PDA

Επιστροφή στο Forum : Επίμονη σκουριά στην μπανιέρα



Elliot
01-07-20, 13:44
Στην αρχή υπήρχε το κόκκινο της σκουριάς πάνω από το σμάλτο. Είπα θα πάρω ένα σμάλτο για μπανιέρα που είναι σαν σβηστικό και θα το βάψω από πάνω. Το έκανα και ξαναπέταξε σκουριά σε μία εβδομάδα περίπου. Έκανα την ίδια διαδικασία 4-5 φορές και όλο ξαναπετούσε πάνω από το βάψιμο κόκκινο χρώμα. Τα παράτησα και μέσα σε λίγους μήνες βλέπω όχι μόνο κόκκινο χρώμα αλλά και σκουριά και πρέπει να έχει φουσκώσει ολόκληρο στρώμα στα σχισίματα στην φώτο, ίσως και με σίδηρο μέσα και όχι μόνο χρώμα...

Τί να κάνω; Να το τρίψω (με τί; Γωνιακό λειαντήρα;) για να βγάλω το σαθρό υπόστρωμα; Έχει προχωρήσει η σκουριά βαθειά γι' αυτό μου φούσκωσε ολόκληρη επιφάνεια; Αν το τρίψω μετά τί βάζω από πάνω, κανένα ιδικό αστάρι για μαντέμι και από πάνω σμάλτο-σβηστικό;

Μάλιστα είναι πλάγια στην μπανιέρα το πρόβλημα. Άλλοτε σε άλλα σημεία όταν έβαζα σμάλτο-σβηστικό έμενε για χρόνια εκτός αν δεν είχα καθαρίσει καλά τα άλατα από κάτω.
Μου φαίνεται οι ακρυλικές μπανιέρες μόνο για αυτόν τον λόγο της σκουριάς και τον χτυπημάτων είναι μακράν καλύτερες από τις μαντεμένιες. Μάλιστα δεν πρέπει καν να έχει χτυπηθεί η μπανιέρα μου σε αυτό το σημείο-περιοχή.

Ευχαριστώ.

apilot
01-07-20, 14:48
Φίλε Αλέκο άκου τι θα κάνεις.
Το ξύνεις καλά να φύγει η σκουριά μετά στοκάρεις με σιδηρόστοκο. Το αφήνεις να στεγνώσει το τρίβεις και μετά περνάς το σμάλτο.
Υπάρχουν και κάποιοι που έρχονται στο σπίτι και στο κάνουν. Κάποιος γνωστός μου τους φώναξε και του έβαψαν ολόκληρη την μπανιέρα. Είχε τρύπα κοντά στην έξοδο των νερών και διάφορες σκουριές. Δεν ξέρω κοστολόγιο

gep58
01-07-20, 16:12
Η γνώμη μου είναι ότι αυτό συμβαίνει γιατί περνά υγρασία κατά πάσα πιθανοτητα από τον αρμό και έχει αρχίσει να σαπίζει από την μέσα πλευρά η μπανιέρα σου. Πρώτα πρέπει να αντιμετωπίσεις αυτό -αν όντως ισχύει- και μετά τα υπόλοιπα.

Elliot
03-07-20, 02:15
Θα κάνω το στοκάρισμα με σιδηρόστοκο και θα κοιτάξω και τους αρμούς.

Πάντως ένα δυνατό χτύπημα σε μαντεμένια μπανιέρα μπορεί κάλλιστα να εξελιχθεί σε σκουριά και τρύπα αν δεν προσεχθεί. Και η αλλαγή μπανιέρας είναι μεγάλη δουλειά, με σπάσιμο μερικών σοβάδων και αφαίρεση από πλακάκια. Εδώ το συνεργείο φαίνεται να κάνει καλή δουλειά και χρησιμοποιεί και στόκο στα βαθουλώματα. Το εργοστασιακό σμάλτο όμως λέει παράγεται με ψήσιμο σε μεγάλη θερμοκρασία.
https://www.youtube.com/watch?v=7wNLVGkfv_M


(https://www.youtube.com/watch?v=7wNLVGkfv_M)

Elliot
03-07-20, 02:21
Φίλε Αλέκο άκου τι θα κάνεις.
Το ξύνεις καλά να φύγει η σκουριά μετά στοκάρεις με σιδηρόστοκο. Το αφήνεις να στεγνώσει το τρίβεις και μετά περνάς το σμάλτο.
Υπάρχουν και κάποιοι που έρχονται στο σπίτι και στο κάνουν. Κάποιος γνωστός μου τους φώναξε και του έβαψαν ολόκληρη την μπανιέρα. Είχε τρύπα κοντά στην έξοδο των νερών και διάφορες σκουριές. Δεν ξέρω κοστολόγιο


Αφού σε ευχαριστήσω για την απάντηση σου, πέτυχα εδώ στο βίντεο να λέει για ειδικό εποξειδικό στόκο:
https://youtu.be/7wNLVGkfv_M?t=785

Κυριακίδης
03-07-20, 03:15
Το σκεπτικό #3 αν ισχύει , που μάλλον ισχύει ότι σαπίζουν από μέσα , καθώς εσωτερικά δεν έχουν επισμάλτωση ή είναι χαμηλότερης ποιότητας , ίσως να χρειάζεται να ρίξεις πρώτα αφρό πολυουρεθάνης για να εμποδίσει τους παράγοντες οξείδωσης που είναι το νερό και το οξυγόνο από την μέσα μεριά .
Αφού στεγνώσει η πολυουρεθάνη στο εσωτερικό του σημείου κόβεις το περίσσευμα της πολυουρεθάνης αρκετά βαθιά για να βάλεις τον παρακάτω στόκο που υπάρχει σε καταστήματα σιδηρικών / χρωμάτων / επισκευαστών πλυντηρίων ηλεκτρικών συσκευών
https://www.pacoartcenter.gr/el/neostick-mastick-epoxy-putty-2x250gr-500gr.html
Τον συγκεκριμένο στόκο τον βάζουν ακόμη και εσωτερικά στους κάδους πλυντηρίων ρούχων που έχουν τρυπήσει και επισκευαστεί . Το μειονέκτημα είναι στο γκρι χρώμα (ίσως και ένα πέρασμα σπρέυ σμάλτου τελική πινελιά ) μετά από τρίψιμο και λείανση.
Έτσι εκτός από εξωτερική επιφανειακή κάλυψη της ζημιάς , θα το προστατεύει και εσωτερικά στο να μην επεκταθεί η σκουριά από το μέρος της πολυουρεθάνης .
Ο συγκεκριμένος στόκος αν θερμανθεί κατά την ανάμειξη σε ίσες ποσότητες Α + Β υλικού (ενώ βρίσκεται πάνω στις σπάτουλες ) γίνεται πιο ρευστός και απλώνεται εύκολα και μπορείς να χρησιμοποιείς ταυτόχρονα νερό στα χέρια για να τον απλώσεις , στις οδηγίες λέει 24 ώρες για να στεγνώσει , αλλά καλύτερα 3 μέρες , και κατόπιν να τριφτεί λειανθεί με γυαλόχαρτο / βαφτεί με σπρέυ σμάλτου.

SpYp
04-08-20, 13:29
Έχω θέμα με τοπική εμφάνιση σκουριάς μέσα στη γούρνα της μαντεμένιας μπανιέρας. Δοκίμασα καθαρισμό, μινιο, σμαλτο και μετά από 10 μέρες ξαναπεταξε σκουριά.

Τι έχει καλύτερα αποτελεσματα, εποξικος στόκος ή σιδηροστοκος;

Ευχαριστώ.

Elliot
24-09-20, 00:52
Είπα να αφήσω να ωριμάσει λίγο η βλάβη και πλέον φαίνεται ξεκάθαρα ότι η σκουριά έρχεται από την μέσα πλευρά της μπανιέρας προς την εξωτερική της επιφάνεια. Ένα μεγάλος αρμός που είναι ακριβώς από κάτω δεν είναι κούφιος από υλικό αρμολόγησης, αλλά έχει παλιώσει και σαν να έχει μικρά κενά. Σχηματίζεται μια μεγάλη ρωγμή και φούσκωμα στην επιφάνεια της μπανιέρας που σίγουρα έχει κάνει το σαθρό μέταλλο από κάτω.

Με όλα αυτά μου φαίνεται ότι δεν πρόκειται να αγοράσω ξανά μαντεμένια μπανιέρα παρά μόνο ακρυλική. Υπάρχει κανένα μειονέκτημα στις ακρυλικές μπανιέρες εκτός του ότι μερικοί αναφέρουν ότι αν στάζει η βρύση από πάνω, ακούγεται ένας υπόκωφος ήχος; Από τιμές διαφέρουν πολύ; Καλές μάρκες; Εννοείται θα ακολουθήσω όλες τις συμβουλές εδώ και θα επισκευάσω την μπανιέρα και τον αρμό. Φοβάμαι μην αφαιρέσω πολύ υλικό με τον γωνιακό λειαντήρα.

Μου χάλασε κι άλλη μαντεμένια μπανιέρα όπου ενοικιαστής την χτύπησε και το χτύπημα με τα χρόνια εξελίχθηκε σε μεγάλη σκουριά και τρύπα, χωρίς να πολυφαίνεται από πάνω.

vasilllis
24-09-20, 07:23
βάλε ντουσιερα.ξεπερασμενες οι μπανιερες.

xsterg
24-09-20, 19:40
βάλε ντουσιερα.ξεπερασμενες οι μπανιερες.
ποιος το λεει αυτο? καλη η ντουζιερα αλλα για εξοχικο η για το δευτερο μπανιο.

ΗΝ1984
24-09-20, 21:54
,,,,,.......

ΗΝ1984
24-09-20, 21:56
βάλε ντουσιερα.ξεπερασμενες οι μπανιερες.


Έχεις πλύνει- λούσει μικρο παιδί σε ντουζιέρα; Όταν το κάνεις γράψε τα αποτελέσματα.

vasilllis
25-09-20, 07:55
ποιος το λεει αυτο? καλη η ντουζιερα αλλα για εξοχικο η για το δευτερο μπανιο.Κανεις δεν το ειπε.Εγω το εγραψα.Εχω δει τα οφελη της μιας και της αλλης.

Έχεις πλύνει- λούσει μικρο παιδί σε ντουζιέρα; Όταν το κάνεις γράψε τα αποτελέσματα.Το μικρο παιδι το ελουζα στον νιπτηρα και ηταν και ορθιο ,οχι στην μπανιέρα στα τεσσερα.
Επισης δεν πλενω χαλια κλπ στο σπίτι.Η χρηση που εχω στο μπανιο ειναι να μπουμε να κανουμε μπανιο μια οικογενεια.
Η μπανιερα ειναι μια κακη συνηθεια πλεον.Δεν την γεμιζουμε,δεν την χρησιμοποιουμε σαν μπανιέρα απλα σαν γουρνα(ντουσιερα) ,μπες κανε ενα μπανιο και βγες.
Αν τωρα καποιος την χρησιμοποιει δεν μπορω με το ζορι να του αλλαξω τα γούστα..

mikemtb73
25-09-20, 18:47
Σωστος ο Βασίλης. Σχεδον παντα ντουζ κάνουμε ολοι. Η απουσια μπανιερας ομως σου στερει την επιλογή μια στο τοσο να την γεμισεις και να χαλαρώσεις, ισως και οχι μονος [emoji6]https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200925/1798ecd63067e0229d3ccfe8806e336f.jpg

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

vasilllis
25-09-20, 19:11
Σωστος ο Βασίλης. Σχεδον παντα ντουζ κάνουμε ολοι. Η απουσια μπανιερας ομως σου στερει την επιλογή μια στο τοσο να την γεμισεις και να χαλαρώσεις, ισως και οχι μονος [emoji6]https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200925/1798ecd63067e0229d3ccfe8806e336f.jpg

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalkπροχτές ήμουν σε ένα πελάτη που έχει λυσσαξει να καταργησω το διακοπτιοο υλικο στον πινακα για το τζακουζι.αιτια η οβαλ μπανιερα που θελει 1000λτ να γεμισει λεει.

Elliot
03-12-20, 01:34
Τελικά έψαξα το θέμα και βρήκα ότι το μόνο μειονέκτημα των ακρυλικών μπανιερών που είναι ο υπόκωφος ήχος όταν κάτι πέφτει πάνω τους, λύνεται αν από κάτω ο τεχνίτης βάλει μεγάλη βάση-εδραίωση, πολλά μπάζα δηλαδή και όχι δυο-τρία τούβλα. Υπάρχουν και έτοιμες ειδικές βάσης. Ακόμα καλύτερα μπορεί να μπει ενισχυμένη ακρυλική μπανιέρα που από κάτω έχει μια τάβλα από ξύλο θαλάσσης.
Ακόμα μέσα σε πέντε μήνες από τότε που ανήρτησα την φώτο η σκουριά προχώρησε πολύ σε σημείο που το σκουριασμένο σημείο να κουνιέται με το δάκτυλο. Ο αδελφός μου που ξέρει από ηλεκτροσυγκόλληση κόλλησε ένα κομμάτι σίδερο. Το έκανε πολύ γρήγορα και έτσι δεν πρόλαβα να ρίξω αφρό πολυουρεθάνης από μέσα για προστασία από σκουριά. Βέβαια το κομμάτι σίδερο που έβαλε έχει τετράγωνο προφίλ οπότε δεν μπορούσε να μπει ακριβώς εκεί μέσα και πολυουρεθάνη. Όπως βλέπετε και στην φώτο οι ραφές της ηλεκτροσυγκόλλησης δεν έγιναν σε όλο το περίγραμμα οπότε θα βάλω και τον δοκιμασμένο εποξικό στόκο που πρότεινε πριν ο Κυριακίδης που αντέχει και στην υγρασία. Απ' όσο ξέρω οι εποξικές κόλλες είναι οι καλύτερες για σίδερο.
Το μέταλλο της μπανιέρα επειδή είναι ψυχρό μπορεί κάλλιστα να μαζέψει την υγρασία του WC. Έχω ακούσει από υδραυλικό και για τρύπα στα πλακάκια της μπανιέρας για να αερίζεται ο χώρος εκεί μέσα, ώστε να μην μαζεύονται συμπυκνώματα από την εσωτερική πλευρά και παραπονιέται ο από κάτω γείτονας για υγρασία!48046

xsterg
08-12-20, 09:37
γαζι γυρω γυρω επρεπε να κανει και μετα λειανση με τροχο. ετσι ουτε εποξικη κολλα θα χρειαστεις ουτε τιποτα αλλο. στο τελος βαψιμο με ειδικο χρωμα για μπανιερες και το αποτελεσμα θα ειναι αψογο!

Elliot
16-12-20, 01:59
Την έκανα την μπανιέρα με αυτόν τον στόκο και είμαι ευχαριστημένος. Στο τέλος γίνεται πολύ σκληρός και οι εποξειδικές κόλλες απ' όσο ξέρω είναι από τις καλύτερες στο μέταλλο. Πάντως έχει μεγάλο ιξώδες, οπότε και δουλεύεται δύσκολα με την σπάτουλα. Μου έσπασε και το πλαστικό κουταλάκι μίας χρήσης που είχα για ανακάτεμα. Θέλει δύο κουταλάκια γιατί δεν επιτρέπεται ανακάτεμα των δύο ουσιών στα βαζάκια τους. Το νερό στην σπάτουλα μίας χρήσης (τηλεκάρτα!) που είχα, βοήθησε στο άπλωμα του στόκου. Τέλος στις οδηγίες χρήσης έγραφε ότι αν θερμανθεί σκληραίνει πιο γρήγορα (επιταχύνεται ο πολυμερισμός).
Το σκεπτικό #3 αν ισχύει , που μάλλον ισχύει ότι σαπίζουν από μέσα , καθώς εσωτερικά δεν έχουν επισμάλτωση ή είναι χαμηλότερης ποιότητας , ίσως να χρειάζεται να ρίξεις πρώτα αφρό πολυουρεθάνης για να εμποδίσει τους παράγοντες οξείδωσης που είναι το νερό και το οξυγόνο από την μέσα μεριά . Αφού στεγνώσει η πολυουρεθάνη στο εσωτερικό του σημείου κόβεις το περίσσευμα της πολυουρεθάνης αρκετά βαθιά για να βάλεις τον παρακάτω στόκο που υπάρχει σε καταστήματα σιδηρικών / χρωμάτων / επισκευαστών πλυντηρίων ηλεκτρικών συσκευών https://www.pacoartcenter.gr/el/neostick-mastick-epoxy-putty-2x250gr-500gr.html Τον συγκεκριμένο στόκο τον βάζουν ακόμη και εσωτερικά στους κάδους πλυντηρίων ρούχων που έχουν τρυπήσει και επισκευαστεί . Το μειονέκτημα είναι στο γκρι χρώμα (ίσως και ένα πέρασμα σπρέυ σμάλτου τελική πινελιά ) μετά από τρίψιμο και λείανση. Έτσι εκτός από εξωτερική επιφανειακή κάλυψη της ζημιάς , θα το προστατεύει και εσωτερικά στο να μην επεκταθεί η σκουριά από το μέρος της πολυουρεθάνης . Ο συγκεκριμένος στόκος αν θερμανθεί κατά την ανάμειξη σε ίσες ποσότητες Α + Β υλικού (ενώ βρίσκεται πάνω στις σπάτουλες ) γίνεται πιο ρευστός και απλώνεται εύκολα και μπορείς να χρησιμοποιείς ταυτόχρονα νερό στα χέρια για να τον απλώσεις , στις οδηγίες λέει 24 ώρες για να στεγνώσει , αλλά καλύτερα 3 μέρες , και κατόπιν να τριφτεί λειανθεί με γυαλόχαρτο / βαφτεί με σπρέυ σμάλτου.