Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: phonic max500

  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    σπιρος
    Εγγραφή
    Oct 2020
    Περιοχή
    ιονια νησια
    Μηνύματα
    120

    Προεπιλογή phonic max500

    ο μετασχηματιστης του τελικου καηκε η μαλον βραχυκυκλωσε καπου το πρωτευον.μηπως ξερει κανεις ποσα βολτ βγαζει να παραγγειλω αλλον η να φτιαξω τον χαλασμενο?εχει τεσσερις τασεις οι δυο ειναι πιο λιγα βολτ ειναι ταξη Η η σχεδιαση. το σχηματικο δεν γραφει.οι πυκνωτες εξομαλυνσης ειναι στα 63βολτ.σε καποιο σημειο μετα την ανορθωση γραφει + και - 60βολτ και + και - 36βολτ.τα καλωδια στο δευτερευον τυλιγμα ειναι δυο μπλε δυο κιτρινα και ενα μαυρο(κοινο).ευχαριστω για καθε βοηθεια.

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    764

    Προεπιλογή

    βαλε μερικες φωτο... τσαμπα είναι.. ετσι να χαζεψουμε και εμεις

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    σπιρος
    Εγγραφή
    Oct 2020
    Περιοχή
    ιονια νησια
    Μηνύματα
    120

    Προεπιλογή

    IMG_20230422_055450.jpgτου εβγαλα το απ εξω μηπως δω κατι εμφανες συνδεοντας τον στο ρευμα με μια ασφαλεια 4 αμπερ την καιει η λαμπα σαν λιμιτερ αναβει μονιμα.το μπλε καλωδιο απο την μερια του πρωτευων δεν ειναι πουθενα συνδεμενο στον ενισχυτη ασπρο κοκκινο μαζι γεφυρωμενα και μαυρο κιτρινο ειναι τα 230.ειμαι σιγουρος ειναι καποια αστοχια καπου εχει φυγει λιγο το βερνικι.δεν εχει δουλεψει ποτε σε ακραιες συνθηκες με ζορια και θερμοκρασιες

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    764

    Προεπιλογή

    κανε μια καλη και ωμομετρησε μεταξυτους ολα τα προτευοντα.
    μαυρο κοκκινκ ασπρο μπλε κιτρινο και γραψε μας τα αποτελέσματα ( τι φαση, έχει 2 τυλιγματα παράλληλα?)

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    764

    Προεπιλογή

    για να είναι παραλληλα τα πρωτεύοντα , τοτε μαλλον ειναι για 110 volt !!!!!! και εσεις το βαλατε 230? λογικο να καει.
    παντως απο το service manual φαίνονται τα κιτρινα καλωδια στο δευτερευον να είναι 2*42v και τα μπλε 2*26v

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    σπιρος
    Εγγραφή
    Oct 2020
    Περιοχή
    ιονια νησια
    Μηνύματα
    120

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    για να είναι παραλληλα τα πρωτεύοντα , τοτε μαλλον ειναι για 110 volt !!!!!! και εσεις το βαλατε 230? λογικο να καει.
    παντως απο το service manual φαίνονται τα κιτρινα καλωδια στο δευτερευον να είναι 2*42v και τα μπλε 2*26v

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    ο τελικος λειτουργουσε για ωρα επανω σε δυο οδηγους ηψυλων 1 ιντσας για ωρα και ξαφνικα εσβησε(καηκε η ασφαλεια του) και για μηνες οδηγουσε 4ωμα hi fi ηχεια στα 230 βολτ φυσικα.η λυση βρεθηκε του εβαλα επανω εναν απο samson servo 300 35-0-35volt που ειχα φυλαξει απο χαλασμενο ενισχυτη.και δουλευει αψογα και με πολυ καλυτερο ηχο.το μονο προβλημα δεν χωραει μεσα στο κουτι ειναι πιο ψηλος.καποια στιγμη θα του αλαξω κουτι.καινουργιος κανει 180ευρω ουτε καν αξιζει τον κοπο επισκευης.ενας μετασχηματιστης καινουργιος κανει γυρω στα 60ευρω.

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον spiros full για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (22-04-23)

  8. #7

    Μέλος
    Όνομα
    σπιρος
    Εγγραφή
    Oct 2020
    Περιοχή
    ιονια νησια
    Μηνύματα
    120

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανε μια καλη και ωμομετρησε μεταξυτους ολα τα προτευοντα.
    μαυρο κοκκινκ ασπρο μπλε κιτρινο και γραψε μας τα αποτελέσματα ( τι φαση, έχει 2 τυλιγματα παράλληλα?)

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    ωμομετρηση εκανα και ηταν γυρω στο 1 ωμ και 0.7 ωμ.

  9. #8

    Μέλος
    Όνομα
    σπιρος
    Εγγραφή
    Oct 2020
    Περιοχή
    ιονια νησια
    Μηνύματα
    120

    Προεπιλογή

    ευχαριστω ολους για τις συμβουλες και απαντησεις σε ξενο φορουμ μου εδωσαν κατευθυνση οτι πρεπει να ειναι ο μετασχηματιστης απο 2χ30 με γυρω 2χ37 βολτ κι ετσι δοκιμασα απο τον samson

  10. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.735

    Προεπιλογή

    Φίλε Σπύρο,
    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ, ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ.
    Ο τοροειδής Μ/Σ που φαίνεται στο 3ο post που ανέβασες έχει ως πρωτεύον δύο σε σειρά σπειρώματα των 115V γι΄ αυτό κι ήταν ενωμένα
    τ΄ άσπρο - κόκκινο καλώδια και τα κίτρινα - μαύρο πήγαιναν στα 230VA.C.
    Με βάση το σχηματικό (σελ. 10) που κατεβαίνει από το site : https://www.manualslib.com/manual/998641/Phonic-Max250.html#productMAX%20500 , αν κι αναφέρεται στον Phonic Max250, μάλλον χρησιμοποιεί τον ίδιο Μ/Σ τροφ/σίας, και φαίνεται ότι από τα δύο κίτρινα καλώδια του δευτερεύοντος
    βγαίνουν +/- 36V, από τα δύο μπλε +/- 60V και το μαύρο καλώδιο πηγαίνει στη γείωση.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  11. #10

    Μέλος
    Όνομα
    σπιρος
    Εγγραφή
    Oct 2020
    Περιοχή
    ιονια νησια
    Μηνύματα
    120

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Di*Ca_Electronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Σπύρο,
    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ, ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ.
    Ο τοροειδής Μ/Σ που φαίνεται στο 3ο post που ανέβασες έχει ως πρωτεύον δύο σε σειρά σπειρώματα των 115V γι΄ αυτό κι ήταν ενωμένα
    τ΄ άσπρο - κόκκινο καλώδια και τα κίτρινα - μαύρο πήγαιναν στα 230VA.C.
    Με βάση το σχηματικό (σελ. 10) που κατεβαίνει από το site : https://www.manualslib.com/manual/998641/Phonic-Max250.html#productMAX%20500 , αν κι αναφέρεται στον Phonic Max250, μάλλον χρησιμοποιεί τον ίδιο Μ/Σ τροφ/σίας, και φαίνεται ότι από τα δύο κίτρινα καλώδια του δευτερεύοντος
    βγαίνουν +/- 36V, από τα δύο μπλε +/- 60V και το μαύρο καλώδιο πηγαίνει στη γείωση.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης
    χρονια πολλα και σε σενα δημητρη ευχαριστω για την απαντηση.νομιζω οτι τα +- βολτ ειναι μετα την ανορθωση και τους πυκνωτες εξομαλυνσης.εγω εψαχνα την ac ταση στο δευτερευον.με ερωτηση μου σε ξενο μεγαλο φορουμ μου απαντησαν οτι μια ταση απο 30-0-30 εως 37-0-37 θα δουλεψει χωρις προβλημα κι ας εχει ο παλιος χωριστα δυο τασεις(εγω γεφυρωσα τα μπλε μαζι και κιτρινα μαζι).για αυτο κι εγω αποφασισα τα τον δοκιμασω με τον μετασχηματιστη που ειχα φυλαγμενο.τον δουλεψα για τρεις ωρες δυνατα με ηχεια αντιστασης 4 ωμ και δουλεψε χωρις περιεργα η θερμοκρασιες.ο ηχος χωρις υπερβολη ηταν κατα πολυ ανωτερος σε σχεση με πριν σε ολο το φασμα οπως διαπιστωσα με ευχαριστη εκπληξη.με 180 ευρω κοστος καινουργιου ειναι υπερβολη να ασχοληθω κι αλλο

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. SERVICE PHONIC MAR 2
    από east electronics στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-12, 00:21
  2. Ενισχυτής Phonic Mr2 πρόβλημα στο κλείσιμο του
    από iagouaros στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-10, 12:21
  3. Προβλημα σε ενισχυτη Phonic
    από rebetis85 στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-09, 10:19

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας