Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 26
  1. #11

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.728

    Προεπιλογή

    Και κάτι ακόμα.
    Σύμφωνα με το User Manual ( https://manualzz.com/download/54042433 ) για το παρόμοιο μοντέλο KGN49A/00GB/03
    οι θερμοκρασίες στον καταψύκτη κυμαίνονται από -16ο C έως -24ο C (SUPER) ενώ στη συντήρηση από +8ο C Max. μέχρι +2ο C Min.

    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  2. #12

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.310

    Προεπιλογή

    Λογικά στην υπόθεση πυκνωτή υποθέτοντας ότι είναι ελαττωματικός , δεν θα δούλευε συνεχώς (έστω και με υποτίθεται μειωμένη απόδοση από πλευράς συμπιεστή ) , αλλά θα έκοβε από το κλίξον , (πιστεύοντας κατά την γνώμη μου ότι το κλίξον περιέχει και ιδιότητες θερμικού προστασίας που θα αναγκάσει τον συμπιεστή να σταματήσει )

  3. #13

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.728

    Προεπιλογή

    Φίλε Πέτρο,
    πράγματι το klixon παρέχει θερμική προστασία αλλά επειδή ο φίλος Κώστας αναφέρει στο post #1 ότι το μοτέρ δεν σταματάει να
    λειτουργεί και δείχνει υπερθέρμανση, σημαίνει ότι το klixon ΔΕΝ κόβει τη λειτουργία του μοτέρ.
    Ο πυκνωτής - εάν υπάρχει δεν το γνωρίζω - αλλά πρέπει ν΄ υπάρχει ως πυκνωτής εκκίνησης, όπως το λέει τ΄ όνομα του εκκινεί τον
    συμπιεστή, αλλά σε περίπτωση ελαττωματικού πυκνωτή είναι πολύ πιθανόν να το θέτει σε συνεχή λειτουργία.
    Σε κάθε περίπτωση ένας έλεγχός του μ΄ ένα καπασιτόμετρο ΔΕΝ θα έβλαπτε, τουναντίον βοηθούσε.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  4. #14
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.464

    Προεπιλογή

    Γειά σου Κώστα.
    Το μοτέρ που αναφέρεις στο 1# post είναι το παλιό ή το καινούριο;
    Αν είναι το καινούριο τότε όλα καλά ως προς την επιλογή του μοτέρ.
    Από κει και πέρα η αντικατάσταση του μοτέρ πρέπει να γίνει αφού καθαριστεί το κύκλωμα από λάδια. Αν δεν καθαριστεί δεν αποδίδει σωστά. Αυτό είναι μια βασική αρχή σε ψυγεία που δουλεύουν με R600 όπως το δικό σου.
    Επίσης τα υγρά πρέπει να μπουν με ζυγαριά ακριβείας και όχι με βάση τις πιέσεις που δείχνει το μανόμετρο.
    Αν έγινε σωστά η διαδικασία αντικατάστασης του μοτέρ μετά πάμε σε πρόβλημα βεντιλατερ κατάψυξης, χαλασμένο ταμπερ, πρόβλημα σε διακόπτη πόρτας και πιο σπάνια σε αισθητήρες.

  5. #15

    Μέλος
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.οχι δυστυχώς το πρόβλημα δεν έχει λυθεί περιμένω τον τεχνικό την Δευτέρα να ελέγξει την συνδεσμολογία μήπως έγινε κάτι λάθος.ο τύπος είναι απατεώνας.οπως ανέφερε ο φίλος tipos πιο πάνω τα υγρά σε καμία περίπτωση δεν μπήκανε ζυγαριά αλλά όπως μου είπε η γυναίκα μου επειδή εγώ έλειπα σύνδεσεια μπουκάλα και όταν σταμάτησε να ρουφάει της είπε ότι το κύκλωμα είναι εντάξει από φρεον.αυτο που θέλω να σας ρωτήσω είναι ότι κλείνω το ψυγείο από το κουμπί που υπάρχει στην πόρτα της συντήρησης και το μοτερ συνεχίζει να δουλεύει και κλείνει μόνο αν το βγάλω από την πρίζα.ειναι φυσιολογικό αυτό?όσο για τον τύπο τον δήθεν μάστορα μου έκοψε τιμολόγιο με μειωμένη τιμή 60 ευρώ συν το ΦΠΑ και όταν τον ρώτησα γιατί δεν υπάρχουν τα ανταλλακτικά στο τιμολόγιο μου είπε ότι τα πήρε χωρίς ΦΠΑ ακόμη γελάω.αν δεν μου επιστρέψει αύριο τα χρήματα σε περίπτωση που δεν διορθώσει την βλάβη την μύνηση την έχει στην τσέπη του.μια δουλειά 3 ωρών έφαγα μια εβδομάδα

  6. #16

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.310

    Προεπιλογή

    Φίλε Κώστα να απαντάς στις ερωτήσεις / απάντησε για το #14
    Το μοτέρ που αναφέρεις στο 1# post είναι το παλιό ή το καινούριο;
    μου είπε η γυναίκα μου επειδή εγώ έλειπα σύνδεσεια μπουκάλα και όταν σταμάτησε να ρουφάει της είπε ότι το κύκλωμα είναι εντάξει από φρεον.
    Διευκρίνισε να καταλάβουμε καλύτερα , εννοείς ήρθε δεύτερη φορά για να κάνει την περίφημη "συμπλήρωση φρέον" ? ( ή η αναφορά αυτή είναι για την 1η φορά που ήρθε ο τεχνικός) , γιατί αν είναι η 2η φορά , τότε πιθανά να υπήρχε διαρροή φρεον (μόνιμη εξ αρχής και πριν αντικαταστήσει το υποτίθεται μοτέρ)

    Δεν απάντησες και σε ερώτηση που σου έκαναν μέχρι πόσο κατεβάζει την θερμοκρασία αυτήν την στιγμή (παρόλο που δουλεύει συνεχώς / π.χ. παγώνουν τα πράγματα ακόμη και στην συντήρηση? ) , από αυτά θα βγουν διάφορα συμπεράσματα , από τις λεπτομέρειες και την σειρά ενεργειών του τεχνικού .

    Η γνώμη μου είναι να πάρεις και 2η γνώμη άλλου τεχνικού , αλλά να του πεις για την επίσκεψη του 1ου τεχνικού , καθώς και το ιστορικό της 1ης βλάβης που είχες πριν την επίσκεψη του 1ου τεχνικού.

  7. #17

    Μέλος
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Συγνώμη για το μπέρδεμα.ναι αναφέρομαι στο νέο μοτέρ που τοποθετήθηκε επίσης αλλάχτηκε και το βεντιλατερ κατάψυξης.ο τεχνικός ήρθε δεύτερη φορά γιατί του είπα ότι το μοτέρ για τρίτη ημέρα δουλεύει συνέχεια.την δεύτερη φορά έβαλε μια ακόμη ελάχιστη ποσότητα φρέον.το περίεργο είναι ασχέτως την συνεχόμενη λειτουργία δεν υπάρχει πάγωμα ιδίως στη συντήρηση η οποία έχει 4 βαθμούς και -16 η κατάψυξη.το πλαϊνό πάνελ στο κάτω μέρος που βρίσκεται η κατάψυξη ζεματαει επίσης το ίδιο και το μοτέρ.παλιοτερα το ψυγείο έκανε τα παριεργα και έντονα κρακ για τον πάγο τώρα τίποτα απολύτως.οπως είπα και πιο πριν δεν μπορώ να καταλάβω γιατί εφόσον κλείνω το ψυγείο από το κουμπί οn off το μοτέρ συνεχίζει και βαράει.

  8. #18

    Μέλος
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Di*Ca_Electronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Πέτρο,
    πράγματι το klixon παρέχει θερμική προστασία αλλά επειδή ο φίλος Κώστας αναφέρει στο post #1 ότι το μοτέρ δεν σταματάει να
    λειτουργεί και δείχνει υπερθέρμανση, σημαίνει ότι το klixon ΔΕΝ κόβει τη λειτουργία του μοτέρ.
    Ο πυκνωτής - εάν υπάρχει δεν το γνωρίζω - αλλά πρέπει ν΄ υπάρχει ως πυκνωτής εκκίνησης, όπως το λέει τ΄ όνομα του εκκινεί τον
    συμπιεστή, αλλά σε περίπτωση ελαττωματικού πυκνωτή είναι πολύ πιθανόν να το θέτει σε συνεχή λειτουργία.
    Σε κάθε περίπτωση ένας έλεγχός του μ΄ ένα καπασιτόμετρο ΔΕΝ θα έβλαπτε, τουναντίον βοηθούσε.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης
    Πριν γίνει αλλαγή του μοτέρ ο τεχνικός είχε δοκιμάσει ρελέ και πυκνωτή εκκίνησης χωρίς κάποιο αποτέλεσμα και γι'αυτό κατέληξε στο μοτερ

  9. #19

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.310

    Προεπιλογή

    Προσωπικά ξεκινώντας από το σύμπτωμα #6 . Βρήκαμε που βρήκαμε ότι έχει πρόβλημα ο συμπιεστής (μένει ένα αίνιγμα αν ο θόρυβος ήταν από τον συμπιεστή ) ή τον ανεμιστήρα .
    Γιατί αν δεν ήταν από τον ανεμιστήρα ο θόρυβος , μου μπαίνουν υποψίες ότι το ψυγείο έχει είχε διαρροή μέσα στο κύκλωμα.
    Από αυτό έφερε στην συνέχεια πρόβλημα στον συμπιεστή / παλιό και νέο.
    Εκτός από τα σημαντικά που αναφέρονται στο #14 (βασικές ενέργειες που θα έπρεπε να γίνουν ) , εξαιτίας της αναφοράς στο #6 αλλά και αν δεν ήταν ο θόρυβος από τον ανεμιστήρα , αλλά από τον συμπιεστή ( δεν αναφέρομαι σε θόρυβο του κλίξον ) . Μπαίνουν υποψίες διαρροής στο ψυκτικό κύκλωμα , και θα έπρεπε συμπληρώνοντας τα του #14 να γίνει έλεγχος του ψυκτικού κυκλώματος για πιθανή διαρροή.
    Για τον τεχνικό ήταν σημαντικό (πριν αλλάξει τον συμπιεστή ) , γιατί αν δεν το κάνεις , όσα μοτέρ και να αλλάξεις , όσα υγρά και να αντικαταστήσεις , θα υπάρχει συνεχώς πρόβλημα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 06-02-23 στις 00:45

  10. #20
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.464

    Προεπιλογή

    Αν το μοτέρ δεν σταματά όταν κλείνεις από τον γενικό διακόπτη τότε σίγουρα έχει λάθος συνδεσμολογία στο μοτέρ.
    Να φανταστώ ότι όταν πατάς τον γενικό διακόπτη όλα τα άλλα όπως η λάμπα σβήνουν σωστά;

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αφυγραντήρας, δεν σταματά.
    από Kostas.Cha στο forum Υπόλοιπες Μικροσυσκευές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-17, 22:25
  2. [Indesit] Δεν σταματά να αντλεί νερό.
    από anak στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 20:41
  3. [Άλλη] Ψυγεείο ξεκινα και σταματά
    από dim s-max στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-14, 18:11
  4. [Brandt] Εγκέφαλος brandt, δεν σταματά να περιστρεφεται
    από TAKI στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-13, 19:56
  5. [Κλιματιστικό] Πρόβλημα με κλιματιστικό- δεν σταματά ο συμπιεστής
    από george1970 στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-13, 12:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας