Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 26
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή Δεν σταματά το μοτερ

    Γεια σας και από μένα θα ήθελα την γνη σας γιατί θα τρελαθώ στο τέλος.χαλασε το ψυγείο μου που είναι bosch nofrost.το ψυγείο είναι 10 ετών.φωναξα έναν μάστορα και μετά από δοκιμές κατέληξε ότι το μοτέρ είχε χαλάσει.μου αλλάζει μοτέρ και φτερωτή και το ψυγείο ζωντάνεψε.μεχρι εδώ καλά.το θέμα είναι ότι για δεύτερη μέρα το μοτέρ δεν έχει σταματήσει ζεματαει ακούγονται τα υγρά όπως δεν έχει πίεση το νερό και το καζανάκι της τουαλέτας προσπάθει να γεμίσει.φωναξα τον μάστορα και μου λέει ότι η ζέστη στο μοτέρ και στο πλάι του ψυγείου στην πλευρά της κατάψυξης είναι φυσιολογική και ότι δεν έχει κάνει ακόμη κύκλωμα το ψυγείο.ισο για τα υγρά που ακούγονται μου είπε ότι έχει περάσει λίγο λάδι στο κυκλα και θα το κρατήσει το φίλτρο.το μοτέρ είναι HMK12AA SECOP.το μοντέλο του ψυγείου είναι KGN49A43.Καποια συμβουλή μπορείτε να μου δώσετε?

  2. #2
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kospoz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας και από μένα θα ήθελα την γνη σας γιατί θα τρελαθώ στο τέλος.χαλασε το ψυγείο μου που είναι bosch nofrost.το ψυγείο είναι 10 ετών.φωναξα έναν μάστορα και μετά από δοκιμές κατέληξε ότι το μοτέρ είχε χαλάσει.μου αλλάζει μοτέρ και φτερωτή και το ψυγείο ζωντάνεψε.μεχρι εδώ καλά.το θέμα είναι ότι για δεύτερη μέρα το μοτέρ δεν έχει σταματήσει ζεματαει ακούγονται τα υγρά όπως δεν έχει πίεση το νερό και το καζανάκι της τουαλέτας προσπάθει να γεμίσει.φωναξα τον μάστορα και μου λέει ότι η ζέστη στο μοτέρ και στο πλάι του ψυγείου στην πλευρά της κατάψυξης είναι φυσιολογική και ότι δεν έχει κάνει ακόμη κύκλωμα το ψυγείο.ισο για τα υγρά που ακούγονται μου είπε ότι έχει περάσει λίγο λάδι στο κυκλα και θα το κρατήσει το φίλτρο.το μοτέρ είναι HMK12AA SECOP.το μοντέλο του ψυγείου είναι KGN49A43.Καποια συμβουλή μπορείτε να μου δώσετε?
    Ολο το θέμα είναι ο ήχος που ακούγεται??Από ψύξη πως πάει..??
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Μια χαρά είναι από ψύξη απλά δεν σταματά να δουλεύει το μοτέρ ενώ έχουν περάσει 2 μερες

  4. #4
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kospoz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά είναι από ψύξη απλά δεν σταματά να δουλεύει το μοτέρ ενώ έχουν περάσει 2 μερες
    Κοίτα η λογική λέει ότι αν ένας συμπιεστής δουλεύει ασταμάτητα δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν. 1ο)Δεν έχει μέσα φρέον οπότε τρομπάρει αέρα και προσπαθεί να φτάσει την επιθυμητή θερμοκρασία ή 2ο) επειδή έγινε νέα εγκατάσταση και όλοι λένε ότι μετά την παρέλευση 3 ημερών έχει φτάσει στα ίσα του το ψυγείο απλά θέλει να περιμένεις λίγο ακόμη.........διότι αν δεν συμβαίνει τίποτε από αυτά τα δύο τότε μέσα στο ψυγείο θα πρέπει να έχεις -27 βαθμούς και να χει παγώσει το σύμπαν. Επειδή δεν είμαι ψυκτικός δεν θα κάνω τον μάντη, θα περιμένουμε λοιπόν απαντήσεις από επαγγελματίες αυτού του αθλήματος.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Πριν σου "αλλάξει το μοτέρ " , τι συμπτώματα βλάβης είχες (πιθανολογώ μια από τα ίδια της τωρινής συμπεριφοράς και προηγούμενη πιθανή διαρροή υγρών από πριν την 1η επίσκεψη του τεχνικού ) , οπότε και σήμερα (πάλι της υπάρχουσας διαρροής έχεις τα ίδια συμπτώματα )

    για τα υγρά που ακούγονται μου είπε ότι έχει περάσει λίγο λάδι στο κύκλωμα και θα το κρατήσει το φίλτρο
    Δεν υφίστατο αυτό το πράγμα , το φίλτρο δεν μπορεί να συγκρατήσει λάδια. Αυτό ισχύει σε περίπτωση οριζόντιας μεταφοράς της συσκευής , που πριν να δουλέψει πρέπει να σταθεί όρθιο κάποιες ώρες .

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν σου "αλλάξει το μοτέρ " , τι συμπτώματα βλάβης είχες (πιθανολογώ μια από τα ίδια της τωρινής συμπεριφοράς και προηγούμενη πιθανή διαρροή υγρών από πριν την 1η επίσκεψη του τεχνικού ) , οπότε και σήμερα (πάλι της υπάρχουσας διαρροής έχεις τα ίδια συμπτώματα )


    Δεν υφίστατο αυτό το πράγμα , το φίλτρο δεν μπορεί να συγκρατήσει λάδια. Αυτό ισχύει σε περίπτωση οριζόντιας μεταφοράς της συσκευής , που πριν να δουλέψει πρέπει να σταθεί όρθιο κάποιες ώρες .
    πριν γινει ολο αυτο το ψυγειο αρχισε να κανει περιεργο θορυβο και ειχε πεσει λιγο η αποδοση του.Το εβγαλα απο την πριζα μηπως ειχε πιασει παγο κτλ.Μολις το συνδεσα ανοιξε το alarm και δεν πηρε ποτε μπροστα.Ακουγα το ρελε που εδινε εντολη ενα τσακ και μετα απο 5 δευτερολεπτα παλι τσακ.Ετσι φωναξα τεχνικο

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα η λογική λέει ότι αν ένας συμπιεστής δουλεύει ασταμάτητα δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν. 1ο)Δεν έχει μέσα φρέον οπότε τρομπάρει αέρα και προσπαθεί να φτάσει την επιθυμητή θερμοκρασία ή 2ο) επειδή έγινε νέα εγκατάσταση και όλοι λένε ότι μετά την παρέλευση 3 ημερών έχει φτάσει στα ίσα του το ψυγείο απλά θέλει να περιμένεις λίγο ακόμη.........διότι αν δεν συμβαίνει τίποτε από αυτά τα δύο τότε μέσα στο ψυγείο θα πρέπει να έχεις -27 βαθμούς και να χει παγώσει το σύμπαν. Επειδή δεν είμαι ψυκτικός δεν θα κάνω τον μάντη, θα περιμένουμε λοιπόν απαντήσεις από επαγγελματίες αυτού του αθλήματος.
    το ψυγειο εχει φτασει τις θερμοκρασιες του αυτες δηλαδη που δειχνει το πανελ απλα συνεχιζει το βιολι του.Και εγω πιστευω οτι κατι γινεται με το φρεον.Γνωριζεις μηπως ποση ποσοτητα πρεπει να εχει?Αυριο μου ειπε ο τεχνικος θα περασει για να δει μηπως θελει συμπληρωμα το φρεον

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kospoz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυριο μου ειπε ο τεχνικος θα περασει για να δει μηπως θελει συμπληρωμα το φρεον
    Άρα σε δουλεύει κατά επανάληψη . (δεν υφίσταται ο όρος "συμπλήρωμα φρεον ").

    το ψυγειο εχει φτασει τις θερμοκρασιες του αυτες δηλαδη που δειχνει το πανελ απλα συνεχιζει το βιολι του
    Πρέπει εδώ να καταλάβουμε το εξής , ναι μεν λέμε "έχει καλή ψύξη " , αλλά αυτό είναι συνέπεια τις πολύωρης λειτουργίας (έστω με μειωμένη απόδοση πράγματι του ψυγείου , είτε από μειωμένα υγρά , είτε άλλη αιτία π.χ. ανεμιστήρα κτλ ) .

    Γιαυτό σωστά στο #4 σου ανέφερε το εξής
    διότι αν δεν συμβαίνει τίποτε από αυτά τα δύο τότε μέσα στο ψυγείο θα πρέπει να έχεις -27 βαθμούς και να χει παγώσει το σύμπαν.
    Αυτό για να το καταλάβεις , πρέπει να ξεκινήσεις το ψυγείο μετά από απόψυξη σε θερμοκρασία περιβάλλοντος . Και να παρακολουθήσεις με δικά σου εξωτερικά θερμόμετρα την πορεία της πτώσης θερμοκρασίας .

    Εάν δεις ότι κάπου φρενάρει η απόδοση της ψύξης (προς τα κάτω , ενώ ταυτόχρονα δουλεύει συνεχώς το μοτέρ ) , τότε υπάρχει πρόβλημα απόδοσης (και σωστά δεν μπορεί να κόψει και να κάνει ένα διάλειμμα το μοτέρ )

    πριν γινει ολο αυτο το ψυγειο αρχισε να κανει περιεργο θορυβο και ειχε πεσει λιγο η αποδοση του.
    Για το σύμπτωμα που αναφέρεις , (μπορεί πριν να έρθει ο τεχνικός) να είχε απλά πρόβλημα ανεμιστήρα , που λες
    αλλάζει μοτέρ και φτερωτή και το ψυγείο ζωντάνεψε.
    . Δεν θέλω να είμαι απόλυτος χωρίς αποδείξεις .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 01-02-23 στις 23:07

  9. #9
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.127

    Προεπιλογή

    Να συμπληρώσω με λύπη μου ότι στο μοτέρ το παλιό οι θόρυβοι που ακούγονταν ήταν από τα καημένο το κλίξον το οποίο από τις συνεχόμενες προσπάθειες να ξεκινήσει το μοτέρ ανοιγόκλεινε και ακουγόταν αυτό το κλικ κάθε λίγο και λιγάκι. Η λύση ήταν η αλλαγή πυκνωτή εκκίνησης του μοτέρ και όχι η αντικατάσταση του συμπιεστή. Από εκεί και πέρα κι εγώ δεν θέλω να είμαι απόλυτος χωρίς αποδείξεις , αλλά επειδή το έχω ζήσει πολύ φοβάμαι ότι το έργο επαναλαμβάνεται.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.730

    Προεπιλογή

    Φίλε Κώστα,
    σου εύχομαι ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ μ΄ ΥΓΕΙΑ.
    Δεν γνωρίζω αν ήρθε σήμερα (02.02.2023) ο τεχνικός κι έδωσε λύση στη συμπεριφορά λειτουργίας του ψυγείου σου.
    Αλλά όπως γράφει ο φίλος Δημήτρης από Γαλάτσι Αθήνας από προσωπική του εμπειρία κι επειδή επί πλέον φαίνεται
    εντελώς λογικό έχει ελεγχθεί ο πυκνωτής εκκίνησης του ψυγείου σου;
    Μάλιστα αν ο πυκνωτής υπάρχει κι έχει πρόβλημα (απώλειας χωρητικότητας ή βραχυκυκλώματος) και δεν έχει αντικατασταθεί,
    τότε είναι πολύ πιθανόν (κατά 90% ίσως), σ΄ αυτόν ν΄ οφείλεται το θέμα της μη διακοπής του νέου συμπιεστή.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αφυγραντήρας, δεν σταματά.
    από Kostas.Cha στο forum Υπόλοιπες Μικροσυσκευές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-17, 22:25
  2. [Indesit] Δεν σταματά να αντλεί νερό.
    από anak στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 20:41
  3. [Άλλη] Ψυγεείο ξεκινα και σταματά
    από dim s-max στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-14, 18:11
  4. [Brandt] Εγκέφαλος brandt, δεν σταματά να περιστρεφεται
    από TAKI στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-13, 19:56
  5. [Κλιματιστικό] Πρόβλημα με κλιματιστικό- δεν σταματά ο συμπιεστής
    από george1970 στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-13, 12:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας