Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή Philips TV Model No 32PF5331/12 32 ίντσες

    Έχω , μάλλον είχα μία Philips TV SLC4-31EAA , Model No 32PF5331/12 , Serial No VN3E 0714 232936 , 32 ίντσες , αγορασμένη πριν από 16 χρόνια . Προ μηνός ξεκίνησε να μαυρίζει η οθόνη , να συνεχίζει ο ήχος και να επανεμφανίζεται η εικόνα , χωρίς καμία παρέμβαση . Είχε συνδεδεμένο έναν αποκωδικοποιητή Cosmote με δορυφορική λήψη και έναν αποκωδικοποιητή Netlix , με σύνδεση Wifi . Μετά από κατακλυσμιαία βροχή , χαλάζι και άπειρους κεραυνούς , ΔΕΝ ανοίγει η τηλεόραση . Νομίζω δε ότι η κόκκινη ένδειξη/σβηστή , έχει μετατοπισθεί λίγο αριστερά , νομίζω . Υπάρχει λύση ; Ευχαριστώ .

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    ΜΙΧΑΛΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    94

    Προεπιλογή

    Tο πρώτο πρόβλημα μπορεί να είναι και ινβερτερ. Για το δεύτερο πρόβλημα δοκίμασε να κάνεις reset στην τηλεόραση. Συνήθως είναι να την βγάλεις από την πρίζα για λίγο και να κρατήσεις πατημένο το power button για 30 δεύτερα.Μπορεί και να επανέλθει.
    Αν αυτό αποτύχει θα πρέπει να την ανοίξεις για οπτικό έλεγχο, αν υπάρχει τίποτα καμένο στις πλακέτες ,μαυρισμένο, φουσκωμένοι πυκνωτές.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MAIK721 : 01-02-23 στις 20:53

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MAIK721 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    Αν αυτό αποτύχει θα πρέπει να την ανοίξεις για οπτικό έλεγχο, αν υπάρχει τίποτα καμένο στις πλακέτες ,μαυρισμένο, φουσκωμένοι πυκνωτές.
    Έκανα το reset χωρίς αποτέλεσμα . Το ενδεικτικό κόκκινο λαμπάκι , όταν πατάω το τηλεκοντρόλ , αναβο-σβήνει . Όταν το ξανά-πατάω σταθεροποιείται . Το έκανε και πριν την δοκιμή . Σημαίνει κάτι ; Το ινβερτερ είναι μία επί πλέον ξεχωριστή πλακέτα ; Ή κάτι άλλο ; Θα περιμένω απάντηση , πριν την κάνω φύλλο και φτερό . Ευχαριστώ .

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    ΜΙΧΑΛΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    94

    Προεπιλογή

    Αστην έτσι τότε.Δεν ξέρω τι απάντηση περιμένεις Αν δεν ανοίξεις το καπάκι από πίσω για οπτικό έλεγχο δεν γίνεται τίποτα. Και εφόσον δεν ξέρεις καν τι είναι ο ινβέρτερ να μην ασχοληθείς καθόλου.Ούτε φωτογραφίες να δούμε. Γιατί μετά τον οπτικό έλεγχο θα χρειαστείς και πολύμετρο να κάνεις κάποιες βασικές μετρήσεις. Πηγαινέ την σε τεχνικό

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MAIK721 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αστην έτσι τότε.Δεν ξέρω τι απάντηση περιμένεις Αν δεν ανοίξεις το καπάκι από πίσω για οπτικό έλεγχο δεν γίνεται τίποτα. Και εφόσον δεν ξέρεις καν τι είναι ο ινβέρτερ να μην ασχοληθείς καθόλου.Ούτε φωτογραφίες να δούμε. Γιατί μετά τον οπτικό έλεγχο θα χρειαστείς και πολύμετρο να κάνεις κάποιες βασικές μετρήσεις. Πηγαινέ την σε τεχνικό
    Ο τεχνικός θα με σφάξει , έχω ήδη μιλήσει . Πολύμετρο έχω , αλλά θα πρέπει να με καθοδηγήσεις στην χρήση του , αν βέβαια έχεις την διάθεση . Την ανοίγω , ανεβάζω φ/φίες και βλέπουμε .
    Έτσι για την ιστορία :
    Προ ετών τάπαιξε το καλοριφέρ . Ο τεχνικός μου ζήτησε 130 για την πλακέτα και 50 η τοποθέτηση . Μετά από διαδικτυακή έρευνα κατέληξα ότι έφταιγε το πλέγμα των καλωδίων , δηλαδή 27€ και τόφτιαξα μόνος μου .
    Προ πολλών ετών τάπαιξε ο καταψύκτης , ο τεχνικός από Καλαμάτα ζήτησε 30 να τον πάρει , 30 να τον φέρει , 70 η πλακέτα και 50 η τοποθέτηση . Έβγαλα την πλακέτα , αγόρασα 2 πυκνωτές , πήγα σ’ένα εργαστήριο και τους αλλάξανε . Συνολικό κόστος 13€ .
    Ούτε μαγκιά πουλάω , ούτε κάθε μέρα είναι Πάσχα , νομίζω όμως ότι αξίζει να προσπαθήσω . Πάντα υπήρχε κάποιος ΜΙΧΑΛΗΣ , που με καθοδηγούσε . Ευχαριστώ .

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    ΜΙΧΑΛΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    94

    Προεπιλογή

    Kαι πάντα θα υπάρχει ένας χασομέρης Δημήτρης. Σβήσε το όνομά μου επειδή σε βλέπω και προκλητικό .Ο καλύτερος φίλος σου για να μάθεις πως λειτουργεί το πολύμετρο και τι είναι το ινβερτερ είναι το Google και το youtube. Τις είδα τις αναρτήσεις σου και το υφάκι σε κάποιες από αυτές. Ευχαριστώ και εγώ για την ειδοποίηση

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.716

    Προεπιλογή

    Φίλε συνονόματε,
    εγώ σου εύχομαι ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ μ΄ ΥΓΕΙΑ και πολλή ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ.

    Θα σου απαντήσω δε ως εξής για τα γραφόμενά σου :
    - Να γνωρίζεις ότι η τηλεόραση (και μάλιστα τηλεόραση PLASMA PHILIPS) δεν είναι ούτε καλοριφέρ ούτε πλακέτα καταψύκτη
    που επισκεύασες κατόπιν υποδείξεων.
    - Ακόμα κι αν γνωρίζεις να χρησιμοποιεί το πολύμετρο ακόμα κι αν διαθέτεις σταθμό συγκόλλησης θερμού αέρα κι αντίστοιχο
    σταθμό αποκόλλησης, ακόμα κι αν σου γίνει γνωστό ότι «Inverter» είναι ένας μετατροπέας που χρησιμοποιεί κάποια χαμηλή
    τάση για να τη μετατρέψει σ΄ υψηλή και να τροφοδοτήσεις τις λυχνίες CCFL του οπισθίου φωτισμού της οθόνης της τηλεόρασης
    σου, οι οποίες παρεπιπτόντως μπορεί να χρήζουν αντικατ/σης λόγω των ετών λειτουργίας της TV (κι αυτή η αντικατ/ση είναι
    πολύ δύσκολη ακόμα κι απ΄ εξειδικευμένο τεχνικό της Αντιπρ/πείας - η οποία ουδόλως ασχολείται μ΄ αυτήν την ενέργεια -),
    αν δεν έχεις τις απαραίτητες γνώσεις και την δέουσα εμπειρία δεν θα καταφέρεις καμία επισκευή τουναντίον μπορεί να δημιουργήσεις
    μεγαλύτερη ζημιά.
    - Δεν είναι ανάγκη λοιπόν να ΄ρθεις με κανένα από τους φίλους συναδέλφους τεχνικούς σε σύγκρουση τουναντίον πρέπει να δίνεις
    κάποια σημασία στα γραφόμενά τους γιατί κάτι μπορεί ν΄ αποκομίσεις σ΄οιονδήποτε γνωστικό αντικείμενο.
    - Η Philips ΔΕΝ κατασκευάζει ούτε κατασκεύαζε ποτέ ΕΥΚΟΛΕΣ στην επισκευή τηλεοράσεις ούτε άλλα οπτικοακουστικά μηχ/τα φυσικά.
    Επειδή όμως βλέπω ότι έχεις όρεξη ν΄ ασχοληθείς θα σου έλεγα εκτός από τα video στο YouTube που αναφέρει ο φίλος Μιχάλης ο οποίος
    είναι αρκετά αξιέπαινος συνάδελφος και πράγματι ενδιαφέρεται να βοηθήσει ανθρώπους μέσα στο forum, να λάβεις μία εικόνα κατεβάζοντας
    το Service Manual της PHILIPS 32PF5331/12 (Chassis LC4.31E AA) από την ιστοσελίδα : https://elektrotanya.com/philips_chassis_lc4.31e-aa.pdf/download.html ,
    ή από την ιστοσελίδα : https://elektrotanya.com/philips_chassis_lc4.31e_aa_312278516210.pdf/download.html το Service Manual της PHILIPS
    32PFL5331/12 (Chassis LC4.31E AA 312278516210).

    Όλες οι ενέργειές σου πρέπει να γίνουν με τη τηλεόραση εκτός της ηλεκτρικής παροχής των 220 VA.C. γιατί εντός της κυκλοφορούν υψηλές τάσεις κι
    εξ αυτού θα πρέπει να διαφυλάξεις τη προσωπική σου ακεραιότητα.

    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ Δημήτρη αντεύχομαι κι ευχαριστώ για την λεπτομερή ανάλυση και την ευγένειά σου . Μάλλον θα εγκαταλείψω την προσπάθεια .

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MAIK721 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαι πάντα θα υπάρχει ένας χασομέρης Δημήτρης. Σβήσε το όνομά μου επειδή σε βλέπω και προκλητικό .Ο καλύτερος φίλος σου για να μάθεις πως λειτουργεί το πολύμετρο και τι είναι το ινβερτερ είναι το Google και το youtube. Τις είδα τις αναρτήσεις σου και το υφάκι σε κάποιες από αυτές. Ευχαριστώ και εγώ για την ειδοποίηση
    Μια και το ζητάς σε διαγράφω ευχαρίστως , αλλά το :
    χασομέρης Δημήτρης , είναι ιδιαίτερα προσβλητικό . Τα δε
    σε βλέπω και προκλητικό ,
    και το υφάκι ,
    είναι άκρως ενοχλητικά
    Άσε που δεν δικαιούσαι τίποτα από τα παραπάνω . Είναι πανεύκολο να παραθέσω προσβλητικά επίθετα και χαρακτηρισμούς για την συμπεριφορά σου . Δεν είναι του χαρακτήρα μου και θα το αποφύγω . Δεν θα απαντήσω αν συνεχίσεις , γιατί δεν θα τελειώσουμε ποτέ .-
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DimMani : 04-02-23 στις 15:46

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    ΜΙΧΑΛΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    94

    Προεπιλογή

    Παρακαλώ ας επιληφθεί ένας συντονιστής γιατί ο Δημητράκης δεν ξέρει τι λέει και τι κάνει.Μηδέν ελαφρυντικά για κάποιον που παρακολουθεί και διαβάζει το φόρουμ εδώ και τόσα χρόνια. Το δούλεμα και η ειρωνεία πάει σύννεφο. Ήδη έχω κάνει κάποιες αναφορές σε μηνύματά μου να διαγραφούν καθώς και του Δημητράκη.
    Δημητράκη δεν σεβάστηκες καν την αναλυτικότατη απάντηση του φίλτατου Δημήτρη Καρούση και την απέρριψες για να ασχοληθείς με μένα.
    Αν σε αυτές τις 3 μέρες δεν έγραφες αερολογίες για καθοδήγηση στη λειτουργία του πολυμέτρου καθώς και πως θα φτιάξεις την κεραυνοβολημένη τηλεόρασή σου μόνο με το τηλεκοντρόλ πάλι με κάποιον καθοδηγητή που έχεις εσύ μόνιμα εδώ μέσα .αλλά είχες ανεβάσει 3 φωτογραφίες με την καψαλισμένη πλακέτα θα είχες πάρει 5 απαντήσεις. Αλλά εσύ βαριέσαι να βγάλεις και τις βίδες από το καπάκι. Το μόνο που δε βαριέσαι είναι το https://www.youtube.com/watch?v=AbZcAiqelG0 Και πολύ ασχοληθήκαμε με σένα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MAIK721 : 05-02-23 στις 01:50

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον MAIK721 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (05-02-23)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Τηλεόραση LG] LG LH5100 43 ίντσες
    από tasn στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-23, 20:37
  2. Ανταλλακτικα για Philips 32PF5331
    από kalnik3 στο forum Εξαρτήματα προς Ζήτηση & Προσφορά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-18, 00:17
  3. [Τηλεόραση LG] LG 42 ίντσες LH3000 βλάβη
    από tasn στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-17, 13:31
  4. [Τηλεόραση Philips] Philips 32PF5331
    από kalnik3 στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-16, 21:20
  5. [Τηλεόραση Philips] Philips 32PF5331/12 Μισή σκούρη οθόνη
    από Googlis στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-13, 23:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας