Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ειρήνη
    Εγγραφή
    Jun 2020
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή BEKO παγος στην αποχέτευση error E4

    Καλημέρα και καλή χρονιά,

    Τα φώτα σας καθώς προσπαθώ να δω αν επιδιορθώνεται πρόβλημα από εμάς πριν φωνάξω τεχνικό.
    Έχω έναν ψυγειοκαταψύκτη noFROST BEKO ο οποίος το καλοκαίρι είχε διαρροή νερών στην κατάψυξη, μην τα πολυλογώ αφού δεν κατάφερα να βρω τεχνικό από κοντά και με δική του παρότρυνση
    με πιστολάκι έλιωσα πάγους και όλα καλά μέχρι πριν από 15 ημέρες όπου έβγαλε σφάλμα στην οθόνη Ε4.

    Ανοίγω κατάψυξη και έχει πιάσει πάγο στην τρύπα αποχέτευσης. (αν ζουμάρετε τις εικόνες θα το δείτε)

    Εν όψη εορτών ψάχνω τεχνικούς, δεν βρίσκω και ανταλλακτικάδικο μου λέει να βγάλω αντίσταση .
    Βγάζω αντίσταση την μετράνε και είναι καλή.
    Μου είπαν να παραγγείλω αισθητήρα απόψυξης, τον παραγγέλνω αλλά τελικά μου είπαν ότι έκαναν λάθος και θέλω θερμικό και όχι απόψυξης. (έχω κυκλώσει το θερμικό στην εικόνα)

    Για να μην το στείλω πίσω καθώς δεν περισσεύουν για τα πηγαινέλα. Απο αναζήτηση που έψαξα νετ θέλω απόψυξης και όχι θερμικό, αλλα δεν είμαι τεχνικός.
    Μπορείτε να μου πείτε ώστε να μετρήσουμε με πολύμετρο να δω τι τιμές πρέπει να βλέπω και να καταλάβω τι δεν δουλεύει σωστά τελικά; (θερμικό ή αισθητήρας απόψυξης)

    Η να βάλω τον αισθητήρα απόψυξης ή να το στείλω πίσω και να μου στείλουν το θερμικό.
    Το θέμα είναι πως όλα αυτα έπεσαν σε γιορτές και παλεύω μόνη μου να βγάλω άκρη σε μαγαζί επισκευών λευκών συσκευών...

    Πριν πάω σε πλακέτα...


    1705312870717.jpg
    1705312870703.jpg


    Σας ευχαριστώ πολύ!

  2. #2
    Το avatar του χρήστη ΗΝ1984
    Μέλος
    Όνομα
    ΤΑΣΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή

    Αφού βουλώνει από πάγο η αποχέτευση, βάζεις ένα κομμάτι αντίσταση σιλικόνης μήκους περί τα είκοσι εκατοστά, μέσα στο σωληνάκι της αποχέτευσης, με παράλληλη ηλεκτρική σύνδεση στην υπάρχουσα αντίσταση.
    Το έχω κάνει σε δυο ψυγεία που βούλωνε η αποχέτευση από πάγο

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ειρήνη
    Εγγραφή
    Jun 2020
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση, ωστόσο το Ε4 error θα σβήσει;
    Θέλω να πω δεν έχει χαλάσει κάτι;

    Ενα λινκ για την αντίσταση που μου λέτε;

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.331

    Προεπιλογή

    Ενδέχεται και να μην έχει χαλάσει , αλλά από την 1η φορά (καλοκαίρι ) να είχε βούλωμα στην αποχέτευση , λίπη κτλ
    Αυτά τα νερά που προέρχονται από περιοδικές αποψύξεις που κάνει προγραμματισμένα το ψυγείο με την λειτουργία των 2 αντιστάσεων (επάνω στο στοιχείο με τις σωλήνες , και κάτω αντίστασης στην λεκάνη αποχέτευσης )
    Αποχετεύονται με την σειρά τους σε μια λεκάνη που βρίσκεται πίσω/ έξω και κάτω του ψυγείο πάνω ακριβώς από το μοτέρ .

    Αν δεν καθαριστεί αυτό το σωληνάκι , κάθε φορά που γίνεται η περιοδική απόψυξη με τις 2 αντιστάσεις , επόμενο είναι και ευρισκόμενα αυτά τα νερά στην λεκάνη της κατάψυξης να πετρώσουν , τελικά να σταματήσει η κυκλοφορία της ψύξης , και να σε ενημερώνει με το error E4 ότι κάτι δεν πάει καλά με την απόδοση ψύξης στον χώρο της κατάψυξης .

    Πρώτη δουλειά είναι να καθαριστεί η αποχέτευση , ρίχνεις λίγο νερό στην επάνω λεκάνη της κατάψυξης , και βλέπεις αν πράγματι αυτό το νερό καταλήγει με άνεση στην κάτω λεκάνη που είναι επάνω στο μοτέρ .

    Ακόμη και αν τρέξει νερό στην κάτω λεκάνη ( του μοτέρ ) πάλι πρέπει να βουλώσεις προσωρινά το κάτω άκρο της σωλήνας αποχέτευσης , και από την επάνω άκρη της αποχέτευσης (λεκάνης κατάψυξης ) ρίξε καυτό νερό στο οποίο θα έχεις διαλύσει ξίδι ή σόδα . Άσε το να δράσει μέχρι να κρυώσει το καυτό νερό που έριξες , και μετά άνοιξε την κάτω άκρη της σωλήνας αποχέτευσης να φύγουν όλες οι πιθανές ακαθαρσίες προς την λεκάνη που είναι επάνω στο μοτέρ . Στήν συνέχεια πρέπει να περάσεις κάτι μέσα στην σωλήνα για να την καθαρίσει π.χ. ατσαλίνα ηλεκτρολογική με βούρτσα στην άκρη της κτλ

    Αφού καθαριστεί καλά και δοκιμάσεις ότι πράγματι αποχετεύονται όλα τα νερά με άνεση από την επάνω λεκάνη μέχρι την κάτω , τότε το δοκιμάζεις και πάλι το ψυγείο για να δεις αν επαναλάβει το ίδιο σφάλμα .

    Κάπως έτσι ο καθαρισμός (αυτοσχεδιάζεις παρομοίως )
    https://www.youtube.com/watch?v=AVWBOIbZbZo
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 15-01-24 στις 16:03

Παρόμοια Θέματα

  1. [Bosch] KAD62s51/05 παγος στην συντηρηση
    από mikemtb στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-18, 19:00
  2. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-17, 22:17
  3. [Daewoo] παγος στην εξωτερικη σωληνωσει της πλατης
    από αλεκος σαββας στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-16, 19:20
  4. [Κλιματιστικό] Παγος στην λεπτη σωληνα.
    από koulis/koulis.gr στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-13, 11:06
  5. Παγος στην καταψυξη
    από kolok στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-10, 10:42

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας