Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    σπιρος
    Εγγραφή
    Oct 2020
    Περιοχή
    ιονια νησια
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή ev P1201 προβλημα για δυνατους λυτες

    ο παραπανω τελικος ιδιοκτησιας μου δουλευε δυο χρονια χωρις προβλημα επανω σε δυο σαμπγουφερ 18 ιντσων.πριν κανα μηνα ξαφνικα εκει που επαιζε αρχισε να μπαινει στο προτεκτ για ενα δυο δευτερολεπτα αρκετες φορες.μετα επαιζε για ωρα παλι χωρις προβλημα.το προβλημα το κανει μεχρι σημερα μπορει να ξεκινησει κανονικα και μετα απο λιγο να κοψει μερικες φορες η να αρχισει να κοβει μετα απο μια ωρα η παραπανω λειτουργιας.του εκανα μια γενικη στα παρακατω.... περασα οτι κοληση υπαρχει. αλαξα ενα προς ενα θεωρωντας οτι καποιο μπορει να εχει μικροδιαροη ολα τα οδηγα τρανζιστορς to92 τοποθετωντας καινουργιο καθε φορα και φυσικα ξανακολουσα το οριτζιναλ ξανα για να τσεκαρω αν συνεχιζει το προβλημα χωρις επυτιχια.ξεκολησα σχεδον ολες τις διοδους βαζοντας αντιστοιχη καινουργια καθε φορα (μηπως καποια ειχε διαροη που δεν φαινοταν με μετρηση)τιποτα το προβλημα ειναι ακριβως το ιδιο με διακοπες αυθορμητες.τασεις εχω παντου συμφωνα με το σχηματικο η συμετρια ειναι ακριβως η πολωση το ιδιο ακριβης και σταθερη.dc στην εξοδο μηδεν η 1-2 μιλιβολτ.αντιστασεις αλαξα προεραιτικα μερικες στην πολωση και στα ρελε επειδη στη θερμοκαμερα τις εβλεπα πιο ζεστες.στο μεταξυ εκτος απο αυτες τις αντιστασεις που ζεσταινουν φυσιολογικα πουθενα δεν υπαρχουν υποπτες θερμοκρασιες.οι πυκνωτες εχουν αλαχτει ολοι πριν δυομισι χρονια. μονο λουκουμι δεν εχω δοκιμασει η μαγικα ξορκια.ριξτε οι ποιο ειδικοι καμια ιδεα πριν τον πιασω με την βαριοπουλα.

  2. #2
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Φίλε μου καλησπέρα. Εγώ πάντως θα στοιχημάτιζα από τη στιγμή μάλιστα που άλλαξες αρκετά εξαρτήματα και δεν είδες λύση, ότι είναι κάποιος πυκνωτής ηλεκτρολυτικός που σου κάνει τη δουλειά κι ας έχουν αλλαχτεί πριν 2.5 χρόνια όπως λες. Αυτό που σου παρουσιάζει πάντως μοιάζει να προέρχεται από πυκνωτή ο οποίος μόλις υπερθερμανθεί έχει διαρροή και βάζει το μηχάνημα σε protect. Τσέκαρε πυκνωτές με ηλεκτρολυτικούς κατά προτεραιότητα.

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον manolo για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (23-03-23)

  4. #3

    Μέλος
    Όνομα
    σπιρος
    Εγγραφή
    Oct 2020
    Περιοχή
    ιονια νησια
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή

    λες να ειναι του τροφοδοτικου?οι μεγαλοι ολοι nippon? το κακο ειναι οτι το κανει οταν ειναι κρυος η ζεστος δεν εχει συγκεκριμενη ωρα.μπορει να δουλεψει για 1-2 ωρες χωρις διακοπη και μετα παλι τα ιδια για αυτο δεν μπορω να βρω ακρη. οι υπολοιποι μικροι ειναι 7 ολοι κι ολοι.και των +15-15 αλλοι 4 που αυτοι ειναι οκ γιατι μονο οταν συνδεσω τις φισες του τελικου μου κανει κολπα μου πηγε το μυαλο να σου πω την αληθεια αλλα λεω μπα.μολις εχω χρονο θα αποκολησω τους 10 μεγαλους να τους μετρησω και να δω τι γινεται απο κατω.ευχαριστω.

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον spiros full για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    manolo (24-03-23)

  6. #4
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Θα έλεγα ότι κάποιος πυκνωτάκος ηλεκτρολυτικός στη κάνει τη δουλειά. Ναι κάνε τους ελέγχους όπως είπες και μάλιστα αν έχεις καπασιτόμετρο ακόμα καλύτερα. Μπορεί οπτικά να φαίνεται κάποιος ΟΚ, αλλά παρόλα αυτά να είναι ελαττωματικός.

  7. #5
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Επίσης τσέκαρε και τους ηλεκτρολυτικούς που βρίσκονται στον τελικό, όχι μόνο αυτούς στη βαθμίδα τροφοδοσίας.

  8. #6

    Μέλος
    Όνομα
    σπιρος
    Εγγραφή
    Oct 2020
    Περιοχή
    ιονια νησια
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή

    τον ξανα εβαλα στο χειρουργειο οι μεγαλοι ηλεκτρολυτικοι αποκοληθηκαν και μετρηθηκαν ειναι ολοι σαν να μπηκαν χτες.οι μικροι το ιδιο αλαξα 4 προληπτικα με καλυτερης ποιοτητας γιατι πριν 2 χρονια δεν ειχα.τοποθετησα και σε κανα δυο σημεια μονωτικη ταινια κατω απο τους μεγαλους πυκνωτες προληπτικα καθαριστικαν ολες οι κολησεις.ξανακοληθηκαν ξανα ρυθμισα ακριβως τα bias.μπηκε καινουργιο ρελε στην εξοδο ( ειχα ενα).τον ξεκιναω ολα ρολοι δουλεψε για μια ωρα και βαλε οσο εκανα ρυθμισεις.οταν τελειωσα τον κλεινω μετα απο λιγο τον ξανα ανοιγω ολα οκ.του κλεινω καπακι.την αλλη μερα το απογευμα τον βαζω επανω σε ενα σαμπ για να ακουςω τον ανοιγω χωρις να εχω συνδεσει το ηχειο.μαντεψτε παλι τα ιδια αργησε να ανοιξει το ρελε εξοδου 5 δευτερα μετα εκανε 3-4 διακοπες οπως πρωτα και ξεκινησε να παιζει για 2 ωρες χωρις να κοψει.τις διακοπες οπως εγραψα και σε προηγουμενα ποστ τις εκανε κι οταν ειχε ηδη παιξει 1-2 ωρες αρα δεν τιθεται θεμα θερμοκρασιων απλα τωρα δεν εγινε . σηκωνω τα χερια ψηλα

  9. #7

    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    763

    Προεπιλογή

    βαλε ενα παλμογραφο στην εξοδο και χωρις τίποτα συνδεμένο, χτυπα τα εξαρτηματα με κάτι.. κανονικα δεν πρεπει να κάνει κιχ η οριζόντια γραμμη...
    τι να πω, ισως φανεις τυχερός

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρόμοια Θέματα

  1. [Τηλεόραση Sony] για δυνατους παιχτες ! (επισκευη panel)
    από freecom στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-13, 16:26
  2. μια βλαβη για δυνατους λυτες.
    από georgees στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-09, 17:05
  3. βλαβη για δυνατους λυτες.
    από georgees στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-09, 15:38

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας