Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Ευβοια
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή Νερά απο μίνι πλυντηριο πιάτων τρέχουν

    Γεια σας! Έχω ένα πλυντήριο μίνι πιάτων Electrolux
    Αυτό που μπαίνει πάνω στο πάγκο. Αραιά το χρησιμοποιώ (ένα άτομο είμαι) κ σήμερα που το έβαλα κ πριν ακόμη αρχίσει την πλύση, άρχισε να τρέχουν πολλά νερά από κάτω την πόρτα του. Ευτυχώς ήμουν εκεί κ το σταμάτησα. Με ένα σφουγγάρι έβγαλα λίγα νερά. Το έβγαλα από την πρίζα κ μετά από λίγο το ξανά έβαλα κ συνέχεια τα νερά έτρεχαν…. Αυτό πριν κάποια χρόνια μου το είχε ξανά κάνει (πριν λίγα χρόνια) κ το είχα στείλει στον μάστορα κ θυμάμαι μου είχε πάρει αρκετά χρήματα. Δεν θυμάμαι τι άλλαξε κ τι μου είχε πει….
    Ερώτηση. Είναι εύκολο να το ανοίξω κ να το φτιάξω;;; τι φταίει κ δεν σταματά την πλήρωση του νερού με αποτέλεσμα να τρέχει το νερό από την πόρτα του;;; εννοείται ο σωλήνας αποχέτευσης δεν κάνει την παραμικρή τσάκιση κ είναι εντάξει!! Τι κάνω;;;;

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.313

    Προεπιλογή

    Γειά , βάλε και τα στοιχεία του μοντέλου να το περάσουμε από ακτινογραφίες για να δούμε τι πιθανά θα φταίει.

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    1kost1 (25-05-23)

  4. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.735

    Προεπιλογή

    Φίλε Κώστα,
    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ να χαίρεσαι τ΄ όνομά σου για τη προχθεσινή εορτή σου.
    Από την ιστοσελίδα : https://www.allrepairmanuals.com/ele...dishwasher.htm ,
    με βάση το μοντέλο του πλυντηρίου πιάτων, κατεβαίνει το Manual σ΄ αρχείο .pdf που
    περιέχει τ΄ ανάλογα TROUBLESHOOTINGS (αιτίες βλαβών και πιθανές λύσεις από τον
    χρήστη).
    Σαν μία πρώτη γνώμη εφόσον τρέχουν συνέχεια νερά από τη πόρτα του πλυντηρίου,
    η διαρροή πιθανόν ν΄ οφείλεται σε φθαρμένο στεγανωτικό λάστιχο της πόρτας τ΄ οποίο
    χρήζει αντικατ/σης, και φυσικά εφόσον η αντλία εισροής νερού στο χώρο πλύσης δεν
    σταματά να λειτουργεί, τότε είναι πιθανόν να ΄ναι κολλημένη κι αυτή να χρήζει αντικατ/σης.
    Όλα αυτά βέβαια θα γίνουν μετά τους κατάλληλους εξονυχιστικούς ελέγχους από μέρους
    σου, εφόσον καταφέρεις να τ΄ εντοπίσεις, ή από μέρους εξειδικευμένου τεχνικού SERVICE
    της ELECTROLUX.
    Ξεκίνησε τους ελέγχους από το Manual κι εύχομαι να σταθείς τυχερός στο ν΄ επιτύχεις την
    επισκευή του πλυντηρίου σου.
    Μην διστάσεις να ζητήσεις και την βοήθεια των επαϊόντων του forum.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Di*Ca_Electronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    1kost1 (25-05-23)

  6. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Ευβοια
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή

    Το πλυντήριο πιάτων μου είναι το εξής όπως φαίνεται κ στις φωτογραφίες!. Χθες το έβγαλα από την πρίζα κ το μετέφερα για να του βγάλω από πίσω την φωτογραφία με τα χαρακτηριστικά του. Περιττό να σας πω ότι έτρεξαν τα νερά που είχε μέσα από κάτω κ γενικά ένας χαμός επικράτησε….. ρούχα μου , ντουλάπια όλα μούσκεμα…. Το ξανά έβαλα στην θέση του κ το ξανά έβαλα σε λειτουργία κ ως εκ θαύματος δεν πλημμύρησε!!! Τι έφταιξε;;;; κουνήθηκε το τυχών κύκλωμα που δίνει εντολή στην πλήρωση του νερού;;;;
    Τι να κάνω;;;; το αφήνω ως έχει κάνοντας την προσευχή μου να μην ξανά συμβεί;;; η στον μάστορα το πάω που φυσικά να το πω θα μου πει ότι κάτι άλλαξε που πιθανόν να μην αλλάξει τίποτα κ να με χρεώσει κανονικά;;;;;;;;
    1684949053390.jpg1684949053403.jpg

  7. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.313

    Προεπιλογή

    Τι να κάνω;;;; το αφήνω ως έχει κάνοντας την προσευχή μου να μην ξανά συμβεί;;; η στον μάστορα το πάω που φυσικά να το πω θα μου πει ότι κάτι άλλαξε που πιθανόν να μην αλλάξει τίποτα κ να με χρεώσει κανονικά;;;;;;;;
    Και τι περίμενες , στην νέα "τάξη πραγμάτων " είμαστε και ο καθένας προσπαθεί να επιβιώσει .
    Ο πιεσσοστάτης
    https://www.mamlux.eu/spare-parts-el...0251651-detail
    Το απλό σχέδιο διασκόρπισης ( τι περιλαμβάνει)
    https://www.mamlux.eu/spare-parts-el...-2420-20060330

    Για το πιεσσοστάτη (και πηγαίνοντας τις σκέψεις στις παλιότερες κατασκευές ) που ήταν με πιεσσοστάτη αλλά αντί να συνδέεται σε αυτό το πλαστικό άσπρο εξάρτημα που δείχνει παραπάνω , στα παλιότερα βάζανε απλά μια φισούνα και δούλευαν χωρίς προβλήματα .

    Επειδή τρεμοπαίζει το μάτι μου με αυτό το άσπρο εξάρτημα ( αντί της παραδοσιακής φισούνας στα παλίοτερα μοντέλα ) , και δεν έχουμε πανόραμα τι ρόλο παίζει αυτό το άσπρο εξάρτημα , θα πρέπει να αναζητήσει κανείς από όλες τις εξόδους που περιέχει που πιθανά μπορεί να μπλοκάρισε ( π.χ. λάσπες άλατα κτλ ) , μπορείς να βάλεις ενδεδειγμένα καθαριστικά κατά των αλάτων για καθαρισμό και ίσως στρώσει , αλλά πάω πάσο αν δεν επιβεβαιωθεί με σιγουριά .

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    1kost1 (26-05-23)

  9. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Ευβοια
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή

    Να κάνω μια πλύση σε δυνατή θερμοκρασία μόνο με ξύδι;;;; (ένα ποτήρι του κρασιού ξύδι) ; τα τυχών άλατα θα τα διαλύσει;;;; κάτι στο παρελθόν είχα ακούσει (αν δεν κάνω λάθος)
    Θα κάνω δουλειά;;;

  10. #7
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 1kost1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να κάνω μια πλύση σε δυνατή θερμοκρασία μόνο με ξύδι;;;; (ένα ποτήρι του κρασιού ξύδι) ; τα τυχών άλατα θα τα διαλύσει;;;; κάτι στο παρελθόν είχα ακούσει (αν δεν κάνω λάθος)
    Θα κάνω δουλειά;;;
    Κακό πάντως δεν πρόκειται να κάνει

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nyannaco για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    1kost1 (30-05-23)

Παρόμοια Θέματα

  1. [¶λλη] Πλυντηριο πιάτων κάλυψη αντίστασης με νερό
    από Sotos_ster στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-22, 22:46
  2. [Neff] Πλυντήριο πιάτων, τρέχουν νερά από την πόρτα
    από osc4r στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-21, 04:10
  3. [Bosch] Πλυντήριο πιάτων / Ε24, δεν αδειάζει τα νερά
    από Αρετή853 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-17, 11:38
  4. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-17, 21:22
  5. Μίνι στερεοφωνικό χωρίς ήχο
    από crist στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-11, 13:36

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας