PDA

Επιστροφή στο Forum : [Miele] Miele G1230sc και πρόβλημα F14



summit1_1
18-02-14, 08:54
Καλημέρα! Εδώ και λίγο καιρό το πλυντήριο πιάτων έχει αρχίσει να εμφανίζει το εξής πρόβλημα: Ξεκινάει με το πρόγραμμα που του βάζεις και μετά από 2-5 λεπτά αναβοσβήνουν και τα 3 led και στην οθόνη γράφει F14. Δοκίμασα να αφαιρέσω και να καθαρίσω τα φίλτρα και αυτό το εξαρτηματάκι με την μπίλια μέσα, ήταν πολύ βρόμικα και προς στιγμή έλεγα θα διορθωθεί έτσι, αλλά δυστυχώς το εμφανίζει ακόμα. Το πλυντήριο είχε αγοραστεί το 2006 κοντά 1300 ευρώ, θυμάμαι κάτι για 10ετή εγγύηση να με ζαλίζει ο πωλητής, στη miele που τηλεφώνησα, μου λένε έχουν 2 χρόνια εγγύηση και γίνεται 10 αν έχεις συμπληρώσει και στείλει κάποιο χαρτί, Τι λένε ποιο χαρτί? Όταν τα σκάγαμε διπλή τριπλή τιμή για αυτή τη περίφημη ανώτερη ποιότητα και 10ετη εγγύηση καλά ήταν... Τωρα θέλουν 35 για επίσκεψη τεχνικού, 70 για επισκευή + όσο πάει το ανταλλακτικό... Όποιος γνωρίζει κάτι ας βοηθήσει, ευχαριστώ

konman
18-02-14, 09:42
Το πλυντηριο δεν παιρνει νερο, πιθανων να εχει βουλωσει το φιλτρακι στο λαστιχο της βρυσης.

summit1_1
18-02-14, 09:55
Πρέπει να παίρνει νερό, καθώς αν ανοίξω τη πόρτα του πλυντηρίου πριν εμφανίσει το σφάλμα, βλέπω λίγο νερό κάτω, όταν όμως βγάλει το f14 αρχίζει να αδειάζει από νερά και στο τέλος μένει στεγνό.

Κυριακίδης
18-02-14, 10:11
Για διαρροή νερού στο εσωτερικό να ελέγξεις . (και αυτό που σου είπαν στο #2).
Σχετικά με την 10 ετή εγγύηση από τα λίγα που ξέρω. είναι ότι εκτός την στάνταρ βασική εγγύηση των 2 χρόνων.
Αν θέλεις (προαιρετικά) συμπληρώνεις ένα χαρτί και αυτό λέγεται "επέκταση εγγύησης" και το υπογράφεις .
π.χ. σου λένε ότι υπογράφοντας αυτήν την επέκταση εγγύησης σου ζητάνε και μια ετήσια χρηματική συνδρομή π.χ. 40 ευρώ για κάθε χρόνο (η Miele ίσως έχει άλλες προτάσεις / άλλες τιμές κάλυψης ,αλλά εγώ σου αναφέρω για άλλη μάρκα).
Χαλάσει δεν χαλάσει καλύπτεσαι με εγγύηση για κάθε χρόνο + 40 ευρώ και για όσο ανανεώνεις (την συνδρομή 40 ευρώ για κάθε χρόνο) . και αυτό λήγει μέχρι την 10 ετία .

Κατά βάθος αυτό το "μέτρο" επέκτασης & κάλυψης εγγύησης δεν είναι και ότι καλύτερο (κατά την άποψη μου) γιατί λογικά αν το είχες κάνει , τότε στην 8 ετία που διάνυσες θα είχες πληρώσει 8 Χ 40 = 320 ευρώ. (χαλάσει δεν χαλάσει) .

Δεν θυμάμαι αν αυτό αναφέρονταν μόνο σε τεχνική κάλυψη (εκτός ανταλλακτικών δηλαδή ) αυτό το ξεκαθαρίζεις διαβάζοντας τα ψιλά γράμματα του συμφωνητικού .

konman
18-02-14, 10:12
βλέπω λίγο νερό κάτω,

Ακριβως αυτο ειναι το προβλημα, πρεπει να εχει κανονικο νερο.

konman
18-02-14, 10:15
Δεν θυμάμαι αν αυτό αναφέρονταν μόνο σε τεχνική κάλυψη (εκτός ανταλλακτικών δηλαδή ) αυτό το ξεκαθαρίζεις διαβάζοντας τα ψιλά γράμματα του συμφωνητικού .

Παντα λενε δωρεαν σερβις και δεν ισχυει στα ανταλλακτικα.

Κυριακίδης
18-02-14, 10:35
Παντα λενε δωρεαν σερβις και δεν ισχυει στα ανταλλακτικα.

Το ξέρω .. ούτε και η δωρεάν επίσκεψη :lool:

summit1_1
18-02-14, 10:38
Ακριβως αυτο ειναι το προβλημα, πρεπει να εχει κανονικο νερο.

το νερό φαίνεται πάνω απο τα φίλτρα που ανοίγεις με το πλαστικό χερούλι, δεν ξέρω πόσο είναι το λίγο η το πολύ που αναφέρουμε, όπως και να έχει θα δοκιμάσω όσα μου αναφέρετε, το φιλτρακι στο λάστιχο της βρύσης ποιό είναι , δεν βλέπω κάτι που μοιάζει με φίλτρο, εκτός αν εννοείς κάτι σαν σήτα που έχουν καμιά φορά οι άκρες των σωληνώσεων?

Κυριακίδης
18-02-14, 13:20
Γιάννη διάβασε περί F14 (μετάφρασε) στο δίνω έτσι γιατί αυτό το ρημάδι το F14 το δίνουν με πολλές έννοιες . π.χ
1) Αναφορές εμποδίων (σκουπίδια στην αντλία που βγάζει τα νερά )
2) Αναφορές για την άλλη αντλία που τινάζει τα νερά μέσα στον θάλαμο (φρακαρισμένο επίσης από σκουπίδια / ή καμένο πυκνωτή αυτής της αντλίας )
3) Διακόπτης πίεσης (για το νερό ) που εξαρτάτε σε ταυτοχρονισμό με την αντλία εκτόξευσης αν π.χ. δεν γυρίζει κτλ (ο διακόπτης πίεσης είναι μέσα στον βραστήρα νερού και πρέπει να γίνει έλεγχος σε αυτόν τον διακόπτη)

4) Μόνο την υπόθεση αν είσαι γριπωμένος ή βραχνιασμένος δεν αναφέρει !!! ... και μετά σου λένε έχει "βοήθεια" με "Error Code" .

http://appliancehelponline.com/miele.html

summit1_1
04-05-14, 17:09
http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=37685&stc=1


Καλησπέρα, πάει καιρός που ξεκίνησα το θέμα, αλλά δεν είχα αποτέλεσμα τη πρώτη φορά και τώρα το ξανά έπιασα. Λοιπόν, το πλυντήριο παίρνει μπρος. τραβάει νερό μέσα, γεμίζει ο πάτος του πλυντηρίου με νερό, και μετά ακούγεται ένας θόρυβος σαν κλικ και κάτι σαν αντλία για ελάχιστο, σαν να πάει κάτι να πάρει μπρος και δεν δουλεύει. Έχετε ιδέα τί μπορεί να είναι; Τι θα μπορούσα να ελέγξω από αυτά που φαίνονται;

Κυριακίδης
04-05-14, 18:14
Το πιθανό είναι να μην γυρίζει ο εκτοξευτήρας νερού (το μεγαλύτερο μοτέρ από τα 3 που έχει εκεί στο κάτω μέρος της φωτογραφίας δίπλα στον πυκνωτή) συνήθως σε άλλα πλυντήρια πιάτων κολλάει αυτό το μοτέρ (από χρόνια φθορά της τσιμούχας /διαρροή νερά στο πάτωμα) και μουγκρίζει χωρίς να μπορεί να εκκινήσει . Το πρώτο πράγμα που κάνω εγώ τουλάχιστον είναι να δω αν φαίνονται διαρροές άλατα μεταξύ μοτέρ και καπάκι του και αν δεν φαίνονται ... προσπαθώ να δω από το πίσω ελεύθερο μέρος του μοτέρ να το σπρώξω ελαφρά με ένα κατσαβίδι να δω ότι πράγματι κόλλησε. Αν ναι βγάζουμε όλα τα εντόσθια του ασθενή και αλλάζουμε την τσιμούχα (αν διατίθεται μόνο αυτή από την εταιρία ) γιατί άλλες εταιρίες έχουν κέρατα και σου λένε πάει ολόκληρο το μοτέρ.
http://www.ebay.co.uk/itm/MIELE-Pump-Housing-with-Gasket-for-Dishwasher-Original-6195751-/131171342121?pt=UK_H_G_Major_Appliances_Oven_Cooke r_Hoods_ET&hash=item1e8a6bd729

konman
04-05-14, 20:24
Τα καλωδια απο των πυκνωτη τα εχεις αποσυνδεση εσει;;;;
http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=37688&stc=1

Καλο θα ειναι να αλλαξεις των πυκνωτη.

summit1_1
04-05-14, 21:39
Καλησπέρα, ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις. Ναι τα είχα αποσυνδέσει εγώ γιατί είχα σκοπό να βγάλω την κεντρική μεγάλη αντλία. Την έβγαλα, δεν είδα να έχει διαρροες και σημάδια νερού-αλάτων. Δεν είχε επίσης ποτέ διαρροές στο πάτωμα. Την έβγαλα, κοίταξα όλα τα ανοίγματα, δεν είχε κάτι να μπλοκάρει την αντλία και γενικά τη ροή νερού. Η αντλία γυρνούσε με ένα κατσαβίδι αλλά με κάποια σχετική δυσκολία, δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό αυτό. Αυτό που με μπερδεύει είναι τι κάνει κάθε μία από τις 3 αντλίες. Όταν μου αδειάζει τα νερά από το κάτω μέρος του κάδου (αφού βγάλει την ένδειξη βλάβης F14) ποια αντλία το κάνει αυτό; Αν είναι η μεγάλη η κεντρική με τον πυκνωτή, τότε πως γίνεται η ίδια αυτή (όπως γράφτηκε παραπάνω) να μην μπορεί να κυκλοφορήσει το νερό μέσα? Εκτός αν αυτό το κάνει κάποια άλλη αντλία.

Κυριακίδης
04-05-14, 22:24
Η αντλία γυρνούσε με ένα κατσαβίδι αλλά με κάποια σχετική δυσκολία,
Η "σχετική δυσκολία" είναι φυσιολογική λόγο τσιμούχας (δηλαδή μην περιμένεις να "ρολλάρει " ελεύθερα κιόλας με ένα απλό σπρώξιμο.

Από περιέργεια , άνοιξες και το καπάκι με την αντίσταση? για να δεις μέσα στην φτερωτή αν είναι όλα καθαρά? κτλ?


Αυτό που με μπερδεύει είναι τι κάνει κάθε μία από τις 3 αντλίες. Όταν μου αδειάζει τα νερά από το κάτω μέρος του κάδου (αφού βγάλει την ένδειξη βλάβης F14) ποια αντλία το κάνει αυτό;
Η μικρότερη από όλες η αριστερή επάνω (που αν παρατηρήσεις την έξοδο αυτής της αντλίας ) καταλήγει στην σπιράλ σωλήνα της αποχέτευσης . Ενώ η μεγάλη αντλία (λέγεται αντλία πλύσης) η έξοδος πηγαίνει εσωτερικά στον θάλαμο για να τινάξει νερά με πίεση στον θάλαμο .


Αν είναι η μεγάλη η κεντρική με τον πυκνωτή, τότε πως γίνεται η ίδια αυτή (όπως γράφτηκε παραπάνω) να μην μπορεί να κυκλοφορήσει το νερό μέσα? Εκτός αν αυτό το κάνει κάποια άλλη αντλία.
Μόνο η μεγάλη αντλία είναι για να "κυκλοφορεί" το νερό μέσα στον θάλαμο για την πλύση (σύστημα με συνεχή ανακύκλωση νερού ) .. οι άλλες οι μικρές είναι για να βγάλουν το νερό και να στεγνώσουν.

Ο λόγος όμως που η μικρή αντλία σου έβγαλε τα νερά (από την αποχέτευση) μπορεί να συμβεί όταν κάτι δεν πάει καλά και σύμφωνα με τον προγραμματισμό του . π.χ. στις παλιές μπακατέλες όταν κολλούσε το μεγάλο μοτέρ (από την τσιμούχα π.χ. ) άκουγες ένα συνεχές μουγκρητό (και όποιον πάρει ο χάρος ) ... στα νεότερα υπάρχουν προστασίες που αν κάτι δεν πάει καλά αναγκάζει την μικρή αντλία να πετάξει το νερό και να καλέσει αλάρμ .. το κάλεσμα του αλάρμ μπορεί να γίνει από τον άσπρο φελιζολένιο διακόπτη που βλέπεις επάνω επάνω (και όταν γεμίσει το πάτωμα νερά π.χ. από διαρροή νερού) .. αλλά μπορεί την ίδια ενέργεια να την κάνει και από τον διακόπτη πίεσης νερού (αριστερά και πάνω στο καπάκι του μεγάλου μοτέρ ... όταν αυτό για κάποιο λόγο δεν θα γυρίσει ικανοποιητικά ή υπάρχει κάποιο φράξιμο στα φίλτρα στην αντεπίστροφη βαλβίδα κτλ)

Τον πυκνωτή τον μέτρησες?

Διάβασε /μετέφρασε το παρακάτω
http://howtomendit.com/answers.php?id=39225

summit1_1
05-05-14, 01:04
Έχω ένα πολύ απλό πολύμετρο, δεν γνωρίζω πώς να ελέγξω αν ο πυκνωτής έχει παραδώσει πνεύμα.

Ευχαριστώ πολύ για άλλη μια φορά, πολύ διαφωτιστικές οι πληροφορίες για τις αντλίες. Νομίζω 3 είναι. Η μεγάλη που λέγεται πλύσης, η μικρότερη πάνω αριστερά που στέλνει τα ακάθαρτα νερά στην αποχέτευση, και μια πάλι σχετικά μικρή πάνω δεξιά που φαίνεται σαν να παίρνει αέρα αν δεν κάνω λάθος.

Ο διακόπτης πίεσης νερού δεν έχω καταλάβει σίγουρα ποιος είναι.

Διάβασα και το Link από φόρουμ του εξωτερικού, και είδα αναφέρει 2 προβλήματα. Το 1) κάποιο εμπόδιο στη φτερωτή της αντλίας και 2) καθαρισμό φίλτρων και Non-return valve. To 2) ήταν το πρώτο πράγμα που έκανα πριν καν γράψω στο φόρουμ. Το 1) εφόσον γυρνάει έστω και με αρκετή δυσκολία η αντλία πλύσης επίσης ελέγχθηκε.

Λέω να ξανά βγάλω την αντλία πλύσης και να την ανοίξω όσο πιο πολύ γίνεται να δω σίγουρα μέχρι μέσα αν έχει κάτι που την εμποδίζει, αν και γυρνάει τι να πω..

Πραγματικά τι άλλο να ελέγξω;

Κυριακίδης
05-05-14, 13:19
Λέω να ξανά βγάλω την αντλία πλύσης και να την ανοίξω όσο πιο πολύ γίνεται να δω σίγουρα μέχρι μέσα αν έχει κάτι που την εμποδίζει, αν και γυρνάει τι να πω..

Σιγούρεψε πρώτα ότι δεν φταίει ο πυκνωτής ... (στον γκούγκλη και στο Youtube ) αν γράψεις περίπου ... Test capacitor washing machine dishwasher ... θα δεις λεπτομέρειες εξέτασης με ωμόμετρο και την λεπτομερειακή διαδικασία (αν και κανονικά θέλει πολύμετρο με ενσωματωμένο καπασιτόμετρο)


1) εφόσον γυρνάει έστω και με αρκετή δυσκολία η αντλία πλύσης επίσης ελέγχθηκε.
Να σου πω και αυτά (αν βοηθήσουν παραπάνω) ... είναι όντως λίγο "βαρύ" στο γύρισμα όπως το δοκιμάζεις λόγω τσιμούχας ,
Αλλά συνήθως για να πεις ότι "γυρίζει ικανοποιητικά" θα στο παρομοιάσω βάζοντας το μικρό δακτυλάκι σου στην φτερωτή (πίσω από το μοτέρ πτερύγια ) και πρέπει να μπορείς να το γυρίσεις χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα το μικρό σου δάκτυλο .

Πέρα από τα παραπάνω σε ελέγχους .
στο λινκ που σου έδωσα λέει.....

Miele μόλις μου έδωσε αυτή την απάντηση στην
ίδια ερώτηση μου σχετικά με ένα G1230:
<
. Σας ενημερώνουμε ότι F14 με το μοντέλο σας από το πλυντήριο πιάτων δείχνει μια απόφραξη, κακή πίεση του νερού ή θα μπορούσε να είναι ένα σφάλμα με το διακόπτη στάθμης πίεσης αντλίας ή της κυκλοφορίας Εμείς συμβουλεύουν ότι το φίλτρο και ανεπίστροφη βαλβίδα έχει καθαριστεί από τυχόν μ
πλοκαρίσματα και αν η βλάβη εξακολουθεί να υφίσταται ένας μηχανικός είναι τοποθετημένα.

Εκεί που λέει "κακή πίεση νερού" εννοεί του δικτύου (ύδρευσης) όχι στην πίεση εντός του μοτέρ ... (θα πρέπει να δεις το φίλτρο και εκεί στην βρύση αν είναι καθαρό κτλ)

summit1_1
08-05-14, 18:47
Γεια και πάλι, το άνοιξα ξανά, και αυτή τη φορά του άλλαξα και τον πυκνωτή. Δεν έφτιαξε. Η αντλία που την ξανά έβγαλα, γυρνάει με αρκετή δυσκολία, σίγουρα με τπτ με ένα δάχτυλο. Θέλει 2-3 δάχτυλα όπως όταν πας να ανοίξεις ένα μπουκαλάκι νερό. Προσπάθησα να την ανοίξω όσο γίνεται αλλά από ένα σημείο και μετά είχε φοβερή δυσκολία ενιωθα ότι θα σπάσουν τα πλαστικά στις φτερωτές ή κάτι άλλο αν έβαζα παραπάνω δύναμη. επίσης έτρεξα 3-4 φορές προγραμμα από την αρχή μέχρι να μου βγάλει σφάλμα, η όλη διαδικασία παίρνει 5 λεπτά το πολύ κάθε φορά. Όταν έβγαλα την αντλία ήταν πολύ ζεστή στο άγγιγμα, φαντάζομαι λόγο του ότι δεν γυρνάει άλλα στέλνει ρεύμα και μένει ακίνητη. Βάζω και μερικές φωτογραφίες. Στην τελευταία που φαίνεται το πλαστικό σώμα της αντλίας, οι 2 τρύπες που είναι κολλητά παίρναν ένα εξαρτηματακι με καλώδια πάνω του, αυτό είχε 2 πλαστικά κλιψάκια για να μένει στη θέση του, αυτά έσπασαν και τα δύο...

Κυριακίδης
08-05-14, 21:08
http://www.ebay.co.uk/itm/Original-Miele-Circulation-Pump-Complete-With-Heating-Pressure-Switch-717660-/131107335950?pt=UK_H_G_Major_Appliances_Oven_Cooke r_Hoods_ET&hash=item1e869b2f0e

Είναι και ακριβά .. (το παραπάνω από τα μεταχειρισμένα )

οι 2 τρύπες που είναι κολλητά παίρναν ένα εξαρτηματακι με καλώδια πάνω του, αυτό είχε 2 πλαστικά κλιψάκια για να μένει στη θέση του, αυτά έσπασαν και τα δύο..
Διακόπτης πίεσης κυκλοφορίας (ήταν)
Η αντίσταση δείχνει ταλαιπωρημένη
Δοκίμασες να ξεκουμπώσεις το καπάκι από το μοτέρ? (δεν το γνωρίζω από κοντά το μοντέλο) μήπως έχει κόμπλερ και βγαίνει με ευκολία ξεκουμπώνοντας το καπάκι?
Την φτερωτή όπως την βλέπεις αν την πιάσεις με 3 δάκτυλα μπορείς να το γυρίσεις με άνεση?

summit1_1
09-05-14, 00:13
Όντως πολύ ακριβό ανταλλακτικό με κάνει να αναρωτιέμαι τι τιμή θα ακούσω αν πάρω αύριο στο service τις miele.

'Όσον αφορά το περαιτέρω άνοιγμα της αντλίας το καλύτερο που μπόρεσα να κάνω είναι αυτό που φαίνεται στην εικόνα 1. Είχε 2 τελευταίες βίδες η αντλία τις οποίες και αφαίρεσα. Γυρνάς το πλαστικό αντίστροφα του ρολογιού, κάτι εγκοπές ελευθερωνονται, αλλά η φτερωτή το εμποδίζει να βγει. Δοκίμασα να ασκήσω πίεση σε διάφορα σημεία ακόμα και στην φτερωτή. Λίγο ακόμα και κάτι θα έσπαγε.

H φτερωτή έχει αρκετή αντίσταση στη κίνηση ακόμα και με 3 δάχτυλα. Δοκίμασα και την γυρνούσα για αρκετή ώρα και μόνο 1 φορά για ούτε καν μίση περιστροφή ένιωσα να γυρνάει πιο εύκολα και μετά πάλι τα ίδια.

Φαντάζομαι ο διακόπτης πίεσης δεν κάνει να μείνει έτσι χωρίς τα κλιψάκια του δλδ.

Τί θα με συμβουλεύατε να κάνω. Έχει νόημα να το δει τελικά τεχνικός? Η με ασφάλεια απλά πάμε για καινούργιο σετ αντλίας μαζί με το διακόπτη πίεσης και τα περνάω μόνος μου;
.

Κυριακίδης
09-05-14, 00:22
Το τεστάρισες για λίγο στο ρεύμα? Για να επιβεβαιώσεις με σιγουριά αν ήταν ή δεν ήταν κολλημένο?
Αν δεν μπορείς να το κάνεις αυτό , πήγαινε το όπως είναι όλο το μοτέρ σε περιελιξιά να σου πει μια γνώμη.


Φαντάζομαι ο διακόπτης πίεσης δεν κάνει να μείνει έτσι χωρίς τα κλιψάκια του δλδ.
Ναι πρέπει να μπει είναι απαραίτητο.


επίσης έτρεξα 3-4 φορές προγραμμα από την αρχή μέχρι να μου βγάλει σφάλμα, η όλη διαδικασία παίρνει 5 λεπτά το πολύ κάθε φορά. Όταν έβγαλα την αντλία ήταν πολύ ζεστή στο άγγιγμα, φαντάζομαι λόγο του ότι δεν γυρνάει άλλα στέλνει ρεύμα και μένει ακίνητη.
Αυτό συνήθως και μόνο από το άκουσμα το καταλαβαίνουμε αν κόλλησε και χωρίς καν να ανοίξεις την συσκευή .. ακούγεται ένα ζόρισμα (ζιιιιιιζζζ) κτλ
Το θέμα είναι αργότερα αφού σου πει ο περιελιξιάς ότι είναι οκ το μοτέρ .. αυτό δεν σημαίνει ότι όλα πάνε καλά.
Θα πρέπει να μάθεις αν υπάρχει περίπτωση να αλλάξεις μόνο το σετ καπάκι με φτερωτή και τσιμούχα και όχι όλα κομπλέ μαζί με το μοτέρ.

vagvag1
09-08-14, 01:40
ταλαιπωρήστε άδικα και κάνετε ζημιές.Πολύ απλά εάν έριχνες ζεστό νερό μέσα στον κάδο του πλυντηρίου και δύο καπάκια γυαλιστικού ,το άφηνες για λίγο και ξεκινούσες την συσκευή θα γλίτωνες όλη την ταλαιπωρία και τι ζημία που προκάλεσες...

tipos
08-02-16, 11:08
εχει προβλημα με τον πιεζοστατη θερμανσης ο οποιος ειναι κουμπομενος αριστερα του μοτερ και δεν ανιχνευει πιεση στο κυκλωμα νερου.σηγουρεψου οτι το μοτερ δουλευει οταν το πλυντηριο περνει νερο

summit1_1
26-05-16, 23:43
Μετά από περιπου 2 χρόνια με χαλασμένο το πλυντήριο πιάτων, το άνοιξα ξανά για βγάλω το μοτέρ και να το πάω σε κάποιον περιελιξά μπας και βγει άκρη όπως μου είχε προταθεί. Με το που το έβγαλα γύρισα την φτερωτή και προς έκπληξη μου γυρνούσε πολύ εύκολα σε αντίθεση με παλιά. Το έβαλα πάλι πανω, έκανα δοκιμή και δούλεψε! Από τότε έχω βάλει κάνα 2 πλυντήρια και δουλεύει μια χαρά. Απορώ τι μπορεί να ήταν, καθώς σκουπίδι στο μοτέρ αποκλείεται διότι γυρνούσε αλλά με φοβερή δυσκολία. Εγώ υποψιάζομαι χωρίς να γνωρίζω, κάτι σαν πλαστική-ελαστική ροδέλα γύρω από τον άξονα του μοτέρ που ίσως υπάρχει για να σφραγίζει από νερά και το φρέναρε, αλλά πώς μπορεί να έφτιαξε?

Κυριακίδης
27-05-16, 08:25
Στα έλεγα στο #11.
Δεν σπανίζει αυτό το φαινόμενο (να κολλάει και να ξεκολλά μετά). το πιο φρόνιμο όμως είναι να αλλάξεις την τσιμούχα

summit1_1
27-05-16, 14:18
Γειά σου Πέτρο, ναι τελικά αυτό ήταν ήσουν πολύ σωστός. Εαν το παρουσιάσει πάλι, πού μπορώ να πάω το μοτέρ για να του αλλάξουν τσιμούχα όσο πιο οικονομικά γίνεται;

Κυριακίδης
27-05-16, 17:00
Είπες ότι το έβγαλες το μοτέρ , δεν πρόσεξες (βλέπε φωτογραφία #10) μεταξύ μοτέρ και πλαστικό άσπρο καπάκι αν ανάμεσα είχε άλατα ή κάποια πιθανή διαρροή νερών? . Αν δεν είδες κάτι ύποπτο και δεν τρέχει νερά , άστο να δουλεύει όπως έχει και ότι γίνει . Να μην βάζεις απανωτές πλύσεις την μία αμέσως πριν την προηγούμενη.

summit1_1
27-05-16, 18:01
Δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα για που λες. Πλύσεις λογικά θα έχω 1 τη βδομαδα κατα μεσο ορο. Όσον αφορα επισκευή σε περίπτωση που ξανακολήσει υπάρχει κάποιος τεχνικός που μπορώ να το πάω;

Κυριακίδης
27-05-16, 18:19
μπορεί να μην ξανακολήσει , μου έχει τύχει μετά από κάτι τέτοιο σαν αυτό που σου συνέβη εσένα να μην ξανακολήσει ποτέ ! (ή μερικές φορές κολλάνε όταν μείνουν για πολύ καιρό σε ακινησία ! γίνεται ένα σώμα με τα άλατα!)
Για επιφύλαξη και επιβεβαίωση μόνο έγραψα ότι έγραψα στο #26 . Για την περίπτωση που δεις την τσιμούχα και στον άξονα του μοτέρ να χάνει νερά ή να έχει σημάδια με άλατα , τότε ναι θα πρέπει να την αλλάξεις την τσιμούχα . Ενώ αν δεν έχει διαρροή και άλατα δεν χρειάζεται να ανησυχείς .

Όσον αφορα επισκευή σε περίπτωση που ξανακολήσει υπάρχει κάποιος τεχνικός που μπορώ να το πάω;
Γιατί εσύ δεν είσαι τεχνικός ? :001_tt2: μια χαρά τα πας