Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Nov 2022
    Περιοχή
    Σαλαμίνα
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή Πλακετα διαδρομου γυμναστικης

    Καλησπέρα , καλώς σας βρήκα.

    Μετά από ένα ηχηρό "Τσαφ" σταμάτησε να λειτουργεί ο διάδρομος γυμναστικής μου. (Proteus MTM-5600)
    Το πρόβλημα το εντόπισα σε βραχυκύκλωμα σε ένα MOSFET ισχύος (IRFP450a) στην πλακέτα του (KING-1 BC-1070(6)).
    Άλλαξα και τα δυο καθώς έχει δυο σε παράλληλη σύνδεση.
    Πριν τις δοκιμές έλεγξα (όσο μπορώ και γνωρίζω) και την υπόλοιπη πλακέτα και βρήκα βραχυκυκλωμένη μια διπλή δίοδο με κοινή κάθοδο (FEP30JP) και ένα PNP τρανζίστορ που συνδεόταν απευθείας στα MOSFET (το Emitter του τρανζίστορ στην Gate των MOSFET).
    Μετά από την αλλαγή τους έκανα δοκιμή στον πάγκο με τα χειριστήρια και την καλωδίωση του διάδρομου και με φορτίο μια λάμπα 220V πυρακτώσεως.
    Όλα λειτουργήσαν φυσιολογικά.


    Αφού τα τοποθέτησα όλα πάλι πάνω στον διάδρομο (και μετα από ένα καλό καθάρισμα σε τάπητα, ρουλεμάν, ιμάντες...) , λειτούργησε κανονικά για μια και μοναδική φορά.
    Μετά από αυτή την μια φορά δεν ξαναλειτούργησε.
    Τα ξαναέβαλα όλα στον πάγκο και έχω μετρήσει ότι μπορώ να μετρήσω και δεν βρήκα κάτι.


    Το μόνο που δεν κατέχω είναι το κομμάτι της πλακέτας που συνδέετε με την πλακέτα χειρισμού του διαδρόμου και με την πλακέτα χειρισμού.
    Στο κομμάτι του τροφοδοτικού έχει ένα 7805 regulator, ενα ΝΠΝ τρανζίστορ μια γέφυρα ανόρθωσης και μερικές αντιστάσεις, διόδους, πυκνωτές τα οποία τα έλεγξα όλα και είναι μια οκ.
    Επίσης έχει ένα 12C505A το οποίο δεν έχω προγραμματιστή να το διαβάσω και δεν ξέρω και πως να το κάνω και τι .
    Με την υπόλοιπη πλακέτα συνδέετε με ένα Optocoupler (Cosmo 1010 817) το οποίο εκτός το ότι το έλεγξα το αντικατέστησα μπας και ....


    Δεν άλλαξε τίποτα , απλά δεν λειτουργεί .


    Μετά από παρότρυνση φίλου βραχυκύκλωσα στιγμιαία τα PIN 3 και 4 του Optocoupler (την πλευρα του φωτοτρανσιστορ)και η πλακέτα έβγαλε έξοδο και λειτούργησε το φορτίο (Λάμπα).
    Μετά από αυτό πιστεύω ότι το πρόβλημα πρέπει να είναι στην πλακέτα που χειρίζεται το τροφοδοτικό και όχι το τροφοδοτικό καθαυτό.
    Δεν έχω σχέση με την έννοια του PWM και δεν μπορώ να το ελέγξω.
    Η γνώσεις μου είναι περισσότερο ηλεκτρολόγου και πολύ λιγότερο ηλεκτρονικού.


    Συγνώμη για το κατεβατό αλλά ήθελα να σας εξηγήσω τι έχω κάνει.
    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και οποιαδήποτε ιδέα είναι πολύτιμη για εμένα καθώς ο διάδρομος είναι παλιός μεν (ήταν) λειτουργικός και σε αρίστη κατάσταση δε.
    Φωτογραφίες έχω για τα πάντα αν χρειαστεί να ανεβάσω απλά τώρα δεν τις έχω μαζί μου.
    Ευχαριστώ και πάλι ,Γιώργος.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη r6assos : 24-11-22 στις 10:30 Αιτία: γραμματοσειρα

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον r6assos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (24-11-22)

  3. #2

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Nov 2022
    Περιοχή
    Σαλαμίνα
    Μηνύματα
    25

  4. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.716

    Προεπιλογή

    Φίλε Γιώργο,
    δεν υπάρχει δυστυχώς σχηματικό στο Διαδίκτυο για να κάνεις σωστό έλεγχο κυκλώματος
    όλων των πλακετών (χειρισμού, τροφ/σίας) και κατ΄ επέκταση έλεγχο εξαρτ/των.
    Οπωσδήποτε πρέπει ν΄ ελεγχθούν το relay τα zener / δίοδοι / TRN΄s κι όλοι οι ηλεκτρ/κοί πυκνωτές
    αφού αποκολληθούν από τη πλακέτα ως προς τη σωστή τους χωρ/τα αλλά κι ως προς τ΄ ESR τους.
    Τ΄ ολοκληρωμένο 12C505 είναι τ΄ όρθιο μαύρο κεραμικό ή κάποιο άλλο;
    Επίσης δεν είναι εμφανή τα στοιχεία του ολοκληρωμένου 2X4 pins που βρίσκεται πάνω σε βάση.
    Οπωσδήποτε υπάρχει κάποια δ/πη για να μην πηγαίνει τάση από τη πλευρά των pins 3, 4 του optocoupler,
    αλλά θέλει αρκετό ψάξιμο για να βρεθεί.
    Κάνε ένα καλό καθαρισμό του κάτω μέρους της PCB (2η photo) με καθαρό ασετόν ή ισοπροπυλική αλκοόλη
    και ξαναπέρασε ορισμένες από τις κολλήσεις (φαίνεται ότι έχουν ραγίσματα).
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Di*Ca_Electronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    r6assos (27-11-22)

  6. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Nov 2022
    Περιοχή
    Σαλαμίνα
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    Καλημέρα και πάλι. Περίμενα πως και πως μια απάντηση , μία ιδέα για το τι να κάνω. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που αφιερώσατε. Το 12c508 είναι το 2*4 που φαίνεται στην φωτογραφία.
    Θα ακολουθήσω τις οδηγίες σας μπας και γίνει κάτι.
    Μετά από λίγη σκέψη αποφάσισα να βγάλω στον αέρα τα πιν 1 και 2 του οπτοκουπλερ και να το οδηγήσω πολύ απλά με μια μπαταρία 1.2 βολτ. Και όμως έχω κανονικά έξοδο. Συνεχίζοντας τις δοκιμές έβαλα και ένα γραμμικό ροοστατη στο πιν 1 (+) στα 10κ και έχω και αυξομείωση στροφών στο μοτέρ . Από 0 μέχρι 50 % περίπου δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα στην λειτουργία (μέχρι εκεί το δοκίμασα).
    Αποφάσισα να δοκιμάσω όλο το εγχείρημα με φορτίο (εμένα) αλλά με πολύ προσοχή (μην φάω και τα μούτρα μου) .
    Τον χρησιμοποίησα 2 φορές για δύο μέρες στο 50 % με εμένα πάνω (100 κιλά άνθρωπο) για 40 λεπτά την φορά.
    Αυτή η δοκιμή ενισχύει την άποψή μου για βλάβη στην πλακέτα χειρισμού και όχι στην πλακέτα τροφοδοσίας του μοτέρ.
    Ευχαριστώ και πάλι.

  7. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.716

    Προεπιλογή

    Ναι Γιώργο απ΄ ότι συμπεραίνεται κι από την απάντηση που ΄δωσε ο φίλος Άκης από Μαγνησία) στις 8-11-2022
    ( thread 76 της 20-10-2022 https://www.howtofixit.gr/forum/arch...p/t-74975.html ).
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Di*Ca_Electronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    r6assos (27-11-22)

  9. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Nov 2022
    Περιοχή
    Σαλαμίνα
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    Καλημέρα.
    Ωραία, μάλλον έμπλεξα,που να βρω κονσόλα για τόσο παλιό διάδρομο?
    Πρέπει να φτιάξω κάτι ,μια πιο μόνιμη και πιο χρηστική κατασκευή με ποντενσιομετρο χωρίς μπαταρία για να τον χρησιμοποιώ.
    Ρίξτε σας παρακαλώ πολύ μια τελευταία ματιά στην τρίτη φωτογραφία στην οποία φαίνεται το βύσμα που συνδέεται η κονσόλα. Ανεβοκατεβαζει στροφές με PWM? με παλμούς? ή αλλάζει τάση ή αντίσταση? Με μετρήσεις δεν έβγαλα άκρη. Προσπάθησα να συνδέσω και μια γεννήτρια παλμών αλλά και πάλι τίποτα.
    Χίλια ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας.

  10. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    242

    Προεπιλογή

    3 χρόνια λειτουργία με το SCR και ησύχασα. Δεν έχω προγράμματα και ενδείξεις για καρδιακούς παλμούς αλλά και στο περπάτημα στην παραλία δεν έχω. Το θέμα είναι ότι δεν πέταξα ένα μηχάνημα αξίας 500+ ευρό και δεν πληρώνω 100στάρια ανά διετία.
    https://www.youtube.com/watch?v=SjEgKH_MGFE

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον NEOMELOS για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    r6assos (27-11-22)

  12. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Nov 2022
    Περιοχή
    Σαλαμίνα
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    Αν δεν είχα λειτουργικό τροφοδοτικό θα το έκανα σίγουρα. Είναι πολύ καλή και οικονομική λύση. Ευχαριστώ που την μοιράστηκες μαζί μας.

  13. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.716

    Προεπιλογή

    Φίλε Γιώργο,
    απ΄ ότι παρατήρησα στη 3η photo ο microcontroller είναι ο PIC12C508A κι όχι ο PIC12C505A που αναγράφεις.
    Αυτός είναι προγραμματισμένος αλλά ψάξε μήπως βρεις τον ίδιο στ΄ e-Bay ή στ΄ Ali-Express προγραμματισμένο.
    Πιθανόν έχεις απ΄ αυτόν το πρόβλημα της μη εκκίνησης του μοτέρ.
    Αν δεν τον βρεις προγρ/νο αγόρασέ τον απρογραμμάτιστο και ρώτησε την εταιρεία που αγόρασες τον διάδρομο αν
    διαθέτει τ΄ αρχείο προγρ/σμού του microcontroller PIC12C508A και μπορεί να στο δώσει (στ΄ e-mail σου π.χ. ή
    στο wetransfer.com - ένα αρχείο HAX μάλλον θα ΄ναι).
    Αν και πάλι δεν συμβεί αυτό από το link : http://www.qrp.gr/microwave/giannopk...programmer.htm μπορείς
    να διαβάσεις (αφού μεταφράσεις στην Ελληνική γλώσσα) πως γίνεται ή ανάγνωση / εγγραφή του IC : PIC12C508A,
    αλλά χρειάζεται να κατασκευάσεις ή ν΄ αγοράσεις κάποιον programmer.
    Ρώτησε και στο κατ/μα πώλησης Ηλεκτρ/κών Εξαρτ/των "ΓΚΑΓΚΑΣ ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ" , τηλ/να : 2108320208, 2108325034
    αν έχουν τ΄ ολοκληρωμένο προγραμματισμένο για τον συγκεκριμένο διάδρομο.
    Επί πλέον από τα Datasheets του IC ( https://datasheetspdf.com/pdf-file/4...logy/12C508A/1 )
    έλεγξε αν αυτό τροφ/ται σωστά με τάσεις.

    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  14. #10

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Nov 2022
    Περιοχή
    Σαλαμίνα
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    Καλημέρα, ναι στο πρώτο μου post έχω κάνει, δυστυχώς , τυπογραφικό λάθος αλλά στο 4ο post μου αναφέρω το σωστό.
    Χαίρομε που πιστεύετε ότι μπορεί να είναι αυτή η βλάβη . Έχω έναν προγραμματιστή (κινέζικο φτηνό) τον οποίο τον χρησιμοποιώ για Bios σε PC ,τον δοκίμασα αλλά δεν κάνει.
    Με τάση τροφοδοτείτε κανονικά με 5 Volt απο το LM7805 αφού δώσω εντολή START από τα χειριστήρια, πριν το START δεν έχει τάση. Το μόνο που έχω παρατηρήσει έχω παρατηρήσει ότι με την φύσα των χειριστηρίων στον αέρα έχω 11.8 Volt στην γέφυρα ανόρθωσης ακριβώς μετά τον AC μετασχηματιστή 220 σε 12, ενώ όταν την κουμπώνω πέφτει στα 10 και κάτι. Ασχέτως αν είναι πάνω ή όχι το 12c508a. Έχω αλλάξει και το LM7805 και την γέφυρα ανόρθωσης.
    Ο διάδρομος είναι παλιός, 25ετιας περίπου. Θα κάνω προσπάθεια να μιλήσω σήμερα κιόλας με την ΜΕΚΜΑ. Είναι ένας Proteus MTM5600. Τώρα να βρω έτοιμο προγραμματισμένο 12c508a για τον συγκεκριμένο διάδρομο μου φαίνεται απίθανο αλλά φυσικά και θα το κοιτάξω ,μακάρι να βγάλω άκρη.
    Χίλια ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας , να είστε καλά.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Bosch] Ψυγείο Αναβοσβήνει σε Τυχαίες Στιγμές
    από Inferno στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-19, 13:29
  2. [Κλιματιστικό Panasonic] σταμάτησε να βγάζει κρύο αέρα
    από SDrikos στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-18, 12:22
  3. [Τελικός Ενισχυτής] Ξ₯Ο€ΞΏΞΈΞ΅Ο„ΞΉΞΊΟŒΟ‚ ΡνισχυτΞ�Ο‚
    από markosvard στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-18, 21:12
  4. [AEG] Ξ’ΞΏΞ�θΡια ΞΌΞ΅ φουρνο AEG
    από dim s-max στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-18, 14:52
  5. [Τηλεόραση Sony] KDL 40S 5600
    από OBIVAN1 στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-17, 12:20

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας