Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    41

    Post ΣΩΣΤΟ MICRO RELAY 12V;;

    Καλησπέρα. Διάλεξα την ενότητα ηλεκτρολογικά , άσχετα αν είναι ρεύμα σε αμάξι μιας και πιστεύω οι αρχές του ρεύματος είναι ίδιες ανεξάρτητα τα βόλτ, αλλά δεν έβρισκα και παραπλήσια ενότητα στο φόρυμ.
    Στο αμάξι μου toyota avensis παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα υπερθέρμανσης λόγω του ρελέ που ενεργοποιεί το βιντιλαντέρ όταν πιάσει θερμοκρασία το αυτοκίνητο ή και παράλληλα να δίνει υψηλές στροφές όταν ανοίγουμε το A/C για να μπορέσει να απαγάγει τις θερμοκρασίες μέσω του ψηγείου του A/C για να δημιουργήσει ψύξη.
    Μετά απο κόπο, καθώς δεν υπήρχε, βρήκα ένα παρεμφερές ρελέ που ο ηλεκτρολόγος μου είπε οτι κάνει και όντως το αυτοκίνητο δείχνει να λειτουργεί σωστά.Ο μηχανικός μου όμως είπε να προσέξω διότι υπάρχει περίπτωση ναι μεν να είναι το ίδιο ρελέ αλλά να δημιουργεί άλλα προβλήματα π.χ στην ECU ΚΑΘΩΣ ΤΟ ΕΝΑ ΡΕΛΕ ΔΕΙΧΝΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΔΙΟΔΟ...
    Οι επαφές όπως τις είδα είναι ίδιες όπως και το κύκλωμα...αλλά αν μπορεί κάποιος φίλος να με διαφωτίσει εάν υπάρχει κατι που μπορεί να δημιουργήσει θέμα με δίοδο αντι για αντίσταση , θα ήμουν ευγνώμων.
    Το ΑΡΧΙΚΟ ρελέ της Bosch με το ΣΧΕΔΙΟ, που βλέπετε στην εικόνα http://i.ebayimg.com/00/s/MTA2NlgxNj...VOPiJ/$_35.JPG,
    και το ρελε της Monark που βλέπετε εδώ (ΠΑΤΉΣΤΕ ΠΆΝΩ ΣΤΟ DETAIL)
    http://www.monark-automotive.com/en/...&rnr=&keyword=
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LedZep : 21-06-16 στις 17:45

  2. #2
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LedZep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Διάλεξα την ενότητα ηλεκτρολογικά , άσχετα αν είναι ρεύμα σε αμάξι μιας και πιστεύω οι αρχές του ρεύματος είναι ίδιες ανεξάρτητα τα βόλτ, αλλά δεν έβρισκα και παραπλήσια ενότητα στο φόρυμ.
    Στο αμάξι μου toyota avensis παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα υπερθέρμανσης λόγω του ρελέ που ενεργοποιεί το βιντιλαντέρ όταν πιάσει θερμοκρασία το αυτοκίνητο ή και παράλληλα να δίνει υψηλές στροφές όταν ανοίγουμε το A/C για να μπορέσει να απαγάγει τις θερμοκρασίες μέσω του ψηγείου του A/C για να δημιουργήσει ψύξη.
    Μετά απο κόπο, καθώς δεν υπήρχε, βρήκα ένα παρεμφερές ρελέ που ο ηλεκτρολόγος μου είπε οτι κάνει και όντως το αυτοκίνητο δείχνει να λειτουργεί σωστά.Ο μηχανικός μου όμως είπε να προσέξω διότι υπάρχει περίπτωση ναι μεν να είναι το ίδιο ρελέ αλλά να δημιουργεί άλλα προβλήματα π.χ στην ECU ΚΑΘΩΣ ΤΟ ΕΝΑ ΡΕΛΕ ΔΕΙΧΝΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΔΙΟΔΟ...
    Οι επαφές όπως τις είδα είναι ίδιες όπως και το κύκλωμα...αλλά αν μπορεί κάποιος φίλος να με διαφωτίσει εάν υπάρχει κατι που μπορεί να δημιουργήσει θέμα με δίοδο αντι για αντίσταση , θα ήμουν ευγνώμων.
    Το ΑΡΧΙΚΟ ρελέ της Bosch με το ΣΧΕΔΙΟ, που βλέπετε στην εικόνα http://i.ebayimg.com/00/s/MTA2NlgxNj...VOPiJ/$_35.JPG,
    και το ρελε της Monark που βλέπετε εδώ (ΠΑΤΉΣΤΕ ΠΆΝΩ ΣΤΟ DETAIL)
    http://www.monark-automotive.com/en/...&rnr=&keyword=
    Εγώ πιστεύω ότι στο αρχικό ρελέ δεν είναι αντίσταση αυτό αλλά δίοδος και όλοι γνωρίζουμε την χρησιμότητα μίας διόδου στο πηνίο του ρελέ. Βέβαια μπορείς με ένα πολύμετρο να μετρήσεις και να βγάλεις καλύτερα συμπεράσματα ακόμα καλύτερα αν διαθέτεις παλμογράφο με component tester και τέλος πιο απλά αν άνοιγες το κέλυφος του ρελέ να το δεις με τα μάτια σου ή να μας το βγάλεις φωτογραφία. Δεν μπορώ να καταλάβω το νόημα της αντίστασης αλλά ένα να ξέρεις .....οι κατασκευαστές των αυτοκινήτων εφόσων όλα αυτά τα ρελέ τα ενεργοποιούν μέσω εγκεφάλου άνετα μπορεί να διαβάζουν κάποια αντίσταση όπως αυτή που υποθέτουμε ότι υπάρχει στον παλιό ρελέ και να σου βγάλει αργότερα κάποια ένδειξη βλάβης αν δεν την δει πάνω στο ρελέ. Γι αυτό νομίζω ότι αφού έχεις στο χέρι σου τον παλιό ρελέ ξεκαθάρισε να ξέρεις τι έχει μέσα.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chipakos-original για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (22-06-16)

  4. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    IMG_20160621_183428.jpg

    Το άνοιξα μιας και είναι άχρηστο πλέον και έχει μια αντίσταση.Check engine δεν άναψεΤο ρελέ όταν το δοκιμάσαμε σε μπαταρία 12 /100Αμ δούλευε. Στο αυτοκίνητο εάν του έριχνες μια απαλή ενεργοποιούταν και έδινε ρεύμα στο βιντιλαντέρ το οποίο έδειχνε έτσι απλά το πρόβλημα του ρελέ.Με το νέο ρελέ όλα δείχνουν να δουλεύουν σωστά.Δουλεύουν όμως ή θα δημιουργήσει πρόβλημα σε κάτι άλλο λόγω της διόδου;

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον LedZep για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (22-06-16)

  6. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    αφου δεν σου βγαζει προβλημα το αφηνεις και συνεχιζεις. αν δεις οτι δεν εχεις προβλημα για καποιο χρονικο διαστημα υποθετεις οτι εισαι οκ.

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον xsterg για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (22-06-16)

  8. #5

    Προεπιλογή

    Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

  9. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον ipso για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (22-06-16), LedZep (22-06-16)

  10. #6
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LedZep Εμφάνιση μηνυμάτων
    IMG_20160621_183428.jpg

    Το άνοιξα μιας και είναι άχρηστο πλέον και έχει μια αντίσταση.Check engine δεν άναψεΤο ρελέ όταν το δοκιμάσαμε σε μπαταρία 12 /100Αμ δούλευε. Στο αυτοκίνητο εάν του έριχνες μια απαλή ενεργοποιούταν και έδινε ρεύμα στο βιντιλαντέρ το οποίο έδειχνε έτσι απλά το πρόβλημα του ρελέ.Με το νέο ρελέ όλα δείχνουν να δουλεύουν σωστά.Δουλεύουν όμως ή θα δημιουργήσει πρόβλημα σε κάτι άλλο λόγω της διόδου;
    Επειδή έχω δει τα πιο απίθανα πράγματα ειδικά σε toyota που θα τρέλεναν και τον πιο γνωστικό εγώ θα έβγαζα την δίοδο και θα έβαζα την αντίσταση από τον παλιό ρελέ. Ολα αυτά θα τα έκανα για να μην περιμένω να δω αν θα γίνει κάτι κακό με την δίοδο. Απλά τελείως απλά.Εχεις την αντίσταση οπότε απλά βάλτην στον καινούριο ρελέ και είσαι σίγουρος .Υπάρχει λόγος που έβαλε ο κατασκευαστής αντίσταση κι όχι δίοδο.Μέτρα αντίσταση είναι 691Ωμ???
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chipakos-original : 22-06-16 στις 05:24
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chipakos-original για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    LedZep (22-06-16)

  12. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    Η αντίσταση είναι 681Ω. Το άλλο ρελέ είναι κολλημένο το καπάκι στην βάση και δεν ανοίγει εύκολα αλλά θα το δώ.

  13. #8
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LedZep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αντίσταση είναι 681Ω. Το άλλο ρελέ είναι κολλημένο το καπάκι στην βάση και δεν ανοίγει εύκολα αλλά θα το δώ.
    Με μία φαλτσέτα ξυράφι όχι μέσα στη χούφτα σου αλλά κόντρα πάνω σε ξύλινη επιφάνεια χαράζεις κι από τις τέσσερις πλευρές τον ρελέ,είναι συνήθης πρακτική για οπτικό έλεγχο,με προσοχή θα τον ανοίξεις. Θα σου στείλω ένα προσωπικό μήνυμα για να σου πω τα τρελά της Toyota και τι σημαίνει αντίσταση σε σημείο που δεν θα έπρεπε να υπάρχει και την συμπεριφορά της.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  14. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chipakos-original για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    LedZep (22-06-16)

  15. #9
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.853

    Προεπιλογή

    Εντάξει, μια αντίσταση παράλληλα στο πηνίο του ρελέ μπορεί να μπει για να περιορίζει τις υπερτάσεις κατά την παύση τροφοδότησής του. Φυσικά μια δίοδος εκεί έχει ασύγκριτα καλύτερα αποτελέσματα, όμως με αυτήν πρέπει να προσεχθεί το πώς θα συνδεθεί η πολικότητα στο πηνίο του ρελέ (+/-).

    Φίλε μου μην ανοίξεις το καινούριο ρελέ αλλά μέτρα με ένα πολύμετρο τί αντίσταση δείχνει το πηνίο του.

  16. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    LedZep (22-06-16)

  17. #10
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει, μια αντίσταση παράλληλα στο πηνίο του ρελέ μπορεί να μπει για να περιορίζει τις υπερτάσεις κατά την παύση τροφοδότησής του. Φυσικά μια δίοδος εκεί έχει ασύγκριτα καλύτερα αποτελέσματα, όμως με αυτήν πρέπει να προσεχθεί το πώς θα συνδεθεί η πολικότητα στο πηνίο του ρελέ (+/-).

    Φίλε μου μην ανοίξεις το καινούριο ρελέ αλλά μέτρα με ένα πολύμετρο τί αντίσταση δείχνει το πηνίο του.
    Φίλιππε πρόλαβε και το έβαλε πάνω στο αυτοκίνητό του και ήταν τυχερός όσον αφορά την πολικότητα της διόδου ήταν σωστή και δούλεψε ο καινούριος ρελές.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  18. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chipakos-original για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (22-06-16)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Δέκτης MPEG4] CRYSTAL AUDIOVIDEO MICRO-SD
    από DGeorge στο forum Επίγειος & Δορυφορικός Δέκτης
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-16, 18:24
  2. Ευρεση Relay
    από andyferraristi στο forum Υπόλοιπα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-15, 18:50
  3. διάρκεια ζωής ενός relay αν λειτουργεί συνέχεια.
    από bluedr στο forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-15, 09:57
  4. o-rings για φλόγιστρο micro-torch
    από Demetre στο forum Υπόλοιπα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-14, 15:45
  5. [Πικάπ] Service Micro Seiki DD31
    από east electronics στο forum Κασετόφωνο & Πικάπ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-13, 21:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας