Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Jul 2022
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή Gardena C 14 e - Πρόβλημα με το πότισμα.

    Καλημέρα σε όλους.
    Να μπω κατ ευθείαν στο πρόβλημα.Έχω τοποθετήσει ένα ποτιστικό gardena C-14 e το οποίο ξεκίνησα να το λειτουργώ από εχθές με προοπτική να δω αν λειτουργεί σωστά μέχρι να φύγουμε για διακοπές και να κάνω ότι διορθώσεις χρειαστούν μέχρι τότε. Έχω περίπου 70 γλάστρες από μικρές μέχρι και πολύ μεγάλες. Το πρόγραμμα είναι το Νο 5, δηλαδή 5 λεπτά καθημερινά. Δυστυχώς στις ψηλές γλάστρες και μόνο από την μία πλευρά φαίνεται ότι η πίεση δεν είναι αρκετή για να σπρώξει το νερό και να τις ποτίσει, ενώ εκείνες που βρίσκονται στην άλλη πλευρά ποτίζονται κανονικά. Καμιά ιδέα πως μπορώ να το διορθώσω;

    Ευχαριστώ,
    Ανδρέας

  2. #2
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.129

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreas2022 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους.
    Να μπω κατ ευθείαν στο πρόβλημα.Έχω τοποθετήσει ένα ποτιστικό gardena C-14 e το οποίο ξεκίνησα να το λειτουργώ από εχθές με προοπτική να δω αν λειτουργεί σωστά μέχρι να φύγουμε για διακοπές και να κάνω ότι διορθώσεις χρειαστούν μέχρι τότε. Έχω περίπου 70 γλάστρες από μικρές μέχρι και πολύ μεγάλες. Το πρόγραμμα είναι το Νο 5, δηλαδή 5 λεπτά καθημερινά. Δυστυχώς στις ψηλές γλάστρες και μόνο από την μία πλευρά φαίνεται ότι η πίεση δεν είναι αρκετή για να σπρώξει το νερό και να τις ποτίσει, ενώ εκείνες που βρίσκονται στην άλλη πλευρά ποτίζονται κανονικά. Καμιά ιδέα πως μπορώ να το διορθώσω;

    Ευχαριστώ,
    Ανδρέας
    Επειδή έχω κι εγώ σύστημα ποτίσματος, έχω αγοράσει τα ρυθμιζόμενα μπεκ και τα έχω καταφέρει μια χαρά σε όλες τις γλάστρες. Εσύ τι έχεις κάνει από θέμα μπέκ...??Τα δικά σου μπεκ έχουν ρυθμιστή ποσότητας??
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    στις ψηλές γλάστρες
    Επειδή είναι πολλές οι γλάστρες για την ποσότητα νερού που μπορεί να παρέχει μια βρύση φεύγει πλήρως το νερό στις π.χ. 60 γλάστρες , οπότε δεν μένει τίποτα για τις π.χ. τελευταίες γλάστρες και που είναι υπερυψωμένες .

    Ο τρόπος στάγδην που θα ρυθμίσεις πρέπει να είναι τέτοιος ώστε να βγαίνει νερό σε σταγόνες (αντί μπόλικης ελεύθερης ροής νερού σε ορισμένα μόνο μπεκ) έτσι ώστε να μην υστερεί κανένα μπεκ από επάρκεια πίεσης , και όλα να έχουν μια περίσσια πίεση ικανή να βγάζει μέχρι και το τελευταίο μπεκ και ας χρειαστεί περισσότερο χρόνο.

    Μια διακλάδωση Ταυ στην μέση (35 γλάστρες αριστερά και 35 γλάστρες δεξιά ) θα βοηθήσει επίσης .

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (26-07-22)

Παρόμοια Θέματα

  1. Χαμηλή πίεση ροής σε αυτόματο πότισμα
    από chrisosfp488 στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-18, 02:57
  2. Αυτόματο Πότισμα αναπρογραμματισμός :
    από DimMani στο forum Υπόλοιπα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-17, 00:37
  3. Ποτιστικο gardena
    από alex20 στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-17, 16:10
  4. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-16, 12:39

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας