PDA

Επιστροφή στο Forum : Καυστήρας αερίου



makap
16-12-15, 07:06
Πριν από 8 χρόνια άλλαξα τον παλιό καυστήρα και λέβητα και έβαλα Buderus Logano G115WS 32-40kw με καυστήρα πετρελαίου ενώ το επόμενο καλοκαίρι πέρασε το δίκτυο αερίου στην περιοχή μου.

Σκέφτομαι να αλλάξω τον καυστήρα σε αερίου και με μικρή έρευνα στο skroutz είδα τις τιμές των Riello πάνω από τα 500€. Λόγω περιορισμένου budget θέλω να ρωτήσω τους ειδικούς αν υπάρχει αγορά για μεταχειρισμένους καυστήρες και αν αξίζει να πάω σ' αυτή τη λύση.

aktis
16-12-15, 09:24
Εννοείς να πουλήσεις μεταχειρισμένο τον παλιο σου καυστηρα η πακετο καυστήρα -λέβητα ? Ο Logano είναι ο λέβητας , ο καυστηρας ειναι ο αντιστοιχος της Bosch ? Ενας που δεν έχει φυσικό αέριο και ψάχνει κάτι οικονομικο θα μπορούσε να πάρει εναν μεταχειρισμένο καυστήρα για αντικατάσταση ελλάτωματικου καυστηρα , ή όλο το πακέτο αν ειναι συμφέρουσα η τιμή αλλά δεν λές σε ποια τιμη θέλεις να το πουλήσεις ...

ekodogia
16-12-15, 09:31
Καυστηρα αεριου μεταχειρισμενο δυσκολο να βρεις.
Το αεριο περασε απο την περιοχη σου απο τον δρομο σου περασε? Γιατι αλλιως πρεπει να θελουν και αλλοι 3 στον ιδιο δρομο για να συνδεθουν. Εμενα ειναι και στον απο πανω και στον πλαινο αλλα σε μενα 2 οικοπεδο απο την γωνια δεν ερχεται...
Παρε τηλ την φυσικο αεριο αττικης να δεις τι γινεται και εχουν και καποιες επιδοτησεις και σου λενε και αναλυτικα το κοστος γιατι δεν ειναι μονο ο καυστηρας που κοστιζει θες και εγκατασταση σωληνωσεων και συνδεση.
Απο εκει και περα με τα λεφτα που θα γλιτωσεις στον εναν χρονο χρησης πετρελαιου θα τα εχεις παρει πισω τα χρηματα σου.
Αναλογα βεβαια και τα τετραγωνικα του σπιτιου και την χρηση.

makap
16-12-15, 10:01
Ευχαριστώ και τους δύο για τις χρήσιμες πληροφορίες.

1. Ο καυστήρας είναι και αυτός Buderus (είχα πληρώσει αρκετά το 2007 για να αντικαταστήσω το παλιό σύστημα, μη γνωρίζοντας ότι το δίκτυο θα επεκτεινόταν τόσο άμεσα στην περιοχή μου). Δεν ξεκίνησα τη σκέψη αντικατάστασής του (μόνο του καυστήρα και όχι του λέβητα) με ταυτόχρονη πώλησή του αλλά τώρα που το λες ακούγεται ενδιαφέρουσα πρόταση. Φυσικά, δεν έχω διαμορφώσει τιμή πώλησης γιατί η έρευνα που έκανα ήταν για αγορά νέου για αέριο. Το μόνο που ξέρω είναι πόσα πλήρωσα τότε (κάπου έχω τα τιμολόγια αλλά πρέπει να ψάξω να τα βρω).

2. Το αέριο πέρασε από το οικόπεδο το καλοκαίρι του 2008, λίγους μήνες αφού είχα αντικαταστήσει το σύστημα (!!!). Δεν σκεφτόμουν μέχρι τώρα να βάλω αέριο, δεδομένου ότι στα 8 χρόνια λειτουργίας θεωρείται καινούργιο το σύστημα και με τα service του κάθε 1-2 χρόνια. Αυτά που λες, για την οικονομία, αλλά και την ταλαιπωρία κάθε χρόνο να τσακώνομαι για να διεκδικήσω τα σωστά λίτρα πετρελαίου που πληρώνω, με έκαναν να σκέφτομαι την αντικατάσταση.

Το ερώτημα εξακολουθεί να είναι αν υπάρχει αγορά για μεταχειρισμένους καυστήρες αερίου και αν αξίζει αυτή η σκέψη ή ο μεταχειρισμένος πιθανόν να έχει προβλήματα, αφού έχει αντικατασταθεί.

vasilimertzani
18-12-15, 16:45
Για να αλλαξει καποιος τον αεριου ειναι οντως περιεργο.Αν βρεις σε καλη τιμη αξιζει να το ψαξεις.αν και νομιζω αυτοι πανε κανα 600-700 να γλυτωσεις 100-200€ τα βλεπω ριψοκίνδυνο

Στάλθηκε απο το iphone 7 μου.

sofosal
18-12-15, 21:01
Ένα καινούριο σύστημα αερίου, Αυτόνομο, είναι η λύση.όλα τα άλλα είναι μπαλώματα που τελικά δεν θα αποδεχθούν οικονομικά.
Ίσως το παλιό σου σύστημα πετρελαίου θα πιάσει κάτι αν το πουλήσεις, για να ελαφρώσεις τα έξοδα...

makap
18-12-15, 21:13
Με συγχωρείς, εδώ σκεφτόμαστε να γλυτώσουμε λίγα χρήματα, αν μπορούμε, με μεταχειρισμένο καυστήρα στον υφιστάμενο λέβητα, που είναι 8 ετών, και μου προτείνεις να πετάξω και το λέβητα;

sofosal
18-12-15, 22:56
Με συγχωρείς, εδώ σκεφτόμαστε να γλυτώσουμε λίγα χρήματα, αν μπορούμε, με μεταχειρισμένο καυστήρα στον υφιστάμενο λέβητα, που είναι 8 ετών, και μου προτείνεις να πετάξω και το λέβητα;

....εμπειρία.... οι "μισές" λύσεις συνήθως σε φορτώνουν κόστος, είναι βλέπεις και η κατανάλωση καυσίμου
και η μη αυτονομία(αν κατάλαβα καλά) του συστήματός σου....

έχουν αλλαχθεί συστήματα νεότερα από το δικό σου, και δεν προτείνω να πετάξεις τον παλιό καυστήρα και λέβητα,
αλλά να τα πουλήσεις εφόσον είναι σε πολύ καλή κατάσταση....

Δεν θα επιμείνω όμως, ούτε θα επιχειρήσω να σε πίσω, η υπόθεση είναι δική σου!!

makap
19-12-15, 07:26
Καλά κάνεις και λες τη γνώμη σου και είναι σεβαστή αλλά δεν μου πάει να πουλήσω λέβητα Buderus για να αγοράσω άλλον και μάλιστα αυτή την εποχή που δεν κυκλοφορούν χρήματα.

Όταν λες "αυτονομία" και μάλιστα με τονισμένα, τι εννοείς;
Μονοκατοικία είναι, αυτόνομη θεωρείται.

NEOMELOS
19-12-15, 19:56
Αφού σέβεσαι διάφορες γνώμες, άκου και τη δική μου μιας και βρίσκομαι σε παρόμοια με σένα θέση.
Εδώ και 3 χρόνια ψήνομαι κι εγώ να αλλάξω τον καυστήρα από πετρελαίου σε αερίου.
Το φρένο σε μένα είναι το νταβατζιλίκι 600-800 ευρό τέλη σύνδεσης-προκαταβολές και η υποχρέωση για κατάργηση της υφιστάμενης εγκατάστασης στο λεβητοστάσιο με ξήλωμα δεξαμενών κλπ.
Ειδικά τώρα με τη μείωση της τιμής του πετρελαίου μακραίνει ο χρόνος απόσβεσης και έτσι παίρνει παράταση ο καυστήρας μου.
Πάντως η λογική λέει αλλαγή σε αέριο.
Πότε; Αυτό εξαρτάται από την οικονομική κατάσταση του καθενός.
Εγώ πχ δεν διαθέτω σήμερα 1,5-2 χιλιάρικα, που θα το αποσβέσω σε 4-7 χρόνια. Εάν τα "φτύσει" ο καυστήρας τότε άμεσα.

Alxnks
19-12-15, 21:15
Ερώτηση: Κατάργηση της υφιστάμενης εγκατάστασης στο λεβητοστάσιο και αφαίρεση δεξαμενής ποιος ζητα;

sofosal
20-12-15, 00:45
Καλά κάνεις και λες τη γνώμη σου και είναι σεβαστή αλλά δεν μου πάει να πουλήσω λέβητα Buderus για να αγοράσω άλλον και μάλιστα αυτή την εποχή που δεν κυκλοφορούν χρήματα.

Όταν λες "αυτονομία" και μάλιστα με τονισμένα, τι εννοείς;
Μονοκατοικία είναι, αυτόνομη θεωρείται.

κάτι διάβασα για το πετρέλαιο παραπάνω - βιαστικά μάλλον και θεώρησα ότι το σύστημα ήταν μαζί με άλλους....
το ξαναείδα και κατάλαβα ότι ευνοούσες τους προμηθευτές...

επίσης η πρόταση για καινούριο σύστημα αερίου έχει να κάνει με την πεποίθησή μου ότι οι καυστήρες ίδιου τρόπου λειτουργίας
με αυτούς του πετρελαίου ,
υστερούν απελπιστικά πολύ, σε οικονομία - απόδοση, σε σύγκριση με τα συστήματα αερίου "χαμηλής θερμοκρασίας",
αν το λέω σωστά, (οι φλογίτσες που καίνε χωρίς να διοχετεύουν θερμοκρασία στο περιβάλλον)...

Έχω ακούσει περιπτώσεις που το κόστος λειτουργίας σε περιπτώσεις που έβαλαν καυστήρα σε συστήματα πετρελαίου,
ξεπερνά αυτό του πετρελαίου...

είναι σίγουρα και κάποιες άλλες διαφορές, κάποια επιπρόσθετα βοηθητικά στοιχεία - διαφορετικά από κείνα του πετρελαίου,
ο τρόπος που ζεσταίνουν το νερό και άλλα που έχουν να κάνουν με τις ιδιότητες του αερίου...

κάποιος πιο ειδικός ίσως μας φωτίσει περισσότερο....

Όπως λέει και ο φίλος παρακάτω, ίσως είναι καλύτερα να μην βιαστείς, να το δεις το θέμα πιο "ολοκληρωμένο"...

makap
20-12-15, 07:15
Αφού σέβεσαι διάφορες γνώμες, άκου και τη δική μου μιας και βρίσκομαι σε παρόμοια με σένα θέση.
Εδώ και 3 χρόνια ψήνομαι κι εγώ να αλλάξω τον καυστήρα από πετρελαίου σε αερίου.
Το φρένο σε μένα είναι το νταβατζιλίκι 600-800 ευρό τέλη σύνδεσης-προκαταβολές και η υποχρέωση για κατάργηση της υφιστάμενης εγκατάστασης στο λεβητοστάσιο με ξήλωμα δεξαμενών κλπ.
Ειδικά τώρα με τη μείωση της τιμής του πετρελαίου μακραίνει ο χρόνος απόσβεσης και έτσι παίρνει παράταση ο καυστήρας μου.
Πάντως η λογική λέει αλλαγή σε αέριο.
Πότε; Αυτό εξαρτάται από την οικονομική κατάσταση του καθενός.
Εγώ πχ δεν διαθέτω σήμερα 1,5-2 χιλιάρικα, που θα το αποσβέσω σε 4-7 χρόνια. Εάν τα "φτύσει" ο καυστήρας τότε άμεσα.

Αυτό με την κατάργηση που γράφεις δεν το κατάλαβα και εγώ (εκτός από τον Alxnks) και θα ήθελα να το εξηγήσεις.

Η σκέψη σου είναι σωστή, πολύ περισσότερο, αφού η τιμή του πετρελαίου πέφτει συνεχώς (ήδη, από 0,775 που αγόρασα την 15/12, σήμερα έχει γύρω στα 0,70 στην Αθήνα). Έτσι κι αλλιώς η σκέψη για αντικατάσταση καυστήρα δεν ήταν γι' αυτό το χειμώνα αλλά προετοιμασία για τον επόμενο.

NEOMELOS
20-12-15, 10:37
Επειδή δημιουργήθηκαν απορίες με την ανάρτησή μου σχετικά με την κατάργηση της προηγούμενης εγκατάστασης πετρελαίου.
Αυτό μου έμεινε από τον εγκαταστάτη-τεχνικό που μίλησα προ ετών και είναι ότι, δεν έχεις το δικαίωμα να διατηρήσεις την δεξαμενή πετρελαίου (έστω και κενή) στο λεβητοστάσιο εάν προχωρήσεις σε αλλαγή σε αέριο. Και μάλιστα έτυχε σε γνωστό μου που πληρώσανε για να κοπεί και να βγει η μεταλλική δεξαμενή από το υπόγειο πολυκατοικίας.
Μιλάω για αντικατάσταση καυστήρα σε λεβητοστάσιο και όχι ένα παράλληλο αυτόνομο σύστημα αλλού στο κτήριο.

Βέβαια οι κανονισμοί αλλάζουν καθημερινά. Παλιά δεν επιτρεπόταν μονάδες εσωτερικού χώρου κλπ.

makap
20-12-15, 12:03
Αυτό μπορεί να συνέβη σε περίπτωση που η δεξαμενή βρισκόταν (παράνομα) στον ίδιο χώρο με το λέβητα.

Πριν από κάποια χρόνια, συνδέθηκε στο αέριο πολυκατοικία γνωστών μου στη Γλυφάδα και η δεξαμενή (σε διπλανό δωμάτιο) εξακολουθεί να βρίσκεται εκεί με πετρέλαιο που δεν ξέρουν πως να το βγάλουν.

NEOMELOS
20-12-15, 18:43
βρισκόταν (παράνομα) στον ίδιο χώρο με το λέβητα.

Αυτό ξεκαθαρίζει τα πράματα. Ο θερμοϋδραυλικός που περνούσε παλιά τα καλοριφέρ δεν ζοριζότανε να απαγορεύσει την συνύπαρξη λέβητα και δεξαμενής στον ίδιο χώρο.

νεκταριοος
20-12-15, 19:11
μολις γινει ομως το μπαμ , πρεπει τουλαχιστον να υπαρχει ενας τειχος,τωρα το αεριο μπωρει να ειναι λιγακι καινουριο αλλα (εχει ασφαλιστικα μεν) εχει και διαφωρους κυνδυνους δε, καιγετε οστωσο ακαριαία και γι'αυτο το λογο ειναι ποιο εικονομικο,παντως καπια στιγμη μην εκπλαγειται αν εχουμε εξισωση (αν και δεν μπωρουν να το κανουν ακομη ΕΕ) αμοληβδη 95 υγραεριο κινησης , πετρελεο θερμανσης - υγραεριο, βοηθεα μας.

vasilimertzani
23-12-15, 09:20
Δεξαμενη δεν επιτρεπεται με αεριο.
Επισης θεωρω λαθος να γινει τωρα κινηση για αντικατασταση πετρελαιου με αεριο,λογω της συνεχομενης πτωσης της τιμης του πετρελαιου.
Επισης και αλλαγη σκετου καυστηρα προυποθετει καλο και καινουργιο λεβητα.αν ειναι περασμενης τεχνολογιας με χαμηλη αποδοση πιστευω αξιζει η ολικη αντικατασταση του.

Στάλθηκε απο το iphone 7 μου.

makap
23-12-15, 09:44
Σωστή η σκέψη σου για την πτώση της τιμής του πετρελαίου, όπως είπαμε και στα προηγούμενα posts, αλλά αυτό δεν θα γίνεται συνέχεια και δεν ξέρουμε πότε θα ανέβει πάλι.

Στην περίπτωσή μου, θεωρώ ότι ένας λέβητας Buderus 8ετίας, με σχετικά οικονομική λειτουργία (1000 λίτρα το χρόνο), δεν είναι περασμένης τεχνολογίας και πολυδουλεμένος, ανεξάρτητα από το οικονομικό πρόβλημα που δεν επιτρέπει την αντικατάστασή του.

vasilimertzani
24-12-15, 19:29
Μα για αυτο το ανεφερα αλλωστε,οτι δεν συμφερει η αντικατασταση του μεσου θερμανσης.ακομα και για αεριο να το κανεις πιστευω ειναι ασυμφορο και δεν θα αποσβεσεις ποτέ

Στάλθηκε απο το iphone 7 μου.

νεκταριοος
24-12-15, 20:06
φιλε Βασιλη καλησπερα για να μπει δεξαμενη αεριου πρεπει να καλυπτει και καπειες προηποθεσεις νομικες και ασφαλειας . πχ.στην αιγινα εδω σε διαφωρα μαγαζια ξενοδοχεια ταβερνες κλπ, εχουν δεξαμενη αεριου την οποια την γεμιζει βυτιο αεριου αυτα ....χρονια πολλα.