PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποτιστικο gardena



alex20
04-06-17, 14:34
Γειά σας. Έχω ενα προγραμματιστη ποτισματος gardena και σταματησε να ποτιζει ξαφνικα. Μπαταρια αλλαξα πρόσφατα αλλα τίποτα. Τι μποτει να φταιει; ευχαριστώ

GeorgeZ
04-06-17, 15:54
Γιατί δεν δίνεις περισσότερες πληροφορίες; π.χ. μοντέλο, κάποια φωτογραφία;

alex20
13-06-17, 12:29
Γειά σας. Έχω ενα μηχαημα αυτοματου ποτισματος gardena 1030 plus και δεν ανοιγει να ποτισει. Αλλαξα μπαταρια αλλα τιποτα. Το ανοιξα να δω δεν ειχε κατι. Τι μπορει να φταιει; ευχαριστω.
https://www.google.gr/search?q=gardena+1030+plus&oq=gard&aqs=chrome.1.69i57j69i59j35i39j0j69i61l2.4582j0j4&client=tablet-alps-full_iq1025-gr&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8#imgrc=uSfk21EAsIW9eM:

Κυριακίδης
13-06-17, 13:26
http://www.gardena.com/ddoc/GARO/GARO2011_GRel/GARO2011_GRel_1860-29_.pdf
Δοκίμασε χειροκίνητα (σελίδα 39) και δες αν δεν αναβοσβήνει το λαμπάκι υποτίθεται χαμηλής μπαταρίας .
Ποια είναι η συμπεριφορά σε αυτήν την φάση? (κάνε μέτρηση στο μοτεράκι που σπρώχνει την μπίλια της βάνας αν τροφοδοτείται εκείνη την στιγμή ή όχι ) αν τροφοδοτείται , πιθανόν να κόλλησε . (η μηχανική βάνα / μπίλια).
Κάνε και ένα Reset πρώτα.

alex20
14-06-17, 12:19
Γεια σας σας στελνω φωτογραφιες του ποτιστικου gardena 1030 plus
Η βαλβιδα πως ξεκολαει; ευχαριστω. 43767

Κυριακίδης
14-06-17, 12:47
Δεν γνωρίζω το παραπάνω μοντέλο , αλλά άποψη μου είναι επειδή είχα ανοίξει ένα άλλο άλλης μάρκας , δεν έχουν ακριβώς βαλβίδα αλλά μια μπίλια , όπως ακριβώς αν δεις μια απλή βρύση κήπου με τον κόκκινο λεβιέ .
Αν κοιτάξεις από το πίσω μέρος αυτής της βρύσης (που εισέρχεται το νερό) θα δεις μια μπίλια η οποία περιστρέφεται μαζί με την κίνηση του λεβιέ της βρύσης , και στην μέση της μπίλιας έχει μια τρύπα .
Όταν φαίνεται η τρύπα περνάει το νερό.
Όταν δεν φαίνεται η τρύπα της μπίλιας , δεν περνάει νερό .
Αυτήν την κίνηση του λεβιέ την κάνει μηχανικά με κάτι πλαστικά γρανάζια από ένα μοτεράκι . Λογικά αν βλέπεις ότι τροφοδοτεί το μοτεράκι και αντί να ανοίξει , απλά μουγκρίζει , τότε πρέπει να φτάσεις μέχρι τον μηχανισμό να ελευθερώσεις μοτεράκι / γρανάζια , και με κάποιο π.χ. λιπαντικό να προσπαθήσεις να ελευθερώσεις μια φορά την μπίλια . (π.χ. μάγκωσε από άλατα ) .

sotron1
14-06-17, 18:33
Παίζουν με αυτά, εάν μετά χαλάσει στο ανοικτό και λείπεις τι γίνεται ; εφόσον φταίει ο μηχανισμός.

Εάν δεν είναι κάτι πολύ εύκολο, γιατί δεν το πετάς και να πάρεις ένα καινούργιο για να είσαι σίγουρος.

alex20
17-06-17, 21:21
Γεια σας. Μπορειτε να μου στειλετε το servise manual αυτοματου οτιστικου του gardena 1030 plus ευχαριστω 43776

nyannaco
18-06-17, 09:59
Πέτρο, αυτό που περιγράφεις με τη μπίλια είναι ηλεκτροβάνα, και μου κάνει εντύπωση που βρήκες ποτιστικό με ηλεκτροβάνα. Τα περισσότερα έχουν ηλεκτροβαλβίδα, η οποία δεν είναι με μπίλια, αλλά με μια μεμβράνη που ανοίγει/κλείνει τη ροή με έλεγχο της σχετικής πίεσης στις δύο πλευρές - δεν μπορώ να το περιγράψω με ακρίβεια. Εν πάση περιπτώσει, η βασική διαφορά που γίνεται αντιληπτή από το χρήστη είναι ότι στην ηλεκτροβαλβίδα ακούγεται (ένα έντονο τσακ) κατά το άνοιγμα και κλείσιμο, και η μετάβαση από τη ροή στη διακοπή και αντίστροφα είναι στιγμιαία (βηματική, θα έλεγα) σε αντίθεση με την ηλεκτροβάνα που είναι σταδιακή, σαν να ανοίγουμε / κλείνουμε πολύ αργά μία βρύση με μπίλια. Ο λόγος που προτιμάται η ηλεκτροβαλβίδα στους ελεγκτές ποτίσματος είναι, πιστεύω, ότι επειδή η ενεργοποίηση του actuator είναι στιγμιαία, η επιβάρυνση για τη μπαταρία είναι τάξεις μεγέθους μικρότρη σε σχέση με την τροφοδότηση μοτέρ ηλεκτροβάνας για πολλά δευτερόλεπτα. Είμαι δε σχεδόν 100% σίγουρος ότι η Gardena έχει ηλεκροβαλβίδες, όχι ηλεκτροβάνες.

georgis
18-06-17, 15:10
Είμαι δε σχεδόν 100% σίγουρος ότι η Gardena έχει ηλεκροβαλβίδες, όχι ηλεκτροβάνες.[/QUOTE]



Βγαλε το ¨σχεδον¨".Το 99% αυτων των συσκευων ειναι ετσι .Λυσε και τσεκαρισε την.υπαρχει και σκετο ανταλλακτικο.