Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 34
  1. #11
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.462

    Προεπιλογή

    Γεια σου Σπύρο.
    Κατά τη γνώμη μου πρέπει να μετρήσεις την αντίσταση για διαρροή την στιγμή που βγάζει την βλάβη.
    Έχει παρατηρηθεί σε candy και whirlpool να βγάζει μια μικρή διαρροή κατά την διάρκεια της θέρμανσης. Στο μεν candy βγάζει βλάβη f03 και στο whirlpool βγάζει f8.Σε σπάνιες περιπτώσεις μπορεί να χρειαστεί αλλαγή πλακέτας.

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον tipos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Κυριακίδης (29-05-23)

  3. #12

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Τελικά ξαναέβγαλε σφάλμα F08
    Θα ανέβω πάνω με όργανο να μετρήσω για τυχών διαρροή όπως είπε ο φίλος στο προηγούμενο μήνυμα , θα ενημερώσω σε επόμενο μήνυμα....

  4. #13

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Έβγαλα τη γείωση πειραματικά από την αντίσταση και ολοκλήρωσε το πρόγραμμα. Το καλό είναι ότι κατά τη διάρκεια της θέρμανσης και συγκεκριμένα στο τέλος , περίπου 10 λεπτά (όταν είναι σε μέγιστη θερμοκρασία) εμφανίζει μια μικρή διαρροή περίπου 3 mA , ένα λεπτό πριν, η διαρροή είναι πολύ πιο κάτω και από 1 mA
    Πάντως τα 3 mA είναι όταν υποτίθεται φτάνει 90 βαθμούς και δουλεύει η αντίσταση συνεχόμενα για κανένα δεκάλεπτο, όταν βγάζει το σφάλμα δεν προλαβαίνει να ζεστάνει πάνω από 2 με 3 λεπτά που η διαρροή είναι μηδαμινή (0,000..... mA)

    Θα το βάλω τώρα με την γείωση πάλι επάνω και αν ξαναβγάλει σφάλμα ίσως να διαβάζει τη διαρροή

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον spr08 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (30-05-23)

  6. #14
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.163

    Προεπιλογή

    Με βγαλμένη τη γείωση από την αντίσταση και βγαλμένη την πρίζα, μέτρα με το ωμόμετρο τι αντίσταση υπάρχει μεταξύ του ακροδέκτη γείωσης της και του καλωδίου γείωσης (που έβγαλες από την αντίσταση). Αυτό θα δείξει αν η αφαίρεση της γείωσης έχει σημαντική ωμική διαφορά από την έμμεση γείωσης της (π.χ. μέσω του μεταλλικού τυμπάνου 'ή της βάσης του μοτέρ, του νερού κλπ).

    Κάνε και μια πλύση ΜΕ γείωση στην αντίσταση αλλά αντίστροφα τοποθετημένο φις στην πρίζα (180 μοίρες περιστροφή).
    Για μείωση κόστους η μια γραμμή τροφοδοσίας (*) του επεξεργαστή (και των ADC) είναι κοινή με τη φάση ή τον ουδέτερο. Έστω η διαρροή γίνεται στο σημείο Χ της αντίστασης. Τα άκρα της και το σημείο Χ ορίζουν ένα διαιρέτη τάσης. Αν το Χ δεν βρίσκεται στο μέσο της αντίστασης, τότε βρίσκεται πιο κοντά στο ένα άκρο της αντίστασης. Αν είσαι τυχερός, αντιστρέφοντας το βύσμα "απομακρύνεις" το σημείο Χ από τον ακροδέκτη (*).

    ΥΓ. Τα mA που μετράς μπορεί να είναι λάθος μέτρησης λόγω του inverter που υπάρχει στο direct drive και των παρεμβολών που λαμβάνει το πολύμετρο. ΔΔΕ έχεις στον πίνακα σου; Λειτουργεί;

  7. #15
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.847

    Προεπιλογή

    Να ρωτήσω με ποιον τρόπο θα μπορούσε η πλακέτα να καταλαβαίνει αν η αντίσταση έχει διαρροή;

  8. #16
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.163

    Προεπιλογή

    Λάθος μέτρηση τάσης στο ADC λόγω της κοινής γραμμής τροφοδοσίας με το Vss ή Vcc. Εγώ πάντως επιμένω στο ρελε

  9. #17
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.847

    Προεπιλογή

    Ωραία, ας υποθέσουμε ότι η Vss ή η Vcc (το πιθανότερο) είναι η φάση του δικτύου. Και; Δηλαδή αν μια οποιαδήποτε συσκευή στο σπίτι μου έχει διαρροή, θα μου βγάλει κάποιο κωδικό σφάλματος το πλυντήριο;

  10. #18

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Το δούλεψα άλλες 3 φορές χωρίς γείωση στην αντίσταση και ολοκλήρωσε κανονικά, του έβαλα τη γείωση και έβγαλε σφάλμα
    Τα mA τα μετράω με το Fluke 1653b που έχω . ΔΔΕ έχω και το καλό έχω 30 mA κλασικά στο σπίτι ( το τεστάρισα και πέφτει στα 26 mA ) αλλά έχω και στη γραμμή που πάει στο πλυντήριο στο WC ΔΔΕ που είναι πιο ευαίσθητο ( 10mA ) και αυτό το τεστάρισα και πέφτει στα 9 mA
    Παρήγγειλα και αντίσταση γιατί όπως φαίνεται σε λίγο καιρό θα μεγαλώσει η διαρροή και θα μου ρίχνει το ΔΔΕ .
    Θα το ξανατσεκάρω το απόγευμα , μια με γείωση , μια χωρίς και θα έχουμε κι άλλα αποτελέσματα

  11. #19
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.163

    Προεπιλογή

    Καλά πόσα πλυντήρια τη μέρα προλαβαίνεις και βάζεις και εσύ σε ένα 24ωρο;
    Με τη γείωση που βγάζεις από την αντίσταση, πιστεύεις ότι χάνεται τελείως η γείωση της; Ούτε το σαπουνόνερο, όυτε το μοτέρ δεν γειώνουν την αντίσταση;

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον klik για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (31-05-23)

  13. #20
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.163

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία, ας υποθέσουμε ότι η Vss ή η Vcc (το πιθανότερο) είναι η φάση του δικτύου. Και; Δηλαδή αν μια οποιαδήποτε συσκευή στο σπίτι μου έχει διαρροή, θα μου βγάλει κάποιο κωδικό σφάλματος το πλυντήριο;
    Αν η διαρροή θα έπρεπε να αλλάζει τις μετρήσεις, η απάντηση είναι φυσικά όχι. Γι αυτό πχ για τη μέτρηση στο αισθητήριο μέτρησης φεύγουν δυο καλώδια και όχι ένα (με δεύτερο το "σασί" του πλυντηρίου) ώστε να μην έχουμε πτώσεις τάσης στον κοινό αγωγό λόγω των ισχυρών ρευμάτων και αλλοιώνουν τα προς μέτρηση ασθενή ρεύματα.

    Αν η διαρροή σε άλλη συσκευή Χ μπορεί να επηρεάσει τη μέτρηση σε μια συσκευή Α: όχι, το ρεύμα διαρροής δεν κυκλοφορεί στο βρόγχο τροφοδοσίας της συσκευής Α.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Whirlpool] Θέμα: Πλυντήριο στεγνωτηριο whirlpool 6th sense, σφάλμα f15
    από stavai στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-22, 11:54
  2. [Whirlpool] Πλυντήριο στεγνωτηριο whirlpool 6th sense, σφάλμα f02
    από nikosbar στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-21, 23:35
  3. [Whirlpool] Πλυντήριο whirlpool πρόβλημα με τον επιλογέα προγραμμάτων.
    από ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-19, 13:25
  4. [Indesit] Πλυντήριο στεγνωτήριο πρόβλημα με πλακετα
    από giagiwtis στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-18, 13:35
  5. [Whirlpool] στεγνωτήριο whirlpool awz 9989
    από nikoskosm στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-15, 13:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας