Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Λευτερης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή Πρόβλημά με τροφοδοσία λεντοταινίας

    Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Έχω ένα πρόβλημα με την τηλεόραση. Έχω ήχο χωρίς εικόνα. Εγινε έλεγχος κάθε λεντοταινίας ξεχωριστά με led tester δούλεψαν, και κατά την δοκιμή λειτουργεί κανονικά η τηλεόραση με το εξωτερικο τροφοδοτικό. Ενώ η κάθε ταινία θέλει 16.5 V για να λειτουργήσει η πλακέτα μου δίνει σε κάθε ταινία γύρω στα 10V. Αλλάχτηκαν προληπτικά οι πυκνωτές όπως θα δείτε στην φώτο αλλά δεν έγινε τίποτα. Κάποια σχετικά βιντεοκλάμπ λένε για αλλαγή ολοκληρομένου τροφοδοσίας, σου αν δεν λέω σωστά τους όρους δεν είμαι ηλεκτρονικός όπως και δεν μπορώ να πάρω μετρήσεις αν μου προτείνετε. Οπότε εμπειρικά οποίος μπορεί να βοηθήσει.

    20220921_134852.jpg
    20220921_134901.jpg
    20220921_134910.jpg

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.730

    Προεπιλογή

    Φίλε Λευτέρη,
    το τροφ/κό και τ΄ inverter βρίσκονται πάνω στη συγκεκριμένη Main Board (715G9040-C01-002-004T) που παρουσιάζεται στη 1η photo.
    Στο Διαδίκτυο αναφέρεται ως Main Board της Philips 32PHS4112/12 και δεν υπάρχει κάποιο Service Manual που μπορεί να σε βοηθήσει
    έστω και στην αναγνώριση των εξαρτ/των της.
    Εκείνο που μπορείς να κάνεις εκτός της επισκευής της πλακέτας είναι η αντικατάστασή της.
    Στο site : https://www.ebay.com/itm/22427680814...EAAOSw0GJf1dg7 πωλείται στη τιμή των 41€ χωρίς τα
    μεταφορικά, πρέπει όμως ν΄ ελέγξεις και τα στοιχεία της οθόνης της τηλεόρασής σου έτσι ώστε η νέα πλακέτα να μπορεί να προσαρμοστεί
    σ΄ αυτή.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Λευτερης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή

    Βασικά έχει μόνο μια πλακέτα απλά έλεγα μήπως εμπειρικά κάποιος φίλος μπορούσε να μου δώσει μια πρόταση τι μπορεί να φταίει. Ευχαριστώ πολύ. Σκέφτηκα και για πλακέτα από εξωτερικό.

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.730

    Προεπιλογή

    Συμπληρωματικά και πριν παραγγείλεις τη Main Board θα πρότεινα ν΄ ελέγξεις με το LED tester το σύνολο των
    LED strips αν ανάβουν και ποια τάση και πόσο ρεύμα απαιτείται γι΄ αυτή τη λειτουργία.
    Κι αυτό γιατί μπορεί κάποιο(α) LED(΄s) να υπολειτουργεί ή να βρίσκεται(ονται) λίγο πριν την πλήρη αποκοπή του(ς),
    " βλέποντας " δε αυτή τη λειτουργία το σύστημα να " κόβει " και να σου δημιουργεί την εντύπωση ότι φταίει τ΄
    inverter που βρίσκεται πάνω στη Main Board.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Λευτερης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή

    Όπως γράφω και αρχικά ελέχθηκε η κάθε λεντοταινία ξεχωριστά (2τεμ) με led tester με τάση 16.5V η κάθε μία ξεχωριστά. Χωρίς κάποιο καμμένο λεντ. Η φισα της πλακέτας δίνει 10V σε κάθε λεντοταινία. Όλοι οι πυκνωτές αλλάχτηκαν προληπτικά αλλά μάλλον είναι πιο βαθύ...και ξανά λέω δεν είμαι ηλεκτρονικός οπότε μόνο να αλλάξω κάτι και να δοκιμάσω μπορώ. Γι αυτο ρώτησα αν γνωρίζει κάποιος εμπειρικά. Ευχαριστώ πολύ

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.730

    Προεπιλογή

    Λευτέρη,
    μπορείς αν θέλεις ν΄ αναφέρεις σε ποια τηλεόραση (μάρκα - μοντέλο) αντιστοιχεί η Main Board
    που παρουσιάζεις στο θέμα ;

    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

Παρόμοια Θέματα

  1. [Πικάπ] Τροφοδοσία πικαπ
    από Μάκης Καρας στο forum Κασετόφωνο & Πικάπ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-22, 12:52
  2. [Βιντεοκάμερα] Εξωτερική τροφοδοσία ρεύματος
    από meletiros στο forum Φωτογραφικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-16, 15:48
  3. [Miele] Πρόβλημά με miele special electronic mondia
    από κωστας μαστορας στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-14, 20:38
  4. [Σταθερός Η/Υ] Προβλημα με τροφοδοσία μητρικής
    από Fu Manchu στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-13, 14:45
  5. Πρόβλημα με τροφοδοσία Laptop
    από el504varicap στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-09, 21:04

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας