Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Malvino
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή Ηλεκτροβαλβίδα παροχής νερού πλυντηρίου

    Χαιρετώ την παρέα και θα ήθελα την βοήθειά σας.
    Έχω μια διπλή ηλεκτροβαλβίδα που πρέπει να αλλάξω
    Αυτή που έχω είναι στα 24V DC. Στα μαγαζιά βρίσκω αντίστοιχη αλλά στα 230V AC. Επίσης βρίσκω και πηνία στα 24V AC. Αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι να πάρω την βαλβίδα των 230V και να της βάλω τα πηνία των 24V αλλά δεν ξέρω αν θα δουλέψει.
    Α) δεν ξέρω αν τα πηνία των 24V θα μπορέσουν να τραβήξουν την βαλβίδα
    Β) δεν ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα στα πηνία που τα μεν είναι DC και τα δε AC. Λογικά δεν θα έχω πρόβλημα αν είναι τα ίδια ωμ. Σωστά; Μην κάψουμε και καμία πλακέτα!!!

  2. #2
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.129

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Malvino Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετώ την παρέα και θα ήθελα την βοήθειά σας.
    Έχω μια διπλή ηλεκτροβαλβίδα που πρέπει να αλλάξω
    Αυτή που έχω είναι στα 24V DC. Στα μαγαζιά βρίσκω αντίστοιχη αλλά στα 230V AC. Επίσης βρίσκω και πηνία στα 24V AC. Αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι να πάρω την βαλβίδα των 230V και να της βάλω τα πηνία των 24V αλλά δεν ξέρω αν θα δουλέψει.
    Α) δεν ξέρω αν τα πηνία των 24V θα μπορέσουν να τραβήξουν την βαλβίδα
    Β) δεν ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα στα πηνία που τα μεν είναι DC και τα δε AC. Λογικά δεν θα έχω πρόβλημα αν είναι τα ίδια ωμ. Σωστά; Μην κάψουμε και καμία πλακέτα!!!
    Δεν υηπάρχει περίπτωση να είναι ίδια Ωμ.Το 24DC είναι λίγο δύσκολο πηνίο στην εύρεσή του αλλά υπάρχει.Κατ αρχήν μία διπλή ηλεκτροβαλβίδα μπορεί να αλλαχτεί σε δύο μονές για να πάψουν να αλληλοεξαρτώνται. Τώρα όσον αφορά τα πηνία. Αν ο πυρήνας στο κέντρο, η τρύπα δηλαδή είναι ίδια σε όλα τα πηνία, τότε μπορείς να κάνεις ότι θέλεις.Αν όμως κάποιο πηνίο κολυμπάει μην το βάλεις δεν θα γίνει δουλειά.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Malvino
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Να το θέσω λίγο διαφορετικά γιατί μπορεί να σας μπέρδεψα στο 1ο μήνυμα.
    Αν έχω δύο πηνία με ίδια χαρακτηριστικά (διαστάσεις, ωμ, ...) αλλά το ένα λέει ότι είναι DC και το άλλο AC, τότε ποια η διαφορά τους;
    Το μόνο που μπορώ εγώ να σκεφτώ είναι ότι στο DC ίσως χρειαστεί να αλλάξω την πολικότητα.

    Το είχα σκεφτεί για χωριστές βαλβίδες αλλά ο χώρος είναι περιορισμένος και θα πρέπει να μεταφερθούν εκτός πλυντηρίου και να γίνουν ματίσεις σε σωλήνες και καλώδια.
    Επίσης έχω σκεφτεί και τη χρήση δύο ρελέ 24V και να βάλω βαλβίδες 230V.
    Όπως και να έχει, αν είναι να γίνει πατέντα θα γίνει αφού εξαντλήσω κάθε άλλη δυνατή περίπτωση.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Malvino : 24-07-22 στις 15:37

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Malvino Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να το θέσω λίγο διαφορετικά γιατί μπορεί να σας μπέρδεψα στο 1ο μήνυμα.
    Αν έχω δύο πηνία με ίδια χαρακτηριστικά (διαστάσεις, ωμ, ...) αλλά το ένα λέει ότι είναι DC και το άλλο AC, τότε ποια η διαφορά τους;
    Το μόνο που μπορώ εγώ να σκεφτώ είναι ότι στο DC ίσως χρειαστεί να αλλάξω την πολικότητα.
    <<Αν έχω δύο πηνία με ίδια χαρακτηριστικά (διαστάσεις, ωμ, ...) αλλά το ένα λέει ότι είναι DC και το άλλο AC, τότε ποια η διαφορά τους;>>
    Το DC έχει πολύ μεγαλύτερη ωμική αντίσταση.
    <<Το μόνο που μπορώ εγώ να σκεφτώ είναι ότι στο DC ίσως χρειαστεί να αλλάξω την πολικότητα.>>

    Μην κάνεις σκέψεις που ξεπερνούν τον εαυτό σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλιας Α : 24-07-22 στις 16:11
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  5. #5
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.129

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Malvino Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να το θέσω λίγο διαφορετικά γιατί μπορεί να σας μπέρδεψα στο 1ο μήνυμα.
    Αν έχω δύο πηνία με ίδια χαρακτηριστικά (διαστάσεις, ωμ, ...) αλλά το ένα λέει ότι είναι DC και το άλλο AC, τότε ποια η διαφορά τους;
    Το μόνο που μπορώ εγώ να σκεφτώ είναι ότι στο DC ίσως χρειαστεί να αλλάξω την πολικότητα.

    Το είχα σκεφτεί για χωριστές βαλβίδες αλλά ο χώρος είναι περιορισμένος και θα πρέπει να μεταφερθούν εκτός πλυντηρίου και να γίνουν ματίσεις σε σωλήνες και καλώδια.
    Επίσης έχω σκεφτεί και τη χρήση δύο ρελέ 24V και να βάλω βαλβίδες 230V.
    Όπως και να έχει, αν είναι να γίνει πατέντα θα γίνει αφού εξαντλήσω κάθε άλλη δυνατή περίπτωση.
    Δεν γίνεται να έχουμε ίδιες ωμικές αντιστάσεις.....Μείνε στην απάντηση που σου έδωσα πιο πάνω στο #2 . Αλλη κατασκευή έχει το πηνίο DC και άλλη το πηνίο AC.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.304

    Προεπιλογή

    Τι να πούμε για αυτήν την βαλβίδα που δουλεύει με dc & ac (τυπογραφικό λάθος?)
    https://www.kominis.gr/index.php?opt...roduct_id=3658
    Αλλά και άλλη βαλβίδα που είναι πιο "απαιτητική " και θέλει "καθαρό" ac (την αναφέρει και "γενικής χρήσης " )
    https://antallaktiko.com.gr/%CE%91%C...83%CE%B7%CF%83
    Σε κάθε περίπτωση δώσε στοιχεία μοντέλου μπας και δούμε αν υπάρχει η ίδια (εγκεκριμένη από κατασκευαστή βαλβίδα ) για να είσαι πιο σίγουρος. Βάλε φωτό με την χαλασμένη βαλβίδα να την δούμε (και τι συμπέρανες / συμπτώματα που έκανε και θεώρησες ότι είναι χαλασμένη ? πηνίο καμένο? ή λειτουργούν τα πηνία αλλά δεν παίρνει νερό)

    https://www.youtube.com/watch?v=hkcZbfEIxf8
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 24-07-22 στις 19:58

  7. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Malvino
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Τελικά ψάχνοντάς το λίγο παραπάνω και διαβάζοντας και αυτό https://tameson.com/choosing-an-ac-o...oid-valve.html (στην ουσία είναι αυτό που έβαλε ο Κυριακίδης σε video) , πρόβλημα δεν είναι (μόνο) το πηνίο αλλά (και) η κατασκευή της υπόλοιπης βαλβίδας.
    Σαν δείγμα είναι αυτή https://www.ebay.com/itm/292610666674 και πάνω της γράφει: 038-06 33390003C
    Είναι από πλυντήριο πιάτων fisher & paykel, μοντέλο DD603IH. Η μια κόλλαγε και δεν έκλεινε αν δεν έκλεινες τη βρύση.
    Επειδή είδα αρκετά υψηλές τιμές είπα μπας και κάνω καμιά μαϊμουδιά. Αύριο όμως θα πάρω να ρωτήσω και στην αντιπροσωπεία.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Malvino : 24-07-22 στις 21:15

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Malvino Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μια κόλλαγε και δεν έκλεινε αν δεν έκλεινες τη βρύση.
    Πιθανά κόλλησε ο πίρος από άλατα και δεν μπορεί να κάνει επιστροφή του πίρου με την δύναμη του ελατήριου .
    Στις παλιές βαλβίδες που είχαν βάση πλαστική του πίρου μαζί με μεταλλική βάση αποσπώμενη , μπορούσες να τις ανοίξεις και να κάνεις έναν καθαρισμό πίρου όπως δείχνει στο 11:00 λεπτό
    https://www.youtube.com/watch?v=XSU57tlh8WY
    Τώρα τα κάνουν φιξ και δεν μπορείς να έχεις πρόσβαση στην πλαστική υποδοχή του πίρου (εσωτερικά ) για καθαρισμό .
    Εκτός αν τύχει περίπτωση να φαίνεται φιξ αλλά να βγαίνει βιδωτά όπως 01:05
    https://www.youtube.com/watch?v=gqeEi8Qy6cs
    Ή αν μπορούσες να βρεις τρόπο να εισαχθεί από την είσοδο της βαλβίδας ζεστό νερό με λιωμένη σόδα (π.χ. σε μακρύ λάστιχο όπου θα το γέμιζες με ζεστό νερό σόδας ) και αυτό το νερό θα περάσει και από τον πίρο , αν την ανοιγοκλείσεις αρκετές φορές την βαλβίδα μπορεί και να καθαρίσει .

    Αύριο όμως θα πάρω να ρωτήσω και στην αντιπροσωπεία.
    Αυτό είναι το καλύτερο και σίγουρο . (δυστυχώς το χρήμα μετακινείται σε αυτούς που έχουν τα μακρύτερα κέρατα )
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 24-07-22 στις 23:04

  9. #9
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.129

    Προεπιλογή

    Πριν 5 χρόνια χάλασε μία διπλή ηλεκτροβαλβίδα απ το ψυγείο μου . Ηταν διπλή για το νερό και για τα παγάκια. Αν θυμάμαι καλά 89 ευρώ ζήταγαν για το ανταλακτικό. Επρεπε να κάνω την δική μου μαιμουδιά. πήρα μία τέτοια https://www.mpitsakakis.gr/products/...n-4w-230v-50hz την έβαλα και απλά διαχώρισα τις δύο ηλεκτροβαλβίδες. Μέχρι σήμερα κανένα πρόβλημα.Γι αυτό έγραψα πιο πάνω για διαχωρισμό.Θέλει κάποιες μούφες ένα ταφ και για την υπόλοιπη ζωή του πλυντηρίου δεν θα χρειάζεσαι αντιπροσωπεία.Εντάξει εγώ είχα ψυγείο εσύ έχεις πλυντήριο το πρόβλημα όμως είναι ίδιο.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chipakos-original για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (24-07-22)

  11. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.715

    Προεπιλογή

    Μία παρατήρηση για το φίλο Ηλία που αναφέρεται στο 4ο post για τις τιμές αντίστασης σε πηνία που διαρρέονται από
    συνεχές (DC) ρεύμα και από εναλλασσόμενο (AC) ρεύμα.
    Στα πρώτα που διαρρέονται από DC ρεύμα η αντίσταση ΔΕΝ είναι μεγάλη είναι πολύ μικρή (της τάξης ορισμένων μονάδων του Ohm)
    ενώ εκείνα που διαρρέονται απ΄ AC ρεύμα παρουσιάζουν αρκετά μεγαλύτερη αντίσταση (άθροισμα ωμικής και επαγωγικής αντίστασης
    του πηνίου).
    Η επαγωγική αντίσταση υπολογίζεται από το τύπο XL = 2πfL (όπου π=3,14 , f=συχνότητα εναλλασσομένου ρεύματος κι L=αυτεπαγωγή του πηνίου).
    Έτσι λοιπόν η ένταση ρεύματος DC που διαρρέει ένα πηνίο είναι αρκετά μεγάλη, ενώ εκείνη ενός εναλλασσομένου ρεύματος AC λόγω της μεγάλης
    αντίστασης που παρουσιάζει το πηνίο, είναι αρκετά μικρή.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τριφασική παροχή.
    από black arrow στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-22, 22:18
  2. Αντλία νερού GRUNDFOS, ανάβει το λαμπάκι έλειψης νερού.
    από κιμετ στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-19, 22:22
  3. [Bosch] Πλυντήριο διπλής παροχής?
    από nikosi στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-17, 12:45
  4. [Άλλη] Teka ψυγείο δίπορτο και παροχή νερού.
    από chipakos-original στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-15, 21:00
  5. [Οθόνη LG] πρόβλημα παροχή τροφοδοσίας
    από glamor στο forum Οθόνη Η/Υ
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-15, 12:46

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας