Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μαρία
    Εγγραφή
    May 2022
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή Πρόβλημα μς ψυγείο Frigidaire

    Γειά σας

    Εχω πρόβλημα με μια ντουλάπα Frigidaire παλιά.
    Ανοιξα μια μέρα τον καταψύκτη και διαπίστωσα ότι είχε ξεπαγώσει τα πάντα στην περιοχή που μαζεύει τα παγάκια και στο μισό κάτω ράφι από αυτό. Στα υπόλοιπα ράφια συχέχιζαν τα τρόφιμα να είναι παγωμένα.
    Φώναξα τεχνικό και είπε ότι είχε χαλάσει ο αισθητήρας απόψυξης τον οποίο αντικατέστησε. Επίσης καθάρισε και ην αποχέτευση γιατί και εκεί βρήκε βούλωμα λόγω των πολλών ετών.
    Πλήρωσα όσα πλήρωσα για αυτά και είπα είναι τα τελευταία (πέρισυ είχα πληρώσει πάλι αλλαγή μοτέρ).
    Εδειξε να επανέρχεται και τα πάγωσε πάλι. Μερικές μέρες μετά, άνοιξα να δω πως πάει και ήταν πάλι όλα ξεπαγωμενα στην κορυφή.
    Τον ξαναφώναξα και δε βρήκε κάτι, παρά μόνο έβαλε μια κυλινδρική βούρτσα στην κάτω επιφάνεια και με τη βοήθεια ηλεκτρικής σκούπας καθάρισε κάτι ελάχιστες σκόνες.
    Πάλι δε βρήκε κάτι, μου είπε να βάλω θερμόμετρο να το παρακολουθώ και ότι είναι φυσιολογικό να κάνει απόψυξη κατά τη διάρκεια της μέρας. Του είπα οκ αλλά δεν είναι φυσιολογικό να αποψύχει τελείως τα τρόφιμα. Δεν απάντησε κάτο παρά μόνο ότι θα δούμε..
    Το θερμόμετρο δείχνει τα εξής -20 / -10 / 0 / +4 / -2 / +5 και μετά πάλι -20. Αυτές οι ενδείξεις ανα 3-4 ώρες που τσεκάρω.
    Χθες δε είχε ξεπαγώσει τα πάντα πλέον μέχρι κάτω.
    Τον ξαναφώναξα και άλλαξε αυτή τη φορά τον χρονοδιακόπτη τον οποίο δε χρέωσε, αλλά είπε ότι μπορεί να έχει κολλήσει ο θερμοστάτης και εκεί θα δεί τι καλύτερη τιμή μπορεί να κάνει. Και φυσικά σήμερα πάλι στο +5 το βρήκα.

    Τραβάω τα μαλλιά μου με την κατάσταση, του είπα ήδη ότι πλέον σκέφτομαι να το αλλάξω γιατι κοντεύω να πληρώσω ολόκληρο ψυγείο σε επισκευές και αυτός με αποτρέπει γιατί λέει ότι είναι καλό ψυγείο και τα καινούργια είναι άχρηστα και δεν κρατάνε.

    Αν μπορεί κάποιος να μου πεί μια γνώμη, τι μπορεί να του φταίει ή αν δεν αξίζει μα ασχολήθώ πλέον θα ήμουν υπόχρεη.

    Ευχαριστώ

    Συγνώμη για το σεντόνι

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Μπορείς να αναγνωρίσεις αν ο θερμοστάτης (που "κόλλησε" και που αναφέρετε ο τεχνικός ) πρόκειται για μηχανικό θερμοστάτη? (και όχι με ηλεκτρονικά πλακέτες και αισθητήρες σένσορες) , επειδή έγινε αναφορά για "αλλαγή χρονοδιακόπτη" υποθέτω και ο θερμοστάτης θα είναι επίσης μηχανικός , και ναι συμφέρει να το φτιάξεις .

    Υπό την προϋπόθεση ότι πράγματι φταίει ο θερμοστάτης , γιατί η αναφορά για ανά 3-4 ώρες που παρακολούθησες και τις σχετικές διακυμάνσεις που αναφέρεις είναι ασαφείς , που μπορεί να σημαίνει ότι ο θερμοστάτης επηρεάζεται από άλλους παράγοντες π.χ. κακή απόδοση ψύξης .
    Το πρόβλημα το βασικό είναι ότι έχεις έναν τεχνικό που ίσως λόγω πίεσης της δουλειάς του , προτιμάει τις λύσεις τύπου "αμπε μπα μπλομ" και αυτό φαίνεται από τεχνικό να βάζει τον πελάτη του να στήσει καρτέρι μπροστά στο ψυγείο για να βρει ο ίδιος τι φταίει . Άλλαξε τεχνικό .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 16-05-22 στις 21:19

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μαρία
    Εγγραφή
    May 2022
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να αναγνωρίσεις αν ο θερμοστάτης (που "κόλλησε" και που αναφέρετε ο τεχνικός ) πρόκειται για μηχανικό θερμοστάτη? (και όχι με ηλεκτρονικά πλακέτες και αισθητήρες σένσορες) , επειδή έγινε αναφορά για "αλλαγή χρονοδιακόπτη" υποθέτω και ο θερμοστάτης θα είναι επίσης μηχανικός , και ναι συμφέρει να το φτιάξεις .

    Υπό την προϋπόθεση ότι πράγματι φταίει ο θερμοστάτης , γιατί η αναφορά για ανά 3-4 ώρες που παρακολούθησες και τις σχετικές διακυμάνσεις που αναφέρεις είναι ασαφείς , που μπορεί να σημαίνει ότι ο θερμοστάτης επηρεάζεται από άλλους παράγοντες π.χ. κακή απόδοση ψύξης .
    Το πρόβλημα το βασικό είναι ότι έχεις έναν τεχνικό που ίσως λόγω πίεσης της δουλειάς του , προτιμάει τις λύσεις τύπου "αμπε μπα μπλομ" και αυτό φαίνεται από τεχνικό να βάζει τον πελάτη του να στήσει καρτέρι μπροστά στο ψυγείο για να βρει ο ίδιος τι φταίει . Άλλαξε τεχνικό .
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Ο θερμοστάτης νομίζω ότι ειναι μηχανικός. Μου ανέφερε για την αλλαγή του 120-130€. Διακυμάνσεις έκανε και πριν αλλάξει τον αισθητήρα απόψυξης τον οποίο πλήρωσα, αλλά δε διορθώθηκε το θέμα. Μάλιστα νομίζω ότι τώρα είναι χειρότερα. Πριν απόψυχε την άνω περιοχή εκεί που συλλέγει τα παγάκια. Τώρα αποψύχει όλη την κατάψυξη.

    Θα ψάξω για άλλον τεχνικό, αλλά είναι δύσκολο να βρώ κάποιον που γνωρίζει τη συγκεκριμένη μάρκα

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    είναι δύσκολο να βρώ κάποιον που γνωρίζει τη συγκεκριμένη μάρκα
    Γιατί? ο συγκεκριμένος που έφερες κοντεύει σε λίγο να σου πει ότι θα αλλάξει και τα ποδαράκια της συσκευής ή τα χερούλια στις πόρτες , και πάραυτα άγνωστο αν θα δουλέψει .
    Όταν πρόκειται για παλιάς τεχνολογίας (κατά βάση μηχανικά μέρη) δεν ισχύει αυτό

    Μάλιστα νομίζω ότι τώρα είναι χειρότερα. Πριν απόψυχε την άνω περιοχή εκεί που συλλέγει τα παγάκια. Τώρα αποψύχει όλη την κατάψυξη.
    Δεν νομίζω ότι γίνεται απόψυξη , το πρόσφατο συμπέρασμα του τεχνικού για την αλλαγή θερμοστάτη είναι συμπέρασμα που αφορά την μεγάλη απόκλιση μεταξύ της εκκίνησης και της παύσης του μοτέρ (καλά κάνει που το σκέφτεται ως σωστό για την αλλαγή θερμοστάτη) .
    Αλλά για έναν μηχανικό θερμοστάτη (υποτίθεται χαλασμένος πράγματι ή και καλός ) δεν θεωρώ λογικό να κάνει τέτοιες αποκλίσεις , και βάζω υποψίες για προβλήματα ψυκτικής απόδοσης .
    Στον επόμενο να απαιτήσεις έλεγχο πρώτα της ψυκτικής απόδοσης . Αν γνωματεύσει ότι δεν έχει ικανοποιητική απόδοση , πας για νέο ψυγείο (δεν θα έχει κανένα αποτέλεσμα η αλλαγή θερμοστάτη)

    Μην μπερδεύεσαι που το ψυγείο πιάνει -20 βαθμούς , εξαρτάτε πόση περισσότερη ώρα δούλευε το ψυγείο για να καταφέρει να φτάσει αυτούς τους βαθμούς . ( από την αναφορά "ανά 3-4 ώρες" και τις σχετικές μετρήσεις που λες στην ουσία αναφέρεις ότι χρειάζεται 3-4 ώρες για να φύγει από τους +5 και να φτάσει στους -20 , πράγμα θεωρητικά απαράδεκτο σε απόδοση)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 17-05-22 στις 02:14

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μαρία
    Εγγραφή
    May 2022
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Ωραία ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις. Θα βρω καινούργιο τεχνικό

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΜαΣκ για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (17-05-22)

Παρόμοια Θέματα

  1. [LG] Πρόβλημα με ψυγείο Lg
    από Mall_mar στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-21, 16:12
  2. [Liebherr] πρόβλημα με ψυγείο
    από alexandrosh στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-14, 14:31
  3. Πρόβλημα με το ψυγείο μας!
    από scooterlord στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-11, 17:27
  4. Πρόβλημα με το ψυγείο
    από nik3 στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-11, 16:19
  5. Πρόβλημα με το ψυγείο!
    από rena_ στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-11, 15:13

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας