Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή Χάρισμα Hi-Fi Stereo VCR υπο προυποθέσεις

    Γεια χαρά σε όλους
    Έχω 2 VCR τα οποία αγοράστηκαν πριν απο 1 χρόνο δυστυχώς με πρόβλημα (Facebook == Απατεώνας)
    Δυστυχώς κυρίως λόγω έλλειψης χρόνου δεν μπόρεσα να ασχοληθώ όσο έπρεπε με αποτέλεσμα απλώς να κάθονται σε μια γωνία και να μαζεύουν σκόνη .. και τα 2 ουσιαστικά δεν παίζουν καθώς το 1 μασάει την κασέτα και το άλλο απλώς δεν την δέχεται.
    1 Thomson VTH 6300 (video με το πρόβλημα : https://streamable.com/ska0sq
    2 Sony SLV - E820 εδώ είναι λίγο πιο άσχημα τα πράγματα https://streamable.com/yj729f ...καθώς βρήκα και αυτό να περιφέρεται :
    IMG_20220627_180107.jpg
    Και τα 2 είναι Hifi Stereo χωρίς Τηλεκοντρολ ...
    Εαν κάποιος ενδιαφέρεται και μπορεί προτίθεμαι να του χαρίσω το 1 απο τα 2 με την προυπόθεση να το επισκευάσει.
    Είμαι Κιλκίς αλλά σε 1 βδομαδα θα είμαι για 1 εβδομάδα Αθήνα - Χολαργός.
    κανονικά θα έπρεπε να τα φάει ο κάδος αλλά είναι κρίμα γιατί είναι αξιόλογα μηχανάκια και πιθανόν η επισκευή τους να είναι κάτι απλό όπως καθαρισμός του Mode switch και πάει λέγοντας.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη masteripper : 27-06-22 στις 19:25

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Corfu
    Μηνύματα
    122

    Προεπιλογή

    Στο video που εβαλες δειχνει οτι τα "μπρατσα" που οδηγουν την μαγνητοταινια στην κεφαλη δεν πηγαινει στην σωστη θεση. Δοκιμασε να το σπρωξεις ελαφρα με το χερι σου, να δεις που θα "παιξει". Αυτο ειναι ιδιο με funai και αλλες μαρκες χαμηλου κοστους που κυκλοφορησαν τα τελευταια χρονια πριν την εξαφανιση του ειδους...

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arhs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο video που εβαλες δειχνει οτι τα "μπρατσα" που οδηγουν την μαγνητοταινια στην κεφαλη δεν πηγαινει στην σωστη θεση. Δοκιμασε να το σπρωξεις ελαφρα με το χερι σου, να δεις που θα "παιξει". Αυτο ειναι ιδιο με funai και αλλες μαρκες χαμηλου κοστους που κυκλοφορησαν τα τελευταια χρονια πριν την εξαφανιση του ειδους...
    Ευχαριστώ πολύ φίλε μου...επειδή θα τα βάλω στον πάγκο για να βγάλω βιντεο με τα προβλήματα τους θα το δοκιμάσω.

  4. #4
    Το avatar του χρήστη νεκταριοος
    Μέλος
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    347

    Προεπιλογή

    στο προτο βιντεο η ταινια ουτε προχωραει , αλλα ουτε και την τραβαει πισω =αποτελεσμα ιμαντας .
    στο αλλο μαλον φταει ο χρονισμος της κασετας

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από νεκταριοος Εμφάνιση μηνυμάτων
    στο προτο βιντεο η ταινια ουτε προχωραει , αλλα ουτε και την τραβαει πισω =αποτελεσμα ιμαντας .
    στο αλλο μαλον φταει ο χρονισμος της κασετας
    Ευχαριστώ φίλε μου..θα το κοιτάξω.

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.715

    Προεπιλογή

    Φίλε Γιάννη,
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ & ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ.

    Αν και πέρασε πάνω από ένας μήνας από τότε που ανέβασες το συγκεκριμένο νήμα κι εφόσον δεν έχεις κάνει κάτι από αυτά που έγραφες, σου
    παρέχω τις παρακάτω πληροφορίες μήπως και βοηθηθείς.
    Για το VCR (THOMSON VTH-6300) ρωτούσες πριν 10 μήνες (Thread 145 / 25-09-2021 Ενότητα : DVD/BD Player & Video), και σου είχα απαντήσει
    παρέχοντας το link : https://elektrotanya.com/thomson_vth.../download.html
    από τ΄ οποίο κατεβαίνει συμπιεσμένο αρχείο .rar κι αποσυμπιεζόμενο
    παρέχει 18 αρχεία .pdf που σου δείχνουν όλα τ΄ ηλεκτρικά και μηχανικά μέρη του VCR την αποσυναρμολόγηση / συναρμολόγησή τους όπως και το
    τύπο τους, για να ζητήσεις τα κατεστραμμένα στ΄ εμπόριο, εφόσον φυσικά μπορέσεις να τα βρεις, καθόσον είναι αρκετά δυσκολοεύρετα.

    Όσον αφορά το VCR Sony SLV-E820 από το link : https://www.eserviceinfo. com/downloadsm/194828/Sony SLV-E820.html μπορείς να καταβάσεις
    το Service Manual σ΄ αρχείο .pdf, κι από τη σελ. 45 και μετά, βλέπεις το σχέδιο με τα μέρη της κασετοθήκης κι όλου του μηχανικού μέρους του σασί
    με τους κωδικούς τους, ώστε εφόσον πάλι βρεις τ΄ ένοχο ανταλ/κό κι άμα αυτό υπάρχει στ΄ εμπόριο να καταφέρεις να τ΄ επισκευάσεις.

    Σημείωση : επειδή δοκίμασα το 1ο link της Elektrotanya και παρουσιάζει πρόβλημα στο να κατέβει, (δεν γνωρίζω αν είναι μόνον για σήμερα), στείλε
    pm με τ΄ e-mail σου για να σου στείλω τον φάκελλο με τα 18 .pdf αρχεία μέσω του wetransfer.com .

    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  7. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Di*Ca_Electronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Γιάννη,
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ & ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ.

    Αν και πέρασε πάνω από ένας μήνας από τότε που ανέβασες το συγκεκριμένο νήμα κι εφόσον δεν έχεις κάνει κάτι από αυτά που έγραφες, σου
    παρέχω τις παρακάτω πληροφορίες μήπως και βοηθηθείς.
    Για το VCR (THOMSON VTH-6300) ρωτούσες πριν 10 μήνες (Thread 145 / 25-09-2021 Ενότητα : DVD/BD Player & Video), και σου είχα απαντήσει
    παρέχοντας το link : https://elektrotanya.com/thomson_vth.../download.html
    από τ΄ οποίο κατεβαίνει συμπιεσμένο αρχείο .rar κι αποσυμπιεζόμενο
    παρέχει 18 αρχεία .pdf που σου δείχνουν όλα τ΄ ηλεκτρικά και μηχανικά μέρη του VCR την αποσυναρμολόγηση / συναρμολόγησή τους όπως και το
    τύπο τους, για να ζητήσεις τα κατεστραμμένα στ΄ εμπόριο, εφόσον φυσικά μπορέσεις να τα βρεις, καθόσον είναι αρκετά δυσκολοεύρετα.

    Όσον αφορά το VCR Sony SLV-E820 από το link : https://www.eserviceinfo. com/downloadsm/194828/Sony SLV-E820.html μπορείς να καταβάσεις
    το Service Manual σ΄ αρχείο .pdf, κι από τη σελ. 45 και μετά, βλέπεις το σχέδιο με τα μέρη της κασετοθήκης κι όλου του μηχανικού μέρους του σασί
    με τους κωδικούς τους, ώστε εφόσον πάλι βρεις τ΄ ένοχο ανταλ/κό κι άμα αυτό υπάρχει στ΄ εμπόριο να καταφέρεις να τ΄ επισκευάσεις.

    Σημείωση : επειδή δοκίμασα το 1ο link της Elektrotanya και παρουσιάζει πρόβλημα στο να κατέβει, (δεν γνωρίζω αν είναι μόνον για σήμερα), στείλε
    pm με τ΄ e-mail σου για να σου στείλω τον φάκελλο με τα 18 .pdf αρχεία μέσω του wetransfer.com .

    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης
    Φίλε μου σε ευχαριστώ αλλά βρήκα παλικάρι που μου έφτιαξε το Thomson...λογικά αύριο θα το πάρω.

  8. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Το Thomson έχει Daewoo mechanism, δεν είναι από τους αγαπημένους μου, έχω δοκιμάσει ένα Τόμσον με αυτό το μηχανισμό (μπορεί και να είναι ολόιδιο μοντέλο με το δικό σου) και 2 Daewoo, και τα 3 μασάνε την κασέτα πού και πού και δυσκολεύονταν τρομερά στο rewind ανάλογα τη βιντεοκασετα και το σημείο που βρίσκεται η ταινία της.

    Για τα Σόνυ δυστυχώς έχω μηδενική εμπειρία. Αυτός που σου το έφτιαξε σε ποια περιοχή είναι; Γιατί ενδιαφέρομαι κι εγώ πολύ για επισκευή βίντεο.

Παρόμοια Θέματα

  1. [Αξεσουάρ & Καλωδιώσεις] Car stereo.
    από Gregpro στο forum Car HiFi & Safety
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-14, 00:43
  2. Ενισχυτής Stereo
    από fysis88 στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-12, 01:15
  3. TV 14" stereo no sound - help!
    από swtis στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-11, 19:23
  4. Προβλημα με pioneer stereo amp. SA-706
    από tkon στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-11, 12:19
  5. Flash-άρισμα κινητού SHARP 703...
    από Γιώργος Ανώνυμος στο forum Τηλέφωνα & GPS
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-10, 10:37

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας