Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σωτηρης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αμπελοκηποι Θεσσαλονικης
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή Πρόβλημα με KGV36VL30S Bosch

    Καλησπέρα σας.εχω το συγκεκριμένο ψυγείο KGV36VL30S.λειπαμε για ένα μήνα από το σπίτι κ δούλευε κανονικά.χθες που γυρίσαμε σπίτι ο πατέρας μου έβαλε σε λάθος πρίζα μια inverter μικρή ηλεκτροκόλληση για να κολλήσει ένα καγκελο,η οποία πρίζα είναι στην ίδια γραμμή με το ψυγείο.με το που άνοιξε την Η/Κ έπεσε η ασφάλεια στον πινακα.απο εκείνη την στιγμή το ψυγείο είναι νεκρό εντελώς.
    1)λογικά πρέπει να έκαψε καμία πλακέτα,σωστά?ελπίζω να μην έκανε μεγάλη ζημιά κ να έμεινε μόνο στα ηλεκτρονικά γτ οι εποχές είναι πολύ δυσκολες
    2)η πλακέτα είναι πίσω κάτω αριστερά από το μοτέρ μεσα σε ένα μακρόστενο πλαστικό περίβλημα?
    Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με την λειτουργία των ψυγείων αλλά κάτι κατέχω από ηλεκτρονικές επισκευές λάπτοπ,τηλεοράσεων κ.α συσκευών έχοντας κ τον κατάλληλο εξοπλισμό όπως πολύμετρα,ESR,σταθμό κόλλησης,μικροσκόπιο κτλ.
    Θα σας ήμουν ευγνώμων για όποια βοήθεια μπορείτε να μου δώσετε ώστε να το επισκευάσω μόνος.Σας ευχαριστώ εκ των προτερων

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    727

    Προεπιλογή

    Μετρησες εάν η πρίζα του ψυγείου έχει τάση; Δοκίμασε το ψυγείο σε άλλη πρίζα; Δεν νομίζω επειδή έβαλες μια ηλεκτροκόλληση να σου χάλασε το ψυγείο , έβαλες δεύτερο καταναλωτή , ζήτησε μερικά αμπέρ πέρα του ορίου και έπεσε ασφάλεια . Εκκινώντας την Η/Κ έγινε ανισορροπία στη τάση και επειδή το ψυγείο προσπαθούσε να κρατήσει την ισχύ(watt) ανέβασε αρκετά τα αμπέρ με συνέπεια υπερθέρμανση; Κάποιος άλλος καμμιά ιδέα.

    Στάλθηκε από το Redmi 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    764

    Προεπιλογή

    δες μηπως εκαψε καμμια ασφαλεια στην πλακετα, δεν ξερω αν υπαρχει δευτερη πλακετα στο πανω μερος

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  4. #4
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiasfosotiris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας.εχω το συγκεκριμένο ψυγείο KGV36VL30S.λειπαμε για ένα μήνα από το σπίτι κ δούλευε κανονικά.χθες που γυρίσαμε σπίτι ο πατέρας μου έβαλε σε λάθος πρίζα μια inverter μικρή ηλεκτροκόλληση για να κολλήσει ένα καγκελο,η οποία πρίζα είναι στην ίδια γραμμή με το ψυγείο.με το που άνοιξε την Η/Κ έπεσε η ασφάλεια στον πινακα.απο εκείνη την στιγμή το ψυγείο είναι νεκρό εντελώς.
    1)λογικά πρέπει να έκαψε καμία πλακέτα,σωστά?ελπίζω να μην έκανε μεγάλη ζημιά κ να έμεινε μόνο στα ηλεκτρονικά γτ οι εποχές είναι πολύ δυσκολες
    2)η πλακέτα είναι πίσω κάτω αριστερά από το μοτέρ μεσα σε ένα μακρόστενο πλαστικό περίβλημα?
    Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με την λειτουργία των ψυγείων αλλά κάτι κατέχω από ηλεκτρονικές επισκευές λάπτοπ,τηλεοράσεων κ.α συσκευών έχοντας κ τον κατάλληλο εξοπλισμό όπως πολύμετρα,ESR,σταθμό κόλλησης,μικροσκόπιο κτλ.
    Θα σας ήμουν ευγνώμων για όποια βοήθεια μπορείτε να μου δώσετε ώστε να το επισκευάσω μόνος.Σας ευχαριστώ εκ των προτερων
    Πρώτον η ηλεκτροκόλληση για να ρίξει ασφάλεια με το άνναμα, σημαίνει ότι το Soft Start της ηλεκτροκόλλησης είναι χαλασμένο, δεύτερον την ηλεκτροκόλληση την βάζουμε πάντα στην πρίζα του πλυντηρίου που έχει ασφάλεια 16Αμπέρ, και τρίτον όπως σου είπαν πιο πάνω ψάξε για κάποιο ασφαλιστικό στην πλακέτα του ψυγείου, αφού πάρεις πρώτα την πλακέτα στα χέρια σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chipakos-original : 24-05-22 στις 07:13
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παπαδάκης Γιωργος
    Εγγραφή
    Aug 2021
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    ............

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    764

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiasfosotiris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σας ήμουν ευγνώμων για όποια βοήθεια μπορείτε να μου δώσετε ώστε να το επισκευάσω μόνος.Σας ευχαριστώ εκ των προτερων
    θα σας ήμουν ευγνωμων αν εδινες feedback...



    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-21, 18:55
  2. [Bosch] -Πρόβλημα νε πλυντήριο BOSCH.
    από ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-19, 22:54
  3. [Bosch] Πρόβλημα με πλυντήριο BOSCH 634 EZ
    από aggman στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-15, 23:50
  4. [Bosch] Πρόβλημα με φούρνο bosch
    από temeteron1987 στο forum Φούρνος & Εστία
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-13, 16:42
  5. Πρόβλημα σε ψυγείο Bosch
    από savatage στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-13, 14:48

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας