικρο και ενα μεγάλο. Έβγαζε κάποιες τάσεις, αλλά μετά την εξαγωγή της ελαττωματικής αντιστασης (είχε κοκκινο-κοκκινο-ασημενιο, δηλ.22 Γιγαωμ!!, και με το ωμόμετρο διαβάζω 1 ωμ), και κάποιο πασπάτεμα δεν διαβάζω πουθενά τάση. Κάνα 'κολπο' γι α εντοπισμό βλαβών υπάρχει?

  4. #4
    Το avatar του χρήστη gsmaster
    ΥπερΣυντονιστής
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    132

    Προεπιλογή

    κόκκινο-κόκκινο-ασημί είναι 0,22Ω. Το ασημί πολλαπλασιάζεις με το 0,01. Όπως στον πίνακα που επισυνάπτω.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    957

    Προεπιλογή Schematic gia Acer fax f 22

    Ξέρει κανείς που θα βρω το Schematic gia Acer fax f 22? Έψαξα στο Google, τίποτα, στο www.eserviceinfo.com τίποτα, ξέρει κανείς?

  6. #6

    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Γιαννιτσά--->Αθήνα (Ν.ιωνία-Πευκάκια)
    Μηνύματα
    116

    Προεπιλογή

    Είναι εύκολο να μας στείλεις μια φωτογραφία του?

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας