Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Χαραλαμπος
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    126

    Προεπιλογή Καηκαν όλες οι συσκευές που ήταν στο ρεύμα.

    Σήμερα ήρθε ο ηλεκτρολόγος και επανασύνδεσε το ρολόι της ΔΕΗ κι ανοίγοντας το κεντρικό έπεφταν οι ασφάλειες είδα ότι κάτι μύρισε κοντά στο πλυντήριο και το έβγαλα από την πρίζα. Μετά παρατηρώ ότι δεν δουλεύουν πολλές συσκευές. φώναξα ξανά τον ηλεκτρολόγο και είδε ότι μάλλον είχε κάνει κάτι λάθος και το διόρθωσε.μου είπε μάλιστα ότι ξέχασε να βάλει τον ουδέτερο κάπου.{έτσι είπε} Το θέμα είναι ότι όσες συσκευές ήταν σε standby δεν δουλεύουν, μία τηλεόραση ένα καταγραφικό ένα air-condition ένας φούρνος και το πλυντήριο, δεν δουλεύει τίποτα, πόσο ζημιά μπορεί να έγινε; δεν τα ελενξα όλα ακόμα.... Αύριο θα δω.... Τι μπέρδεμα μπορεί να έγινε και με το απέκρυψε, Ο πίνακας είναι τριφασικό. Υπάρχει περίπτωση με το που άνοιξαν οι ασφάλειες να ήρθε πολύ ρεύμα παραπάνω από τα 220v Και έτσι κάηκαν όλες οι συσκευές που ήταν στο ρεύμα; Τη ζημία στα τροφοδοτικα των συσκευών να την ψάξω;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xaris-c : 28-04-23 στις 23:07

  2. #2
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.163

    Προεπιλογή

    Ηταν φτηνός ο ηλεκτρολόγος και έκανες οικονομία; Απλά έστειλε εως 400V στις συσκευές των 230V. Απόδειξη πήρες ότι δούλεψε εκει για να διεκδικήσεις αποζημίωση;

    Περαστικα!
    Σε ένα αλλο σπίτι που έκανε ο ιδιοκτήτης τέτοια χαζομάρα, έφερε πλακέτα πλυντηριου ρουχων,πιατων,ψυγειου,καταψυκτη,γκαραζοπορτας,τηλε ορασεις, ρουτερ, εκτυπωτες, υπολογιστές κλπ.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Χαραλαμπος
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    126

    Προεπιλογή

    Διορθώνετε ή παμε για αγορά νέων συσκευών;

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Χαραλαμπος
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    126

    Προεπιλογή

    Και πως το κατάφερε αυτό... Κούμπωσε μια από της φασης στην επιστροφή;

  5. #5
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.163

    Προεπιλογή

    Δεν εβαλε ουδετερο. Εγινε διαιρεση τασεων μεσω του τριφασικου "αστερα", χωρις ομως το σημειο αναφορας του ουδετερου. Οποτε οι συσκευες με μεγαλύτερη καταναλωση πηραν μικροτερη ταση και οι αλλες μεγαλυτερη. Καθως μια μια οι συσκευες βγαιναν απο την εξισωση καθως καιγονταν, αλλαζε η ισορροπία και καιγοντουσαν αλλες συσκευες.

    Καποιες επισκευαζονται, κυριως αυτες με παλμοτροφοδοτικα. Αυτες που ειχαν μετασχηματιστη χωρις regulator, εχουν περασει αυξημενη ταση στα μετέπειτα ηλεκτρονικα εξαρτηματα και δυσκολευει η κατασυαση

  6. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον klik για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    manolo (29-04-23), mikemtb73 (29-04-23)

  7. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Χαραλαμπος
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    126

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ για όλες της απάντησης.... Ακριβά είναι ο φούρνος και air-condition..πλυντήριο Candy, .ΤV. Τv HITACHI 32 in, φούρνος Bosch και midea air-condition. Τα άλλα ποιο μικρής αξία....

  8. #7
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Φίλε μου καλημέρα. Συγγνώμη αλλά αφού και ο ίδιος ο ηλεκτρολόγος αναγνώρισε το λάθος του ίσως πρέπει να διεκδικήσεις κάποια αποζημίωση. Σου προκάλεσε αρκετά μεγάλη ζημιά και σε κόστος αλλά και σε 'τρέξιμο'. Εγώ θέλω να ρωτήσω το εξής: Ήταν αδειούχος ηλεκτρολόγος με άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος ή χωρίς πιστοποιητικά και πτυχίο;

  9. #8
    Το avatar του χρήστη SRF
    Μέλος
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris-c Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πως το κατάφερε αυτό... Κούμπωσε μια από της φασης στην επιστροφή;
    Χμμμ... μοιάζει να γνωρίζεις παραπάνω από όσα θες να φαίνεται!

  10. #9
    Το avatar του χρήστη ΗΝ1984
    Μέλος
    Όνομα
    ΤΑΣΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris-c Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα ήρθε ο ηλεκτρολόγος και επανασύνδεσε το ρολόι της ΔΕΗ κι ανοίγοντας το κεντρικό έπεφταν οι ασφάλειες είδα ότι κάτι μύρισε κοντά στο πλυντήριο και το έβγαλα από την πρίζα. Μετά παρατηρώ ότι δεν δουλεύουν πολλές συσκευές. φώναξα ξανά τον ηλεκτρολόγο και είδε ότι μάλλον είχε κάνει κάτι λάθος και το διόρθωσε.μου είπε μάλιστα ότι ξέχασε να βάλει τον ουδέτερο κάπου.{έτσι είπε} Το θέμα είναι ότι όσες συσκευές ήταν σε standby δεν δουλεύουν, μία τηλεόραση ένα καταγραφικό ένα air-condition ένας φούρνος και το πλυντήριο, δεν δουλεύει τίποτα, πόσο ζημιά μπορεί να έγινε; δεν τα ελενξα όλα ακόμα.... Αύριο θα δω.... Τι μπέρδεμα μπορεί να έγινε και με το απέκρυψε, Ο πίνακας είναι τριφασικό. Υπάρχει περίπτωση με το που άνοιξαν οι ασφάλειες να ήρθε πολύ ρεύμα παραπάνω από τα 220v Και έτσι κάηκαν όλες οι συσκευές που ήταν στο ρεύμα; Τη ζημία στα τροφοδοτικα των συσκευών να την ψάξω;
    Ο ηλεκτρολόγος είναι από συνεργείο (ιδιωτικό) της ΔΕΔΔΗΕ;

  11. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Χαραλαμπος
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    126

    Προεπιλογή

    Για να σε ξεμπερδέψω όντως από την βιασύνη μου εκανά λάθη διατύπωσης...
    Ο ηλεκτρολόγος ναι είναι πτυχιούχος... Μάλιστα έκανε και τα ηλεκλτρολογικα του κτηριου.οσο για την ΔΕΗ το διακόπτω το ρεύμα τον χειμώνα και το ξανά συνδέω τέτοια εποχή. Αν υπονοεις ότι εγώ τα κατάφερα έτσι. Όχι. Δεν ψάχνω ευθύνη... Ότι έγινε έγινε... Ότι καηκε καηκε... Εξαλουν ο άνθρωπος είπε θα στα πληρώσω ότι χάλασε... Αλλά δεν είναι έτσι.... Και αυτός ένα μεροκάματο ήρθε να βγάλει και από την πολύ βιασύνη του δεν ελενξε τα πάντα... Οπότε και έγινε το κακό... Αρκετές συσκευές όπως η τηλεόραση διόρθωθηκε μια και είχαμε άλλη ίδια με άλλο πρόβλημα και άλλαξα το τροφοδοτικό και δουλεύει. Τα σονοφφ που έχω,καηκαν αλλά έσκασε ένας πυκνωτής. Θα αντικατασταθεί. Το αιρ οντισιόν θα ερθη μάστορας ίσως το διωρθωσει. Έχω ελπίδες. Το πλυντήριο και σε αυτό... Μάλλον θα κοστίσει λίγο παραπάνω... Τα υπόλοιπα διορθώθηκαν..προσπαθώ να λύνω προβλήματα όχι να μοιράσω ευθύνες...γιαυτό το ενδιαφέρον μου ήταν αν επισκευάζονται οι συσκευές
    Αυτός που σύνδεσε το ρεύμα της ΔΕΗ είναι οκ.... Πριν ο ηλεκτρολόγος έκανε κάποιες αλλαγές {εδώ έγινε το λάθος} και μετά ήρθε η ΔΕΗ έδωσε ρεύμα.. Και ξανά μετά ο δικός μου ηλεκτρολόγος, να διωρθωσει την βλακεια του.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xaris-c : 30-04-23 στις 01:20

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Bosch] Δεν παιρνει Ρεύμα.
    από faster1 στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-18, 23:50
  2. [Whirlpool] AWO /D 40100 Καθόλου ρεύμα
    από stamatis32 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-16, 17:02
  3. Πλημμύρα & Ηλεκτρονικές συσκευές...
    από CYBERNETICS στο forum Υπόλοιπα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-13, 17:21
  4. Παλιές ηλεκτρικές συσκευές.
    από ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-12, 00:06
  5. Δωρεάν Service manuals για καταναλωτικές συσκευές και άλλα
    από Infrared στο forum Αναζήτηση Service Manual
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-06, 03:48

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας