PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβληματικη πιεση



aser
17-09-15, 17:11
Εχω εδω και μερες μετα απο διακοπη νερου προβλημα με την πιεση στο σπιτι, ιστορικα αυτο το εξαρτημα που δινει πιεση στο σπιτι εχει αλλαχτη προσφατα απο υδραυλικο το θεμα ειναι οτι μετα την διακοπη νερου ξανα παρουσιασε προβληματα και ολες η βρυσες περα απο την λιγη πιεση κανουν και εναν κροτο σαν να υπαρχη κενο αερος στους σωληνες.

Περα απο το να φωναξω υδραυλικο ειναι κατι που μπορω να το κανω και μονος δηλ να θελει ρυθμιση η βαλβιδα που εχει.

klik
17-09-15, 21:14
Εκτός από το να το ρυθμίσεις ή να το αλλάξεις, μπορείς να το βγάλεις και να το καθαρίσεις. Αν η διακοπή νερού έφερε χώμα μετά, τότε μπορεί να έχει μαζέψει πετραδάκια.

elektronio
18-09-15, 11:52
το 3bar που δείχνει στη φωτογραφία είναι λογικό αν το νερό ανεβαίνει σε κάποιο ύψος.

Το προβληματική τι σημαίνει; υψηλή ή χαμηλή; αν είναι υψηλή θέλει ρύθμιση, αν είναι χαμηλή μπορεί να θέλει πάλι ρύθμιση ή να μην φταίει αυτό αλλά η πίεση του δικτύου.

nyannaco
18-09-15, 13:30
Το 3 bar που δείχνει, από μόνο του δεν λέει τίποτα. Πρέπει να κάνουμε τη διάκριση μεταξύ στατικής πίεσης (δεν είναι καμμία παροχή ανοιχτή) και "πίεσης" (σωστότερα, παροχής) σε ανοιχτή βρύση, όπως την αντιάμβάνετια ο χρήστης, και όπου παρατηρείται το πρόβλημα.
Επαρκής στατική πίεση (τα 3 bar είναι επαρκής, αν και 4 ακόμη καλύτερα) μπορεί να μή δίνει καθόλου επαρκή "πίεση" (σωστότερα, παροχή) αν υπάρχει στένωση λόγω σκουπιδιών κάπου στους σωλήνες ή σε κάποιο εξάρτημα.

By the way, που λεέν και στο χωριό μου φίλε Σταύρο, ρίξε και μια ματιά στο μετρητή σου μήπως τυχόν κάποιος διακόπτης είναι μισοανοιγμένος. Οχι πολύ πιθανό γιατί πρέπει να έχει μπει χέρι, αλλά κάτι τέτοιο θα δικαιολογούσε απόλυτα τη συμπεριφορά που παρατηρείς, σε σχέση με την ικανοποιητική στατική πίεση.

stefos1
18-09-15, 13:58
Πόση πίεση έχει το δίκτυο ? ανεβαίνει πάνω από 5 bar ?

aser
18-09-15, 18:49
By the way, που λεέν και στο χωριό μου φίλε Σταύρο, ρίξε και μια ματιά στο μετρητή σου μήπως τυχόν κάποιος διακόπτης είναι μισοανοιγμένος. Οχι πολύ πιθανό γιατί πρέπει να έχει μπει χέρι, αλλά κάτι τέτοιο θα δικαιολογούσε απόλυτα τη συμπεριφορά που παρατηρείς, σε σχέση με την ικανοποιητική στατική πίεση.

Πειραξα λιγο την βιδα στα πλαινα και τωρα ειμαι οκ με την πιεση ο δεκτης ανεβηκα στο μισο δηλ 3,5, κοιταξα και αυτα που λες στο ρολοι και δεν φαινεται μισοανοιγμενος ο διακοπτης αρα πιστευω οτι ο κροτος ειναι θεμα απο την πιεση του δικτυου του δημου αν και τωρα που σας αναφερνω δεν κανει κροτο οπως πριν. Τελος καλα για την ωρα.