Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Λάζαρος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    88

    Προεπιλογή Dynabook Satellite Pro C50D-B-10B δεν κάνει σωστή επαφή το βύσμα στη θύρα φόρτισης

    Αγόρασα σήμερα καινούριο το συγκεκριμένο μηχάνημα.
    Αυτό που παρατήρησα είναι ότι παρουσιάζει μια μέτρια ευαισθησία στο βύσμα φόρτισης που εισέρχεται στη θύρα φόρτισης. Τι εννοώ: όταν βάζω το βύσμα φόρτισης του φορτιστή στην αντίστοιχη υποδοχή φόρτισης του λάπτοπ, αφενός δεν μπαίνει αρκετά βαθιά και σφιχτά (θέμα σχεδίασης της υποδοχής λογικά) και αφετέρου και κυρίως, αν έχω στρέψει το βύσμα φόρτισης σε μια συγκεκριμένη θέση σε σχέση με την υποδοχή (στην περίπτωσή μου όταν η γωνία του βύσματος κοιτάει προς το μπροστινό μέρος του λάπτοπ) η ηλεκτρική σύνδεση μεταξύ φορτιστή και λάπτοπ χάνεται και το λαμπάκι φόρτισης στο λάπτοπ δεν ανάβει.
    Το ζήτημα αυτό δεν παρουσιάζεται αν το βύσμα φόρτισης είναι στις υπόλοιπες θέσεις, δηλαδή είτε να κοιτά η γωνία του προς τα πάνω είτε να κοιτά προς το πίσω μέρος του λάπτοπ.
    Βέβαια και στην προβληματική θέση αν κουνήσω/πιέσω ελαφρά το βύσμα, κάνει επαφή, αλλά προφανώς αυτό δεν αποτελεί με κανένα τρόπο λύση, απλά το επισημαίνω για να γίνει κατανοητό το πρόβλημα.

    Όντας συνηθισμένος από παλιότερα μηχανήματα που είχαν άλλης σχεδίασης χοντρά βύσματα σύνδεσης με σχετικά σφιχτή εφαρμογή στη θύρα φόρτισης, μου φάνηκε αρκετά περίεργο αυτό το θέμα στο Dynabook.
    Πρόκειται για χαζοευαισθησία των μοντέρνων "ψεύτικων" λάπτοπς ή πρόκειται ξεκάθαρα για ελάττωμα της δικής μου συσκευής, οπότε να ζητήσω αντικατάσταση;
    Για να είμαι ειλικρινής φοβάμαι λίγο την αντικατάσταση, γιατί στο μηχάνημα που έχω τώρα δεν βρήκα καμμένα pixels στην οθόνη, αλλά έχω ένα φόβο μήπως κάνοντας αντικατάσταση τελικά αποκτήσω μηχάνημα με άλλο πρόβλημα (κάποιο/α καμμένα pixels).

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    763

    Προεπιλογή

    λογικα θα επρεπε να μπαίνει μεχρι τερμα μεσα. να το πας πίσω θα ελεγα

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον mikemtb73 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    lazarefa (04-08-22)

Παρόμοια Θέματα

  1. [Κλιματιστικό Samsung] Μη σωστή λειτουργία κλιματιστικού
    από GEO1975 στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-18, 17:53
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-17, 03:36
  3. [Άλλη] ARISTON Margerita TL680T Ρουχων άνω φόρτωσης, Εγκέφαλος ,επαφή.
    από ΓΙΩΡΓΟΣ Π στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-16, 22:15
  4. [Φορητός Η/Υ] Χαλασμένη επαφή σε μητρική?
    από daharis5260 στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-15, 18:39
  5. [Φορητός Η/Υ] Toshiba Satellite L350 πρόβλημα με ένδειξη φόρτισης μπαταρίας
    από gpetrom στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-13, 02:13

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας