Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 24
  1. #11

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.716

    Προεπιλογή

    Μανώλη,
    κάνε όλες τις επιβαλλόμενες δοκιμές αντικαθιστώντας όσα εξαρτ/ματα βρίσκεις ελαττωματικά,
    κι αν δεν βγάλεις άκρη, τότε ρώτησε γι΄ ύπαρξη σε stock στο κατ/μα του Κώστα Χαλόφτη,
    Αγ. Πάντων 46–48, Καλλιθέα Αττικής, τηλ/να : 2109589902, 2109590365, Fax : 2109562608,
    E-mail : info@haloftis.gr .
    Εκτός από τη τιμή πρέπει να σ΄ ενδιαφέρει κι η προσαρμογή στη TV σου (Version της Main Board).

    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  2. #12
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Σ' ευχαριστώ Δημήτρη! Ναι το ξέρω το μαγαζί του Χαλόφτη στην Καλλιθέα, οπότε θα τον καλέσω μήπως έχει το board σε stock.

  3. #13
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Καλημέρα σας. Ηθελα τη γνωμη σας για την main αυτής της TV. Με κάποιο ψαξιμο στο διαδίκτυο την βρήκα ακριβώς το ίδιο μοντέλο model: saturn4_DTV_REV και με code: BN42-01165A η οποία έπαιζε σε μια samsung LE40B530P7 ενώ η δική μου το μοντέλο είναι LE37B530P7. To μοντέλο της main όπως προανέφερα είναι ακριβώς το ίδιο. Να την παραγγείλω, θα παίξει ή θα έχω κάποιο θέμα;; Ευχαριστώ πολύ.

  4. #14
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Ουσιαστικά δηλαδή η μόνη διαφορά είναι ότι το ένα mainboard έπαιζε στο μοντέλο των 40 ιντσών και το άλλο στο ακριβώς ίδιο μοντέλο των 37 ιντσών .

  5. #15

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.716

    Προεπιλογή

    Ενέχει ρίσκο Μανώλη κάθε τέτοια επιλογή.
    Παλιά σε μοντέλα της Samsung παρατηρούσαμε ότι έφεραν τις ίδιες M.B., οι των 40 ιντσών μ΄ εκείνες των 32 ιντσών.
    Είναι πολύ πιθανόν να κάνει αυτή που βρήκες καθόσον στην αποκωδικοποίηση του οπτικού σήματος ρόλο παίζει η T-Con
    Board αλλά φυσικά έχουμε σήματα που φεύγουν με κάποιο κώδικα από τ΄ IC΄s των processor & scaler οπότε θέλει και
    λίγη τύχη η απόλυτη προσαρμογή.

    Δεν το ΄χω κάνει και μία φορά που μου ΄τυχε «σκάντζα» με παρόμοιο σασί δεν δούλεψε και φάγαμε μαζί με το φίλο
    που του επισκεύαζα την TV «πακέτο» 90¤, αλλά τελικά μ΄ αντικατ/ση κάποιων εξαρτ/των στον converter DC/DC 12V
    επισκευάστηκε το παλαιό σασί, κι όλα καλά.
    Αν δεν είναι πολύ ακριβή η νέα Main Board που βρίσκεις και μπορείς να καλύψεις το ποσό της αγοράς της, πάρε το ρίσκο.
    Ρώτησε όμως από Δευτέρα και το Χαλόφτη αν έχει την ίδια M.B., καινούρια (μάλλον όχι), αλλά σωστά επισκευασμένη τουλάχιστον,
    με κάποια εγγύηση που θα καλύπτει τ΄ όποιο κόστος αγοράς της.

    Καλή Κυριακή κι ας ευχηθούμε να δροσίσει από τα μέσα της νέας εβδομάδας.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  6. #16
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για το Info Δημήτρη. Στον Χαλόφτη πήρα τηλ και έψαξα σήμερα το πρωί αλλά δυστυχώς δεν έχει το συγκεκριμένο part number main. Παρ' όλα αυτά\, απ' όσο έψαξα στο web, αυτό που βρήκα έξω που είναι ακριβώς το ίδιο με το δικό μου και αλλάζουν μόνο οι ίντσες της TV (αντί 37, είναι 40), είδα ότι πιθανότατα θα παίξει οπότε πάω γι' αυτό και ό,τι γίνει θα ενημερώσω.

  7. #17
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Επανέρχομαι στο θέμα και θέλω να ενημερώσω ότι η main ήρθε αλλά δυστυχώς παρουσιάζει την ίδια συμπεριφορά. Δηλαδή ανάβει το κόκκινο led stby, κάνει 2 ή 3 blinks μετά μένει για λίγο σταθερό και πάλι τα ίδια από την αρχή και η TV φυσικά δεν ανοίγει. Όπως είχα γράψει χωρίς την main συνδεδεμένη, το backlight της TV ανάβει κανονικά, ενώ μόλις συνδεθεί η main, to backlight σβήνει. Το τροφοδοτικό χωρίς τη main είναι ΟΚ γιατί όλες οι τάσεις είναι σωστές. Επίσης όλες οι ασφάλειες και στο τροφοδοτικό (εννοείται) και στην T-CON και οι δύο F1001 και F1002 στη main είναι ΟΚ. Με τη main συνδεδεμένη, παρατήρησα ότι στην F1001 μετράω τα 5,3V τα οποία όμως μένουν για λίγο και μετά πέφτει σταδιακά στα 0V και πάλι από την αρχή, δηλαδή ξανανεβαίνει στα 5V και ξαναπέφτει (κάνει δηλαδή ένα ατέρμονο loop η τάση. Το ίδιο συμβαίνει και στην ασφάλεια F1002 με τα 12V. Ακριβώς η ίδια συμπεριφορά, σαν κάτι να μην της αρέσει και να μηδενίζει τις τάσεις ίσως για προστασία και ξανά πάλι από την αρχή. Στα IC4019 και IC4020 είναι το firmware της TV και σκεφτόμουν να το ξαναπεράσω αν το βρω βέβαια. Επίσης να αναφέρω ότι ο δέκτης υπερύθρων ανταποκρίνεται στο τηλεκοντρόλ, δηλαδή με το πάτημα πλήκτρου αναβοσβήνει αντίστοιχα το κόκκινο ledaki στη πρόσοψη. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

  8. #18

    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    763

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα εξαρτήματα που αναφέρω ναι μεν μετράω βραχυκύκλωμα, δεν σημαίνει όμως ότι είναι αυτά βραχυκυκλωμένα απλά κάποιο απ' αυτά προφανώς έχει χτυπηθεί και μετράω και σε άλλα που είναι στο ίδιο rail. Ήδη αφαίρεσα 2-3 και εκτός κυκλώματος είναι μια χαρά. Η θερμική δε βοήθησε και πολύ..
    η νεα πλακετα που αγορασες, εχει και αυτή βραχυκυκλωμα?



    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  9. #19
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Όχι δεν έχει, απ' όσο μέτρησα ειδικά στους πυκνωτές που το παρουσίαζαν στην άλλη, είναι μια χαρά. Ίδιο part number ακριβώς, με τη διαφορά ότι έπαιζε σε 40αρι μοντέλο, ενώ η δική μου η χαλασμένη είναι από το 37άρι μοντέλο.

  10. #20
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω βέβαια αν έχει πρόβλημα ο επεξεργαστής, αυτός είναι δύσκολο να ελεγχθεί, αν και ο τύπος που μου την πούλησε στο ebay αναφέρει ότι είναι ΟΚ η πλακέτα, λειτουργική.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Samsung] SAMSUNG WF-J854 δεν ανοίγει η πόρτα...
    από Χρηστος Αγρινιο στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-20, 23:01
  2. [Τηλεόραση Samsung] SAMSUNG UE40D6000 - Δεν ανοίγει
    από Splanis στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-18, 18:06
  3. [Τηλεόραση Philips] Δεν ανοίγει
    από panosts στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-16, 22:49
  4. [Τηλεόραση Samsung] samsung LE52M86BDX πρόβλημα όταν ανοίγει
    από lost2 στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-14, 19:47
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-13, 13:46

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας