Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή ARC4000 δουλεύει συντηρηση για μερικες εβδομαδες και μετα σταματά. κατάψυξη οκ

    Καλησπέρα, έχω ένα ψυγείο whirlpool ARC4000 το οποίο ενώ ψύχει κανονικά στην κατάψυξη η συντήρηση κάποια στιγμή σταματάει να ψύχεται . Από ότι διάβασα και από άλλα μέλη του forum έχουν αντίστοιχα προβλήματα καθώς είναι το συνηθέστερο πρόβλημα στα ψυγεία από ότι κατάλαβα. Παρόλα αυτά δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη με το δικό μου .

    Ποιο συγκεκριμένα το ψυγείο μου (whirlpool ARC4000) είναι No Frost με την κατάψυξη επάνω . Την πρώτη φορά που έχασε ψύξη στην συντήρηση ( πριν σχεδον 1 χρονο ) το εβγαλα απο ρευμα για 4-5 μερες και οταν το ξανα εβαλα δουλεψε κανονικα για περιπου ενάμιση μηνα . Από τοτε κανω το ιδιο πραγμα για να έχω ψυγείο.... τον Ιανουαριο του 2022 έφερα ψυκτικό και μετα από έλεγχο μου είπε πως για το πρόβλημα ευθύνονται 2 αισθητήρες θερμοκρασίας τους οποίους άλλαξε αλλα μετα απο 1 μηνα περιπου πάλι τα ίδια......

    Τώρα προσπαθώ να καταλάβω τι μπορεί να ευθύνεται. ¶νοιξα την κατάψυξη και έβγαλα φώτο για βοήθεια .

    Να συμπληρώσω πως όταν έβγαλα το πλαστικό κάλυμμα , το σύστημα ψύξης δεν είχε καθολου πάγο επάνω ούτε είδα να είναι καλυμμένα με πάγο τα ανοίγματα απο τα οπόια περναει ο κρύος αερας στην συντήρηση . Πιθανός όμως να είχε πάγο κάτω απο το όλο συστημα ( εκει όπου έχει την τρύπα από όπου φεύγουν τα νερα της απόψυξης του καταψύκτη ). Ο ανεμιστήρας ακούγεται να δουλεύει .

    Την βοήθεια σας παρακαλώ
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Οι 2 αισθητήρες που άλλαξαν ήταν για τον έλεγχο θερμοκρασίας της κατάψυξης και ο δεύτερος της απόψυξης .
    Ο δε έλεγχος της συντήρησης πιθανά είναι το κλαπέτο (μηχανικός θερμοστάτης )
    https://www.adepem.com/dpm087113/thermostat-dcv1300-01
    Μπορεί χαλασμένος , η μπορεί λάθος ρύθμιση ανά εποχή (Εγχειρίδιο οδηγιών τι συμβουλεύει ανά εποχή για την ρύθμιση κλαπέτου).

    Αν έχεις ακόμη τους παλιούς αισθητήρες (θερμοκρασίας κατάψυξης και απόψυξης) και είναι εφικτό , δώσε στοιχεία Khom για τον αισθητήρα κατάψυξης σε θερμοκρασία περιβάλλοντος που θα τον μετρήσεις (όχι για μένα , έχω συμβατικό ψυγείο , αλλά για τους επόμενους δεινοπαθούντες )

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Πέτρο , τους παλιούς αισθητήρες θερμοκρασίες τους πήρε ο μάστορας όποτε δεν μπορώ να μάθω την αντίσταση τους. Ο μηχανικός θερμοστάτης αν κατάλαβα καλά είναι αυτος μεσα στην συντήρηση με την κλίμακα 0 εως 7 ; Δεν νομιζω να έχει θεμα αυτος αφου για καποιες εβδομάδες δουλεύει καλα το ψυγείο .
    Υπάρχει περίπτωση να έχει χαλάσει η αντίσταση της απόψυξης ; Μπορώ κάπως να την μετρήσω με το πολύμετρο; Επίσης στην φωτο 3 στην δεξια πλευρά φαίνεται ένα φενιζόλ με μπλέ ταινια . Κάτω από αυτό έχει άλλον έναν αισθητήρα , αυτό τι είναι ;;

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Υπάρχει περίπτωση να έχει χαλάσει η αντίσταση της απόψυξης ;
    Φυσικά , αλλά αυτό θα έδινε προβλήματα σε λίγες μέρες και όχι σε 1 μήνα.
    Μπορώ κάπως να την μετρήσω με το πολύμετρο;
    ¶ντε και την μέτρησες τι θα συμπεράνεις ? μήπως καλύτερα με μετρητή κατανάλωσης και βάση το ταμπελάκι ότι πρέπει να είναι 280w.
    τους πήρε ο μάστορας όποτε δεν μπορώ να μάθω την αντίσταση τους.
    Διπλό μεροκάματο? (εντάξει οικολόγος είναι και τα πετάει στον κάδο ανακύκλωσης για σένα )

    θερμοστάτης αν κατάλαβα καλά είναι αυτος μεσα στην συντήρηση με την κλίμακα 0 εως 7 ; Δεν νομιζω να έχει θεμα αυτος αφου για καποιες εβδομάδες δουλεύει καλα το ψυγείο
    Και εγώ αυτό σκέφτηκα , αλλά όταν δίνεις αναφορά ότι στο στοιχείο της κατάψυξης δεν βρήκες πάγους (πολύ λιγότερο από όσο θα έπρεπε ) σε εμένα δίνει την εντύπωση ότι η κατάψυξη δούλευε μόνο για τον εαυτό της (δεν προσφέρει και κάτι της προς συντήρηση από υποτίθεται βουλωμένο κλαπέτο ) , όσο και να είναι κάποια στιγμή θα γεμίσουν τα κανάλια και θα παγώσουν σταδιακά μέχρι που να δεις έντονα την συντήρηση ραγδαία χωρίς απόδοση (βούλωμα πλήρες)

    Πάντως συνέχισε το ψάξιμο , και απλά έχε υπόψιν ότι η συντήρηση δεν εξαρτιέται από κανέναν άλλον παράγοντα , και ότι δεχθεί αυτή θα το δεχθεί από μέρος της κατάψυξης .
    Κάτω από αυτό έχει άλλον έναν αισθητήρα , αυτό τι είναι ;;
    Το επάνω είναι θερμοκρασίας , το κάτω θερμικό ασφαλείας απόψυξης.

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    @Κυριακίδης σήμερα ασχολήθηκα λίγο περισσότερο με το ψυγείο , μιας και ήρθαν οι ζέστες και το ψυγείο ειναι πλέον απαραίτητο .

    Αυτό που παρατήρησα είναι οτι στην τρύπα για τα υγρά απόψυξης υπάρχει κατι που φαίνεται να την έχει μισοφραξει. Μου φαίνεται ότι είναι σαν το υλικο που έχω κυκλώσει στην φώτο 1 . Αλήθεια τι υποτίθεται ότι κάνει αυτο το πράγμα που είναι σαν πλαστελίνη ;
    Θα μπορούσε αυτό να δημιουργήσει πρόβλημα στην συντήρηση ;

    Εχει κανείς ιδέα πως θα το βγάλω χωρίς να το σπρώξω μέσα

    Ακολουθούν φωτογραφίες : φωτο 1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Αυτό που λες έχει μια λογική για προβλήματα μετά από 1 μήνα.
    Μπορεί να είναι φθορές από τα φελιζόλ κομμάτια .
    Με ατσαλίνα (σπιράλ μεταλλική ) ξεκινώντας ανάποδα από την λεκάνη σημείο πάνω από τον συμπιεστή
    https://www.skroutz.gr/c/83/diafora-...ktrologou.html
    Για την πλαστελίνη δεν γνωρίζω , συνήθως με αυτήν βουλώνουν την τρύπα στα τοιχώματα από όπου μπαίνουν οι σωλήνες του στοιχείου , αλλά υποθέτω μπορεί να την βάζουν για μείωση θορύβου ή και αποφυγεί πάγου στο σημείο εκτόνωσης του τριχοειδούς / σωληνάκι λεπτό .

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Ευβοια
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή

    Ακριβώς το ίδιο θέμα έχω σε ένα ψυγείο (σχετικά παλιό) με την κατάψυξη πάνω κ την συντήρηση κάτω νο φροστ ΠΙΤΣΟΣ. Αυτό το πρόβλημα το έχω εδώ κ πάρα πολλά χρόνια, έχω φωνάξει ένα σωρό τσεχικούς, ΟΛΟΙ το ίδιο λένε, σχεδόν όλα τα ψυγεία με την κατάψυξη πάνω, φράζει κατά την απόψυξη από τα νερά στο ιδικό δοχείο κάτω στην κατάψυξη ( δεν φαίνεται) δεν προλαβαίνει να λιώσουν όλα τα νερά κ σχηματίζεται πάγος με αποτέλεσμα ο αέρας δεν πάει κάτω στην συντήρηση. ¶λλαξα αρκετές φορές το «ρολόι» που είναι πίσω στην πλάτη στο πάνω μέρος για να δίνει τον χρόνο για την απόψυξη. Αλλά όσες φορές κ αν το άλλαξα, αποτέλεσμα μηδέν. Όλοι οι τεχνικοί μου είπαν να κάνω γερή απόψυξη, πάνω από 2-3 μέρες εκτός ρεύματος το ψυγείο κ μετά όλα είναι ΟΚ, για διάστημα 40-50 μέρες. (ευτυχώς έχω να πάρα πολύ παλιό ψυγείο, αρχαίο στο υπόγειο, βάζω τα τρόφιμα μου κει για αυτές τις ημέρες….. ξέρω μπελάς είναι αλλά τι να κάνω;;;;;
    Αν βρεις λύση φίλε την γράφεις γιατί υπάρχουν πολλοί με αυτό το θέμα…..

  8. #8
    Το avatar του χρήστη ΗΝ1984
    Μέλος
    Όνομα
    ΤΑΣΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή

    Αντίσταση αποχέτευσης.

    https://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?t=70827

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που λες έχει μια λογική για προβλήματα μετά από 1 μήνα.
    Μπορεί να είναι φθορές από τα φελιζόλ κομμάτια .
    Με ατσαλίνα (σπιράλ μεταλλική ) ξεκινώντας ανάποδα από την λεκάνη σημείο πάνω από τον συμπιεστή
    https://www.skroutz.gr/c/83/diafora-...ktrologou.html
    Για την πλαστελίνη δεν γνωρίζω , συνήθως με αυτήν βουλώνουν την τρύπα στα τοιχώματα από όπου μπαίνουν οι σωλήνες του στοιχείου , αλλά υποθέτω μπορεί να την βάζουν για μείωση θορύβου ή και αποφυγεί πάγου στο σημείο εκτόνωσης του τριχοειδούς / σωληνάκι λεπτό .


    Λοιπον το Σαββατο που μας πέρασε έκανα την δουλεια με την ατσαλίνα . Είχε φραξει σε ένα σημειο και δεν πέρναγε καν η ατσαλίνα .

    Δεν ξέρω αν αυτό το πράγμα έκανε την ζημιά πάντως τώρα δουλεύει το ψυγειο κανονικά -20 καταψυξη και 3,6 περίπου συντήρηση . Θα το παρακολουθώ για τον επόμενο μήνα να δω τι θα γίνει .

    Για τους περίεργους στην φώτο τι έβγαλε η ατσαλίνα . viber_image_2022-05-28_00-19-07-746.jpg

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον polarG για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (02-06-22)

  11. #10

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΗΝ1984 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντίσταση αποχέτευσης.

    https://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?t=70827
    Αντίσταση αποχέτευσης ; Υπάρχει τέτοιο πράμα σε ψυγείο No frost ; Που είναι κρυμμένο ;

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Pitsos] Pitsos NFP 2400 δεν δουλεύει η συντηρηση.
    από grphoto στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-23, 20:30
  2. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-21, 01:53
  3. [Bosch] Νέο anti frost ψυγείο σταματά να δουλεύει
    από Furang στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-21, 12:02
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-20, 20:53
  5. [Indesit] σταζει νερο μεσα στη συντηρηση του ψυγειου
    από μανοςκρητη στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-12, 20:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας