Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 24
  1. #11

    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Arta
    Μηνύματα
    87

    Προεπιλογή

    σε ευχαριστω Κωστα , αλλα δεν εχω programmer...

  2. #12

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.716

    Προεπιλογή

    Στην ιστοσελίδα : https://fr.aliexpress.com/item/4000033353520.html?gateway Adapt=glo2fra&spm=a2g0o.search0304.0.0.65cf7d5dO4Z 5qq&algo_pvid=e5a7b8d2-a1c5-4b1c-a4c8-5605c7d8a4db&algo_exp_id=e5a7b8d2-a1c5-4b1c-a4c8-5605c7d8a4db-14 πωλείται προγρ/στής RT809F στη τιμή των 60,88€ μ΄ υπολογισμένα τα μεταφορικά από Κίνα.
    Νομίζω ότι αξίζει τον κόπο η αγορά του, θα σου φανεί για πολλές επισκευές χρήσιμος.

    Εκτός από τ΄ αρχείο επαναπρογρ/σμού που μπορεί να σου στείλει στ΄ e-mail σου ο φίλος Κώστας από Ξυλόκαστρο στο post μου #6 αναφέρω και το site της Elektrotanya
    που δίνει συμπιεσμένα αρχεία γι΄ Upgrade με Flash Memory Stick αλλά ίσως να μην κάνει για τη δική σου περίπτωση ενώ του Κώστα είναι μάλλον δοκιμασμένο από τον ίδιο,
    άρα φέρει μεγαλύτερη αξιοπιστία.

    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  3. #13

    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Arta
    Μηνύματα
    87

    Προεπιλογή

    Δημήτρη , ειμαι στα 60 , σαν ηλεκτρονικος με καταστημα επισκευης ηλεκτρονικών συσκευών ασχοληθηκα πριν 25 χρόνια , μετα ακολούθησαν αλλες δουλειές και τα τελευταία χρόνια πιο πολυ δούλεψα σε καταστημα πληροφορικής με ταμειακές κλπ (εκει χρειάστηκε καποιες φορές το κολητήρι κ ο θερμός αέρας).Η τηλεόραση ειναι δική μου και προσπαθώ να την επισκευάσω. Αν χρειάζεται να ξεκολήσω το ολοκληρωμένο για να το πργραμματίσω + το κο'όστος αγοράς του προγραμματιστή , που δεν νομίζω να ξαναχρησιμοποίσω , συμφέρει να πάρω μια t-con και να ξεμπερδέυω , εκτός και αν τη στείλω στο φίλο Κώστα να την προγραμματίσει και να πληρώσω το αντίστοιχο κόστος.
    Πάντως σας ευχαριστώ που ασχοληθήκατε και με βοηθήσατε.

  4. #14

    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2021
    Περιοχή
    Ξυλόκαστρο
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Κανένα πρόβλημα αν θές μπορείς να μου το στείλεις και δεν θέλω χρήματα μόνο που θα αναλάβεις τα έξοδα αποστολής μπορείς να μου στείλεις ολόκληρη την tcon. Στείλε μου pm αν θές.

  5. #15

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.716

    Προεπιλογή

    Επανέρχομαι για μία σημαντική διόρθωση που ξεκινά από το 1ο post μου (#2) όπου η ιστοσελίδα που παρέχει το Service Manual της FLA4320UH
    είναι η : https://elektrotanya.com/vestel_17mb.../download.html κι όχι αυτή που αναγράφω κι αφορά τη Main Board : 17MB70.
    Ομοίως για τη TV του thread δεν ισχύει το site : https://elektrotanya.com/vestel_17mb.../download.html , (post μου #6 & #12)
    καθόσον κι αυτό αναφέρεται στο F_W Upgrade της Main Board : 17MB70.

    Τώρα εάν ο φίλος Κώστας από Ξυλόκαστρο καταφέρει ν΄ επαναπρογραμματίσει τ΄ IC : U17 (EEPROM) της T-Con Board, που αναφέρει στο post # 10, ίσως
    την επαναφέρει σε λειτουργία και δεν χρειαστεί ο φίλος Κώστας από Άρτα ν΄ αγοράσει καινούργια.

    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  6. #16

    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Arta
    Μηνύματα
    87

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Di*Ca_Electronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επανέρχομαι για μία σημαντική διόρθωση που ξεκινά από το 1ο post μου (#2) όπου η ιστοσελίδα που παρέχει το Service Manual της FLA4320UH
    είναι η : https://elektrotanya.com/vestel_17mb.../download.html κι όχι αυτή που αναγράφω κι αφορά τη Main Board : 17MB70.
    Ομοίως για τη TV του thread δεν ισχύει το site : https://elektrotanya.com/vestel_17mb.../download.html , (post μου #6 & #12)
    καθόσον κι αυτό αναφέρεται στο F_W Upgrade της Main Board : 17MB70.

    Τώρα εάν ο φίλος Κώστας από Ξυλόκαστρο καταφέρει ν΄ επαναπρογραμματίσει τ΄ IC : U17 (EEPROM) της T-Con Board, που αναφέρει στο post # 10, ίσως
    την επαναφέρει σε λειτουργία και δεν χρειαστεί ο φίλος Κώστας από Άρτα ν΄ αγοράσει καινούργια.

    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης
    εχω ηδη ετοιμο το δέμα να φυγει αυριο για Ξυλόκαστρο , αν δουλέψει ολα καλα...αλλοιως παμε για αλλη t-con

  7. #17

    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2021
    Περιοχή
    Ξυλόκαστρο
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς για τον φίλο fuzz απλά για ενημέρωση, η Τcon δεν είχε θέμα με το λογισμικό της, σύγκρινα τα δύο αρχεία και ήταν ακριβώς τα ίδια, αυτό που είχα και αυτό που τράβηξα απο την eeprom. Βρήκα έναν βραχυκυκλωμένο πυκνωτή mlcc 2,2μF απο τους 4 που έχει στην έξοδο για την παραγωγή της Vgh. Μετά την αφαίρεση του δέν μπόρεσα να επαναφέρω την τάση αυτή, αλλά και άλλη μία τάση Vadd που είναι για την τροφοδοσία των Cof. Υπεύθυνο για την παραγωγή των τάσεων αυτών αλλά και για την ρύθμιση του Gamma είναι το Qfn i8973 το οποίο δεν διαθέτω. Επεστράφη στον φίλο χωρίς να επισκευασθεί.

  8. #18

    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Arta
    Μηνύματα
    87

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kstigas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς για τον φίλο fuzz απλά για ενημέρωση, η Τcon δεν είχε θέμα με το λογισμικό της, σύγκρινα τα δύο αρχεία και ήταν ακριβώς τα ίδια, αυτό που είχα και αυτό που τράβηξα απο την eeprom. Βρήκα έναν βραχυκυκλωμένο πυκνωτή mlcc 2,2μF απο τους 4 που έχει στην έξοδο για την παραγωγή της Vgh. Μετά την αφαίρεση του δέν μπόρεσα να επαναφέρω την τάση αυτή, αλλά και άλλη μία τάση Vadd που είναι για την τροφοδοσία των Cof. Υπεύθυνο για την παραγωγή των τάσεων αυτών αλλά και για την ρύθμιση του Gamma είναι το Qfn i8973 το οποίο δεν διαθέτω. Επεστράφη στον φίλο χωρίς να επισκευασθεί.
    15.jpg

    Κωστα , οπως βλέπεις η τηλεόραση δουλεψε!!!!!!
    μολις εβαλα την t-con επανω , λεω -απογοητευμένος - ας την αναψω να μετρησω καμμια τάση μετα τις αλλαγες που μου ειπες....και.....ηρθε η εικονα!!!!!

    Σε ευχαριστω που απο τον χρόνο που έχεις για επισκευές διέθεσες χωρις κανενα οικονομικο "κίνητρο" να βοηθήσεις , να αναλάβεις , να αναβαθμίσεις και τελικά να επισκευάσεις την πλακέτα ..!!!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον fuzz για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    fotisp2 (22-02-23)

  10. #19

    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2021
    Περιοχή
    Ξυλόκαστρο
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Τελικά παίρνει και κάποιο ακόμα σήμα ελέγχου απο την main για να κάνει enable τις δύο αυτές τάσεις VgH1 και Vadd αλλά δέν είχα την δυνατότητα να έχω και την main μαζί.

    Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια πάντως, απλά τα Fuc... ing electronics μπορούν να σε ξεγελάσουν. Να μιά περίπτωση Tcon που δεν αρκεί η τάση τροφοδοσίας απο την main αλλά χρειάζονται και control σήματα ή και πιθανών την ύπαρξη Lvds σημάτων για να έχουμε όλες τις DC τάσεις για το panel.

    Να ξέρεις ότι είμαι πολύ χαρούμενος που βοήθησα,επίσης θα πρέπει να μπει ξανά στην θέση του ένας νέος καλός πυκνωτής mlcc 2,2μF/50V

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kstigas για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    fotisp2 (22-02-23)

  12. #20

    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Arta
    Μηνύματα
    87

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kstigas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...........................επίσης θα πρέπει να μπει ξανά στην θέση του ένας νέος καλός πυκνωτής mlcc 2,2μF/50V
    ωχ!!!!που μπενει αυτος?!!!!!
    και την βιδωσα....!!!!
    ειναι σημαντικος?

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Τηλεόραση Sony] SONY KDL -22BX200 EXEI HXO OXI EIKONA
    από gstar στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-18, 15:29

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας