Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή Δεν ξεπλένει δεν στύβει

    NOVOTRONIC W806. Περίεργη συμπεριφορά, στην αρχή μου λέει η γυναίκα μου δεν γυρίζει ο κάδος. Την άλλη μέρα μου λέει γυρίζει αλλά δεν στύβει. Αφού το τσέκαρα είδα ότι δεν έχει πρόβλημα με ιμάντα και ρουλεμάν κάδου. Το μοτέρ λειτουργεί κανονικά. Παίρνει νερά για να ξεβγάλει και ανάβει το λαμπάκι Spulen/spulstop και δεν μπορεί να γυρίσει ο κάδος. Δεν κάνει τίποτα. Είχε ξανασυμβεί παλιότερα κάτι τέτοιο και ήταν βουλωμένο ένα λαστιχένιο λεπτό σωληνάκι που κούμπωνε επάνω στο καντράν σε ένα ηλεκτρονικό εξαρτημα. Το καθάρισα και διορθώθηκε.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gkesi : 20-12-23 στις 09:46

  2. #2

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Κανείς? μία βοήθεια από όσους γνωρίζουν? Το πρόβλημα παραμένει. Πλένει τα ρούχα, αδειάζει τα νερά αλλά δεν γυρνάει ο κάδος για να στύψει.

  3. #3

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και καλές γιορτές. Όταν λέτε για καρβουνάκια εννοείτε του κύριου μοτέρ ή του μοτέρ της αντλίας που αδειάζει τα νερά?

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.331

    Προεπιλογή

    Για το κύριο μοτέρ , η αντλία δεν έχει καρβουνάκια . Κάποιος να τα ελέγξει για την καλή κατάσταση τους .

  6. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Μηνύματα
    16
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gkesi : 23-12-23 στις 13:08

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.331

    Προεπιλογή

    Στο βίντεο στο #3 έβγαλε όλη την μπροστινή όψη που έχει φασαρία .
    Αλλά άλλος θα μπορούσε να πλαγιάσει την συσκευή ( στον τοίχο και όχι οριζόντια ) και να το βγάλει από το κενό στο πάτωμα που είναι ανοικτό . (επικίνδυνο μήπως γλιστρήσει )
    Από την άλλη αν έβγαζε το πλαστικό καπάκι του μοτέρ μόνο που περιέχει τα καρβουνάκια , θα ήταν σχετικά εύκολο , αλλά θα ήταν δύσκολο να το ξανακουμπώσει χωρίς να αφαιρέσει το μοτέρ διότι τα καρβουνάκια δεν θα είναι συμπιεσμένα / μαζεμένα από τα ελατήρια τους , για να εισχωρήσουν χωρίς να σπάσουν.
    Είχε ξανασυμβεί παλιότερα κάτι τέτοιο και ήταν βουλωμένο ένα λαστιχένιο λεπτό σωληνάκι που κούμπωνε επάνω στο καντράν σε ένα ηλεκτρονικό εξαρτημα. Το καθάρισα και διορθώθηκε.
    το ξανακαθάρισες ? / η αντλία βγάζει τα νερά ?

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.331

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkesi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τα 27 χιλιοστά μήκος που περιγράφονται στο #3 , σου έμειναν περίπου 5 χιλιοστά , γιατί είναι σπασμένα στην άκρη τους ? έτσι τα βρήκες ? Ρίξε μια ματιά στον ψυκροσυλλέκτη του μοτέρ (εκεί που ακουμπούν τα κάρβουνα ) αν έχει λακουβιάσει άσχημα

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Το μοτέρ το έβγαλα από κάτω αφού πλάγιασα το πλυντήριο στο ένα πλάϊ και νομίζω είναι το σωστότερο γιατί έχει μαζέψει πολύ μαύρη σκόνη. Θα το φυσήξω με κομφλέρ και ίσως το πλένω ελαφριά με κάποιο σπρέι όπως πχ για καρμπυλατέρ που στεγνώνει γρήγορα. Τα καρβουνάκια ήταν έτσι ακριβώς, δεν έσπασαν στο βγάλσιμο. Σκέφτομαι ότι τα καινούργια θα μπουν δύσκολα γιατί πρέπει να τα έχω πιεσμένα και ταυτόχρονα να περάσουν στο ρότορα. Έχω την εντύπωση ότι το μοτέρ βγάζει λίγο θόρυβο όταν το γυρίζω από το τροχαλιάκι του. Αλλάζουν άραγε τα ρουλεμάν του? Το σωληνάκι το έλενξα και ήταν καθαρό αυτή τη φορά. Η αντλία βγάζει νερά κανονικά. Όλα τα περιφερειακά εξαρτήματα - κολάρα κλπ που λύνονται, τα έβγαλα και τα καθάρισα καλά. Είχαν αρκετή γλίτσα. Την αντίσταση δεν την έβγαλα. Πέτρο σ `ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον και την βοήθειά σου.

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.331

    Προεπιλογή

    Σκέφτομαι ότι τα καινούργια θα μπουν δύσκολα γιατί πρέπει να τα έχω πιεσμένα και ταυτόχρονα να περάσουν στο ρότορα.
    Θα πρέπει ταυτόχρονα να τραβάς τα 2 συρμάτινα clips από τα καρβουνάκια την ώρα που το επανατοποθετείς για να υποχωρήσουν τα ελατήρια , και μετά τα αφήνεις .
    Έχω την εντύπωση ότι το μοτέρ βγάζει λίγο θόρυβο όταν το γυρίζω από το τροχαλιάκι του. Αλλάζουν άραγε τα ρουλεμάν του?
    Το πιθανότερο είναι το ρουλεμάν που βρίσκεται η τροχαλία να θέλει αντικατάσταση επειδή αυτό ταλαιπωρείται περισσότερο , αν θέλει και τα 2 αλλαγή τότε βγαίνουν μπελάδες όπως η προσοχή να μην σπάσει η βίδα με τον μαγνήτη του ταχύμετρου , αλλά και το πως θα βγει η τροχαλία .
    Παραθέτω υποτιθέμενα βίντεο που αναφέρονται σε αυτά τα προβλήματα ( μαγνήτη ταχύμετρου , και τρόπος εξαγωγής τροχαλίας )
    https://www.youtube.com/watch?v=VywvPfvQx04
    https://www.youtube.com/watch?v=JWPnYeaWxz8
    https://www.youtube.com/watch?v=jxMQQkMVR6A

    Πάνε το σε ειδικούς περιελίξεων και πες τους να το κάνουν κουκλίτσα .(+ την κατάσταση ψυκροσυλλέκτη )

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Pitsos] Pitsos Vario 601 - αφήνει σαπουνάδες, δεν ξεπλένει
    από pelargos στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-17, 10:14
  2. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-17, 21:39
  3. [Άλλη] πρόβλημα με πλυντήριο ρούχων GENERAL ELECTRIC δεν στύβει
    από liangos στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-12, 14:52

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας