Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. #1

    Προεπιλογή Ενισχυτής-Δέκτης????

    Έφτιαξα έναν ενισχυτή με το tda2030 και κάνει λήψη ενός ραδιοφωνικού σταθμού! Έλενξα όλα τα εξαρτήματα και είναι όλα σωστά! Τι μπορεί να φταίει και πιάνει ραδιόφωνο; Καμιά ιδέα για να σταματήσει τον συντονισμό αυτό;

  2. #2
    Το avatar του χρήστη amiga
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τόλης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Μπας και εκπέμπει κανείς από την ταράτσα σου;
    Όταν κάποτε έπαιζα από την ταράτσα με 200W και πάνω , άκουγα το σταθμό μου στα ηχεία του pc χωρίς να είναι ανοιχτό το pc και με το volume στο min των ηχείων!!! (τα οποία ήταν 2 ορόφους κάτω από την κεραία!)

    Το πρόβλημα πάντως στην περίπτωσή μου ήταν στο μετασχηματιστή που τροφοδοτούσε τον ενισχυτή των ηχείων.

  3. #3

    Προεπιλογή

    Οι μόνες κεραίες που υπάρχουν στην ταράτσα είναι οι δικές μου!

  4. #4
    Το avatar του χρήστη NUKE
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Βαζεις εισοδο στον ενισχυτη?Σε ενισχυτες που εχω φτιαξει αν δεν βαλεις εισοδο πιανει και εμενα ραδιοφωνο.Επισης αν δεν βαλεις μεταλλικο κουτι γυρω γυρω.

  5. #5
    Το avatar του χρήστη gsmaster
    ΥπερΣυντονιστής
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    132

    Προεπιλογή

    Ο σταθμός που ακούς είναι πιθανότατα κάποιος στα ΑΜ που εκπέμπει με μεγάλη ισχύ κοντά σου. Σε συνδιασμό με την μεγάλη ευαισθησία του ενισχυτή σου, φτάνει και στα ηχεία.

    Αν βάλεις είσοδο, λογικά θα εξαφανιστεί ο σταθμός, αν όχι βάλε καλής ποιότητας καλώδια εισόδου, και βάλε την κατασκευή σε μεταλλικό κουτί που θα το συνδέσεις στο (-) της τροφοδοσίας.
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  6. #6
    Το avatar του χρήστη radiodj105
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Πετρούπολη/Μεγαλόπολη
    Μηνύματα
    31

    Προεπιλογή THORAKISH

    Υποχρεωτικά θωράκισέ το. Αν συνεχίζει και μετά την θωράκιση, βάλε στην είσοδο ήχου έναν πυκνωτή (π.χ. 500pF) που να "γειώνει" την είσοδο του ήχου! Δοκίμασέ τα και τα ξαναλέμε!

  7. #7

    Προεπιλογή

    Ο σταθμός που πιάνει είναι στα fm. Θα δοκιμάσω όλα αυτά που μου είπατε και βλέπουμε. Μάλλον θα το ξυλώσω όλο και θα το ξαναφτιάξω απο την αρχή μήπως φταίει η πλακέτα. Αν και είναι δοκιμασμένο και το σχέδιο και η πλακέτα. Εργασία στην σχολή είναι αλλιώς σιγά μην έσκαγα!

  8. #8

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fireball
    Ο σταθμός που πιάνει είναι στα fm. Θα δοκιμάσω όλα αυτά που μου είπατε και βλέπουμε. Μάλλον θα το ξυλώσω όλο και θα το ξαναφτιάξω απο την αρχή μήπως φταίει η πλακέτα. Αν και είναι δοκιμασμένο και το σχέδιο και η πλακέτα. Εργασία στην σχολή είναι αλλιώς σιγά μην έσκαγα!
    Φιλε παρουσιασετο στην σχολη ως εχει!!! Θα εντυπωσιασεις αφου εκανες δεκτη FM με ενα TDA2030
    Παντως οντως θα ηταν χρησιμο να το δειξεις αφου αυτο ειναι ενα φαινομενο που παρουσιαζεται σε τελεστικους ενισχυτες με πολλη μεγαλο συντελεστη ενισχυσης... Βεβαια αυτο με τα FM δεν το εχω ξανακουσει... αλλα εχει ενδιαφερον! Κοψε λιγο το κερδος (απο την αναστρεφουσα...) και βαλε αποξευξη (πυκνωτη >100pF<1000pF) παραλληλα με την αντισταση επανατροφοδοτησεως... Επισης στην ταση του TDA ακριβως διπλα στο ποδαρακι του εναν 100nF. Και ενα Bootstrap στην εξοδο του παραλληλα με το μεγαφωνο...

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενισχυτής 2Χ30 προβλημα.
    από D-NAME στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-05, 20:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας