Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. #1
    Το avatar του χρήστη kostnet
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σταθης
    Εγγραφή
    Jun 2015
    Περιοχή
    Κατερινη
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή Αλλαγη οθονης σε Netbook

    Θελω να αντικαταστησω την 10,1 LED 1024x600 HannStar (HSD100IFW1-A00) οθονη στο MSI U100Plus netbook
    με μια 10,1 LED 1366x768 Samsung (LTN101AT03 -301) οθονη .
    Το προβλημα ειναι οτι το netbook χρησιμοποιει 30pin LVDS καλωδιο, ενω η οθονη 40pin. Οποτε θε χρειαστει
    custom καλωδιο. Συγκεκριμενα :


    1) Netbook datasheet

    2) Netbook 30pin slot :

    και το καλωδιο που συνδεεται σε αυτο το slot

    3) Samsung LTN101AT03 datasheet και το 40 pin slot της:



    Δηλαδη ενα καλωδιο που απο την μια πλευρα θα εχει αυτον τον τυπο της συνδεσης

    (JST 30pin) και απο την αλλη αυτον (I-PEX 20455).

    Θα μπορουσα να το κανω μονος μου; 'H
    Θα μπορουσα να το δωσω παραγγελια να μου το κανουν;

  2. #2
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.688

    Προεπιλογή

    Αν εχεις ορεξη δες εδω https://sites.google.com/site/lcd4ho...d-30-pin-cable .
    Ο τυπος το εχει ψαξει και ολο και κατι θα βρεις..
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  3. #3
    Το avatar του χρήστη kostnet
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σταθης
    Εγγραφή
    Jun 2015
    Περιοχή
    Κατερινη
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εχεις ορεξη δες εδω https://sites.google.com/site/lcd4ho...d-30-pin-cable .
    Ο τυπος το εχει ψαξει και ολο και κατι θα βρεις..
    Σε ευχαριστω. Ακριβως ότι πρεπει να γινει στη δικη μου περιπτωση. Εχω επικοινωνήσει με mail με εταιρια στην Αμερική που κανει καλωδια, αλλα μου ειπαν ότι δεν μπορουν. Αν βρω καποιον που ξερει να κανει την σωστη αντιστοιχηση από τα datasheets, γιατι εγω δεν είμαι του αντικειμένου, καθως και το soldering, θα ελυνα το πρόβλημα μου. Γιατι από ότι καταλαβαινω το custom καλωδιο γινεται, δεν είναι κατι το ακατορθωτο.

  4. #4
    Το avatar του χρήστη Thansavv
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Φινλανδία
    Μηνύματα
    207

    Προεπιλογή

    Γεια σου Στάθη. Αυτήν την αλλαγή-αντικατάσταση για ποιο λογο θέλεις να την κάνεις?

  5. #5
    Το avatar του χρήστη kostnet
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σταθης
    Εγγραφή
    Jun 2015
    Περιοχή
    Κατερινη
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thansavv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου Στάθη. Αυτήν την αλλαγή-αντικατάσταση για ποιο λογο θέλεις να την κάνεις?
    Γεια σου Θαναση. Ειπα να αυξησω την αναλυση του netbook γιατι ειναι μικρη, με αφορμη τα Windows 8 για να σου ειμαι ειλiκρινης. Και αν το πετυχω να βαλω και ενα touch screen kit.

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Πελλοπονησος
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή

    fϊλε μου αυτο που λες έιναι αδύνατον! ακομα και 2 οθονες να έιχες με 40 πιν ή δυο με 30 πιν έιναι πολυ πιθανον να μην ήταν συμβατές μεταξύ τους. Είναι διαφορετικα σήματα χρονισμού ακοιμα και οι τασεις ,αλλες λειτουργουν με 3,3 βολτ και αλλες με 5 βολτ.Το μονο που ίσως μπορεις να κάνεις έιναι να γκουγκλαρεις και τις οθονες μηήηηπως βρεις καποιο controller για τις συγκεκριμές οθονες ,χωρις να σημαίνει οτι αφου βρήκες κοντρολερ για αυτες τις 2 οθονες οτι θα κανει για οποιεσδήποτε οθονες απο 30 σε 40 πιν.
    Ή βρες καποιον επαγγελματία στο ιμπαι που πουλαέι οθονες και προσποιησου οτι θες να αγορασεις (εφοσων την πουλαει) τη δευτερη οθονη με τα 40 πιν και πες του θελω να τη βάλω σε αυτο το λαπτοπ που εχει 30 πιν, να σου πει

  7. #7
    Το avatar του χρήστη kostnet
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σταθης
    Εγγραφή
    Jun 2015
    Περιοχή
    Κατερινη
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alfadex Εμφάνιση μηνυμάτων
    fϊλε μου αυτο που λες έιναι αδύνατον! ακομα και 2 οθονες να έιχες με 40 πιν ή δυο με 30 πιν έιναι πολυ πιθανον να μην ήταν συμβατές μεταξύ τους. Είναι διαφορετικα σήματα χρονισμού ακοιμα και οι τασεις ,αλλες λειτουργουν με 3,3 βολτ και αλλες με 5 βολτ.Το μονο που ίσως μπορεις να κάνεις έιναι να γκουγκλαρεις και τις οθονες μηήηηπως βρεις καποιο controller για τις συγκεκριμές οθονες ,χωρις να σημαίνει οτι αφου βρήκες κοντρολερ για αυτες τις 2 οθονες οτι θα κανει για οποιεσδήποτε οθονες απο 30 σε 40 πιν.
    Ή βρες καποιον επαγγελματία στο ιμπαι που πουλαέι οθονες και προσποιησου οτι θες να αγορασεις (εφοσων την πουλαει) τη δευτερη οθονη με τα 40 πιν και πες του θελω να τη βάλω σε αυτο το λαπτοπ που εχει 30 πιν, να σου πει
    Αυτές τις λεπτομεριες που λες,μπορείς να τις δεις εδω ? η από τα datasheets που παραθέτω στην αρχή ? Extra controller δεν με ενδιαφέρει ...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostnet : 16-06-15 στις 04:52

Παρόμοια Θέματα

  1. [Φορητός Η/Υ] Μετα απο αλλαγη οθονης δεν ανοιγει καθολου το Laptop toshiba
    από qazwsx στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-14, 17:24
  2. nokia c1-01 αλλαγη οθονης
    από ΜΑΝΘΟΣ1988 στο forum Τηλέφωνα & GPS
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-11, 22:13
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-11, 12:08
  4. SIEMENS CX65 ΑΛΛΑΓΗ ΟΘΟΝΗΣ
    από D-NAME στο forum Τηλέφωνα & GPS
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-05, 17:00

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας